Zranenie pri krmeni
Zdravim, potrebjem radu od skusenejsich chovatelov. Vcera som krmila moju 2-rocnu guttku a zrejme sa niekde zvnutra poskrabala kuskom dreva z podstielky (ako podstielku pouzivam drevene stiepky). Usudzujem tak z toho, ze ked zaskrtila druhu mysku, zacala ju do seba pchat, ale ked bola asi v polke, vyplula ju a na srsti mysky boli krvave skvrnky a nalepene kusky dreva. Potom uz len na tu mysku pozerala, vyzerala ze by ju aj zozrala, ale nevedela sa k tomu odhodlat. Takze jedine, co mi z toho vyslo je, ze ju to drevo niekde vnutri poskrabalo, lebo inokedy zblajzne dve mysi ako nic. Preto sa chcem spytat, ci sa to uz niekomu stalo, co by som s nou mala nieco spravit, dat jej nejake vitaminy aby sa jej to rychlejsie zahojilo, alebo co... A este - mala by som ju nakrmit uz buduci tyzden (krmim raz tyzdenne) alebo by som mala pockat? Vopred dakujem za uzitocne rady
Tak dramatické to nejspíš nebude. Myš byla na ni nejspíš velká, had mohl být vyrušen při polykání nebo jí prostě jen "nesedla". Krvavé skvrnky na myši vznikají od zubů, kterými si had pomáhá při polykání kořisti. Na vlhkou vyvrženou myš se pak nalepí kdeco- třeba substrát.Nechal bych jí 1-2 týdny v klidu a potom začal znovu krmit, zpočátku třeba 1 myší.
Dakujem za reakciu, v podstate som si myslela nieco podobne, len som chcela vediet aj nazor niekoho skusenejsieho.
Ta krev mohla být té myši, ne? Dřívka předpokládám nemají hroty jako jehly ani ostří žiletky, takže nějaké zranění moc nepředpokládám, samozřejmě k zapíchnutí něčeho dojít může, ale spíš ne. Možná jen nějaké to dřívko překáželo/ tlačilo a tak to vyplivla zpět, je mi trochu divné, že to nezkusila znova, ale holt nebyla moc hladová a byla "zrazená". Není nic snazšího než ji vzít a kouknout se jí do tlamy (daleko by to nebylo, když byla myš ještě půlkou venku. Pokud tam něco bude zapíchlé, tak vytáhnout pinzetou a nechat ji v klidu pár dní (to tak jako tak). Pokud tam bude nějaká ranka, tak by bylo vhodné ji ošetřit (vydesinfikovat), ale vevnitř mě nic moc nenapadá, snad jen štětičkou namočenou v lihu. Ale snad se to nezanítí i bez ošetření. Potom při dalším krmení nakrmit něčím menším (myše, hole potkana) a pokud to bude v pohodě, tak můžete dát normálně myšku. Jinak doporučuji krmit mrtvou myší, je to bezpečnější. A zamyslet se, jestli použitý substrát není nevhodný (nějak moc špičatých štěpin apod.)
Souhlasím s krokodýlem a ještě bych dodal , pokud chceš krmit živou potravou tak je lepší mimo terárium v nějaké větší krabici,v boxe,nebo ve vaně.
A to proc? Zbytecnost...Jedine v pripade, ze se jedna o zvirata chovana ve vice kusech v jednom terariu..
Nepatřím mezi chovatele dlouho, ale co jsem tak pochopil, tak kvůli tomu, aby ti právě nespolkla s potravou i část substrátu, a i kvůli hygieně, protože když ti zaschne krev z kořisti v teráriu, tak to je prej pak docela něpříjemnej zápach..
Neviděl jsem že by z myši žrané užovkou někdy tekly proudy krve, to ti spíš bude smrdět když si dušená myš naposledy uleví. Nebo bobek co z hada vypadne potom. Větší množství substrátu ti sežere had jen když je nevhodnej. Rašelina s pískem se mi na myš moc nechytala a i kdyby v GIT nic neudělá, lignocel je větší svinstvo. S velkou štěpkou může být problém, ale určitě spíš ojediněle, jinak by na nich nechovalo tolik chovatelů. Řešení napsal krokodýl. Hadičky rozděluju taky pač je mám spolu.
NO tak nevim jestli zrovna proudy krve ale taky to stoji za to Muj Hadicak jednou vystartoval na mys tak hodne ze krev byla i na skle od dveri Hotova jatka
Vchodových? (sorry, nedalo mi to)
suty uz som v terarku mal zaschnutu krv z potkana a ak mam pravdu povedat, vobec to nebolo citit...Dokonca ani zaschnute ho.no nesmrdi ked do neho stupis.Myslim ze pokial nemas paludarium, alebo nieco podobne, kde je vysoka vlhkost, tak s tohto sa smradu urcite bat nemusis...
Inak, myslim ze redsnake vie preco sa krmi mimo teraria
jasne ze vim, proc krmit mimo terarium,ale nemyslim si,ze by to byla kdovijaka nutnost.Ja jsem dva hady naprosto v pohode krmil v terariu,staci jim to hodit na opacny konec teraria,popripade jim obema zvladnout udrzet pusu plnou mysi:)Nebo je korigovat nejakou palickou ci peanem.Nikdy jsem nemel problemy s pozrenim substratu,neni se ceho bat.
Presne, pri hadoch ako su constrictory, regiusy a pod by som sa neobaval, horsie by to zrejme bolo napr pri hortulanoch, gonyosomach...
Co sa tyka substratu, odkedy chovam, pozuzivam lignocel a no problemo.Ak sa tak velmi niekto boji ze ho had zozerie s potravou, nieje problem kupit ten hruby, kockovany.To uz musi byt had blbec, aby zozral aj taky kus...
Aj pri bicovke som mal predtym ten jemny,ale pri prvom gekonovi ho mala plnu papulu, tak so mho vymenil a aj ked sa jej podari nejaky chytit pri love spolu z gekonom, tak jednoducho odpadne.
Rozhodne sa taky kus udrzi na potrave tazsie ako zrniecka piesku, kusky raseliny alebo nejake male triesky..
Nevím, viděl jsem několik ještěrů, i želvu plnou lignocelu a nebyla to sranda- končilo to dost neslavně. A např hrozna u známýho toho mívala plnou tlamu furt, změnil to na kůrově substrát a v poho. S rašelinou ani pískem jsem nezaznamenal tolik problémů.
Ja som mal a mam na lignoceli hady, jastericu, pavuky a v pohode.A ako som pisal,ked uz sa bojim, tak dam hruby lignocel, kde su tiez velke kusy ako v kore, a to uz len tak neprehltne..
Tak lignocel je svinstvo samo o sobě, když se dostane do trávícího traktu. Osobně krmím např. korálovku živou myškou přímo v teráriu....jednou jsem zkoušel ve vaně, ale had nějak nejevil zájem...pak jsem ho dal do terária a jel po ní jak divej....a co se týče krve, tak vždy jen kapička u čumáku kořisti...ještě se mi nestalo, že bych měl něco v teráriu od krve, ale je rozdíl užovka, korálovka a pak hroznýš nebo krajta no. Jinak používám jako substrát písek a v části borové štěpky.
Nevim, ja teda videl pouze fotku ucpaneho chamika. O problemech ktere by mel s lignocelem had jsem nikdy neslysel. Nicmene tahle diskuze puvodne zacinala jestli krmit v terariu ci mimo nej a ne jestli lignocel ano ci ne. Za mne vede raselina s piskem popr hygienicky zarizene teraria..
Ja krmim stale v terarku, chapem ze kazdy sa snazi minimalizovat ryziko urazu pri svojich chovancoch, ale predsa len, v prirode si had neberie potravu pred konzumaciou na nijaku podlozku, alebo do vane, boxu, krabice.....Videl som uzovku obojkovu(Natrix natrix)ako zrala zabu v lese na ihlici, teda vobec jej nevadilo, ze ho na zabe bolo nalepeneho dost...
Mimo terarka som krmil len par krat malych cenchriakov holicatmi.Aj to ked mali este v terarku ten jemny lignocel ktory sa na mysata celkom slusne lepil.
Také jsem neřešil jen lignocel...psal jsem i další
Já jo, náš veterinář (zoo) už měl nějaké mrňavé guttky ucpané lignocelem na stole, ale netroufám si říct nakolik byl problém způsoben druhotně třeba nějakýma dalšíma zdravotníma komplikacema nebo nevhodným chovem. Každopádně v sobě měli špunt lignocelu (jakoby nalepený na střevní stěně) a pod ním silný zánět střevní stěny.