Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sera Reptilin...??

Dobrý den chci se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s tímto přípravkem???Nevím si rady ohledně dávkování...na návodu píšou 3-4 kapky tydne na 100 g zvirete...a na strankach pro leguany psali ze je to prehnane...tk si opravdu nwm rady protože muj 2měs. drobek váží 8g tk to budu muset asi naředit..(vápník podavám ve formě obalování všech cvrčků v nadrcené sepiovce-je to prý přírodní vápník a tím i lěpe vztřebatelný)
Díky za odpovědi

Když vemu to Ačko, který je ho tam nejvíc, pak mi vychází v 1ml 1000 IU A. Jedna kapka vody má prý 0,033ml, tozn. shruba 33 IU A v jedné kapce.
když vemu 3 kapky na 100g, tvůj cham má 8g, tozn. shruba ty 0,3 kapky týdně :-D tím ho asi nepředávkuješ. Co se týče D3, tam mi to vychází, že bys mu vlastně dával 1 IU D3 týdně.
Jak mu to máš dávkovat se mě neptej, já osobně dávkování čehokoliv po kapkách beru jako dost špatnej vtip a 0,3 kapek je asi nereálný :-)
Nevím, jaký je přesný doporuč. dávkování D3 pro jemeňáky, takže k tomu ti moc neřeknu.
Takže bych pořídil spíš dobrý UV a hmyz obaloval v roboranu, třeba s tou sepiovkou a máš to sichr. Ona ta ReptiGlo třeba chvíli vydrží i když je to hrozný zlo.
Jinak nevím, co jste se kde dočetli, ale mě to dávkování vůbec nepřipadá přehnaný, nopak např. pro zeleňáky, u kterých je doporučená dávka D3 100IU/kg týdně je to skoro přesný (to 3-4 kapky na 100g).

Neboj, ty vitaminy se ti nezkazi, az vyroste, tak je muzes pouzit...

A skazí ;-), zvlášť ty tekutý - všechno má svou expirační dobu, ale jasně - nebude to žádná katastrofa, pokud nebudou prošlý 10 let.

Jinak včera jsem se mírně picnul, takže ty moje výpočty můžou bejt klidně uplně blbě :-D:x:

Mad Mike:

pro zeleňáky, u kterých je doporučená dávka D3 100IU/kg týdně

Gábriš dávkoval až tuším 1000-1500 IU /měsíc / kg ž.h. leguána, tedy cca 230-350 IU / týden a kg. A myslím, že mu prosperovali slušně. Množil je a vypadali dobře. Samozřejmě dneska v době kvalitních UV B zdrojů je to spíš bezpředmětná otázka.

Mě to nedalo a koukl sem do starýho AT (6/1996), jen pro zajímavost cituji:

Přesnější údaje o dávkování uvádí pro leguány zelené pouze Köhler (1993), který doporučuje pro mláďata do velikosti těla 20cm 500-1000 m.j. na kg 1x týdně. Pro dospělá zvířata pak 100-500 m.j. na kg 1x týdně ve formě Preparátu Multi-Musin. Mně se osvědčilo dávkování 4000-5000 m.j. 1x měsíčně bez ohledu na velikost. Používám preparát Combinal AD3.

Mazec! nicméně je to člověk, na jehož info se dá myslím 100% spolehnout, takže původně dotazovaným přípravkem by evidentně k přčdávkování čímkoliv dojít nemělo.
J.G. určitě choval leguány uplně bez UV (jako vlastně většina chovatelů v dnešní době, aneb trubice=chov bez UV :))), tím jsem si jist, zmiňuje se o tom ve svých článcích několikrát.

On dneska je spíš problém, že když už máš nějaké zdroje s UV B, tak odhadnout, jestli to stačí nebo je třeba ještě D3 dotovat.

Přesně tak, zvlášť, když se na některý zdroje UV skutečně nedá spolehnout - to v tom má člověk pak ještě větší binec, než když "kape".

Optám se. Ale teď mi to docvaklo, jak to bylo myšleno v kontextu

Přesnější údaje o dávkování uvádí pro leguány zelené pouze Köhler (1993), který doporučuje pro mláďata do velikosti těla 20cm 500-1000 m.j. na kg 1x týdně. Pro dospělá zvířata pak 100-500 m.j. na kg 1x týdně ve formě Preparátu Multi-Musin. Mně se osvědčilo dávkování 4000-5000 m.j. 1x měsíčně bez ohledu na velikost. Používám preparát Combinal AD3.

Zřejmě to bylo myšleno tak, že dává stejnou dávku na kg mladým i dospělým jedincům - tedy 4000-5000 UI/kg měsíčně (= cca 1000 UI/ týden).

Jasnačka, musím si vyměnit obkládek na hlavě :)), ale i tak těch 1000 IU týdně se mi zdá hodně - samozřejmě v porovnání s převážně americkými autory, novějšího dat. Ten rozdíl je ohromnej - 10x tolik - a docela by mě zajímalo, kolik z toho celkovýho množství nakonec tělo využije. Pokud by legošům skutečně stačilo těch 100IU (tady ale vůbec nezpochybňuju data pánů G. a K.), pak by dávky 10x vyšší mohli zbytečně zatěžovat organismus...jak moc si samozřejmě netroufám ani hádat. Kurnik to je furt něco :-D