Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyvrhnutí a nezájem o potravu

Prosil bych o radu, pořídil jsem si hroznýše královského asi před dvěma měsíci(v tu dobu měl už 3 měsíce). Po přívezení domů jsem ho umístil do skleněného terária o velikosti 30x40x30 cm, přičemž byl na kukuřičné drti, měl misku s vodou a asi 1/3 terária byla přisvětlena kvůli teplotě bodovou žárovkou.
Zde jsem ho krmil jednou dvěma skákavkama, které bez problémů usmrtil, sežral a asi po týdnu se vyprázdnil.
Poté jsem ho přesunul do terária z OSB desek o rozměrech 120x50x60(D-Š-V), viz. přiložené foto. Zde jsem ho krmil den po umístění dvěma skákavkama, které bez problémů přijal a asi po týdnu se vyprázdnil. Květináč, ve kterém je umístěna bodová žárovka 25W byl v tuto dobu umístěn níž, aby vyhřál dno terária, ale had si vylezl vždy na tento květináč, kde se obtočil a vyhříval se tam, bylo tam kolem 35 stupňů. V ostatních místech terária je větší chlad, kolem 25 stupňů přes den a v noci i kolem 22(podle teploty venku). Po asi 10 dnech dostal had další dvě skákavky, po kterých ale vůbec "nevystartoval", i když mu přišly skoro pod nos, hlavně jak je terárium velké, tak si tam myšky pobíhají jak se jim zachce. Takže jsem myšku chytl za ocas, dal jí hadovi před nos a po pár vteřinách po ní had skočil a zadusil jí, pak normálně spolkl, ale při tom mu zůstalo jedno semínko té kukuřičné drtě v puse, snažil se všemožně kroutit a dostat ho ven, moc mu to nešlo. Když jsem mu to chtěl vyndat, tak jsem se lekl víc já toho jak se lekl on mě a ucukl, tak jsem si řekl, že mu dám druhou myšku a tu spolkne s tím kouskem té drtě, což se i stalo, ale zase byl zájem hada o myš velmi malý, tak jsem mu jí musel dát před nos.
Pak jsem to nějak uspěchal a přinesl mu dvě mastomyši, menší, ale asi po 6 dnech od posledních dvou skákavek, zájem hada o ně byl stejný, tak jsem mu jí přistrčil až k hlavně, kdy po ní skočil, zadusil a spolkl. Poté ale přišlo první vyzvrácení potravy asi po 30 minutách. Nechal jsem ho v klidu a další mastomyšku zkusil až po 3 dnech, udržel jí v sobě asi 15 hodin a znovu vyzvrátil.
V tuto dobu jsem se dozvěděl, že jsem mu zapomněl rosit terárium a že bude mít asi malou vlhkost, což se i potvrdilo přeměřením, kdy jsem zjistil, že má kolem 50%. Poté jsem mu nainstaloval do terária květináč, kterej jsem vyplnil rašelinou, tu udržuju vlhkou stále a navíc rosím ob den. Teď už má v teráriu vlhkost mezi 70-80%. V tuto dobu jsem mu vyměnil v teráriu kukuřičnou drť za hobliny.
Po 12 dnech od posledního vyzvrácení potravy jsem mu dal jednu skákavku. Už nebyl tak neaktivní, normálně po ní skočil bez pomoci a spořádal jí a pak si zalezl pod květináč, kde má úkryt a chládek. Problém nastal druhý den, kdy jí vyzvrátil, bylo tomu asi 15 hodin po pozření. Teď už to je asi 3 dny po posledním vyzvrácení, koupil jsem mu topnej kámen, kterej nechávám hřát non-stop, je na něm něco kolem 36 stupňů. Žárovka mu do této doby svítila jen přes den, v noci jsem jí vypínal. Nahradil jsem jí teď kamenem, kterej hřeje pořád. Vlhkost nezapomínám udržovat rosením a rašelinou. Dám mu ještě půst do konce měsíce a pak chci zkusit další skákavku, jestli se už krmení zdaří, protože mě nenapadá nic, čím by to mohl být. Myšky beru od chovatele, co má doma taky hady a chová si je pro ně a žádné problémy nemá, takže parazity bych asi vyloučil. Můžete mi teda někdo poradit, co s ním může být?
Ještě jako shrnutí, jedno krmení bylo v malém teráriu, úspěšně. Druhé ve velkém, taky v pohodě. Pak třetí, kdy už trochu váhal a musel jsem mu jí přistrčit k hlavě, ale ztrávil vpořádku, čtvrté uspěchané mastomyšky už vyzvrátil, poté začátek vlhčení a změna na hobliny a před třemi dny skákavka, kterou vyzvrátil taky. Vypnutí žárovky a umístění topného kamene. Dal jsem ho na kolíky a zjistil jsem, že se mu líbí ležet pod ním, asi to bere jako úkryt a ještě se hřeje. Jo taky jsem si všiml, že u kloaky má jakoby zbytek trusu, ale suchýho, už z dob, kdy jsem mu ještě nerosil, od té doby ale i vylučoval a myslím že v pohodě, zarudlé to nemá, jen trochu toho trusu tam. Dost taky už zhubnul, protože tři týdny vlastně nežral, tak si nevím rady... Chci mu teda dát teď klid a čas dalších 10 dní a pak zkusit malou skákavku.
Omlouvám se za délku tohoto příspěvku ale jelikož jsem pročetl snad všechno zde na poradně a nanašel nic, co by mi pomohlo a myslím, že podmínky chovu snad splňuji, tak jsem se snažil co nejvíc popsat vše co se s hadem a jeho okolím dělo. Přikládám fotku terária v této době a tu kloaku jsem nemohl vyfotit, protože mi teď nefunguje foťák a bez makra by bylo vidět stejně prd. Stále se také ještě neslékl, ale to se mu ani nedivím, když jsem mu tam neudělal správnopu vlhkost, až teď posledních asi 14 dní mu jí už udržuji, rád si i poleží na té vlhké rašelině.

Předmět Autor Datum
vlhkost mezi 70-80% je moc
Michal.Cicko 23.09.2009 14:13
Michal.Cicko
Podle fotky terka to vypadá, že tam bude průvan - větrací otvory proti sobě. Taky nejsem zastáncem h…
Jana B. 23.09.2009 14:38
Jana B.
Opravdu jsi dobře měřil ty teploty v terárku? opravdu máš 25st i jinde v terárku? Já vytápím 40w tak…
Iveta 23.09.2009 16:47
Iveta
Tak jsem zkusil 2 z těch větrání zalepit. Okno je po levé straně terárka a dveře za mnou vpravo, tak…
Frosty 23.09.2009 17:20
Frosty
Rozhodně by to chtělo konzultovat s veterinářem, který dělá do plazů, hroznýš má zřejmě z nějakého d…
krokodýl 23.09.2009 17:55
krokodýl
Nechtěl jsem nijak zasahovat do tohoto vlákna, ale vzhledem k tomu, že zadavatele znám osobně a prob…
SNBák 23.09.2009 18:17
SNBák
Tak těžko říct, jestli třítýdenní nerosení, pokud měl k dispozici vodu v misce, by způsobilo to vyvr…
krokodýl 23.09.2009 18:26
krokodýl
Asi jsem se blbě vyjádřil. Neříkám, že to vzniklo kvůli nízké vlhkosti, ale byla to varianta, která…
SNBák 23.09.2009 18:35
SNBák
Tak problém trvá hlavně, protože nedodržel ten půst a pak rozjel kolotoč rozhozeného zažívání. Takže…
krokodýl 23.09.2009 18:50
krokodýl
No mezi prvním a druhým vyvrhnutím byly pouze 3 dny, moje chyba, pak ale následovalo 10 dní a malá s…
Frosty 23.09.2009 18:49
Frosty
Pokud máte v bytě v noci okolo 20 st., tak bych ho vypínal. Osobně topné kameny, obzvlášť ty výhřevn…
krokodýl 23.09.2009 18:55
krokodýl
Tak dnes mi zemřel:( Včera jsem ho měl ještě v ruce, lezl, i když už teda né tak vitálně, jako dřív,…
Frosty 26.09.2009 15:00
Frosty
Do mrazáku ne, jedině do lednice, jinak spousta věcí nebude průkazná.
krokodýl 26.09.2009 17:31
krokodýl
Tak už jsem mluvil s veterinářem, taky radil lednici, ale bude v práci až v úterý, tak poradil mrazá…
Frosty 26.09.2009 18:26
Frosty
Slíbil jsem, že napíšu jakej byl výsledek, tak tady je. Dnes proběhla pitva, kde veterinář odepsal:…
Frosty 29.09.2009 19:32
Frosty
jo - vzdycky je to smutny kdyz zvire umre... ale je dobry vedet ze podminky byli OK a chyba byla jin…
boa.constrictor 29.09.2009 19:39
boa.constrictor
Předpokládám, že veterinář neposlal žádné vzorky na rozbor, když radil hada zmrazit. Pak je ale tako…
Boabohemia 29.09.2009 21:11
Boabohemia
Předpokládáte správně, jelikož had zemřel v sobotu a veterinář v neděli a v pondělí(svátek) nepracov… poslední
Frosty 29.09.2009 22:55
Frosty

Opravdu jsi dobře měřil ty teploty v terárku? opravdu máš 25st i jinde v terárku? Já vytápím 40w takové veliké terárko. Jestli již přitápíte v bytě, tak možná ano. Průvan by asi byl, pokud by byly dveře hned u terárka, že by vzduch šel od okna přes terárko do dveří. Ale dveře vidím asi v odrazu skla, možná se pletu. A nebo se připravuje na svlek. Tento případ je mi hooodně povědomý :-)

Tak jsem zkusil 2 z těch větrání zalepit. Okno je po levé straně terárka a dveře za mnou vpravo, takže průvan myslím ne, dveře mám neustále zavřené. Teplota byla dříve u žárovky opravdu kolem těch 35 stupňů, zbytek terária se orientuje +- dle teploty v pokoji a jelikož mi od 10 ráno do 18 večer svítí slunce přímo do oken, tak je spíše problém udělat tam přes den míň jak 25. V noci to klesá mírně k 20 stupňům, podle toho jak moc otevřu okno... Taky jsem si říkal, že by se mohl připravovat na vslek, to jsem zapomněl myslím napsat. Naposled se slíkal u bývalého majitele, ale od té doby u mě doma nic a jsou tomu už 2 měsíce. Bývalému majiteli se za ty 3 měsíce slíkl 2x. Vlhkost teda zkusím snížit na 60-70?

Rozhodně by to chtělo konzultovat s veterinářem, který dělá do plazů, hroznýš má zřejmě z nějakého důvodu rozhozené trávení a ještě víc se mu rozhodilo dalším poměrně brzkým krmením po prvním, resp. druhém vyvrhnutí. Na důvod prvního vyvrhnutí asi nepřijdem, ale mohlo jít možná spíš o vysoké teploty (svítí-li na něj přes den slunce a to svítilo v létě dost) než o nízké. Vrátil bych se k modelu ze žárovkou s pravidelnými poklesy na noční pokojovou teplotu (pokud tam teda v noci není 15 stupňů...). Pod žárovkou by měl mít možnost nahřátí až na 32 st., jinak v prostoru přes den cca 24-28 st. a v noci okolo 20-24 st. Rosit stačí víc jen v době zakalení (příprava na svlek) a je dobré mít tam větší misku nebo spíš bedýnku s vodou, do které si může celý vlézt. Hobliny jako podklad jsou v pohodě. a teď k vyvrhávání. Je třeba ho nechat třeba 14 dní po vyvrhnutí opravdu bez žraní a pak nabídnout opravdu mini porci třeba hole potkana nebo malinkou skákavku staženou z kůže. Pokud už je vyvrhávání ve fázi, že neudrží ani toto, je třeba použít krmení pomocí sondy a trošku namixované stravy + duphalyt na zavodnění. Bylo by vhodné i odebrat výtěr z kloaky nebo lépe výplach ze střev pro jistotu, jestli nejsou přeci jen za celým problém nějaký vnitřní paraziti a nebo jestli se tam v době problému nepřemnožilo něco z mikroflóry na neúnosnou mez a podle toho zaléčit. Další možností pro vyvrhávání je např. neprůchodnost střev, i když to asi spíš ne, nicméně pro jistotu lze udělat sonografické vyšetření, případně alespoň pohmatem zjistit, jestli nejsou někde nahromaděny výkaly, které had nemůže vytrousit. Ale to všechno je na součinnost s veterinářem, který může lépe posoudit důvody a hlavně celkový stav hada a podle toho řešit tento konkrétní případ.

Nechtěl jsem nijak zasahovat do tohoto vlákna, ale vzhledem k tomu, že zadavatele znám osobně a problém taky, tak zareaguju. Podle mne došlo k prvnímu vyzvrácení potravy kvůli tomu, že byl had po dobu cca 3 týdnů na suchu, bez jakéhokoliv rosení, jen s miskou vody v terárku. Po tom, co jsem se dozvěděl o vyvrhnutí potravy, začal jsem se vyptávat na teploty, vlhkost a další podmínky chovu. Při tom jsem zjistil, že vlhkost udržuje pouze miskou s vodou. Řekl jsem mu teda, ať 2-3x týdně terárko porosí, dá do něj misku s rašeliníkem nebo něčím podobným a hada nechá klidně 14 dní v klidu a bez potravy. Bohužel, zkoušel krmit hned po pár dnech a došlo znovu k vyvrhnutí potravy. Tím pravděpodobně došlo k rozhození trávícího ústrojí, jak píše krokodýl. Já osobně hroznýše nechovám, ale tuším, že docela trpí na průvan a já osobně bych jedno z větrání v pravém nebo levém boku zaslepil a případnému průvanu tím předešel. Hobliny jsem mu poradil taky já, protože se mi zdají vhodnější než popcorn, který měl zadavatel v terárku před tím. A já rovněž chovám většinu hadů na hoblinách, bez sebemenších problémů.

Můj názor je tedy ten, že k prvnímu vyblití potravy došlo z důvodu moc nízké vlhkosti a další vyvrhnutí už následovalo po předčasném nakrmení.

Tak těžko říct, jestli třítýdenní nerosení, pokud měl k dispozici vodu v misce, by způsobilo to vyvrhnutí. Osobně myslím, že ne. Ale to je jen teoretizování. Nicméně pokud už se stalo, tak je třeba mu trávení dát do kupy, způsob je napsán výše, navíc lze trávení podpořit pomocí nějakých probiotik. Co se týká průvanu, tak těžko říct jestli tam je nebo ne, ani větrání proti sobě vždy nutně nemusí vyvolávat průvan, ale to lze zjistit stejně jen na místě, ale nemyslím, že by to s tímto vyvrháváním nějak souviselo.

Asi jsem se blbě vyjádřil. Neříkám, že to vzniklo kvůli nízké vlhkosti, ale byla to varianta, která mne napadla jako první. Jak jsem psal výše, hroznýše nechovám, ale tohle byla prostě první věc, kterou jsem Michalovi poradil, a řekl mu, že to může být příčinou. Jak se ukázalo, tak problém trvá dál i po zvýšení vlhkosti.

Tak problém trvá hlavně, protože nedodržel ten půst a pak rozjel kolotoč rozhozeného zažívání. Takže, jak píšu výše, hole potkana po min. 10ti denním půstu, když půjde zase ven, tak probiotika (těma se nic nezkazí ani před tím holetem) po malých dávkách po dobu několika dní (konzultovat s MVDr), potom namíchat trochu Duphalitu (dodá MVDr) s troškou kočičí konzervy nebo rozemletým holetem a sondou do jícnu, pokud půjde ven i tohle, tak už to bude zlé, ale myslím, že tak hrozné to ještě nebude. Každopádně návštěvu MVDr bych nějak moc neodkládal, minimálně zkonzultovat a podle aktuálního stavu hada a případných vyšetřeních pokračovat v pokusech rozchodit zažívání.

No mezi prvním a druhým vyvrhnutím byly pouze 3 dny, moje chyba, pak ale následovalo 10 dní a malá skákavka a taky nastal problém s vyvrhnutím potravy. Zalepil jsem větrání směrem u okna, to boční a jedno horní. Co jsem hada sledoval dřív, tak při trávení potravy lehával na tom rozehřátým květináči, občas zase zalezl do skrýše. Slunce mi svítí jen do oken, ale po celej den tam mám proto zatažené žaluzie, nenechal bych mu pražit do nebo na terárium. Zkusím to s tím holátkem, možná, pokud to má rozhozený, tak by mu mohla dělat problém ta srst. Nevím, jestli mám nechat hřát ten kámen i v noci, nebo mu mu mám v teráriu na noc vypínat všechny tepelné zdroje... On si pod tu bodovku stejně nikdy nelehl a preferoval přímo válení na vyhřátém květináči, proto jsem se ho teď pokusil nahradit kamenem, kterej mi tam nebude v noci svítit a had si hned vlezl pod něj, asi se mu líbí ta kombinace skrýše a tepla... No uvidí se po tom krmení za týden, zkusím to holátko...

Pokud máte v bytě v noci okolo 20 st., tak bych ho vypínal. Osobně topné kameny, obzvlášť ty výhřevnější, nevidím u hadů rád. to raději plochý obyč kámen pod žárovku, případně použít podlouhlý úkryt (ideálně podélně rozřízlá meliorační trubka), který by částečně zasahoval pod žárovku.

Tak dnes mi zemřel:( Včera jsem ho měl ještě v ruce, lezl, i když už teda né tak vitálně, jako dřív, bylo mi divné, že když jsem ho pak položil do terárka, tak jen popolezl a zůstal ležet na skoro stejném místě. Dneska ráno už byl ztuhlej na stejným místě jako ležel včera večer:'( Chtěl bych se zeptat, když se dneska domluvím s veterinářem na pondělí na pitvu, rad bych zjistil, co se mu stalo, protože hlady za 3 týdny myslím zemřít nemohl, co s ním mám do pondělí udělat, dát do mrazáku? Jediné co mě napadá, jestli se neucpal tou kukuřičnou drtí, co spolknul před tím krmením, které poprvé vyzvrátil...

Tak už jsem mluvil s veterinářem, taky radil lednici, ale bude v práci až v úterý, tak poradil mrazák an tuhle dobu. No pokud se opravdu ucpal tou kukuřičnou drtí, kterou sežral spolu posledním krmením, které bylo v pořádku, tak by to mělo jít dohledat... Víc budu vědět v úterý. Jinak všem moc děkuji za rady...

Slíbil jsem, že napíšu jakej byl výsledek, tak tady je.
Dnes proběhla pitva, kde veterinář odepsal: Had měl v oblasti kolonu ve stěně střeva kulovité útvary(novotvary). Sliznice jevila příznaky zánětu. Dál povídal, už když začal řezat od konečníku, hledali jsme totiž tu krupku té kukuřičné drtě, kterou jsme nakonec nenašli, že problém vidí už na začátku, kdy střevo bylo pokryté celé bílými krupkamy ve stěně toho střeva a říkal, že to vypadá na nějakej druh nádoru a jelikož měl střevo dost pokryté tímto šmejdem, tak mu asi začalo selhávat a nemohl natrávit potravu a proto asi začal vyvrhovat:( Takže aspoň vím, že jsem nepokazil podmínky chovu a neublížil mu nějakou svojí chybou:( Ale i tak:(

Předpokládám, že veterinář neposlal žádné vzorky na rozbor, když radil hada zmrazit. Pak je ale takováto pitva skoto k ničemu. Stejně nevíte, čím byly změny na střevě způsobeny. Před případnou koupí nového hada aspoň všechno pořádně vydesinfikujte nebo vyhoďte, aby se vám situace neopakovala.

Předpokládáte správně, jelikož had zemřel v sobotu a veterinář v neděli a v pondělí(svátek) nepracoval, tak jsem ho musel uložit do mrazáku, v lednici by tak dlouho nevydržel. Já jsem ani nepředpokládal, že to bude tento problém, myslel jsem že bude mít ucpaný trávící trakt vlivem spolknutých semínek té drtě. Ale jak už jsem výše psal, myši mám od chovatele, který s tímto problémy nikdy neměl, terárium vyrobené z OSB desek používá i tento chovatel od stejného výrobce, hobliny mám také od něj, používá je u většiny hadů, ale problém už nastal před výměnou drtě za hobliny, takže nevím, jak by to mohlo z ničeho nic vzniknout. Teď už to stejně nezjistíme, ale tím se asi vyřešil problém toho vyzvrácení myší. Semínka buď ztrávil nebo vykadil, ale trakt průchodný měl. Terárium ale určitě před umístěním dalšího hada řádně vyčistím a vše vyměním, to je samozřejmé...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru