Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB a UVA záření

Zdravím, chci si pořídit agamu vousatou a jak všude píšou, vedle UVA záření vyžaduje i UVB. Jak jsem zjistila Žárovka Repti Glo 5 UVB, poskytuje obě tyto potřebné věci. Ale chtěla jsem se zeptat, nakolik je tato 13W žárovka silná, aby vyhřála terárium (cca 80x45x45)? A nebo jestli je nějaká "levnější" cesta jak poskytnout požadované záření.

Také bych se ještě chtěla zeptat kolik by mělo mládě agamy dostat denně či obden cvrčků, tak aby nehrozila obezita. Děkuji za rady :)

"levnejsi" cesta je uz jen v lete slunce. Do toho terarka bych dal urcite 26W reptiglo 10.0, ta 5.0 je slaba sama o sobe, a tuplem 13W - jako zdroj UV-B proste nedostatecne. I ta 26W to terarko nevyhreje, pokud je klasicky "celosklenene" - jako zdroj tepla pridat obycejnou bodovou zarovku (z elektra, ne ze zverimexu s jesterkou na krabicce) - mela by stacit 25W myslim, promerit teplotu aby byla v prostoru kolem tech 28-32°C. Mlade vousatky krmit 1x denne - dokud roste tak mu muzete doprat prakticky kolik chce.

A pokud terárko nebude celoskleněné, ale z dřevotřísky (silné 2 cm) a pokryté korkovým pozadím + výhřevný kámen? Asi by to chtělo zkusit a změřit, co. Jen kdybych pořizovala ještě navíc tu bodovku, mám dát nad to místo, kde se zřejmě bude vyhřívat nejčastěji(na výhřevném kameni) raději tu bodovku nebo tu s tím uv zářením. Díky

pokud bude terarium z "drevotrisky" tak bych ho hlavne udelal o neco vetsi - pokud to prostor pro nej aspon trochu dovoli. Do tohohle rozmeru hlavne 10.0 26W Reptiglo, 13W 5.0 je proste slaba, a silnejsi zdroje UV (vybojky) by to dle mne urcite prehrivali a nesla by zajistit minimalni vzdalenost od nich. Vyhrev - to se na dalku fakt spatne radi. Je mozne ze u lamina ("dreveneho" terarka) bude stacit i pouze ta 26W reptiglo a pod ni vyhrevny kamen - jen by to pak chtelo stejne jeste plosne osvetlit - takze nahoru pridat nejakou linearni zarivku. S tim topnym kamenem opatrne, nejlip kdyby byl s termostatem.

Dobře, určitě koupím tu 26W a obyčejná zářivka mě taky napadla, temné koutky pro agamu asi nejsou moc vhodné. Teplota samotného kamene je 27 stupňů, termostat nemá, myslíte, že by se mohl až moc přehřát, nebo v čem je problém?

Když už jsme u těch agam, zajímalo by mě jak často by se měli podávat Roboran nebo Nutrimix, tak aby zvíře nebylo převitamínované? Nebo zda stačí potravu posypat třeba Reptivite?

kompaktní zářivka reptiglo - 5.0 nebo 10.0 je zanedbatelný rozdíl v UV B, proto bych spíš byl pro 5.0, která alespoň víc svítí.
Topný kámen - 27 st. je celkem málo, na tom se nepřehřeje, agamě vyhovuje výhřevné místo okolo 35-38 st. (je možné nad kámen pověsit bodovku). Kompakt by měl být vedle bodovky, aby získávaly UV B při vyhřívání (jinak je těžko přinutíte, aby pod něj dost často lezly.:-)
Roboran nebo nutrimix lze podávat na každé živé krmení - hmyz do skleničky s práškem a protřepat (případně objednou nebo občas přípravky měnit, aby se agamám neznechutilo). Nezapomeňte už mláďatům přidávat i rostlinnou potravu. Později by u dorostu a dospělých měla rostlinná složka převažovat.

Nam zerou mladata jak pretrzene, a to i "zelene" :-) Uz ted ve 2 mesicich bych rekl ze to je temer 1:1 s "masem". U dospelych zacina zimni "utlum", jsou line a daj si jen obden nejakeho svaba - "zelene" pomaly ignorujou. Predpokladam ze je to tak OK - v Australii je tamejsi "zima" soucasne i dost suche obdobi, dle vseho. Mimo to "neaktivni" obdobi basti zeleninu ochotne : watch :))

(tady salat, neb brezen - jinak dokud lze tak hlavne pampelisky)

Jinak topny kamen a 27°C - pokud je to venku pri pokojovce kolem 20°C tak v terariu to bude o dost vic, chce to zkusit v nem. Jde to uzavreny prostor, sam o sobe vyhraty = i ten kamen samotny bude mit o dost vic. Akorat bacha aby to nebylo prilis. Kdyz se na kamen polozi dlan, musi jen prijemne hrat - nesmi to "palit".

Tak mě tak ještě napadlo, jestli by nebylo lepší pořídit spíš nějakou zářivku s UVB a pak normální bodovku. Neumím si totiž představit jak na sebe budu mít namáčknutý dva květináče vedle sebe. Tak nemohli byste poradit nějakou zářivku, která má dostatečné množství UVB? Jinak když si na ten kámen sáhnu, tak mě skoro ani nehřeje. Je vlažnej, ono 27 stupňů oproti naší tělní teploptě je docela málo. Ale plazům to zřejmě stačí..

Linearni trubice jsou dost slabe, pokud uz mensi terarko tak je do nej ten kompakt dle mne lepsi. Chce to skutecne otestovat, "kamen" kdyz je venku a je jen "vlazny" to nic neznamena. Chce ho mit v terarku, i se zaplym vsim co tam bude. Ciste muj nazor - do te velikosti bych dal ten topny kamen, nad nej bych povesil 26W ReptiGlo Compact (relativne nizko nad nim), a plosne bych to jeste prisvitil 60cm Narva Reptilight trubici (60cm svitidlo na strop, bez krytu, zevnitr vylepit alobalem)- myslim ze to bude takhle pravdepodobne OK. Nic rozumnejsiho bych asi v teto velikosti u "dreveneho" terarka nevymyslel.

Aha, ja myslel ze je to elektricky vyhrivany kamen...??? Bridlici s bodovkou nad ni mame v terarkach od zacatku, ohreje ji to pekne. V jednom terarku a dvou odchovnach mame kombinaci topny (elektricky) kamen + nad nim "UV" kompakt, a je to OK. Problem byl s wattazi zarovky, kdy odchovnu (18mm lamino) 50x50x40cm i 25W prehrivala a bylo potreba jeste plosne svitit + dostat tam i neco UV-B. Kombinace 6W topny kamen (s termostatem) + 13W 10.0 Reptiglo Compact + na strope pruh z LED diod se osvedcila, tak jsme na neco podobne presli i u "velkeho" terarka, jen ty wattaze jsou vyssi (a na strope je 36W linearka).