Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kroužek - nezisková organizace - prodej mláďat

Zdravím všechny a žádám o radu,

Chtěli jsme na našem kroužku dopárovat některá zvířata a z jejich odchovu peníze inevestovat zpět na kroužek na krmení a další potřeby, nicméně nám bylo řečeno ředitelkou, že jakožto příspěvková organizace prodávat odchovy nesmíme. Spadáme pod dům dětí a mládeže.

Tak se tedy táži, jak to máte ošetřený jakožto kroužky, co se týče "zbavování se odchovů" legální cestou?

Mno tak doufám, že paní ředitelku přesvědčím, že to takto půjde aniž by z toho měla potom jakýkoliv malér. Nechci zrovna děti učit, že vrcholem chovui je mít od zvířete jeden kus a tím to končí.

Jak říkám, my jsme příspěvková organizace, takže vedení má strach z toho, že by s epřišlo na to, že se zvířata prodávají a tím pádem jsme ziskový, což bychom neměli, ale myslím si, že kdyby se udělala i darovací smlouva pro klid vedení a peníze se daly jako sponzorský dar do DDm, tak je to plně legální nebo si to alespoň myslím.

Jeden čas jsem vedla neziskovku, sice z jiné oblasti, ale to je jedno. Tedy myslím jedna příspěvková org, jako jiná. Zisk z vlastní činnosti organizace může mít, ale musí jej prokazatelně investovat zpět do své činnosti. Tzn. za prodej zvířat mít smlouvy s cenou a za získané peníze zase účty za nákup krmiva, vybavení.... Teoreticky by se pak mělo podávat i daňové přiznání, ale platbu daní nikdy nedosáhnete, pokud jedete šul nul.

Zisk z vlastní činnosti organizace může mít, ale musí jej prokazatelně investovat zpět do své činnosti.

Asi tak, nevím, co by to měl být za problém, naše DéDéeMka normálně dělaly výdělečné akce a peníze šly na rozvoj toho kterého kroužku...
Mimochodem záleží, jak je vztah příspěvkovky s magistrátem ošetřen vyhláškami, my kupříkladu naopak nesmíme darovat, pouze prodávat (ani vyměňovat, musíme to udělat jako prodej a nákup ve stejné hodnotě), zřejmě, abychom náhodou nepřišli (my = zoo, potažmo město) o nějaké peníze... někdy to je paradox, když si někdo chce vzít nějakou "nádherňačku", tak pokud je na stavu (už se je tam teda snažíme nemít), musí si ji koupit (i kdyby jen za symbolickou částku).

příspěvková organizace (p.o.) může být zisková, rozuměj může provádět určitou doplňkovou (podnikatelskou) činnost, podmínky jsou následující - zřizovatel to musí povolit (tzn. musí být uvedeno ve zřizovací listině), musíte mít živnostenský list (zpravidla je třeba se i zaštítit nějakou kvalifikovanou osobou - dle požadavků živnotenského úřadu), někdo musí provádět tuto činnost (tzn. je za to placen mimo st.rozpočet)

co se týče financí - zisk může být využívám pouze na hlavní činnost p.o., ze st. rozpočtu nesmí být nic financováno v doplňkové činnosti, zisk vytvořený se na konci účetního roku vrací do rozpočtu zřizovateli, nesmíte být v doplňkové činnosti ztrátoví,

v praxi se zpravidla zřizovatel s p.o. dohodne, že o zisk (nebo aspoň o nějakou jeho část) v dalším účetním roce navýší rozpočet (proč bych jinak prováděl doplňkovou činnost když bych z ní nic neměl)

váš problém jako problém nevidím, jen je pracné to "zpapírovat" a něco ten start stojí (pořízení živnostenského listu)

darování zvířat - tady taky musí být souhlas zřizovatele (nemůžete něco rozdávat co není vaše, vše vlastní zřizovatel)

zřizovatel musí nákladat s prostředky efektivně a hospodárně (státními prostředky) - to je oč tu běží, tak nějak to stojí v zákoně, to je ten bič na zřizovatele, potažmo na ředitele p.o., finanční kontroly a auditoři to hlídají a jsou věci, které nevysvětlíte a někomu kdo to nechce pochopit už vůbec ne, lidi jsou různí a tudíž i výklad zákonů