Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva bez reg. listu

Dostal jsem želvíka, ale bohužel nemá registrační list. Jsou jí cca 3-4 roky, je možné ji někde zaregistrovat, aby bylo vše v pořádku? Kolik to stojí?

Vysetrit ju vysetri. Neviem ci maju povinnost pytat sa a pripadne oznamovat nelegalne jedince. Ale nemyslim ze by sa tym niekto z nich naozaj zatazoval:

1. prisli by o klienta
2. aj tak ich vacsinou nepoznaju

Ja ked som bol u veterinara so spilotou tak na nu kukali ze takeho hada este nikdy nevideli ...

Ne, tak úplně, výši pokuty si netroufám odhadnout, ale klidně to pár tisíc být může, ale želvu s "U" samozřejmě dopárovat lze, stejně jako množit a pokusit se i může chovatel na případná mláďata žádat o výjimku, ale fakt je výsledek ve hvězdách. Vždy jde o to, na koho narazí, může se povést i to, že želva mít "U" nebude, fotodokumentace x let zpátky, pokud je na ní poznat, že jde o stejnou želvu nějakou váhu jistě má (problém může být s tím, jak dokázat bez složitých testů negativu nebo fotografie s neurčitým výsledkem, že je fotka stará třeba 20 let a ne jen 5, což by samozřejmě bylo k ničemu).

Ahoj
Vy se tu bavíte o zabavení želvy, případně mega pokuty, ale už dřív jsem někde četl a později si i zjišťoval, že přechovávat želvu, jakkoliv s ní manipulovat atd., stejně jakékoliv CITESové zvíře ve stejné kategorii, je trestný čin (teď nevím přesně jaký) a hrozí za to až 2 roky natvrdo fyzickým osobám, o těch právnických raději ani neuvažovat o výši trestu... Takže doporučuji tuto v podstatě bezpředmětnou diskuzi zamknout, nebo ještě lépe smazat... Když se se želvou nebude kšeftovat a nebudeš se s ní nikde chlubit a ukazovat ji tak v podstatě o nic nejde. :-)

jakkoliv s ní manipulovat atd., stejně jakékoliv CITESové zvíře ve stejné kategorii, je trestný čin

ne tak docela. Trestný čin může být její dovoz, vývoz či obchodování. Pokud nevíme nic o jejím původu pak se může jednat jen o "přestupek" např. jen o opomenutí registrace.

Trestné to je - ust. § 181f trestního zákona, a to druhý odstavec, který se vztahuje na jeden exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením (což jsou druhy uvedené v příze A EU nařízení). Druh přímo ohrožený vyhubením byl poněkud nepřesný, takže nový trestní zákoník, účinný od 1. 1. 2010, již pojmy sjednotil, v novém ust. § 299 odst. 2 je uveden exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím = příloha A nařízení (evropská testuda).
Horní hranice možného odnětí svobody je v novém zákoně až 3 roky, týká se to mj. přechovávání,nabízení atd.
Dále nový trestní zákoník v ust. § 300 postihuje i nedbalostní jednání, ale tam již není to přechovávání.

Horní hranice možného odnětí svobody je v novém zákoně až 3 roky

Z toho je vidět, jaký vládne u nás (potažmo v EU) kreténismus, člověk, který má želvu bez papíru může teoreticky schytat trest jako za neúmyslné zabití... I když silně pochybuju, že u jedné nelegální želvy by to dopadlo jinak než peněžitým trestem, příjemný pocit to není, zvlášť, když člověk vidí, jak se k takové želvě neznalý člověk snadno dostane...:-/
Druhý paradox je, že asi nejčastěji chovaná (tedy i nelegálně) evropská želva r. Testudo (T. hermanni) a to její balkánský poddruh má
a) do vyhynutí opravdu daleko...
b) poměrně běžně se v péči člověka množí a pokrytí hobby chovatelů je zcela reálné, ale úředníci dělají vše proto, aby tomu tak nebylo...

Durum Hoc Est, Sed Ita Lex Scripta Est - Je to kruté, ale zákon je tak psán. Když se pokouším přečíst něco z tvroby našich zákonodárců nebo ještě lépe z "Bruselských Radostí", nějak se mi do toho starého přísloví spíš motá Stultorum Infinitus Est Numerus - Hlupáků je neokonečný počet nebo Stulti Maxime Sibi Nocent - Hloupí nejvíc škodí sobě. Mám drobné podezření, že za některými z nápadů je snad jakási lobby chovatelů z původních zemí, kterým přivandrovalci z východu do EU kazí ceny...:-/ Pak taky bohužel při vyjednávání vstupu do EU náš vyjednávač Paul von Thelitschka tak marginální skupinu obyvatel, jako jsou chovatelé, zcela ignoroval...:-x