dovoz mnohonozek vs kontrola cinanu
Dobry den, naliju cisteho vina, pri vejslapu na Velkou cinskou zed jsem si nachytal ctyri mnohonozky /asi 8cm kousky/ a pomerne dost vyrazne se zajimam o to si je dovezt domu a zkusit si je odchovat(zamerne nepisu pasovat, nebo prevazet, i kdyz by se to asi vic hodilo) a dost rad bych si vyslechnul reakce nekterych z vas. a sice, jak vyrazne byste brali tenhle pocin jako trestnej cin, ci jak prisny dokazou bejt postihy nebo jak tvrdy umej bejt kontroly, jestli mate nekdo nejaky zkusenosti... Je to takovej dotaz, ze tezko se nekdo nejak vyznamne se mnou stotozni, aspon ne otevrene pokud vubec, ale nerad bych stravil 5 let v cinsky base, na druhou stranu by se me v terarku dost libily. Tak diky za vas cas
Prostě je strč do nějaké krabice se špinavejma fuseklema a prádlem, garantuju ti, že se na ně každý celník, nejen číňan, vybodne a když je najde, tak můžeš křičet: "fuj, kde se tam ty hnusný mrchy vzaly" (v originále che-yu, konide chuja ma-shu dei) a před zraky celníků je teatrálně rozšlap a je vhodné nasadit hodně zhnusenej ksicht. Myslím, že tě ještě poplácaj po ramenou.
P.S.: Nezapomeň mít v jiné kapse zavazadla jinou krabičku s další chovnou skupinkou, přece si je všechny nerozšlapeš.
Hehe, tak takhle se to dela:D diky moc za reakci!!!
No pozor, takhle se to přeci nedělá. To se nesmí. Ty, ty, ty. Čínští soudruzi by neměli, co do hrnce. Kdybys našel nějakého hezkého hádka, tak ho přibal mezi fusekle a když půjde do tuhého, tak had se nerozšlapává, ten se odhazuje mezi celníky, oni už se o něj postarají (pozor na odražené kulky, myslím tedy ze střelných zbraní, ne, že by sis špatně přidup).
Na buduci tyzden bude v TV odvysielana reportaz: Cesky turista rozsliapal pred ocami colnikov vzacne mnohonozky!!!
Tak je nesmí rozšlapat ale sežrat. To číňani pochopí a třeba se i přidají.
Nerob to. Nam by sa tiez nepacilo, keby nam sem prisiel Cinan a bral by nam do krabiciek salamandre a mloky. Nehovoriac o moznych nasledkoch a neprijemnostiach.
Akurat ze co viem tak mnohonozky v Azii nie su chranene (teda isto nie vsetky). Nedavno som videl prave dokument o chlapikovi ktoreho zivi zber a predaj mnohonozok.
tak vsecko dopadlo jak melo:) kazdopadne na cinsky trznici prodavali stejnej typ mnohonozek prazeny napichnuty na spejli, tak predpokladam, ze moc vzacny nebudou:)
hod někdy foto
no tak s timhle tvrzenim bych moc nepospichal... Cinany vseobecne nejaka ochrana prirody a zivocichu akorat s..e ... Neni problem najit na trznici vzacne CITESove zelvy urcene pro polivku a pod... Dokonce maji zakon ktery umoznuje pri navsteve chraneneho uzemi odprasknout jakkoliv vzacne zvire pokud dotycnemu hrozi smrt hladem (to si fakt nedelam srandu) - myslim ze nema cenu dodavat jak stupidni je dokazovani - pokud k nemu vubec dojde...
Ovsem pokud nejste Cinan predpokladam ze mate jistou moralku... Mnohonozky se daji koupit i legalne tak nac rabovat ty zbyvajici prezivajici chudaky kterym se zatim podarilo zdrhnout pred cinskym wokem...
no, nechci nejak rejpat, ale u nas by to bylo podobny, jednani v krajni nouzi vylucuje trestni odpovednost. Akorat u nas k tomu tezko dojde.
ja spis narazel na bezne zneuzivani teto pravni formulace...
Stejně tak by se ale dalo říct, že je morálně opodstatněné ty mnohonožky odvezením před tím wokem zachránit. Hlavně je ale hloupost bavit se o ochraně čtyř mnohonožek. Pokud jde o hmyz, ochrana nespočívá v ochraně jedinců, ale celého biotopu. Příkladů skutečného ničení celých populací vzácných (alespoń pro ČR) druhů, např.brouků, máme u nás pytle. Doporučuji si přečíst nějaké články od Pepy Mertlíka na jeho stránkách www.elateridae.com. Zaručuji, že se pěkně n....e co se děje u nás na hradecku.
jo ty stranky znam...
Problémem je, že importéři jaksi často nevozí zrovna ty, které bychom rádi chovali a navíc je rabují mnohem víc než ten jednotlivec, co si opečuje své 4 kousky a jak už bylo napsáno jinde, v případě bezobratlých (samozřejmě i obratlovců) je nejdůležitější ochrana biotopu a pár jednotlivců sběrem několika kousků moc neovlivní (což ovšem v případě stovek až tisíců v pravidelných intervalech legálně vyrabovaných říct už tak jednoznačně nelze).
Tady je třeba vyzvednout tu nejdůležitější věc - člověk u vlastnoručně chycených zvířat zná přesnou lokalitu což je u importérů nemožné - pak dochází ke křížení populací,poddruhů atd,genetika jde do háje. Individuální importy(pašování) jsou z hlediska ochrany konkrétních druhů před náhodným zničením lokality a vyhubením druhu velmi prospěšné...