Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva bez reg. listu

Dostal jsem želvíka, ale bohužel nemá registrační list. Jsou jí cca 3-4 roky, je možné ji někde zaregistrovat, aby bylo vše v pořádku? Kolik to stojí?

Vysetrit ju vysetri. Neviem ci maju povinnost pytat sa a pripadne oznamovat nelegalne jedince. Ale nemyslim ze by sa tym niekto z nich naozaj zatazoval:

1. prisli by o klienta
2. aj tak ich vacsinou nepoznaju

Ja ked som bol u veterinara so spilotou tak na nu kukali ze takeho hada este nikdy nevideli ...

S dovolenou problem neni, jelikoz jsem cely leto neopustil CR :-) a v kvetnu jsem se vratil po pul roce z jizni ameriky a protoze nas ve Venezuele na letisti opravdu detailne prohlidli i s krosnama a tento druh tam pokud vim nezije, tak to prokazat muzu :-)

To je mi jasný :-) Ale proč bych jí pak chtěl legalizovat :-) Takže nechám formality stranou a budu se maximálně věnovat želvikovi. I když až dospěje, tak nevim jak ji vysvětlim, že nemá registrační list :-) Rikat nekomu, ze je adoptovany, je tezky, takze snad to s ni neslehne :-)

Ne, tak úplně, výši pokuty si netroufám odhadnout, ale klidně to pár tisíc být může, ale želvu s "U" samozřejmě dopárovat lze, stejně jako množit a pokusit se i může chovatel na případná mláďata žádat o výjimku, ale fakt je výsledek ve hvězdách. Vždy jde o to, na koho narazí, může se povést i to, že želva mít "U" nebude, fotodokumentace x let zpátky, pokud je na ní poznat, že jde o stejnou želvu nějakou váhu jistě má (problém může být s tím, jak dokázat bez složitých testů negativu nebo fotografie s neurčitým výsledkem, že je fotka stará třeba 20 let a ne jen 5, což by samozřejmě bylo k ničemu).

Ahoj
Vy se tu bavíte o zabavení želvy, případně mega pokuty, ale už dřív jsem někde četl a později si i zjišťoval, že přechovávat želvu, jakkoliv s ní manipulovat atd., stejně jakékoliv CITESové zvíře ve stejné kategorii, je trestný čin (teď nevím přesně jaký) a hrozí za to až 2 roky natvrdo fyzickým osobám, o těch právnických raději ani neuvažovat o výši trestu... Takže doporučuji tuto v podstatě bezpředmětnou diskuzi zamknout, nebo ještě lépe smazat... Když se se želvou nebude kšeftovat a nebudeš se s ní nikde chlubit a ukazovat ji tak v podstatě o nic nejde. :-)

jakkoliv s ní manipulovat atd., stejně jakékoliv CITESové zvíře ve stejné kategorii, je trestný čin

ne tak docela. Trestný čin může být její dovoz, vývoz či obchodování. Pokud nevíme nic o jejím původu pak se může jednat jen o "přestupek" např. jen o opomenutí registrace.

Trestné to je - ust. § 181f trestního zákona, a to druhý odstavec, který se vztahuje na jeden exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením (což jsou druhy uvedené v příze A EU nařízení). Druh přímo ohrožený vyhubením byl poněkud nepřesný, takže nový trestní zákoník, účinný od 1. 1. 2010, již pojmy sjednotil, v novém ust. § 299 odst. 2 je uveden exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím = příloha A nařízení (evropská testuda).
Horní hranice možného odnětí svobody je v novém zákoně až 3 roky, týká se to mj. přechovávání,nabízení atd.
Dále nový trestní zákoník v ust. § 300 postihuje i nedbalostní jednání, ale tam již není to přechovávání.

Horní hranice možného odnětí svobody je v novém zákoně až 3 roky

Z toho je vidět, jaký vládne u nás (potažmo v EU) kreténismus, člověk, který má želvu bez papíru může teoreticky schytat trest jako za neúmyslné zabití... I když silně pochybuju, že u jedné nelegální želvy by to dopadlo jinak než peněžitým trestem, příjemný pocit to není, zvlášť, když člověk vidí, jak se k takové želvě neznalý člověk snadno dostane...:-/
Druhý paradox je, že asi nejčastěji chovaná (tedy i nelegálně) evropská želva r. Testudo (T. hermanni) a to její balkánský poddruh má
a) do vyhynutí opravdu daleko...
b) poměrně běžně se v péči člověka množí a pokrytí hobby chovatelů je zcela reálné, ale úředníci dělají vše proto, aby tomu tak nebylo...

Durum Hoc Est, Sed Ita Lex Scripta Est - Je to kruté, ale zákon je tak psán. Když se pokouším přečíst něco z tvroby našich zákonodárců nebo ještě lépe z "Bruselských Radostí", nějak se mi do toho starého přísloví spíš motá Stultorum Infinitus Est Numerus - Hlupáků je neokonečný počet nebo Stulti Maxime Sibi Nocent - Hloupí nejvíc škodí sobě. Mám drobné podezření, že za některými z nápadů je snad jakási lobby chovatelů z původních zemí, kterým přivandrovalci z východu do EU kazí ceny...:-/ Pak taky bohužel při vyjednávání vstupu do EU náš vyjednávač Paul von Thelitschka tak marginální skupinu obyvatel, jako jsou chovatelé, zcela ignoroval...:-x