Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zahradní jezírko pro želvu nádhernou

Dobrý den.
Chtěla bych zřídit zahradní jezírko pro 2 želvy nádherné, ale nějak se nemohu dopátrat nějakých smysluplných rad. Upřímně - prakticky nevímm, jak na to - kam ho umístit, jak velké, jak hluboké, plastové nebo ne... Nevíte někdo, kde tyto informace zjistit? Poradíte mi, prosím, nějakou knihu nebo webové stránky? Děkuji mnohokrát.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zdravím, tady jsem ti něco naskenoval z knížky Naše první terárium od Manfreda Rognera. Snad to pomů…
Josefek 24.04.2010 14:22
Josefek
Děkuji mnohokrát za pomoc.
Zdenka O. 24.04.2010 16:25
Zdenka O.
Ale jinak, jestli je tam nechceš nechat celoročně, což moc nedoporučuju, tak stačí běžná plastová "l…
krokodýl 24.04.2010 18:05
krokodýl
Celoročně je tam nehodlám nechávat, nebyly nikdy zimované ani vevnitř, natož venku. Prostě mám prost…
Zdenka O. 25.04.2010 12:45
Zdenka O.
Chovám dvě želvy nádherné v jezírku celoročně již čtvrtou sezónu. Hloubka jezírka v nejhlubším místě…
anonymous 27.04.2010 19:45
anonymous
Zdravím jen sem se chtel zeptat jestli mi v zime fakt neumrznou pod tím ledem.mám jezírko hluboké as… nový
že 18.08.2016 20:32
že
umrznou, není to jen o hloubce :x: poslední
lupus 18.08.2016 21:25
lupus
Mě se jako nejlevnější varianta jeví jezírko foliové - vyjde se vším všudy maximálně stejně jako pla… nový
Lukas K 31.01.2011 07:14
Lukas K
Zdravim, já bych se chtěl zeptat. Mam jezírko největší hloubka asi 80cm a na dylku 3m s tim že na dn… nový
Charles325 06.10.2012 16:34
Charles325
o zimování v jezírku se tu už vícekrát psalo, musí mít "nezámrznou" hloubku cca +1 m a počítá se min… nový
lupus 07.10.2012 11:23
lupus
Pokud v jezírku přezimují lekníny i karasové, tak nádherná tam přežije taky, jsou to mrchy snaživý..… nový
klapavkář 08.10.2012 12:51
klapavkář

Ale jinak, jestli je tam nechceš nechat celoročně, což moc nedoporučuju, tak stačí běžná plastová "ledvinka" přiměřené velikosti a hloubky (dělají se tuším běžně do asi 40-50 cm hloubky a plocha cca 2 x 1,5 m). Vyhloubit díru, zapustit, po krajích pokrýt geotextílií, okolo okrajů jezírka je vhodné nasázet trsy bahenních trav a rostlin nebo aspoň klasické travní trsnaté drny na zakrytí toho okraje (tomu pomůže i ta geotextílie). Do bazénku napustíte vodu a je to. Akorát v létě je třeba pravidelně dopouštět (odpar) a je vhodné jednou za čas odčerpat vodu a bordel (ideálně kalovým čerpadlem) a napustit čistou vodu. Okolo bazénku nezapomeňte vytvořit dostatečnou ohrádku, aby želvy neodcestovaly jinam.

Chovám dvě želvy nádherné v jezírku celoročně již čtvrtou sezónu. Hloubka jezírka v nejhlubším místě je cca 90 cm, objem jezírka je cca 18m3. Kolem jezírka není žádný plot, želvy z jezírka neutíkají a v pohodě v něm i zimují pod ledem.

Mě se jako nejlevnější varianta jeví jezírko foliové - vyjde se vším všudy maximálně stejně jako plastové, ale můžete si sama zvolit tvar apod. K osázení doporučuji odolnější rostliny - orobinec, kosatec žlutý, puškvorec..vodní hyacinty, pistie na hladině. Pro jezírka do 90 cm hloubky stačí 0,5 mm folie. Pozornost bych věnoval ohrazení proti útěku. Mě se vyplatily OSB desky, které měly 65 cm na výšku, přesto jsem nepozoroval, že by se želvy snažily utéct. Je dobré zvolit jezírko spíše větší - čím větší objem vody, tím lépe si jezírko podrží teplotu a rovněž má velké jezírko lepší samočistící schopnost.
Obecně se doporučuje želvy umístit do jezírka v době, kdy neklesá teplota vody pod 18 C. Ale ani náhlý pokles teploty neznamená katastrofu, želvy klesnou ke dnu a sníží aktivitu jako při zimování a jakmile se vody trošku prohřeje a vysvitne slunce, vrátí se k normální aktivitě (vlastní pozorování - loňský chladný červen a září)

Zdravim, já bych se chtěl zeptat. Mam jezírko největší hloubka asi 80cm a na dylku 3m s tim že na dně je bahno plus nějaký lekníny. Mam tam vysazený zlatý karase ale ty se množej jak šílený. Myslíte že by byla želva nádherná schopná redukovat počet ryb ale zase s tim že by bylo fajn kdyby tam nějaka přežila. Eventuelně jestli ji tam mužu nechat prez zimu a jestli musim nejak to jezirko oplotit.

Předem díky za odpověď :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru