Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matamata třásnitá

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li tu má někdo zkušenosti s chovem těchto želv. Jvelký prostor by měl být pro chovnou skupinu 1,2? Dále bych se chtěl zeptat, zda-li tyto želvy potřebují dodávat do stravy vitamíny, popžípadě, jestli potřebují UV záření jako ostatní vodní želvy.
Díky všem za rady.
M.
[mod]Změna předmětu, původně: Matamata tžásnitá (Melda)[/mod]

a jak tu kdosi píše ,že kousnutí rovná se kousnutí kaprem,prosím ukažte mi to ,mám jí doma 12letku a vim co dokáže,kapr zlomit 12cm tlouště určitě nedokáže :D nedoporučuju zkoušet a dávat ruce před hlavu,má extrémní sílu

Ještě bych se rád zeptal, na praktické zkušenosti s vhodnou teplotou vody pro matamatu. To mé mládě do teploty vody 26°C leží na dně a číhá na kořist. Jestliže však teplota stoupne na oněch 26° a více, začíná lézt po teráriu a je dost neklidná, až panická. Dnes měla teplotu 28°C a já jsem měl pocit, že se asi zbláznila, po snížení teploty o 3°C se uklidnila a zase začla lovit.

Ahoj, na chelonia.org píšou, že prospívá při 76-83 st. Farenheita, což je 24-28st Celsia. Já osobně bych volil ty nižší teploty, jak kvůli nákladům na vyhřívání terárka, tak kvůli pomalejšímu rozkladu látek ve vodě.

Co jsem četl, dorůstá 45cm krunýř a cca 17kg ?! Pro jednoho macka doporučujou 1OOgalonů+ akvárko (400litrů+)

Linky? To jsou informace z tištěných publikací. Stejně tak se všude uvádí nekrmit holaty, žížalami atp., čemuž se tu podivovali pisatelé výše. V každém druhém článku je uváděno, že tuto potravu želvy vesměs vyvrhují do pár hodin, pokud je nevyplivnou rovnou. Velmi málo matamat takovou potravu stráví. Takové články byly i v AT. Dohledat jej nebude problém, tolikrát se tam o matamatách nepsalo.

Míval jsem je. Dali jsme je nakonec pryč. Při dobré péči rostou opravdu rychle a i když nejsou až tak akční, přeci jen by se měli mít možnost v akvariu otočit. Jen doplním, že třeba Szalay píše, že žerou i myši. Nám nikdy myši nebraly, resp. pokud třeba vtáhly hole, tak ho hned vyhodily. Tu samou zkušenost popisuje většina lidí. Určitě se najde i výjimka potvrzující pravidlo, ale řídil bych se tím, co píše třeba Zych, že krmit lze rybami a dalšími vodními obratlovci či bezobratlími. Z toho mi vychází opět jen ryby, jelikož vhodné obojživelníky bych ztěžka opatřil a dávat jim patentky, nebo larvy komárů je i u mimin mimo mísu.

Zdravím kolegové, chtěl bych se zese po delší době na něco zeptat. Do nedávné doby jsem měl svojí matamatu v malém aq, bez filtrace, kde jsem měnil několikrát za týden vodu. Nedávno jsem jí dal do akvária po rybičkách, kde mám vnější filtraci. Pokud jsem měl želvu v malém nefiltrovaném akvárku, měla krunýř úplně černý, jako by porostlí řasou. V akvárku kde je nyní, žije spousta šneků (věžovek) které tam úmyslně nechávám. Během několika hodin po umístění na matamatu vlezlo několik desítek těchto šneků a do rána jí naprosto vyčistili krunýř, dnes jsem pozoroval, že je nachává matamata lést i po krku a hlavě, bez jaké koliv reakce. Chtěl bych se zeptat, zda-li šneci nemohou mé želvě nějak uškodit, jako např. karetce mého známého, které ancistrusi oškrábali krunýř tak, že dostala infekci.
Jinak má mata za rok zdvojnásobila svou velikost a začala být dost agresiní. Zimu přežila bez problémů, protože mi stačila zásoba živých rybek z podzimu (krmil jsem 1x - 2x za týden). Nyní má takřka nepřetržitý přísun ryb, nakonec ke krmení používám i malé slunečnice a okouni a je to všechno OK.
Díky všem za radu.
MTMT

Ahoj, no moc bych se toho nebál, představ si, že matamatu v přírodě ožírají (resp. řasy) vodní plži taky, a jak se množej ;-)Plži i matamaty :-D
Kamarád Hynek Prokop měl asi 40cm krasavici a byla fakt nenažraná. Krmení byl úžasnej zážitek.
Agresivity bych se taky moc nebál. Sice respekt, ale vzhledem k tomu, jak loví (vtahuje ryby podtlakem), tak kousnutí není taková nálož jako např. od kajmanky nebo hlavce.

PS : fotečka tvý lady by nebyla ?

Zdravím,u mých mat mám šneky, kteří žijí zahrabáni na dně. Přes noc vylézají a vesele cestují po želvách a evidentně jim to nevadí. Jediný problém jsem měl při svlékání. Pokud jsem jim nesundal svlečku z hlavy a z krku a ona jim tam zůstala delší dobu, maty pak přestali přijímat potravu.

Zdravím. Uvažuju do budoucna nad koupí této velmi zajímavé želvy. Chci se ujistit, že jsem to pochopila správně. Terárium (akvárium) může být zařízeno jako u kajmanek? Tzn. nižší hladina vody a prakticky bez souše (pokud neplánuji odchov) - nebo maty menší souš vyžadují? A jak UVB? Neřešit, vše potřebné si vezme z potravy? + zde řešený thiamin. Díky za odpověďi.

mezi matamatama a kajmankama v podstatě v chovu není rozdíl, v základních podmínkách. Akorát matamaty potřebují vyšší teplotu a nejsou to na rozdíl od kajmanek popelnice, co zblajznou všechno a vesměs hlavně ze začátku fakt potřebují určité ryby. Uv prospěje, ale když želvu v létě když je teplo občas vyneseš ven na slunce, tak to stačí taky. Ohledně thiaminu - tam pak záleží čím přesně hodláš krmit. Já dávala mláďatům střevličky a řezany, nebo pstruhy ze sádek - krom pstruhů živé a neřešila jsem to. ta 2 mláďata co jsem měla si rok a půl doma s tím problémy neměla.