Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sera Reptilin...??

Dobrý den chci se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s tímto přípravkem???Nevím si rady ohledně dávkování...na návodu píšou 3-4 kapky tydne na 100 g zvirete...a na strankach pro leguany psali ze je to prehnane...tk si opravdu nwm rady protože muj 2měs. drobek váží 8g tk to budu muset asi naředit..(vápník podavám ve formě obalování všech cvrčků v nadrcené sepiovce-je to prý přírodní vápník a tím i lěpe vztřebatelný)
Díky za odpovědi

Jo jo o tom uz sem taky uvaoval jenomže tam píšou 5 kapek 1-4 mesíčně na 1Kg váhy.tak to fakt nwm jak to mam naředit vypočítat atd. když má 8 gramů...Jo a mam tu UVB reptiglo 5.0 (spirála 26W)u které stráví dost času a právě že mám strach abych ho nepředopoval D3kou..za případné odpovědi moc děkuju

jj děkuju moc...
Ja mám ještě tady doma koupenej roboran pro plazy tk jestli by jsi mi mohl doporucit nějaký davkovani pro takovyho malinkýho chamču...ten vápník ze sepiovky mu dávám na každýho cvrka...jo a myslíš že aý poviroste tk bych mu ten reptilin mohl davat???mě to totiž ženská ve zveráku narvala a nwm co s vitamínama za 2kila každopádně draví chamči je pro mě prioritou..

Ja teda nemam s chamikama zadne zkusenosti, mozna by se mohl vyjadrit nekdo sofistikovanejsi. Ale kdyz mu v tom obalis cca jednou tydne nejakyho cvrka, tak si myslim, nic nezkazis. Ale jak rikam, pockej si jeste na jinae odpovedi :-)

EDIT: Ten Roboran je prasek, nebo "olej"? D3 je totiz rozpustny tucich a co vim, tak podavani "praskoveho D3" nema moc vyznam. Ale i tak bych koupil vitaminy bez D3. Neboj, ty vitaminy se ti nezkazi, az vyroste, tak je muzes pouzit...

Když vemu to Ačko, který je ho tam nejvíc, pak mi vychází v 1ml 1000 IU A. Jedna kapka vody má prý 0,033ml, tozn. shruba 33 IU A v jedné kapce.
když vemu 3 kapky na 100g, tvůj cham má 8g, tozn. shruba ty 0,3 kapky týdně :-D tím ho asi nepředávkuješ. Co se týče D3, tam mi to vychází, že bys mu vlastně dával 1 IU D3 týdně.
Jak mu to máš dávkovat se mě neptej, já osobně dávkování čehokoliv po kapkách beru jako dost špatnej vtip a 0,3 kapek je asi nereálný :-)
Nevím, jaký je přesný doporuč. dávkování D3 pro jemeňáky, takže k tomu ti moc neřeknu.
Takže bych pořídil spíš dobrý UV a hmyz obaloval v roboranu, třeba s tou sepiovkou a máš to sichr. Ona ta ReptiGlo třeba chvíli vydrží i když je to hrozný zlo.
Jinak nevím, co jste se kde dočetli, ale mě to dávkování vůbec nepřipadá přehnaný, nopak např. pro zeleňáky, u kterých je doporučená dávka D3 100IU/kg týdně je to skoro přesný (to 3-4 kapky na 100g).

Neboj, ty vitaminy se ti nezkazi, az vyroste, tak je muzes pouzit...

A skazí ;-), zvlášť ty tekutý - všechno má svou expirační dobu, ale jasně - nebude to žádná katastrofa, pokud nebudou prošlý 10 let.

Jinak včera jsem se mírně picnul, takže ty moje výpočty můžou bejt klidně uplně blbě :-D:x:

myslíte že kdybych si namíchal 10 kapek vody a 3 kapky smichal dohromady tím by mi vznikla odpovídající koncentrace v jedné kapce:-D...tkze bych to davkoval po jedne kapce tydne......
jestli jsem to s tim roboranem pochopil dobre tk bych mu mel vsechno zhruba tech 7 cvrčků/den obalovat v roboranu??nwm jesli jsem to dobre pochopil...to by znamenalo ze mu musim davat vetsi mnozstvi nez pislou v letaku:D

U combinalu/hydrovitu je psáno, že se musí spotřebovat do 12hod. po smíchání s pitnou vodou. Pak se zřejmě vitamíny neutralizují nebo co já vím, co se s nimi stane - netušim. Tohle je samozřejmě jiný přípravek, ale myslím na hodně podobné bázi. Takže na to bych si dával pozor.

Roboran - jak psal VH:

Jen co se tyce Robopranu - zadne strachy z predavkovani, v tehle forme je hur stravitelny, takze tim opravdu nic nezkazis, kdy buse balit vsechno krmeni. VH

Když upravím překlepy (VH promine), tak to bude

Jen co se tyce Roboranu - zadne strachy z predavkovani, v tehle forme je hur stravitelny, takze tim opravdu nic nezkazis, když budeš balit vsechno krmeni. VH

Tím myslel, že v roboranu můžeš obalovat všechno krmení a k předávkování vitamíny nedojde. Udělěj si do pixle směs roboran/sepiovka 1:1, do tý pixle hoď vždycky hmyz, zaštěrchej ať se pořádně obalí a jednou já nevim za tejden si udělej prášek novej. Ty sypký směsi na vzduchu prý ztrácí na účinnosti - bohužel si nevzpomínám, kde jsem to už četl, takže to může klidně být blábol.

Mad Mike:

pro zeleňáky, u kterých je doporučená dávka D3 100IU/kg týdně

Gábriš dávkoval až tuším 1000-1500 IU /měsíc / kg ž.h. leguána, tedy cca 230-350 IU / týden a kg. A myslím, že mu prosperovali slušně. Množil je a vypadali dobře. Samozřejmě dneska v době kvalitních UV B zdrojů je to spíš bezpředmětná otázka.

On dneska je spíš problém, že když už máš nějaké zdroje s UV B, tak odhadnout, jestli to stačí nebo je třeba ještě D3 dotovat. Mám pocit, že o n je tenkrát choval bez jakéhokoliv zdroje UV B, snad abych nekecal. Musím to najít nebo se ho radši přímo zeptat.:-)

Mě to nedalo a koukl sem do starýho AT (6/1996), jen pro zajímavost cituji:

Přesnější údaje o dávkování uvádí pro leguány zelené pouze Köhler (1993), který doporučuje pro mláďata do velikosti těla 20cm 500-1000 m.j. na kg 1x týdně. Pro dospělá zvířata pak 100-500 m.j. na kg 1x týdně ve formě Preparátu Multi-Musin. Mně se osvědčilo dávkování 4000-5000 m.j. 1x měsíčně bez ohledu na velikost. Používám preparát Combinal AD3.

Mazec! nicméně je to člověk, na jehož info se dá myslím 100% spolehnout, takže původně dotazovaným přípravkem by evidentně k přčdávkování čímkoliv dojít nemělo.
J.G. určitě choval leguány uplně bez UV (jako vlastně většina chovatelů v dnešní době, aneb trubice=chov bez UV :))), tím jsem si jist, zmiňuje se o tom ve svých článcích několikrát.

On dneska je spíš problém, že když už máš nějaké zdroje s UV B, tak odhadnout, jestli to stačí nebo je třeba ještě D3 dotovat.

Přesně tak, zvlášť, když se na některý zdroje UV skutečně nedá spolehnout - to v tom má člověk pak ještě větší binec, než když "kape".

Optám se. Ale teď mi to docvaklo, jak to bylo myšleno v kontextu

Přesnější údaje o dávkování uvádí pro leguány zelené pouze Köhler (1993), který doporučuje pro mláďata do velikosti těla 20cm 500-1000 m.j. na kg 1x týdně. Pro dospělá zvířata pak 100-500 m.j. na kg 1x týdně ve formě Preparátu Multi-Musin. Mně se osvědčilo dávkování 4000-5000 m.j. 1x měsíčně bez ohledu na velikost. Používám preparát Combinal AD3.

Zřejmě to bylo myšleno tak, že dává stejnou dávku na kg mladým i dospělým jedincům - tedy 4000-5000 UI/kg měsíčně (= cca 1000 UI/ týden).

Jasnačka, musím si vyměnit obkládek na hlavě :)), ale i tak těch 1000 IU týdně se mi zdá hodně - samozřejmě v porovnání s převážně americkými autory, novějšího dat. Ten rozdíl je ohromnej - 10x tolik - a docela by mě zajímalo, kolik z toho celkovýho množství nakonec tělo využije. Pokud by legošům skutečně stačilo těch 100IU (tady ale vůbec nezpochybňuju data pánů G. a K.), pak by dávky 10x vyšší mohli zbytečně zatěžovat organismus...jak moc si samozřejmě netroufám ani hádat. Kurnik to je furt něco :-D