Už Vám žerou regiusky?
Ahoj chtěl bych se zeptat, jestli uz vaše regiusky po zimní hladovce jeví zájem o potravu.
Ta moje se pred několika týdny svlékla, poslední krmení proběhlo 2. října 2009, tak je to skoro 7 měsíců. Minulý rok přestala žrát 23. dubna, asi po necelých 6 měsících. Několikrát jsem zkoušel potkaní skákavku, ale bez zájmu - snad to bylo špatnou denní dobou.
Jak jste na tom Vy?
Předpokládám, spíš začala...
Mně žerou reginy celoročně, tak nemohu sloužit, ale doporučil bych trochu zvednout teploty a více rosit (pocit příchodu doby dešťů).
Jo, pardon, jsem se trochu upsal - začala.
Teplotu v úkrytu, který je z 1/2 plochy dna tvořen topným kamenen, který má 26-29 °C, tam tráví schovaná a vyhřívající se, celý den. Ostatní části terka jsou chladnější, tak asi 23 v zimě občas až 19 °C. Prez zimu jsem moc nerosil, protože jsem uvažoval nad obdobím sucha a taky jsem vycházel ze zkušenosti z minulého roky, kdy taky v zimě nežrala. Vlhkost držim na 70%. Když jsem letos z jara pomocí silnější žárovky zvedl teploty, had většinou pobýval v chladném koutě, tak jsem to zase vratil zpět jak to bylo.
Já bych klidně dal tu silnější žárovku a vypnul topný kámen. Teploty u zdroje okolo 35, v prostoru v teplé části okolo 30, v chladné okolo 25, v noci okolo 22-26. Udržovat pár dní (týden až dva) vyšší vlhkost (ale doufám, že máte dobré větrání). Pak věřím, že se chytne.
Ok děkuju za poradu, zkusím Vaše doporučenía uvidíme Větrání je dobře vyřešeno.
Na zvýšení vlhkosti je dobré tam do teplejší části dát hlubší větší misku s vodou a naplnit jí rašeliníkem nebo mechem, aby se nemusel prolévat moc substrát.
Vyuzijem toto vlakno....stacilo by regiuske aj na cely zivot terarko 71 dlzka x61vyskax37 sirka.......keby som dorobil zadnu stenu a pridal nejake dve vyhrievacie plochy.....?dik
To je dost malá plocha, pro dospělého jedince považuju za minimum plochu dna cca 80 x 60 cm, příp. 100 x 50 cm. Výška může být poměrně variabilní, záleží na zařízení terária, ale pokud beru klasické terárium, tedy se žárovkou uvnitř, tak min. 40 cm. Snad pro menšího samce...
71 x 37 cm. pro dospěláka určitě stačit nebude. Pokud jste třeba někde v ZOO viděl(a) dospělého jedince (třeba u nás v Praze mají 3 moc hezké exempláře), pak jistě uznáte, že to zase tak malý had není a na takové ploše, beru -li v úvahu ještě nějaké to vybavení terka, se sotva otočí. My máme mladou (85 cm) regiusku v terku 100x45x50 cm. (dxšxv) a myslím, že do budoucna to taky asi stačit nebude.
K mechu v terárku: Jo, jo, ke zvýšení a udržení vlhkosti pomáhá slušně. Dali jsme ho tam předvčírem a zlepšení bylo téměř okamžité. Jenže naše regiuska se vyhýbá čemukoliv mokrému či vlhkému jako čert kříži, i při pití si dává velký pozor, aby se snad nějakou částí těla nedejbože nenamočila. Takže se dá říct, že jí vlhký mech ubírá životní prostor. Teď nám jde do svleku, tak spíš potřebuje tu vlhkost než ten prostor. No uvidíme po svleku, jak se na něj bude "tvářit".
Když to tady bylo zmíněno, prosím Krokodýla o upřesnění pojmu "Dobré větrání"
Naše terárko (rozměry viz výše), kreré jsme koupili i s tou regiuskou, má větrání řešeno: Dole je pás děrovaného nerez plechu 100 x 4,5 cm, nahoře pak 100 x 14 cm, tedy 1/3 stropu. Terko je nejspíš "Profi výroba" nebylo tedy vyrobeno pro konkrétního chovance. To odvětrání mi pro regiusku přijde jako zbytečný luxus a kvůli snažšímu udržení vlhkosti bych jej částečně zakryl. Otázka ale zní: Jak moc částečně.
Koralek: to chce odzkoušet s vlhkoměrem, aby to bylo akorát a přitom nic nezačalo plesnivět. Já osobně bych zakryl třetinu toho pásu a to konkrétně nad lampou, líp se potom vychtává i teplotní gradient a je to malinko úspornější
Poud vezmu v úvahu, že jde o perforovaný plech, tak to rozhodně není 1/3 plochy (rozuměj perforace zabírají často méně než 50%-30% plochy plechu), pokud by to bylo větrání pletivové, tak je to docela dobré, ale pokud je to plech, tak bych to bral jako minimum a říkal bych si aspoň něco. Ona příliš vysoká vlhkost v nevětraném terárku, z toho koukají akorát respirační problémy. Vždycky je lepší nějak pořešit vlhčení nebo zvedání vlhkosti nějakým jiným způsobem než zmenšováním větracích ploch. U regiusek není problém použít ještě na substrát vyšší vrstvu listovky (opadané listí + vrstva různě narušených listů až po zeminé podloží), třeba bukovou nebo dubovou, která dobře podrží vlhkost a postupně se odparem udržuje nebo dát do části mech atd.