Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno gekoncik nocni problem po prevoze?

Ahojte,

Viem ze sa to tu uz rozoberalo ale i tak,
v sobotu som si doniesol domov gekoncika, vyzeral zdravo pekny hruby ocas atd. dal som ho do terarka a hned zacal aj vsetko skumat a preliezavat a pod. o dva dni na to som mu tam dal skusebne cvrcka ci ho zozere ale nevsimal si ho. teraz som ho nevidel von ani cez den a ani v noci, je stale zalezeny v ukryte. myslite ze je mozne sa niecoho obavat? alebo ho len stresuje ten cvrcek? skusim ho ak tak dnes vybrat ale bojim sa toho ze uz par dni nejedol. vodu mu menim pravidelne, teploty ma myslim dobre.

viem ze si musi zvyknut na nove prostredie ale prave to neviem ako to obvykle dlho trva alebo ci je to individualne

moja otazka je hlavne ta ze kedy sa mam asi zacat strachovat o jeho zdravotny stav tym ze nic nezozere? myslim ze cvrcka dnes vyberem a skusim mu ho tam dat az niekedy cez vikend, poradte prosim ak vas nieco napadne

Nechci malovat čerta na zeď, takto jsem i já koupil hypo samce gekončíka, zkoušel jsem dávat cvrky, sarančata, šváby, červi, holátko a nic. Asi po třech týdnech, kdy už jsem sledoval rapidní úbytek co se týče ocasu snědl cvrčka. Myslel jsem si, že už bude v pohodě, jenže omyl. Nežral i nadále. Po měsíci a půl vyšli pozitivní testy na kryptosporidie. Takže jsme samce musel utratit. Počkej a uvidíš. Co jsem ale takhle studoval web a různou literaturu, údajně je docela velké procento chovů u nás, právě tímto nakaženo...

dik za rady, cvrcky neobalujem, po terarku pobehuje zatial jeden, tie mucne cervy sa mi nakoniec podarilo kupit aj s krmnou miskou dal som ich akurat do terarka asi tak 10ks tych mensich, v dalsej miske ma nasypany roboran, teploty su fajn, jeden roh som taktiez akurat rosil vodou tak uvidime. mam ale kus obavy uz druhy den je stale skryty vobec nevylieza.
snad to tuto noc bude lepsie, inac co som ho vydel naposledy pred dvoma dnami tak ocasek ma fakt hruby tak snad len nema hlad a je este vystresly z tej cesty domov a noveho prostredia, ak sa to nezlepsi ani o 2-3tyzdne tak dam spravit testy :-|

pokud můžete, dejte mu cokoliv co se hýbe a můžete sehnat, třeba to je nechutenství a taky zkuste ruzne zpusoby, treba byl zvykly na pinzetu nebo ruku. Pokud muzete kontaktovat chovatele od ktereho mate, tak bych se zkusil zeptat jeho co a jak zral. testy tak po tydnu az tydnu a pul bez zradla, to uz je podezrele, me obyvke zerou novacci bud hned ten den co je privezu nebo do 3 dnu.

kupoval som ho na tera aqua burze co bola nedavno v Prahe, zial kontakt na predavajuceho nemam ale tipujem ze tam bude aj koncom unora tak sa ho to urcite opytam (moja chyba)

akurat som ho skontroloval opatrne za pomoci zrkadla a zda sa aspon na pohlad ok, a hlavne ma pozorne pozoroval:) no uvidime, a dakujem este raz vsetkym za ochotu a pomoc.

zdar:-D redsnaku ty to neznáš???tuto jenová metoda;-)
ne ted vážně-tipuji,že jsi ho koupil v "prasečáku" -Ládví.Dá se nějak vysvětlit od jakého stolu???
za sebe-abych šel do těch testů,neváhal bych ani minutu.mohu ti dát kontakt cena je cca 150kč.Pokud to půjde za crytospo...je konec.
možná mi to minulo,ale jak byla tlustá ohánka při koupi??

potvory se vyskytují u afrických gekonů kteří s tím bez problémů žijí, ale gekončíci na to padaj

ono je to cele dost slozitejsi. Cryptosporidium (v tomto pripade saurophilum)muze napadat sirokou skalu jesteru. Chameleoni a gekoni jsou na ne citlivi nejvice (padaji na ne i ti africti gekoni), varani casto funguji jako bezpriznakovi nosici.

co humanitin, zkoušel to někdo

pripravek se jmenuje humatin (ne humanitin)a lecba zvirat s nim (jak se prozatim zda) napacha vic prusvihu nez aby situaci zlepsila. Ano, zvirata budou lepsi, nebudou se u nich tolik projevovat priznky, nebudou blinkat a nebudou vypadat jako houzvicky (viz clanek o parazitech tady na poradne). Chovatel bude ukoleban "dobrym" stavem zvirat, nicmene ta budou porad vylucovat nove a nove oocysty, ktere se budou sirit do prostredi, schopne nakazit dalsi zvirata. Tito nosici by meli byt tak jako tak trvale umisteni v oddelene casti chovu. Kazdopadne - pokud se neprihodila nejaka novinka, tento preparat u nas stale neni dostupny a je potreba se po nem poohlednout v zahranici.

s tym zrkadlom aby som to vysvetlil:) nejde o ziadnu novu revolucnu metodu, kontroloval som len ten ocas a celkovo spravanie ci je cula, a ci reaguje na nejake pohyby, proste ci tam len tak nelezi a nehladi do neznama...za ten kontakt by som bol vdacny aspon do buducna...a ano kupoval som to na burze v takej velkej plastovej prepravke, ocas je tucny zatial tak isto ako ked som ju kupoval.
zial ani tuto noc nevysla, nie ze by som sledoval terarko 24hod denne ale pred PC sedim kazdy den tak do 1-2hej rana a od doby ked som prisiel domov co je cca 18hodina bola stale zalezena.

jedine co mi beha teraz po terarku je jeden cvrcek ktory si tam spokojne naziva:) a este mucne cervy v miske.

aspon ze ten cvrcek je aktivny:)

Klidne bych tam dal cvrcku vic, jen jim tam nechat nejake krmeni at neoziraj gekoncika (kus piskotu, platek mrkve). Jinak "nepropadejte panice" - pokud je dobre zivenej tak par dni hladovky absolutne nic neznamena. Uprimne - ja u gekonciku nejak nesleduji jestli zerou nebo ne. Staci ze vidim v jake jsou kondici a kdyz maj v terarku vychytano, pridam dalsi krmeni.

mam tam kus jablka pre toho cvrcka ale vymenim to za tu mrkev, jabko uz kus osycha, ok tak pridam este jedneho ale to az zajtra, trapy ma ale aj jej aktivita ako som aj pisal, prvy den veselo behala po zhasnuti svetla ale teraz nevylezie, ale pride mi ze stale vaha este kusok a musi sa osmelit, inac co sa tyka jej veku tak by som tipoval ze ma asi pol roka a co som tak cital tak taketo mladata su este celkom plache.

este stale nezere, ani mucne cervy ani z mysky ani z pinzety:( dokonca uz ani nevylieza z ukrytu stale tam spi, zda sa mi ze dokonca aj v noci. chcem sa opytat nemoze to byt teplotou? resp.celym terarkom? rozmerovo je 80x40x50 a je tam sama tak ci to nie je na nu prilis velke, ziarovku mam v obratenom kvetinaci 40w, co je vsak zaujimave tak hned prve dva dni ako som ju doviezol tak vecer veselo behala dokonca aj sa vysvtverala na spominany kvetinac ale teraz je len stale zalezena a stale spi.
dnes skusim ziarovku vypnut nech je tam len izbova teplota ci nie je prave z toho nejaka taka omamena z toho tepla ak ju predavajuci choval cely cas len pri izbovej teplota myslim ze by to mohlo byt tym.

zarovku tam dej "nocni" NightGlo. Svetlo staci i z okoli, a touhle muzes topit v pohode i pres noc = zapla nonstop, a nejaky 5-6W topny kamen jak pise Luma - na nem se bude moct vyhrat kdyz bude chtit. Takhle to vidim fakt na nizkou teplotu - pres den hrejes kdesi lokalne, ale gekoncik je zalezly v tme kde je teplota nizka = prostor asi vyhraty nebude, a pres noc tam mas 20-22°C? Takze se proste nevyhreje proto mu to netravi a nezere. Muj nazor teda...

dik moc za rady, hned zajtra to skusim dat do poriadku. topny kamen nemam ziadny a mozem namiesto neho pouzit aj topnu podlozku ktoru dam popod terarko?

//edit

o 19hod idem po ziarovku night glow 50w dufam ze to pomoze, tie teploty mam fakt nizke po ziarovkou ak ten teplomer neklame mi to ukazuje len 26C, dam tam tu night glow a necham ju pustenu 24hod denne takto pocas zimy.

a este topny kabel pretoze topny kamen tam uz nemam ako dat

pres den hrejes kdesi lokalne, ale gekoncik je zalezly v tme kde je teplota nizka = prostor asi vyhraty nebude, a pres noc tam mas 20-22°C? Takze se proste nevyhreje

Napadá mě, není nejjednodušší použít dlouhý úkryt (kůra, střešní taška z pál. hlíny), jedna strana pod žárovkou a druhý konec v chladnější zóně nebo několik úkrytů v různých teplotních zónách. Jak je fajn, když si může gekončík vybrat sám bez asistence "shůry"...

Myšlenka číslo dvě, víte v jakých teplotách gekončík v přírodě v noci aktivuje a loví (pro ty věčné "topiče" ve dne v noci:-))

Myšlenka č. tři, tušíme někdo jaké teploty jsou v denních úkrytech gekončíků v přírodě?
;-)

Teploty z meteostanic cca. z mist vyskytu jsem si kdysi nasel, ale je to takove dost diskutabilni. Meri se tusim v ... 150cm? nad zemi, otazka jak se prohreje nejaka kamenita polopoust, nakolik pres den naakumuluje teplo a jak dlouho bude pres noc "hrat". Co ale vim ze pri 20 - 22 stupnich by ti nasi "domaci" rozmazlenci moc aktivni nebyli. Pres noc nechavame u dospelych zaply jen topny kamen, radi se na nej prijdou ohrat - beru jako ekvivalent toho pres den sluncem rozehrateho kameni :) Trvale vytapime nightglo zarovkou jen u mladat, a tam je to myslim v poradku - predpokladam ze v prirode se budou lihnut v tom teplejsim obdobi bohatsim na potravu atd...

(nevim jestli je to takhle OK, ale gekoncikum to zda se docela svedci)

S temi vicero ukryty, nebo nejakym "dlouhym" aby si sam vybral kde mu to vyhovuje samozrejme souhlas

Teploty z meteostanic cca. z mist vyskytu jsem si kdysi nasel, ale je to takove dost diskutabilni. Meri se tusim v ... 150cm? nad zemi, otazka jak se prohreje nejaka kamenita polopoust, nakolik pres den naakumuluje teplo a jak dlouho bude pres noc "hrat"

Tak dá se z těch meteostanic taky trochu vycházet, měl jsem teda spíš na mysli nějakou zkušenost (i převzatou) přímo od někoho, kdo se pohyboval v oblasti výskytu gekončíků. Pokud mohu srovnávat s jinou pouštní oblastí podobné zeměpisné šířky, tak věř, že i v létě je tam na povrchu nebo blízko povrchu poměrně citelné ochlazení (o zimě, pozdním podzimu a předjaří nemluvě) a koukal bys, jak tam gekoni v noci svižně běhají. Otázkou je hloubka úkrytů gekončíků, ale především mláďata budou zalezlé hodně mělko. Přes 20 st. v noci tam bude spíš výjimečně v nejteplejším období roku. Brzy na jaře a na podzim už mohou ranní teploty být hodně výrazně pod 15 st., klidně ale občas až i okolo 0. V počátku noci samozřejmě postupně chladne povrch. Ale gekončíci a gekoni v podobných klimatických podmínkách fungují v pohodě i hluboko pod 20 st. Ne, že bych to doporučoval v chovu, ale rozhodně bych neřešil nějaké extra dohřávání (možná u prcků v hodně studeným domě).

Co ale vim ze pri 20 - 22 stupnich by ti nasi "domaci" rozmazlenci moc aktivni nebyli. Pres noc nechavame u dospelych zaply jen topny kamen, radi se na nej prijdou ohrat - beru jako ekvivalent toho pres den sluncem rozehrateho kameni :)

Bohužel jsme z nich ty rozmazlence udělali sami a z mnoha dalších zvířat původem z mírného nebo subtropického pásma. Stávají se z nich domestikáti, kteří nemají z původním nočňákem moc společného.
Ekvivalent vyhřátého kamene beru (ale tak max. hodinu po zhasnutí "sluníčka"), já to nechával jen na kameni vyhřátém od žárovky.

Trvale vytapime nightglo zarovkou jen u mladat, a tam je to myslim v poradku - predpokladam ze v prirode se budou lihnut v tom teplejsim obdobi bohatsim na potravu atd...

Myslím, že to je zbytečnost, ale když ti to funguje, tak tě to samozřejmě rozmlouvat nebudu. Ono, když na to přijde, tak naši "domácí" gekončíci by se měli taky množit, když je u nás relativně teplo - pozdnější jaro, léto až podzim (takže je samozřejmě tepleji i v bytě...). Ale kdo dneska řeší třeba solidní zimování u nočňáků, aby se množily až v tu správnou dobu a ne třeba prakticky celý rok...

chlapi dik za pomoc, ziarovku som vymenil za night glow 50W ide nonstop od vcera vecera, gekoncica bola hned aktivna a zhodou okolnosti ze som sa dnes zobudil rano o cca 2hej som ju mohol pozorovat, pri lampe sa vyhrievala dokonca este dnes rano, ked som vstal tak zaliezla ale hlavne bola aktivna a co je este lepsie tak cvrcek ktory sa permanentne kazdy den vyhrieval pri lampe zmyzol:) teda este neviem isto ci len niekde nezaliezol ale myslim ze sa stretol s dobre vyhriatym gekoncikom:)

teploty su teraz nasledovne: pod lampou je 30C a v priestore 25C teda v tom najchladnejsom kute, akurat len rano bola ta teplota opet len 22C (mam strasne chladnu izbu cez zimu) tak som zapol a nasmeroval este zhora dalsiu 40W ziarovku zo stolnej lampy aby kus vyhriala vzduch aspon na tych 25-26.

rozmyslam ci kupit topny kamen alebo zatial pouzit toto docasne rieseni s pridavnom lampou lebo by som musel cele tera prerobit co myslim velmi dobre zase nebude pre gekoncika ktory sa este poriadne ani nezabyval.
kamen tam sam o sebe je prirodny a teraz ma na dotyk fakt prijemnu teplotu na vyhrievanie.

myslim teda ze bude najlepsie pouzivat nonstop night glow a cez den zapinat pridavnu stolnu lampu ktora vzduch kde spava gekoncik vyhreje v pohode na tych 25-26C

no a hlavne pockat do leta kedy to bude zase o nieco inom

dnes vecer tam pustim 2-3 cvrckov a som zvedavy:)

dik:)

inac stym cvrckom som sa asi unahlil, akurat som vybral z terarka dvoch cvrckov ale je to nejako cele divne, daval som tam dvoch co sedi ale pri tom ten jeden ako keby sa oproti vcerajsku zmensil a hlavne mu chybala hlava a mal obhryzeny chrbat a bol mrtvy a ten druhy sice zil ale cudne sa triasol a to najzaujimavejsie je ze bol cely biely. a vitaminy to neboli, viete mi to vysvetlit? ci uz mal proste aj ten pred smrtou?

fakt mi to ale neda ten cvrcek vcera normalne zil a dnes je mensi a mrtvy? mohlo sa stat ze sa medzitym vyliahol nejaky? pretoze pred cca tyzdnom som tam dal cvrcka samicku a ta hned niekde zaliezla a uz ju nebolo vidno az teraz celu bielu.

Whow, mas tam asi nejakyho predatora ci aliena::)jednomu cvrkovi ukousl hlavu a druhej jak to videl, tak dostal zachvat klepotice a celej zbelel:)

No, tak daleko pravdepodobnejsi je, ze prvniho cvrcka ozrali nejaci druzi cvrci, protoze se normalne poziraj. Bilej cvrk je po svleku. Tudiz casem zase zhnedne...
A ne, nemohlo se stat,ze by pred tydnem samice nakladla vajicka a ted by z toho byl dalsi cvrcek. Nehlede na to, ze vyvoj vajicek trva taky nejakej ten den, tak mini cvrk je asi jako blecha.

zdravim ma stejný problem. nNechce se mu jíst. Dneska tumu je 4 dny co ho mam. verim ze je to teplem.. mam velice chladnou mistnost, pres den se moc netopi, hreju nocni zarovkou 40W nonstop. v terariu je cca 22 stupnu. chystam se dokoupit topny kamen 6w.

ja by som ho dal niekde do blizkosti zdroja tepla ale nie priamo pod.
hlavne nech sa ti vyhreje zvysok terarka a nielen jeho jedna cast.

inac tie tri cvrcky co som vecer hodil do terarka uz nie su:) a gekoncik uz vyliezava aj cez den asi hlada dalsich:) zjedla teda troch ale celkom velkych neboli to ziadny mrnousi tak premyslam ci tam hodim dalsich aj dnes alebo dam pauzu na dnes