Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Eudicella gralli elgonensis

Dobrý den. Na burze v ČB jsem si koupil pár Eudicella gralli elgonensis. Dnes jsem jim poprvé vybíral vajíčka a všiml jsem si, že některá jsou promáčknutá. Chtěl bych se zeptat, jestli jsou vajíčka znehodnocená nebo jestli se znich vylíhnou larvy. Děkuji.

fridleifson:-)ale já jsem to psal do L3,též druhy co se nesežerou.Ad.přikrmování:žádný problém,jediná otázka je čím se přikrmuje??to je dost důležitá informace:-Dpokud je budeš přikrmovat granulemi-polezou sice brouci velkých rozměru,ale díky obsahu tuky v granulích se počet vajec hodně sníží a nebo nebudou vůbec.(viz práce-diplomka Petra Šípka).pokud budeš přikrmovat larvami bude vše o.k.
M.torquata jsou v pohodě,ale oberthuri(zvláště ty bez znáků na krovkách-skořicové)se požerou.Škoda,že jsi nebyl v Pekle na burze tam by jsi asi uviděl co se už ani dnes nechová(napytlíkované)z dob let2000:-)

přikrmoval jsem ovocem zeleninou a jednou za čas moučnejma červama (s rozdrcenou hlavičkou a druhý den jsem nespotřebované kusy vybral). ALe věřim že třeba na menšim prostoru ke kanibalismu dochází. Tu diplomku bohužel neznám ale zní to velice zajimavě.
U M. oberthuri to je trochu něco jiného než u Eudicell, Eudicella je přecijenom o "trochu" běžnější druh :-) No uvidim co zajímavého bude na ento burze v pardubicících a to jak vypreparované tak živé...

Já měl eudicelli (smithi bertherandi) normálně 1,2 - 2,4 v bedýnce cca 20 x 20 x 15 cm (do půlky substrát - buková listovka s trochou zeminy/hrabanky na dně) Když se objevily v substrátu vajíčka (nebo už i L1), tak jsem brouky přendal do další stejné bedýnky a v té staré se normálně společně vyvíjelo cca 20-30 larev L1-L2 a později po rozdělení cca 10 L3 a celkem bez ztrát, ale 100% asi ne, hlavně malé larvy jsem nějak extra nepočítal. Larvy jsem nepřikrmoval, měli jen kvalitní listovku (a možná nějaká slabší larva občas padla za oběť sourozencům). I tak byla produkce slušná.

Děkuji vám všem za vaše rady.Rád bych se však ještě na něco zeptal. Na jaře jsem si koupil dva páry Eudicella aethiopica. Před týdnem se vykuklili první tři. Nejenom že mají velice malý roh, ale jsou o hodně menší než by měli být. Nevím jak čím to je. Může to být nekvalitním substrátem nebo malou nádobou.

zdar:-D těch možností je více.
1.)špatný genetický základ (což je nejpravděpodobnější)
2.)substrát by měl být i s trouchem!!!!klidně bříza,ale bez kůry.Taky bych zkusil do substrátu dát drny(kompletní)
3.Pro příště zkusit dokrmovat larvy jinými larvami.
4.Někdy se do substrátu očkují i houby na trhu je jich dost,podle mého je nejlepší houbu očkovat na třešen apak do špalku,substrátu apod.

zdar:-D s tím přikrmováním bych se moc nikde nezminoval.
O substrátu z "burzy" by se dalo velmi polemizovat,ale udělat dobrý substrát jde udělat za pár chvil věř mi.To nemáte doma les????pokud budeš chtít,vysvětlím ti to.Pokud tě chov baví a počítáš z dalším pokračovaním,bylo by škoda vzdát to při první neúspěchu,zklamání.

No chov mne baví a nechat toho nehodlám.Neznám nic lepšího než chovat a sbírat brouky. Pro mne je to docela úspěch. Mám teď už devět kukel eudicell. Chovám tři druhy brouků a daří se mi. Na substrát z burzy si stěžovat nemohu, ale můj vlastní larvám chutná víc a taky po něm víc rostou. Les máme dva km za vesnicí a beru z něj trout a listí. Se substrátem pomoc nepotřebuji:-). Všem moc děkuji za rady.;-)

Máte velkou pravdu. Tady v poradně jsem se toho dozvěděl a naučil opravdu hodně a za dva roky toho budu vědět víc. Ale i tak to bude jen velice málo. Každý den se člověk učí, ikdiž si myslí že už všechno ví najednou ho překvapí něco úplně nového.Pořád je co se učit. Život je bohužel moc krátký.