Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doba svícení u plazů?

Dobrý den chtěl sem se zeptat jak dlouho se má svítit hadům? Mám regiusku a někde sem četl že 12 hodin, ale nevím... Časovač mám nastavený od 8:00 do 20:00 a přes noc jí svítím noční žárovkou.... Možná je tahle otázka "kravina" a pokud ano tak se omlouvám :-).... Díky za odpovědi

A co se svícením u hroznýšů...?
Normálně v létě svítím 10 hodin ale teď v zimě jen 8 aby věděli že je tady podzim..
Původně jsem chtěl korigovat letní a zimní období teplotou topné rohože,ale zatímco v létě rohož jen jede na málo a přitom je v terku teplo,v zimě musí valit naplno aby terko vytopila.Jen snad přes noc klesnou teploty ke 20 stupňům a tak snad hroznýši pochopili že je zima :-).
Jinak mě totiž nenapadá jak to řešit aby boa rozeznali roční období a s tím také souvisí jejich chuť k páření....
A už vůbec nevím jak tento problém řeší ti kdož preferují regálový systém RACK..
Tam osvětlení nejde téměř vůbec a teplo je tam díky místnosti v níž je RACK umístněn,tak vůbec pak nechápu jak hadi ví kdy se mají pářit....??????
Nebo se prostě páří prostě když je semice připuštěna k samci,jinak nevím...???
Osvětli mi to prosím někdo..???
Dík.
Roman.

VH: Klííííd, ti hodnýšové, co má zřejmě dotyčný doma pochází ponejvíce právě z mexických imperátorů, takže těch 20 v noci v nejchladnějším období jim zas tak moc nevadí ba naopak dá se říct, že je opravdu může vybudit k pozdějšímu páření. Tato metoda je docela často využívaná v chovu hroznýšů. Osobně jsem hroznýšům (mixům) nikdy v noci nepřitápěl (dle období 20-25°C) a prospívali bez problémů.

všichni plazi by měli mít střídavé roční období - léto a zima....Hroznýšům by jsi měl svítit taky přibližně těch 12 hodin denně přes léto, od října by jsi je měl přestat krmit a zároveň jim i zkracovat dobu osvitu, měl by jsi je i vykoupat ve vlažné vodě, aby se vyprázdnili - tohle ještě pár krát opakovat, zároveň by jsi jim měl pomalu začít snižovat teplotu a pak je dáš na 2 - 3 měsíce zimovat při teplotě 20 °C a vlhkosti cca 70%, svítit nech jen tak 5 hodin denně - ale jen nějakou zářivkou NE TEPELNOU!! nech jim tam samozřejmě misku s vodou!!! kolem ledna je začni pomalu vracet do normálu a hodně je krm!!! Po tomhle období se ti začnou pářit. Hroznýše bych zimoval zvlášť....

Člověče tak ti nevím..
Neříkám že si tvé rady necením ale chovám boa asi 5 let.Sice teď bych se chtěl pokusit o páření,ale znám pár chovatelů boa co je chovaj dlouho ale zimuje nikdo.
Tak nevím..A ti co je chovají v Racku tento způsob napraktikují vůbec...?????

Oni by to mixáci a některé formy imperátorů v pohodě vydrželi a možná by se potom opravdu vrhli na páření, ovšem praktikoval bych to trochu jinak, noční poklesy bohatě stačí, přes den se mohou vyhřát. Ani v horách nebo v severnějších oblastech není stabilně 3 měsíce nízká teplota, většinou se to týká jen nočních poklesů (ty mohou být v přírodě v některých částech areálu výjimečně i o dost nižší než 20, ovšem přes den je po většinu dní podstatně tepleji).

Průvan do toho zaplétat nebudeme. Mě se konkrétně jedná o Bc mix 1,5 roku. Teplotu v tera v noci má těch 18°-20° C. Má k dispozici i topnou desku ale to zcela ignoruje. Mám obavy, aby se nepodchladil. Ve dne je tera samozřejmě dostatečně vytopeno ...

Ale jo, kliiiiduju :) Ale sam predpokladam chapes, ze tohle je hodne ujeta diskuze :) Jsou to hadi z tropu, sice Ameriku sjtou enmam, ale co mam zkussenosti z Asie, tak v horach samosebou bejva chladno, i 13 a zijou tam tropicky veci, ale...:) Obdobi zimy??? Bozinku, kdyz to neni na rovniku, tak je rozdil ve svetelne periode (u mixišů bych to viděl tak min. na 10 hodin na severu v zime) a samosebou v chodu vlhkosti. Jisto jiste tam ale i v tom chladnu, neni tak, ze by hadici nemeli co zrat a nebyli aktivni. Jsou a casto velmi :) A pres den se casto udela pekne vlhke teplicko, treba ke triceti...

Chce to jen a jen cist... :( Ne se zeptat na kazdou blbost, co Vas napadne. Jasne, clovek am obcas chaos v tom, jak zazimovat a jak stimulovat, navic, kdyz ani netusi, od kud dane zvire je (ted resim taeniury fr....), ale zrovna u hroznyse domaciho? ehm :)

VH

Tak ted opravdu nevím, koupil jsem dvě noční žárovky, jednu pro regiusku a druhou pro kobercovku, píšete tu, že by ste nesvítili, ale když tam píšou, že je noční tak s ní svítím... Jak už sem psal, bydlím v baráku a ještě k tomu skoro v horách :-) tak musím nák topit aby ty moje "tkaničky" neumrzli...

Múžete mi prosím tedy poradit jak stimulovat páření u boa...?
Zvláště co se týká ročního období a teplot..?
Ještě jednou a pro mne...??:-)
Přečetl jsem toho už hodně a to nejen zde,ale nézory se velmi různí.
Děkuji.
Roman

Chtěl bych se zeptat jak dlouho svítíte Užovce amurské?

Zkuste občas zapojit logiku, had pochází z mírného pásma, tak se řiďte běžnou naší fotoperiodou, tzn. v létě světlo cca 14-16 h, jaro/podzim 10-14 h, zima 8-10 h (při zimování tma). Je tak těžké používat hlavu a základní znalosti ze zeměpisu apod.