Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Želva nádherná, nežere + neplave

Dobrý den, mám želvu nádhernou je jí 10 let. Mám ji v akváriu s topítkem,filtrací,osvětlením a se suchým ostrůvkem. Teplota vody je 26 stupňů. Jídlo: dávám jí hovězí srdce a rybí filé. Nikdy jsem s ní nebyla u veterináře,protože nikdy neměla zdravotní problémi, kromě měknutí spodní části krunýře. Nikdy nebyla zazimovaná. Nevědala jsem to a mám strach s tím teď začínat.
V posledních dvou týdnech přestala plavat,pouze se nachává nadnášet vodou a snaží se dostat na souš. Sama do vody nejde.
Zároveň se v poslední době omezila v jídle. Jí tak jednu týdně.

Děkuji za vaše odpovědi a případné rady na můj problém.

Pokud ji krmíte, tak jak píšete, tak musí být měkká jak houba, prostě toho za ta léta už má asi "plné kecky". Teplota vody je zbytečně vysoká, osvětlení???, možnost lokálního vyhřátí???, dostává nevhodnou potravu, minerálie - vápník???, zdroj vitamínu D3??? To, že nebyla zimovaná je zřejmě ten nejmenší problém.

No teď to bude složitější. Doporučil bych nad ostrůvek zavěsit žárovku (stačí např. 40 W), tak vysoko, aby na ostrůvku pod žárovkou byla teplota cca 30-35 st. Jako potravu bych zkusil nabídnout žížaly a holátka. Želva může mít dlouhodobější deficit vápníku, calcium jí lze dodat tekuté (lékárna) přímo do tlamy, k tomu bych doporučil ještě kapku D3 (dávkování bych upřesnil podle váhy želvy) a vitamín B (b komplex - lékárna) a nic nepokazíte ani větší dávkou vitamínu C. Nerad "léčím" po internetu, ale rozhodně upravte jídelníček (tedy ne vy, ale pro želvu:-)), zapomeňte na čisté maso a filé (pokud v nouzi ano, tak z obalené v minerálním přípravku z pinzety) a dávejte celé rybky a myši/myšata, žížaly, vodní plže a pod. Starší exempláře mohou přijímat i trochu rostlinné potravy (např. okřehek), ale nezbytně nutná není, navíc některé nádherňačky ji nechtějí přijímat.

NO REKLA BYCH JESTLI NEMA ZAPAL PLIC,KDYZ SE JAKOBY NADNASI .teplota vody by mela byt vzdy nizsi nez teplota vzduchu,tkto vysokou teplotu je spis pro mladata,klidne ji to postupnu snizte na 20-22stupnu a reflexni 40W zarovku pod kterou se bude chtit vyhrat.nevydava nake zvuky pri dychani?nemuze se potopit pod hladinuU?-TO JE PRAVE ZAPAL PLIC,ALE SAMOZREJME JESTLI JE MEKKAjak houba tak to bude mozna naka metabolicka porucha,a stim je lepsi jit k vetovi a upúravit rozhodne podminky chovu.slunicko v lete,vapnik.tzn-cele ryby,holatka atd.ale to uz psal krokodyl vlastne..

Mě teda vodní želvy v zimě skoro nežerou a nevyhřívají se,jsou u dna a tam odpočívají.Vyhřívání vody nemám,může tam být kolem 15 stupňů a vzduch v pokoji tak nejvýše 20.Já jim světlo večer chvilku pustím,ale stejně tam nejdou,asi zimujou.Mám to takhle už 10 let pravidelně a nic se jim nestalo.Myslíte,že mohou zimovat při takhle vysokých teplotách?A kdybych jim nesvítila vůbec,nestalo by se jim něco?Nikdy jsem se k tomu neodvážila,nesvítit vůbec,kdyby náhodou se chtěly vyhřát,aby nenastydly.Děkuji

Děkuji moc za rady žárovku jsem měla,ale jak se tam dala zářivka tak se oddělala.Když nerad "léčíte" po internetu tak se chci zeptat odkud jset zda by jste se na ni nemohl podívat v reálu a zároveň se podíval na to v čem žije.Mám ji 10 let jak už jsem psala a hrozně nerada bych o ni přišla.Byla bych Vám vděčná za pomoc.

žárovku jsem měla,ale jak se tam dala zářivka tak se oddělala

To jako spáchala sebevraždu??? Žárovka by byla přínosnější než zářivka. Vodu bych nevyhříval. Pro tyto a podobné severoamerické (i jiné) želvy je přirozené nahřívat se na vyšší teploty na břehu nebo předmětech čouhajících z vody, zatímco voda má teploty odpovídající ročnímu období. O pestrosti potravy jsem psal. Hlavní problém vidím v tom, že to vůbec do tohoto stavu došlo, najít informace o chovu nádherňaček by měl být první krok před nebo alespoň hned po pořízení želvy.

Pracovní vytížení samozřejmě chápu.Takže, pro ujasnění - oddělat topítko,zářivku a znovu vrátit žárovku nad ostrůvek,a ohledně potravy, zkusím rybičky spolu s mineráli a vitamíny co jste psal, ale co dělat v případě, že nic z toho do ní nedostanu?

já mám želvy naučeny otvírat pusu když jí vyndam z vody tak jí hladím ze strany hlavy a jak otevře pusu dostane maso s vitaminama teplota vody je od 10 do 24 stupňů a mám u ní živorodky ted nenechavam teplotu klesnout ale potřebuju snížit stav ryb to je zabava sledovat želvy při krmení

Ahoj taky jsem měl tenhle problém s mojí 1 želvou byl jsem u chovatele a řekl jsem mu že jsem někde udělal chybu jestli mi může poradit řekl jsem mu že mám želvu po 1 že v knížce je málo napsáno tak mi poradil.
1) změnil bych jídlo
2) teplotu vody + pH vody
3) víc slunce

Zazimovat se nemusí pokud nechcete aby se pářili.

Moje složení pro vodní želvy ( želva nádherná (podruh) - Trachemys scripta elegans ):4 denní holoubě ryby raky krevety granule maso králičí slepičí holata 3 denní žížali psí a kočičí granule ovoce zelenina od jara do října jsou venku občas tam spadne holub

alba.asp

Já taky netopím chodí na slunce když ho nechce vleze do stínu a v zimě to dělám tak že postupně snižuju teplotu vody a držím 10 až 18 stupnů a želvy jsou v pohodě a zdraví i když uvažuju a světle na 1 místě v 1 rohu teplý světlo a v 2 rohu co bude napodobovat slunce

Dobrý den, četla jsem si vaše problémy s topením a svícením, to já takové nemám. Mám želvu nádhernou 15 let. V létě je v zahradním jezírku a v zimě ve svém pokoji zalezlá na zemi pod polštáři, Pokud se něco děje, např.přijde návštěva tak si vleze na kopec na polštáře a vše sleduje.Celou zimu je na suchu. Přijde na zavolání a ráda se dívá na televizi.V loňském roce jsem ji krmila asi dvakrát a letos ani jednou, nemá chuť ale pořád je dost tučná.

Pakliže je to míněno vážně (o čemž spíše pochybuji), pak je to pouze důkaz toho, co chudák želva vydrží. Nedopřát nezimující vodní želvě až několik měsíců vodu je mimo jiné zcela jasné týrání zvířat postihnutelné zákonem. Stejně si myslím, že to celé je hloupý vtip. Teď už jen zbývá, aby "božka" dopsala, že se chodí želva napít do misek pod květináčem nebo spíš, že usrkává coca-colu brčkem ze sklenice u sledování TV...

V loňském roce jsem ji krmila asi dvakrát a letos ani jednou, nemá chuť

Nemá chuť? Opravdu? To se teda divím...

Když jsem si přečetla vaše reakce, neměla jsem chuť odpovídat, ale jelikož si vaše odpovědi přečetlo hodně mých známých a dalo mě za pravdu , tak odpovídám. Moje želva nepije brčkem kolu, ale opravdu pije z misky, a když ji dám do vany , aby si mohla zaplavat , tak je na ní opravdu vidět, že se jí to nelíbí. Kdyby byla týraná , nedožije se 15 let. Můžete mi také vysvětlit, když ji hladím já, má natažený krk, můžu ji hladit až do "pusy" a kdyby to udělal někdo jiný tak mu ucvakne prst, což by se ji při její velikosti určitě podařilo. Psala jsem pro to. že tuto zimu opravdu ještě nežrala, chtela jsem nějaké rady, ale od vás se jich asi nedočkám. Pokud by se chtěl někdo opravdu přesvědčit o tom , že nemám důvod si vymýšlet, tak ať na sebe napíše kontakt a může se osobně přesvědčit, že je to všechno pravda, i s tím, že ráda sleduje televizi. Čekám na adresy a návštěvy

Ještě jednou bych chtěla reagovat, aby jsta nepadali ze židle. Začátek s boženkou byl takový, že to bylo nechtěné zvířátko. Jelikož jsem prodávala ve zverimixu, nebyl pro mě problém ji zařídit ty nejlepší podmínky a proto jsem si ji vzala od původního majitele. Měla velké želvárko s topením, ovzdušnením , ostrůvkem a dokonce i s vodopádem, ale několikrát se mi stalo, i když to pro ni bylo bylo moc složité, že jsem přišla z práce a želva byla na zemi. Proto jsem želvárko obložila polštáři, aby se nezranila. Božka byla zahrabaná v polštářích a několik dní nevylezla. Od té doby vím, že je jí líp na suchu, ať si o tom myslíte co chcete, možná je to nějaká zrůdička. Když je na zahradě, tak se celý den pěkně natažená vyhřívá na sluníčku a vůbec nevypadá jako týraná . Má tam z kamenů udělaný kopec a je jí tam nejlíp.Když je nás tam více, pustíme ji volně na zahradu, ale vždycky chodí jen za mnou. Můj soused má vodní želvy dvě a jen my závidí, protože ony z vody vůbec nevylezou. Nemám jediný důvod si vymýšlet , mějte se, čau

No myslím, že tohle je ztracený případ. Želva bude zřejmě pěkně oddělaná a počítal bych že už tu moc dlouho nebude....špatná potrava, moc teplá voda bych řek - tím více znečištěná atd., což s teplejší vodou souvisí a 26 stupňů je už až moc.....Pokud uvádíte že se dožila tolik let, tak se tomu ani nedivím, proč ne, prostě to nevzdávala a žila, ale už to na ní bylo asi moc;-)