Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem drápkaté opičky

Zdravím všechny,
nevím kde se už zeptat tak budu otravovat tady. Sháním nějakou odbornou literaturu o těchto opičkách klidně i v angličtině. Internetem se mi nic nepodařilo najít a v knihách jsem se ptal tak mě napadlo, jestli neporadíte vy. Děkuji všem za typy.

Cau,moje mati pracuje v zoo jako osetrovatelka drapkatych opic a doma ma nekolik knizek hlavne ze serie Chovatelství cizokrajných zvířat a Speciální zoologie,tak zkus sehnat to.Je to uz dost stary ale ty informace sou porad aktualni,snad krome bordelu v taxonomii,ktera se furet prekopava.A navic tam sou aji hodne dobry informace o chovu ne zrovna beznych,hlavne jedovatych hadu(kobry,mamby,myslim ze dokonce bungari ale to si nejsem jistej) + spousty jinych zvirat.
Sou tam i krmny davky,skladba potravy atd.,celkem dulezity informace rekl bych :-)

Zdravim kazdy zvire nejak pachne ja sem v panelaku a zatim kdyz nekdo prisel tak nic necitil i kdyz sou dny ze je to citit to kdyz nekde otevru okno tak to projede i terarkem .Zezacatku to chtela resit pritelkyne tak sem koupil uhliikove filtry dal je do vrchnich sachet na vetrani mrizky otocil smerem ke stropu aby to neslo do mistnosti rano provetram a je klid klec bych moc nedoporucoval kvuli nemocem i chripka je muze zabit kterou by dostali od vas nebo od nekoho jineho zasklem sou trochu v bezpeci .Terarko cistij jednou za tri dny pouzivam octovou vodu stim vse otru ale ne vjetve ty se nesmej moc stirat oni si je znackujou a to je ten zapach moc nebo trus nesmrdi tak pronikavje je to jemny pizmo .Pritelkyne jela hned do zoo proskoumat zapach prijela a byla z hrozena opicky ne po presvetcovani sem je privez a uz by je nedala .

můžu říct že se rodina zápachu také dost bála ale teď by ji nikdo nedal ani za nic.... jak psal kosman každé zvíře nějak smrdí ať je to pes, kočka, had, opice...když chceme něco krásného tak se musí i něco obětovat...přítelkyně čistí denně a kdokoli přišel tak byl překvapen že opička není skoro cítit...to čištění při menším počtu je samozdřejmě nachvilku ale při skupině je už delší doba...máme ji celý den puštěnou v pokoji a bez problému občas nějakou loužičku setřeme ale jinak je to v pohodě. Časem chci pořídit i samečka a pokračovat ve skupině ale to si ještě tak rok počkám.

zdravim ja cistim tak dve hodky nez udelam ty tabue skla ale ono by to bylo rychlejsi ale kdyz mate ty dva opruzove na zadech nebo ramenou tak to moc rychle nejde musej bejt semnou na zachode kdyz nesu spinavou vodu kontrolujou vsechno co je v kyblu maj radi pjenu od jaru to je uplne fascinuje sou to vseteckove a skodici co sem dal za kytky to byl majland a uz sem prisel na to co jim nechutna ja jim dam potvorám meli drahy zradlo ale sou to mazlickove . .
dovolil jsem si jedno slůvko upravit, nejsme dlaždiči.;-)(krokodýl)

zdravím, budu mluvit jen to co jsem se dozvěděl např. od pana Zelenky a z chvilkové zkušenosti co mám. Opička je zlatá pro mě je to nejzajímavější zvíře máto samozdřejmě ale...není to zvířátko nachvilku požaduje stálou péči a hraní si s ním pokud je bez své skupiny. nemůžete ji zavřít skoro na celý den a pak na půl h k ní. Chovat ji jako samostatného mazlíčka se doporučuje umělý odchov (opička je zvyklá od mala na lidský kontakt.) Já časem chci skupinu ale to bude tak rok trvat nemám potřebná možnosti ale pracuje se na tom. Tamarín pinčí je prý dost cholerická povaha byl mi doporučen Tamarín žlutoruký rychleji si zvyká a je klidnější. Je na každém jak se ke svým chovancům chová a stará se o ně. podle toho se to projeví na zvířeti.

Mě právě zajímalo to,aby "opičák" případně nestrádal,když bude sám,bez svých druhů.Teď o něm uvažuji opravdu jen čistě nezávisle.Chtěl bych vědět to,jestli může zvíře být se mnou po celý den puštěné(jestli nehrozí útěk=asi určitě zavřená okna atd.),jak to je s vyměšováním(to asi položí kam se jim zachce že?)jestli mu nebude vadit pokojová teplota když se mnou bude.Zkrátka je toho dost.Ale jak říkam,teď o tom jen uvažuji.

tak my ji doma máme puštěnou po jednom pokoji celý den je tam spousta drobností co ji zajímá podívá se ale nic neokusuje netrhá, občas něco schová. Já si myslím že když bude mít svoje prostředí a žít ve své skupině tak se bude mít určitě lépe ale zase nadruhou stranu umělé odchovy jsou zvyklé od narození na lidi a k lidem chodí automaticky a těší se na ně, ale díky tomu že nejsou kojeny od matky mateřským mlékem tak jsou náchylnější a nemají tu obranyschopnost tak velkou. je spousta pro a spousta proti ale každopádně pro mě to peníze a čas vyhozené nebyli jak se třeba doslýchám od známých a kamarádu.

co se týká té smradlavější části chovu tak občas se někde ´´učurne a ukákne´´ ale pořád se to dá setřít a uklidit bez jakých koli následků a důsledků. není to tak velké množství aby se to nedalo uklidit. Díky bohu jsem se s nemocí u nich nesetkal také by to bylo dost brzo po půl roce,ale co jsem se takle vzdělával tak se to určitě hned musí řešit s odborníkem a vitamínama které se podávají už v kašičkách. vše co tu píšu nejsou moje zkušenosti. také mě vše samozdřejmě zajímalo tak jsem se ptal na info a toto mi bylo řečeno. pokud tu bude někdo kdo to více rozvede budu také rád

Kdyz sem mel tydle "pidilidicky";-), tak sem rozprdlal kousek bananu na dno misky, pridal marmoset jelly arabskou gumu, trochu vody, jemne zaprasil sepiovou kosti (opravdu jemne), rozmackal sem do toho taky piskot a poradne rozmichal. Taky kojeneckou ryzovou kasi, ale jenom obcas. Vitaminy sem daval v tekute forme jako sirup - nepamatuju si nazev, ale bylo to neco pro deti do 3 let - daval sem to do ovoce, jenom par kapek a ovoce promichal. Citrusove ovoce sem nedaval temer vubec.

Milovaly taky jako pamlsek, neboli spestreni stravy, takovou tu mizu ze svestkoveho dreva, samozrejme bez chemickeho osetreni dreva, nekdy sem jim to oplachnul vodou a oni se bavily vykusovanim, nekdy sem jim to rozpustil do vody.

Ja delam 1 hrnek ryzovou Hami mlecnou s instatni nemlecnou jedna ku jedny cesnek 2 tablety 1 sacek biomin H pangamin 1 tabletu 1 malou lzicku sanalu calcium a 20 g marmoset jelly 1 lzicku gum
kapku olivoveho oleje
kapku biopolym
Arabskou gumu
AD3 dve kapky 1,5 litru ve vode kterou maj v napajecce

hele,mati pracuje v zoo u drapkatejch a tohle je recept krmne kase pro 40 drapkatych opic(kosmani,tamarini,lvicci...)opakuju ze pro 40 zvirat !!!!! at to nedas trojclenne skupine

takze snidane pro 40 zvirat:
150ml arabske gumy konzistence medu,5ml olivoveho oleje,5ml aloe vera,pul kavove lzicky lactiferm ( nebo jinej lektobacilus..) , tohle vsechno do cca pul hrnku krupice HAMI pro nejmensi deti a smichat do jedne kase...1xtydne 1 kapka na jedno zvire vitaminu D3E(nevim zda se da sehnat,pry se vozi z anglie)

pred obedem:hmyz(sarancata,moucni cervi...),primereny mnozstvi podle poctu zvirat ve skupine

obed:ryze s masem,vareny testoviny,kroupy s mrkvi(primereny mnozstvi podle poctu zvirat ve skupine)

odpoledne,kolem 4 hodiny:zeleninovy a ovocny salat(primereny mnozstvi podle poctu zvirat ve skupine)

nevim do jake miry se to takhle provadi v domacich chovech,ale snad to nejenom tobe nak pomuze

Kdyby te este neco zajimalo tak mi klidne napis SZ nebo se zeptej tady kdyby to zajimalo este nekoho :-)

maso varene,kureci nebo hovezi, u testovin je jedno zda jsou vajecne nebo nevajecne, do salatu-jablka,hrusky,kiwi,mango,papaja,granatovy jablko,hrozny ( nedavat moc tropickyho kvuli vyplavovani vapniku) musis vyzkouset co ti budou zrat a podle toho prizpusobit jidelnicek....ze zeleniny maj pry radi cervenou papriku nebo trosku cinskyho zeli

nedavat moc tropickyho kvuli vyplavovani vapniku

:?:
Nevím, ale zdá se mi, že tropy a vyplavování vápníku spolu moc nesouvisí... drápkaté opice v přírodě (jak známo žijí pouze v neotropické oblasti) žerou jenom tropické ovoce, jiné tam neroste, ovšem je třeba se zamyslet, co ještě všechno žerou - od všemožného hmyzu až po drobné obratlovce a třeba i mízu z poraněného stromu a v jakém poměru k ovoci. Možná jsi chtěl napsat nedávat moc citrusů???

P.S.:dodat dostatek vápníku např. v kašičce není výrazný problém.:-)

no z moji hlavy to neni takze nemuzu slouzit....ale kompletni jejich jidelnicek z prirody stejne nikdo nezna takze v prirode mozna to ovoce tak neresi protoze maji proste jinej bohatej zdroj vapniku....samo ze neni problem dodavat vapnik,ale proc to delat kdyz sezerou hodne "naseho" ovoce a s kterym problem nemaji - tropicky samozrejme podavej,ale spis treba pul na pul s nasim + trochou zeleniny,nedavej jim jenom tropicky,i kdyz v prirode si jablko asi fakt nedaji :-D

Např. fíky nebo papája je ovoce s nejlepším poměrem vápník k fosforu. Oba uvedené druhy obsahují snad dokonce 2:1 Ca:P (skutečně si to nepamatuji přesně). Tím se naše jablka nebo hrušky nedají srovnat. Vyjadřuji se vyloženě k tomu ovoci, o stravě opic nevím ani zbla...

Tuším, že ani banán na tom není z Ca špatně. Prostě obecně nemá smysl dělit ovoce na tropické a netropické. Důležitá je pestrost stravy. Ono, když to srovnám z naší zoo, tak až tak moc nezáleží, na tom co je vhodné, ale co dokážeš vyškemrat na nákupčí, jablka jsou levně k sehnání, tak jich dají kolik chcete, kdežto tropické a zvlášť to exotičtější ovoce je za "krvavý peníz" a od toho se často krmná dávka odvíjí bez ohledu na minerálie, ty se tak jako tak dodávaj např. do té kaše.

zdravim, kosman zakrslý je určitě lepší do paneláků hlavně kvůli prostoru ale povahově nevim nemůžu takhle radit mám jen tamarína žlutorukého. jinak ty kaše to je otázka asi pro daleko daleko zkušenější kteří můžou říct co je nejlepší, každopádně každý chovatel má nějaký recept a asi se zeptej jeho jaký používá na co jsou opičky už zvyklé....

Zdravím, jestli můžu, tak já bych doporučoval alespoň ze začátku použít stejnou kaši, jako dostávali u chovatele. Každý z chovtelů rád poradí a než se opičák zaklimatizuje, tak aby měl alespoň dietní návyky stejné. Co se týká pravidelnosti, tak my krmíme třikrát denně. Ráno kaše, kolem poledne ovoce a večer hmyz. Když náhodou dostanou během dne ještě něco, tak to asi není na škodu, ale zase bych je nepřekrmoval.

no dovolenou neresim uz kolik let tak dalsich patnact let mam oni postarano doma .Pokud mas nekoho kdo te zastoupi ale ja sem takovej ze vtomle asi nikomu neverim .Po pritelkyni sem chtel aby jednou udelala kasi a nejedliji to mas stejny jak z jabkama davas jeden druch dojde das jinej a uz ho nechtej proste se musi laborovat vajicka davam krepelci cele je sni i ze skorabkou varene maso kureci morskou rybu ty sou nejlepci moji se muzou umlatit po slehacce maj ji dvakrat do roka jen na prst to je rachot to lezou i poskle kam se hrabe felzuma

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je na ochočení a domácího mazlíka vhodnější tamarín pinčí a nebo žlutoruký? Jde mi spíš o zkušenosti.
Dále pak jaká je jejich cena?
A zda znáte nějakého chovatele, který má v současné době mladé na podej (nemusí jít přimo o tyhle dva).
Děkuji

no prodej ze zoo normalnim smrtelnikum je co vim docela problematicky,a rozhodne nejde koupit vsechno-myslim ze zrovna drapatice se z olomoucke zoo neprodavaji...kdyz mas v zoo rodinneho prislusnika nebo se nejak podilis na jejich projektech tak je mozne se domluvit bud na deponaci,a nebo na prodeji za rozumnou cenu.Ale jak rikam,nejde koupit vsechno.Kdyz uz se neco prodava verejnosti tak zoo umisti inzeraty napr na ifaune nebo jinych inzertnich webech.
ohledne vymesovani-nejsem si uplne 100% jistej,ale skoro urcite drapkate opice neovladaji sverac vuli a tudiz kadi kdyz to na ne zrovna prijde,takze z tohohle duvodu se na nejaky "zachod" chodit nenauci

volně po bytě to myslíte jako bez žádné voliéry nebo terária? no nevím ani jestli bych si to riskl my ji máme puštěnou pořád ale jen když s ní někdo je když jsem pryč tak je normálně v tera. Je to z nejzvědavějších zvířátek tak pozor když se ji něco zalíbí tak to prostě chce takže nechat jí celý den v bytě samotnou nevim co by udělala a určitě ráda skáče po kytkách takže my už v jednom pokoji nemáme už skoro nic.

tak v tom bych problém neviděl, a s tím vyprazdňováním to také není tak černé. Není to tak že byste musela pořád chodit s hadrem a utírat po ní, když je celý den půštěná tak počítejte že se vyprázdní ráno, odpoledne no a samozdřejmě když se lekne. pak večír aspoň nám sama leze do pelechu a jde chrnět. Ale když si ji pořídíte tak ji chce nechat tak 2 měsíce v klidu a nehonit ji hned po celém bytě ale nechat ji v té voliéře, vše pak jde samo a rychleji a bez jejího stresu.

Mam ze zoo poměrně dost zvířat a tohle je teda novinka!!!

To jo, ale asi ne poloopice... Tady je to myšleno ohledně opic/poloopic. Tuším, že je to dle Balai směrnice?? :-/ řešilo se to poměrně dost min rok, ale vzhledem k tomu, že tyhle savce nechovám, tak netuším jestli už to ofiko platí... Plazů se to netýká;-)

Krokousi, v tomto případě nevím zda říci, bohužel nebo bohu dík
Každá zoo potřebuje prašulky a tak by bylo dobré pokud by mohla například prodávat i odchovy byť soukromím chovatelům. Já si ale nedovedu představit jak by to například bylo s plemennou knihou.
Uvedu příklad : jistá nejmenovaná zoo měla neustále koťata Slaništních koček.
Spousta chovatelů by ráda koupila, ale to bohužel nebo snad bohu dík nejde. Jak to dopadlo? Kočky vykastrovaly

Je bohužel spousta zvířat, o kterých si zoo nerozhoduje sama, ale o jejich přesunu (nebo třeba i té kastraci) rozhoduje evropský inspektor (jde o zvířata s programu EEP - např. většina primátů, komoďáci, gaviálové a mnoho jiných), který má na starosti záchranný chov tohoto druhu v rámci evropských zoo. Často rozhoduje hodně podivně až nekompetentně. Zoo se může buď postavit proti tomu rozhodnutí a s největší pravděpodobností budou její jedinci toho druhu ze záchranného chovu vyřazeni (a tudíž nebude mít možnost pak další jedince z jiné zoo a jejího záchranného chovu získat) nebo může sklopit uši a poslechnout, což je častější scénář. Podle mě je samozřejmě možná i jiná cesta, ale já jsem jakožto malý pán zcela mimo to, takže nic nenadělám. Je to hodně složité a kontroverzní téma, kterým bych tady nerad zaplácával vlákno o drápkaticích a navíc do toho zas tak moc nevidím.
Můj názor je, že je nesmyslné mít populaci nějakých oficiálně "zachraňovaných" zvířat, která bude uzavřená a nebude komunikovat s populací mimo tento program (soukromníci). Zaštíťuje se to většinou snahou o udržení jakési "genetické čistoty", ale snižuje se tím mnohonásobně celkový potenciál populace v lidské péči.

Jo jo jo, přesně tak. Kočky jsem uvedl jen jako pravdivý příklad. Může to tak být i u jiných zvířat a asi to tak i někdy někde je. Tady už koťata nechtějí, tady taky ne tak vykastrujeme chovný pár a je to. Podle mě je to škoda, ale do soukromých rukou to prý jít nemůže.

chováme je v místnosti s hady a kupodivu jim to nevadí a to mají přímý výhled na anakondu. Ale nemůžu to doporučit, jakmile budu mít hotovou další místnost, tak dám hady jinam. Kdyby se náhodou stalo, že některý had uteče, tak si myslím, že to bude velmi nepříjemná zkušenost. Co se týká venkovního výběhu, tak je to asi vždycky plus, letos ho budeme také dodělávat. Nahrazuji jim venek občasným svícením Ultravitaluxu. Mají to rádi.

Fotku se pokusím vložit, ale není to žádný technický zázrak, klec je nižší než strop asi o 30 cm, tak je světlo volně položené na vrch klece, tak aby byla žárovka cca 60 cm od větve, kde opičáci leží a vyhřívají se. Žárovka je o trochu výš, tak se nepálí o pletivo. Opice jsou myslím dostatečně chytré, tak jsem je nikdy neviděl chodit až k ní aby se mohli popálit o pletivo nebo žárovku. Co je myslím důležité aby opičáci nedosáhli na kabel, když světlo nesvítí, tak by si s ním mohli chtít hrát a prokousnout ho!

Dobrý den, měla bych vážný zájem o koupě kosmana bělovousého, nebo kosmana žlutorukého, popřípadě tamarína pinčího jakožto domácího mazlíčka-ne na chov. Nevíte někdo o nějakém chovateli či někom jiném, kdo má jednu z těchto opiček a prodal by jí opravdu levně? Na všech stránkách, kde jsem zatím byla se ceny pohybují nad 15 000Kč. Předem děkuji všem, co mi poradí. Sháním jí už opravdu dlouho,ale tolik peněž se mi za to nechce dávat.

Toto patri do bazaru.

Nieje to obycajna macka aby ste to pozhanali za par supov. Predavat to "opravdu levne" nebude asi nikto. Ak do toho investujem kopec penazi a casu ja, preco by som to mal davat prec za babku. Mimo toho ze cena za zviera je len zaciatok velkeho mnozstva dalsich vydavkov.

Na vasom mieste by som sa poobzeral radsej po niecom inom.

Já se už občas musím smát nad naivitou některých lidí.. Podle mě vůbec netušíte, co chov drápkatých opiček obnáší. Vůbec si neumíte představit, jaká je to investice, úsilí a práce než se chovatel vůbec dostane k tomu, aby měl nějaké odchovy. Stojí to opravdu hodně peněz! Počínaje pořízením chovného páru, obrovského terária, vybvení.. Krmení taky není levná sranda. Opička chovaná jako domácí mazlíček musí být ručně odchovaná člověkem. To znamená zase investovat do nějakého inkubátoru, kašiček.. Co dvě hodiny se takové mimino musí krmit a to i v noci. Je to fakt šílená práce a odchovaná opička bývá ještě daleko dražší, než 15 tis., protože chovatel si tu práci samozřejmě započítá. Nikdo nebude sponzorovat váš rozmar. Proč by to dělal? A vy si řeknete, že se vám 15 tis. nechce dávat.. Fakt vtipné :-D