Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Herpetofauna & batrachofauna ČR a SR 2010

První úlovek!:-)Bufo viridis, 3.1. 20:15 - místnost, která nám prozatímně slouží jako obývák Za výskyt tohoto prcka může díra v betonu v podlaze, kudy zřejmě přivandrovala...naštěstí jsem ji zbystřil dřív než psi...
Jinak venku je cca -5°C, v baráku cca 20°C, kolik je pod barákem si netroufnu hádat

[http://img510.imageshack.us/img510/2036/bufo002.jp  g]
[bufo004.jpg]
To i přilep, ne;-) ať s tím nemám práci (krokodýl)

Pomalu nám bude končit sezona.Včera mi děti od sousedů onesli obojkovku,že jim ji přitáhla domů kočka a že byla polomrtvá,prohlíd jsem ji,nic ,ani škrábnutí,tak jim asi přdvedla perfektní thanatozu.Před dvěma týdny sem našel na zmijí lokalitě,tři mladý koronelky a druhej den asi jejich můtr.Fotky jsou,ale ve foťáku a ten je teď mimo mě.Jinak for Michal,na to pivko jsem nezapoměl.Přez zimu snad bude víc času a dostanu se na bursu,takže tam.

lokalitu by som zatiaľ nerád konkretizoval, ale je to v širšom okolí Bratislavy (Podunajská nížina)

inak, ak niekto znalý veci vie, ako to je s "persou" v Panónskej kotline, rád sa poučím :)
kedysi sa uvádzala ako geografická rasa/poddruh (napr. Lác rozlišoval vrámci herpetofauny Slovenska N.n.natrix a N.n.persa), ale mám za to, že ju nemožno ztotožňovať s balkánskym poddruhom N. natrix persa ?? ...že to "pásavé" u nás spadá pod taxón N.n.natrix, akurát je to farebná odchýlka od "normálu" ?

Teda pánové a dámy, obdivuju vás. Taky mám rád volně žijící zvířata, od malička chytám obyčejný ještěrky, ale na ty hady bych si asi netroufl. Kromě N.natrix bych asi jenom těžko na první pohled poznával co to je - mám trochu pudu sebezáchovy a navíc moc neznám český užovky.

Zajímalo by mě, jestli chodíte a vyloženě ty hady vyhledáváte. Já osobně sem měl možnost vidět živou natrixku když mi bylo cca 10-12 let. Teď, co jsem blázen do hadů a vidím ty Vaše fotky, tak to vypadá, že se i já v létě odhodlám a půjdu s foťákem k našemu rybníku, kde se o údajně užovkama jenom hemží.

P.S.: Jak nejspolehlivějš rozeznám zmiji a užovku kromě toho, že mě to kousne normálně nebo jedovatě? (myslím že podle hlavy, ale nerad bych se mýlil až bych ji měl zakouslou v ruce)

Těch znaků je víc. Obecně se doporučuje zornice - užovky kulatá, zmije svislá. Já zastávám názor, že je taky důležité to "nakoukat". Takže otevřít Google - Obrázky a čučet na obrázky:
Natrix natrix - užovka obojková
Natrix tessellata - užovka podplamatá
Coronella austriaca - užovka hladká (nejčastěji se plete se zmijí)
Zamenis longissimus - užovka stromová (mláďata mají taky "měsíčky" za hlavou jako užovka obojková)
Vipera berus - zmije obecná (zornice, tvar hlavy, bílé retní štítky, "krátké a robustní" tělo atd., to je příklad znaků)

EDIT: Ještě je samozřejmě důležité, kde toho hada vidím/chytím. V nížině u rybníka bude horko těžko hledat zmiji, naopak těžko budu v horách chytat užovku stromovou (myšleno u nás v ČR).

Když se to vezme kolem a kolem, tak u nás na úplným jihu Moravy(Břeclav a okolí) snad ani žádný zmije nežijou, tak doufám, že to potřebovat nebudu.
K tomu dívání se na oči. Nevím jestli bych měl ,,koule" si lehnout na zem a podívat se tomu do očí než to chytnu do ruk. Abych totiž se nedostal při sledování očí až do dosahu jedových zubů. A jen tak mimochodem, co bych měl dělat, když by mě ta zmije náhodou kousla? Četl sem, že dospělej zdravej člověk by měl zmijí kousnutí přežít, ale jistota je jistota. Když bych nejel do nemocnice, co by mě doma čekalo?

Proto je důležité ty zvířata nakoukat (načučet 5 hadů tolik práce nedá). Pokud hadice zůstane na místě, tak není problém si tu zornici prohlédnout i z poměrně velké dálky, ale dřív než zornice si všimnu celkového vzhledu, což může někdy stačit. Horší je když jen vidím, že se támhle něco plazilo pryč, proto je i důležité kde zrovna jsem (u nás).
Kdyby se zmiji povedlo trefit, tak k doktorovi. Dospělý člověk by to možná MĚL přežít, ale nikde není psané, že to přežije. Záleží na mnoha faktorech. Takže variantu nechodit do nemocnice bych hned zavrhl...

Dobře Macho, ale ty jsi chlap jak hora v nej letech a bez alergie nebo vážných zdravotních komplikací. Teď si vem,že by třeba dospělá samice zmije trefila holku 160 cm vysokou, 50 kg váhy, po operaci srdce. Pak nemusí mít ani alergii a je to průser jako prase...Prostě si myslím, že to nelze takhle obecně říct.

Dobře. Mám 185 cm, 90Kg, bez alergií, bez nějakých vážných operací, ale po tom, co sem viděl z toho článku bych k doktorovi radši šel.
Zabíjet hady by mě ani nenapadlo, toho se nemusíte bát.
Hady bych asi nakoukat nějak zvládl, ale záleží aj na jedincovi. každej může vypadat jinak, ale určitě bych byl hodně opatrnej, než bych to bral o ruk.

Zmije obývají rozmanité biotopy, netvrdil bych, že ji v nížině u rybníka neleze potkat. Napadá mě hned několik lokalit, které odpovídají popisu a zmije tam jsou :) To samé s uštknutím, stačí pár náhod a o průser je postaráno. Jinak souhlas, chce to nakoukat, nejlépe venku. Každej had má jinou stavbu těla, jinak se chová, pohybuje a reaguje na člověka. Zornice je věc pěkná, spolehlivá, ale kolikrát si jí člověk u hada v pohybu všimne? :)

Ano, samozřejmě netvrdím, že tam nemůže být. Jen je daleko větší pravděpodobnost potkat ji ve vyšší nadmořské výšce a ne kolem rybníka. S tím uštknutím se shodujeme, tyhle údaje jsem četl...
A k té zornici: píšu to dole, pokud hadice leží stočená a hned neprchá, tak si to můžu prohlédnout. Pokud už zdrhá, tak se člověk na zornici spolehnout nemůže...