Smaragdovka proměnlivá
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je tento had jedovatý a pokud ne, zda se dá u nás sehnat a za kolik, případně něco o jeho chovu, děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je tento had jedovatý a pokud ne, zda se dá u nás sehnat a za kolik, případně něco o jeho chovu, děkuji.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
DELETED - bez nadávek, k věci, děkuji (Arutha)
DELETED bez nadávek, k věci, děkuji (Arutha)
DELETED, k věci, prosím (Arutha)
DELETED, k věci, prosím (Arutha)
DELETED, k věci, prosím (Arutha)
DELETED, k věci, prosím (Arutha)
Zdravim, jestli je jedovatá nevím, ale chov nebude jednoduchý, protože se většinou jedná o importy a potravu tvoří žáby.
EDIT: Scorpio byl rychlejší
Zkuste se podívat sem http://tera.poradna.net/q/view/17064-philothamnus- semivariegatus?page=r17120#r17120
Díky za snahu. :)
Je jedovatá, ale není toxicky významná, nejsou zaznamenány žádné závažnější případy, navíc to nejsou žádní kousavci. Problém chovu tkví spíš jinde.
dík.
Zdravím, také jsem je měl - koupil jsem si párek, samec měl kolem 90cm, samice asi 70cm, samec byl od začátku takovej " vláčnej", vůbec nežral - do tejdne padnul, samička se ale držela - žrala mi celkem ochotně hemydactyly a tarentoly...Je to o štěstí, ale většinou je to IMP a ti dlouho nevydrží - samici jsem pak dal kamarádovy, a drží se prý do dnes..P.
Samec :
Samice :
Nerozumím tomu, ale opravdu je tenhle had (Philothamnus semivariegatus) jedovatý?
edit: Zahraniční zdroje jej uvádějí jako nejedovatého:
http://www.treknature.com/gallery/Africa/South_Afr ica/photo21895.htm
http://www.kingsnake.com/toxinology/forums/viewtop ic.php?p=20017&sid=b39ea305b6cc00ff561cfbbd5c8fcc3 3
http://en.wikipedia.org/wiki/Philothamnus_semivari egatus
...
Zahraniční zdroje jsou jedna věc a zadní jedové zuby druhá. Pravda je taková, že moc nekoušou a když, tak svou malou drštičkou při běžným kousnutí bez zažvýkání nemají prakticky šanci toxin využít a navíc to asi zrovna nebude žádný toxin "zabiják numero uno", nicméně na gekona nebo žabku nějaký efekt zřejmě má. Vzhledem k výše uvedeným bodům je běžně považována za neškodnou - nejedovatou jako mnoho dalších colubridů, o kterých ani často nevíme, co se jim skrývá v zadní horní části tlamky... dokonce třeba i thamnophisky, spalerosophisky, "coluberky" nebo naše užovka hladká (Coronella austriaca) mají přeměněné slinné žlázy na Duverneyovu, řekl bych, že ostrůvky Duverneyovy žlázy mají i Natrixky (nemám potvrzeno). Ale abych to uved na pravou míru Duverneyova žláza se v nějaké míře ojevuje snad u každého druhého třetího rodu z čeledi Colubridae, ale jen menší část má žlázu vyvedenou ke sdělnému aparátu (zadní zvětšené rýhované zuby - opistoglyphní chrup), nicméně při dlouhodobějším žvýkání (např. i delší držení a častečné polknutí prstu při omylu hada, který ho považuje za kořist) se účinky toxinů mohou projevovat např. pálením, zčervenáním nebo krátkodobým lokálním otokem ranek. Nejde samozřejmě o nic nebezpečného. Potenciálně opravdu nebezpečných (ovšem tam může jít opravdu i o život) může být jen asi tak 4-5 rodů (Rhabdophis, Thelotornis, Dispholidus, Boiga, Malpolon).