Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Geoemyda spengleri

Zdravím,
stal jsem se čerstvým majitelem dvou asi půlročních spenglerek. Jsou uchvatné, jsem z nich nadšený. Rád bych se zeptal těch, co tyto želvy chovají či v minulosti chovali na pár věcí.
1. Jaký substrát používáte v teráriu.
2. teplota chovu
3. pohlaví jste rozeznali v jaké velikosti?
4. krmení
Abych zamezil případným poznámkám o lenosti “něco si vygooglovat”, předem oznamuji, že jsem si problematiku na netu prostudoval a na základě těchto poznatků, jsem se zařídil. Teď chci zjistit, jak je to v reálu u jiných chovatelů.
Já osobně je momentálně mám v malém teráriu o rozměrech 45x25, jsou totiž ještě hodně malé – 4,5cm, pak půjdou do velkého. Jako substrát mám vlhkou hlínu+písek+lignocel. Uvažuji ale o rašelině s pískem. V terárku jsou úkryty z kokosových skořápek a kmen, umělá kytka, mělké misky s vodou. Mám tam malou žárovku. Zespoda mám top. folii a udržuji teplotu termostatem okolo 24C, na opačné straně terária je 20-21. Chovatel od kterého je mám mi doporučil, aby u mláďat nebyl pokles tep. pod 20. Krmil je holátky a dost často, mě žerou take každý den, mám je ale zatím jen 3dny, nabídl jsem jim cvrčky, žížaly a svlečeného moučného červa – všechno berou, jsou žravé a nejsou vůbec plaché. Chci je krmit hodně šneky, uvažuji, že bych si pořídil dospělé achatiny a krmil jejich drobotinou. Krmíte i plži z přírody, třebas vodními(plovatky), nebo jen tím co vychováte doma?
Předem děkuji za příspěvky k tématu

loading...

otografie želv máš odkud ? Jenom že jsou to mé fotografie želv které už bohužel nežijou. Byl to import z Číny,koupil jsem je na burze v Praze na Výstavišti ano v roce 2006. Dříve jsem choval spenglerky z Vietnamu a dělali mi radost 12 let potom záhadně všechny umřeli. V podstatě by neměli bejt vystavovány dlouhodobě teplotám nad 26 stupnů a měli by mít aspon 2 měsíční pauzu při nižší teplotách než během celého roku což je stimuluje k sexualní aktivitě. Bohužel odchovy jsem neměl ale plno mrtvích plně vyvinutých želvyček které se nedostaly ven z vejce. Choval jsem je v teráriu 100x50x50 na rašelině smíchané s lignocelem a na povrchu rozložen rašeliník+ miska s vodou o průměru 20cm. a hloubce 7cm. Teplota 22-25 max. 27 léto, zima 20-22, min.18 stupnů. pro zdárný chov určitě krmit žížalama a šnekama atd. jak bylo již napsáno-je to důležité aby se rozmnožovali.Krmyl jsem 2-3 týdně, dospělé želvy, mládata 5-6 týdně. Žádné vitamíny jsem nepodával jen občas posipal sépiovou kostí nebo vaječnýma skořapkama. V zimě bohužel dostávali i myšata. Na závěr jen že jsou to krásné želvy které se při správné péči a dodržení pár zásad celkem snadno chovají, jsou velmi čilé a zábavné a při dodržení klimatického klidu (snížení teploty aspon na 2 měsíce)+ krmení nejlépe živé z přírody(žížaly,šneci a drobný hmyz i zdárně rozmnožují.Přeji hodně zdaru při chovu těchto velice zajímavých želv. Snad se mi podaří si je opět pořídit :-)

Ahoj, paráda, jsou moc pěkné. Já mám samce od r. 2005, byl to nějaký dovoz, samice mi odešla po týdnu, on měl taky nějakou plíseň, to jsme zvládli a od té doby je OK. Jen nějak sháním samici, ale upřímně až letos trochu úporněji - z různých důvodů. Mám ho v terárku (80x35) na směsi lignocelu, hrabanky, kůry a rašeliníku, vlhko, ale teplota dle místnosti - přes den i 30, v noci i pod 20, přírodní úkryty a kytky (nic origoš, zelenec a epifyta, co se mi teď úplně vykouřil název), přichyceno různě na stěny, svítím slabým UV. Občas ho vidím ve vodě (bazének cca 10x15x5). Občas má vnitřnosti, tu a tam myše, ale úplně nejvíc miluje žížaly - nic nechovám, vše kupované (v zimě), v létě vše z přírody. Kdyby někdo věděl o samici... Jeden čas jsem u něj měl terrapenku a hrozně ji miloval;-) Přeju hodně radosti

Dobrý článek je o nich v jednom čísle časopisu Terarista, tuším z 2001, ale ten ročník je bez záruky. Robimaus je má na burzách za aktuální akční cenu 29 Kč.
Na jedné přednášce říkala Irmtraud Jasser-Häger, že u nich má na spodku vrstvu keramzitu s vodou, na něm mřížku, aby se do toho nedostaly, na ní pak mech rašeliník, někdo jiný zas jako substrát používal s úspěchem opadané dubové listí.
Krmení zřejmě založené hlavně na žížalách a hlemýždích.

Ten samec č1 je od Huga. On je už nemá.

Ještě taková zajímavost čeho jsem si všiml. Když jim rosim, tak nejen že vylejzaj a koukaj co se děje, ale dost často se snažej napít, ikdyž mají trvale k dispozici misku s vodou. Zřejmě v přírodě nemaj dostupný trvalý zdroje vody, tak jsou zvyklý pít napršenou vodu.

Zřejmě v přírodě nemaj dostupný trvalý zdroje vody

To bych teda oponoval, kdo viděl nějaké lokality, např. známé Tam Dao v sev. Vietnamu, může potvrdit, že najít tam zdroj vody je asi ten nejmenší problém...

...což nevylučuje

jsou zvyklý pít napršenou vodu

Proč by ji nevyužily, když tam prší často.

Můj postřeh k věci, spenglerky máme naložený tak obden v misce s vodou, jednu nebo dvě (víc se jich tam nevejde, ale teď tam mam stejně jen dvě holky a samec je u jiných samic), jak kdy, ale rozhodně ji využívají poměrně často a samozřejmě do ní stejně tak často odkládají trus.

Já budu trošku OT, nicméně pro zajímavost a z nostalgie. Sprenglerky jsou typický případ želv které doplatily na svou snadnou dostupnost a nízkou cenu. Svého času(cca 15let zpět) jste mohli na jakékoliv burze mít podle libosti malé, velké, tlusté i tenké a to za cenu pokud si dobře pamatuji, nepřesahující 300-35O,-Kč.
Sice mám o jejich chovu jen povšechné znalosti, ale je to ideální želva pro letní vlhký kapku přistíněný venkovní výběh. Přestože jsou relativně chladnomilné a venku vykazují spíš soumračnou aktivitu, je potřeba jim dát možnost vyhřátí respektive dát jim možnost výběru. Držím palce a doufám v odchovy.

Tak zdržují se spíše v teplejší časti, někdy se dokonce vyhřívají v blízkosti žárovky, kde je i k 28C. Moc se neskrývají, jedna snad vůbec. Zpočátku se schovávaly více, ted už jsou "otrkané" a nebojácné. Jsou extrémně žravé, krmím je převážně žížalama- ty zbožňují.

á je mám na rašelině. Z kůry mají úkryty, které hodně využívají. Teploty mám mnohem nižší. Mám je v chladné chodbě, teď přes zimu mají pod dvacet°C v noci to klesá tak k patnácti, v létě to jde tak k 23°C. Na druhou stranu, kamarád je má v teplém pokoji celoročně a taky mu fungují dobře, takže těžko říct jak na ně. Jestli je ten člověk odchoval a radil ti držet je v teple, tak bych dal na jeho rady. Moje teď přes zimu skoro vůbec nežerou a celkově mají útlum.

Krmím různě vším možným co se hejbe. Žížaly, myšata, moučný červy, slimáci. Šneky dávám míň. Většinou jim jen ukousnou část vylezlou z ulity a zbytek nechaj.

Jestli můžeš hoď sem foto. Rád bych se pokochal prckama.