Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Úmrtí Pogony.

Ahoj.Dneska byl opravdu špatnej den a k vyvrcholení jsem přišel domů a v teráriu ma mě čekala mrtvá agama :.(

Nechce se mi vypisovat podmínky chovu tak jen odkaz terarium.php
Velice mě to mrzí už pro_to,že byla gravidní ale hlavně opravdu nevím proč!
Včera i předtím byla čilá a nedávala na sobě nic znát!
Žrala a pohybovala se naprosto normálně.Ráno byla ještě OK a po 8mi hodinách v práci ležela v rohu.
Měl jsem 2 od stejného chovatele a obě umřeli úplně stejně.U jiné se mi to nestalo a zbylé vypadají ze jim opravdu nic nechybí :(
Je možné že to mohl byt genetický problém?
Tohle jsou chvíle kdy má člověk chuť se vším praštit :.(

PS.Posmrtná prohlídka také nic neodhalila a rychlí rozbor trusu je také v pořádku.
Už vím co znamená "Ještěři umírají tiše" ..
Ps2. jediné co mě napadá jsou serenčata která od neděle baštila,ale to se mi nezdá.

Ani nevím co čekám od tohoto vlákna ale nějak mě to sebralo.

Velice mě to mrzí už pro_to,že byla gravidní

byla opravdu plna vajec nebo mela jen zvetsenou telni dutinu?

Posmrtná prohlídka také nic neodhalila

v cem presne spocivala? Slo pouze o vnejsi ohledani nebo jste provadel i pitvu?

rychlí rozbor trusu je také v pořádku

jakymi metodami byl proveden?

Rozbor trusu delam za pomoci mikroskopu a solneho roztoku podle knih.
Posmrtná prohlídka tam slo o kloaku,tlamičku a vnější poranění.
Vajíčka jsem nenahmatal ani po 30ti dnech a proto jsem ji nedavno připouštěl znova.
Začala přibírat ale vajička jsem stále necítil.
Trus který jsem skoumal byl plný nesprávně natrávené potravy (skoro celé seranče + červ) to není normální ale nevím čemu přesně to dát za vynu.
Poslední 3 dny měla
-čínské zelé
-mrkev
-červy
-šváby
-a uplně poslední ty serančata

Svlékala se před třemi dny "bez problému"
Byla krásná = silnej ocas nohy barva a na svuj věk dobře rostlá.
Dal bych vše abych tomu přišel na kloub.

Rozbor trusu delam za pomoci mikroskopu a solneho roztoku podle knih

a vite take jak maji vypadat ruzna stadia parazitu? Jste si jisty, ze byste je nasel a identifikoval? Uz jste nejake kokcidie nebo treba vajicka cervu pod mikroskopem videl (nemyslim ted na obrazku, ale primo v mikroskopu, ac se to nezda, je to dost rozdil). Nechci Vas podcenovat, ale necvicene oko muze lecos opomenout.

Posmrtná prohlídka tam slo o kloaku,tlamičku a vnější poranění.

Takze vlastne to nejdulezitejsi prohlednuto nebylo....

Vajíčka jsem nenahmatal ani po 30ti dnech a proto jsem ji nedavno připouštěl znova.
Začala přibírat ale vajička jsem stále necítil.

Obcas se u samic ruznych jesteru stane, ze se folikuly po ovulaci zpatky neztahnou na klidovou velikost, prasknou, jejich obsah se vyleje do telni dutiny, dojde k sepsi a zvire umira. Tomu by mohlo nasvedcovat i to tloustnuti. Bez pitvy, nebo alespon zbezne prohlidky otevreneho zvirete to je ale samozrejme jen spekulace.

Dal bych vše abych tomu přišel na kloub.

V tom pripade zvire dejte na poradnou pitvu. Neni nic jednodussiho, i kdyz je mi jasne, ze to neni prijemne pomysleni u zvirete, ktere mel clovek rad...

Přiznám se že jsem viděl zárodky jen na obrázku (je jich tam spousta od vajicek po bakterie)
a pak co sjem tenkrat nasel na Youtube.Snazil jsem se to našprtat ale asi mate pravdu že to neni tak snadné.

Ta pitva bude asi jedina možnost.Přiznam se že mě to napadlo udělat doma ale žaludek na to nemam!
Hledal sjem něco v okolí Prahy zatim nic ale neco najdu ..
Děkuji vám..

Tak výsledky Patologicko anatomické mi moc smysl nedavaj ale nejakej obrazek mam.
pro zajimavost to sem odcituji.

"Výživný stav dobrý,povrch těla a kostra bez traumat,nápadné zvětšení oběmu břicha,celková enemie.
Tlama anemická bez obsahu,průdušnice a jícen průchodné,srdce ochablé a anemické,srdeční dutiny bez obsahu,plicní vaky anemické bez známek zánětu,steatoza a anemie jater, v dutině tělní větší množství sražené a nesražené krve,na vaječnících četné degenerované žloutkové koule velikosti třešně,krvaně fibriózní zánět vaječníků s rupturou cév a krvácením do dutiny tělní,vejcovody bezezměn,anemie sleziny a ledvin,v žaludku pouze nazelenalý hlen,tenká vrstva bledá a nezánětlivá bez obsahu,v tlustém střevě a kloace malé množství formovaného trusu.Ostatní orgány beze změn.

Bakteriologické vyšetření:
Negativní.Salmonely nezjištěny.

Závěr:
Laboratorním vyšetřením byla zjištěna degenerace vaječníků s rupturou ovarialních cév a vnitřním vykrvácením.
Bakteriální infekce nezjištěna.

Chápu co se talo ale nechápu proč.Ale s tím se asi budu muset smířit a doufat že to nebyla moje vina.

Tohle tema můžete smazat a děkuji všem a hlavně za tu adresu státního ústavu.

V podstatě stejná příčina (prasklý folikul a vykrvácení do dutiny břišní) postihlo samici varana komodského u nás v zoo, na vině může být i mechanické poškození "zvenčí" (nějaký náraz při pádu, atak jiného jedince...), ale spíš jde o nějaký "ženský" problém, kdy haprujou cykly, nerovnoměrně se vyvíjí folikuly atd., zřejmě v tom může hrát roli zánětlivé onemocnění vaječníků, ale co přesně je toho příčinou je poněkud nejasné.

ale spíš jde o nějaký "ženský" problém, kdy haprujou cykly, nerovnoměrně se vyvíjí folikuly atd.,

pokud vim, tak se dost spekuluje presne o tom haprovani cyklu v souvislosti s nedodrzovanim obdobi klidu, radikalniho zimovani apod. U varanu (tech velkych) to asi plati dvojnasob, takhle jsme pred lety prisli na stanici o samici salvatora, fakultni chovy indiku (pochazejici puvodne ze zoo Praha)jsou na samice chudci z tehoz duvodu.

Nemyslim, to by v prirode davno vyhynuly. Nejspis asi nejaka vyvojova vada? :-(
(jeste asi nemela snusku = byla by jeji prvni?)

...z pripadu o kterem vim - zdravy, nadherny, vitalni samec uhynul znamemu, velmi rychly konec - odesel radove v minutach. Pri pitve zjistene vykrvaceni do telni dutiny, praskla aorta nebo primo srdce. Taky nejaky vrozeny defekt. :-(