Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snášenlivost želv

Ahoj, mám problém. cca. 15 let mám želvu nádhernou které umřela loni "kamarádka" želva nádherná a proto jsem se rozhodla sehnat novou. Sehnala jsem samce a samičku k té mojí samičce. V knížce o želvách jsem si přečetla, že 2 samice na jednoho samce je v pořádku a že se budou dobře snášet. Víc jak půl roku bylo vše OK, včera ráno jsem našla mou starou želvu s ukousnutou hlavou. PROČ? Bylo to dost nechutný a pro mě hodně nepochopitelný!! Pomozte mi rozluštit proč se to stalo. Moc děkuju. Lucka

Odpovídáte X

velice pravděpodobně za to mohla přítomnost samce - to dělá ve skupince vždycky rozruch - lepší je samce mít odděleně a dávat je dohromady jen pod dozorem nebo v jezírku - sama se snažím udělat k mému samci chovnou skupinu, ale nefunguje to - vždycky je nějaká želva nakonec strašně zřízená. To co píšete je ale dost hrozný:-(

také to mohla udělat ta druhá samice nebo se k agresivnímu samci přidala, někdy se zase stane že dvě samice se spojí proti samci - raději ty zbylé želvy hlídejte, a rozhodně je nedávejte k dalším želvám, at není znovu průšvih - já těm kecům o chovné skupině konkrétně u želv nádherných nevěřím, a komu se to podaří má podle mě velkou kliku

já těm kecům o chovné skupině konkrétně u želv nádherných nevěřím, a komu se to podaří má podle mě velkou kliku

Tak ve velkém prostoru to jde, ale je lepší je mít spolu od mala, každopádně jsem nikdy problém z eleganskama ve skupině neměl, ale taky to může být tím, že jsem tam měl vždy víc kusů od různých druhů a neměly čas vymejšlet blbiny. Bazén je ve skleníku, má tak 3 x 1,2-1,5 m, hloubka asi 40 cm. Souš je plochou zhruba stejně velká jako bazén. Teď tam je cca 20 želv, bahenky (10), scripta scripta (6), jiné pseudemysky (3), graptemyska (1), elegansky (0 - už jsou ve venkovních rybníčcích, kde i zimují, ale dřív tam taky byli cca 3-5 ks) ve velikostech cca 12-30 cm. Krmeny jsou 2-3 x týdně myšma, celýma nebo kusy ryb (někdy i filé), želatinovým krmením, občas žížaly nebo zophobasové a k tomu něco zeleného pro scripty (čínské zelí, jablka, mrkev, ovoce, okřehek...)

Tak tomu říkám luxus, ale zase jich tam je hodně - já zkoušela 2 samice a jednoho samce v akvárku s plochou dana 110 x 60 a x 30(výška vodního sloupce) a malou pevninou a první měsíc OK, samec byl vzorný, pak jsem byla dva dny pryč a malá samička byla trochu zřízená a za týden ji samec málem oddělal - takže musel do arestu, tedkonc jak ho dám s tou menší samičkou okamžitě jde po ní - jedno kolik mají vody - a když ho dám s velkou samicí, tak to zase pokouše ona jeho:-( Skoro si myslím, že ten můj samec by zvládl udělat dusno i v tom vašem rybníku. A to s tou malou samičkou byl od mala, od mala byl také ještě s velkou, která bohužel už není, a tu kousal taky - jinak je ale hodný a na lidi neútočí.

Velká trachemis samice mi zase v rybníčku o 280 l oždibovala malé 12cm graptemys samečky (přitom předtím sežrala půlku pstruha bez vnitřností, zato i s ocasem, takže hlad mít nemohla), tak jsem samečky musela dát pryč, i když jinak se jim v bazénku líbilo - ted je v bazénku jedna větší graptemys, malá a velká samice trachemis a párek nelsonek, ale jsou tam krátce - a ten nelsoní samec už začíná pěkně zlobit:( A já přemýšlím, kam na balkoně s druhým rybníčkem pro zbylé želvy...

Myši dáváte celé? Já zatím zkoušela jen holata - dám jedné velké želvě tak tři, nevím, zda jich může najednou sežrat víc. Oni mi žerou všechno - trachemisky se perou i o jahody:)