Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Gekončík noční... v pořádku ale nic moc nežere

Dobrý den,

chci se zeptat jestli bych mohl dostat radu v krmení... četl jsem že se mají krmit jednou za dva dny k večeru, ale hodím jim cvrčka a ráno jsou tam furt "žerou málo kdy" večer jsou aktivní a podvyživení nejsou :) vlhost teplota je taky v pořádku.. mužete mi poradit jak bych jim mohl zvednout chuť k jídlu? ještě mě napadlo že by to mohlo být velikostí cvčků, ale když nežerou ani červy? chov 1,2...

Díky :)

Ahoj, samičky mají o kolo půl druhého roku, samec rok.Samozřejmě že jim neházím jen jednoho cvrčka ale 3 na jednoho gekona, ráno vztanu a je tam třeba jen o dva míň. první samičku jsem koupil před půl rokem a ta byla v pořádku až po tom co jsem koupil druhou od té doby mi přijde že nají menší chuť k jídlu "váhu si drží ale ani netloustnou" teplota pod bodovou žárovkou je 35, ukryty mají, vlhčím každý den, terárko 40x40x80 (š,v,d), trus v pořádku ale že by to byla nějaká normální velikos... trus mi příjde celkem malí a hubený jako by prostě moc nežrali no, na vitamíny si teď nevzpomenu ale roboran je jasnej

ahoj, tak vzhledem k tomu, že moc nebaští, nemohou mít ani "válečky" trusu, jak jsi byl zvyklý. Je možné, že sis tou druhou samičkou něco přitáhl.... Měl jsi jí v karanténě?

Já musím podotknout, že jsem měla též problémy s nočnáky (ještě ted léčím s ATB), začalo to postupným nepatrným nechutenstvím k jídlu, pak začal být divný i trus, pak začal být řidší, nebo nestrávený, a pak jsem dopadla tak, že jsem pozorovala hubnutí ocásku před očima. Čerstvý trus (hodně zapáchající) jsem odnesla k vetovi, poslal to do laborky na parazitologii a bakteriologii, za 8dní byly výsledky a našli tam roupy (což není ten hl. problém) a salmonely. Nyní dobíráme ATB a musím říci, že vidím markantní rozdíl, myslela jsem, že to gekon nerozchodí, ale má se k světu a jak mu chutná. Samička (nejspíš bacilonosička) problémy neměla, ale díky její imunitě se u ní nemoc neprojevila, ale kazila mi ostatní. Takže je též přeléčená.

Takže moje rada zní, vezmi trus do sklenky, zakápnout 2kapkami (fakt stačí jedna, max. dvě), event. do lednice a pak hned k vetovi, at to pošle do nějaké labolatoře, která je na to určená. Sice žádná legrace s cenou, ale aspoň budeš mít jistotu. Nechci malovat čerta na zeď, může to být i něčím jiným, ale to jsem si já osobně myslela také. Díky mojí blbosti jsem již takhle přišla o dvě samice - jsem si naivně myslela, že jsem je špatně zimovala.

Třeba je máš zdravé, ale jak se všude píše, jsou nezmaři a odolní.
A asi bych tam hodila více cvrčků, cvrčci nejsou zas tak blbí, schovají se hodně dobře a gekoni mají po srandě a po příjmu potravy. Já jsem dokonce vyhodila i umělou kytku, jelikož se tak dobře maskovali, že jsem cvrky sotva viděla já, natož aby je pak našli gekoni. Jen Zkušenost.
Tak dej pak vědět.

Přesně tak, důležitá není teplota pod bodovkou, protože gekončíci jsou noční zvířata a tudíž jsou většinu dne zalezlí. Teplotu ale potřebují pro trávení. Rozhodně bych doporučovala rozbor trusu na parazity a Cryptosporidie. Roupy se neřeší. Nasbírej vzorky z více dnů, třeba i týdne a dej je dohromady od krabičky od filmu a zakápni 1-2 kapkami vody a pošli na rozbor. Než to pošleš, uchovávej krabičku v ledničce. Dávat to přes veterináře je zbytečnost. Konkrétně ve státním veter. ústavu v Praze mě tento rozbor vyšel na 105,- Kč, takže žádná pálka to není, pokud to pošleš přímo. Do dvou dnů jsem měla výsledek.

Nechtěla by si mi trochu víc poradit jak na to? S uchováním vzorků není problém ale to poslání na státní veter. ústav prostě jim to tam pošlu se zpravou o tom že bych chtěl rozbor na parazity, Cryptosporidie a mím mailem? mám hodně otázek no.. bude asi lepší když jim brnknu :D díky

a ještě k té teplotě... asi by nebylo od věci jim pořídit výhřivnej kámen že? :)

Dávám krabičku do bublinkové fólie, napíšu k tomu průvodní dopis a pošlu na adresu. V případě VFU Brno to napíšu jednoduše na papír, že jde o E.M. a žádám o rozbor na parazity a cryptosporidie. Připíšu veškeré kontakty. Pokud je název pozitivní, zavolají mi, pokud je negativní, pošlou mi pouze mail a následně fakturu poštou. V Praze si můžeš vyplnit přímo formulář z jejich stránek a vytisknout a přiložit. Mě poslali protokol přímo poštou s fakturou až domů. Poslala jsem to ve středu a v pátek už jsem měla fakturu s výsledkem doma.
Pokud máš dostatečně silnou žárovku, může to stačit. Zkus změřit teplotu někde uprostřed tepelných zón mimo žárovku.

Roupy jsou u gekončíků běžné a nijak se neřeší, neubližují jim. Poud by byl nález cryptosporidií pozitivní, pak již nenaděláš asi nic. Jsou silně nakažlivé a bohužel vpodstatě neléčitelné. Konzultovala jsem to s jedním "plazím" veterinářem, který říkal, že se to dá zkusit přeléčit (lék už si nepamatuju). Bohužel však tento lék je agresivní pro vnitřní orgány, takže gekončík musí být v dobré kondici při zahájení léčby. Ale i pak není záruka, že gekončík nebude bacilonosič a že se to časem opět nerozjede. Ale to hodně předbíháme. Nebudeme řešit něco tak škaredého, když to není potvrzené ju? Hlavu vzhůru. Ale aspoň je pak můžeš vyloučit...

25 je málo. Nejlépe 28-30°ale musí mít možnost zalézt si na místo, kde je chladněji. Já to mám řešené tak, že mám v jedné půlce terárka kámen i žárovku a v druhé nic. A úkryty jsou všude. Tak mají možnost si najít svoje místečko, které jim teplotně vyhovuje. Žárovka se na noc zhasíná, kámen topí pořád. Mají tam 30°C v levé půlce, v pravé nevím. V noci klesá teplota na 22-24. Máme starý barák a i v létě je tu v noci teplota kolem 21°C. Ale ráno je vždycky najdu, jak si placatí pupky na kameni.

tak to bych mohl nejprve vyzkoušet ten kámen... schovávaček tak mají dost, jako žárovku by si mi doporučil já mám SunGlo 40w taková podlouhlejší spíše válvovitej tvar, takže bych jim ten kámen měl dát hned pod žárovku? a nebude jim vadit ostorst světla? někde se to tu řešilo že mají gekončíci pak přivřená očka..

zkusím tedy vyhnat tu teplotu trochu nahoru :)

Druh žárovky je úplně jedno. Používám úplně obyčejné. Jsou to noční zvířata. V podstatě je tam žárovka jen proto, aby topila a navodila pocit dne. Gekončíci před ostřejším světlem přivírají oči, ale přes den moc nevylézají. Mě vypínají žárovky kolem půl osmé večer a to je ještě venku světlo, takže oni vylezou a ještě za denního světla šmejdí.

Nevím, jestli existuje kámen s termostatem. Asi ne, ale opravdu nevím. Já mám jeden u kterého lze výkon přepínat 50%/100%. Ale musí se to ručně a to se mi nechce. Zbytek kamenů žádnou regulaci nemá. Chce to měřit a zjistit. Pokud to bude moc, můžeš dát slabší žárovku. Ale zkus nejdřív změřit tu teplotu, třeba to bude stačit. Já mám terárka 100x50x40 (dšv) a mám kámen + 40W žárovku a jak říkám, máme v baráku celkem chladno.

Stačí dát na rozbor jeden trus, pak stejně musíš přeléčit všechny, jelikož jsou spolu.
veterinarni-ordinace-praha.cz, MVDr. Hnízdo. Já jsem dala za vyšetření trusu v Plzni skoro 1300 Kč. docela maso.

A ono jde o to, co vše dělají. Já měla komplet vyšetření. Parazitologie je levná, ale bakterka nikoliv, musí čekat na kultivaci a rovnou zkouší léky, které jsou citlivé na dané bakterie, pokud se projeví. Takže asi tak. a já veterináře neplatila, jen ten rozbor té laborce.

Dovolím si nesouhlasit. Cryptosporidie nemusejí být v každém trusu a je lepší proto toho nasbírat více. Navíc vzhledem k tomu, že byla zvířata nakupována postupně, budou také v různém stupni případného nakažení. Takže čím více, tím lépe....
www.svupraha.cz
www.vfu.cz - rozbor do 200,- Kč

EDIT po EDITU: Pro mě jsou v první řadě rozhodující a nejhorší cryptosporidie. Pokud je za "stovku" do dvou dnů vyloučím, můžu pokračovat dál. Ale je to na každém...

Nemusíš souhlasit, ale tu zkušenost mám měsíc starou a vím, co říkám. ano, rozbor do dvou stovek, ale jen na parazity, bakterie těžko plus zjištění léků, které zabírají ihned. Když nejsou parazité a je problém, tak jak jinak to zjistit? Crypta nebyla nalezena, kokcídie též ne, takže se vrhli na kultivaci z trusu. A ano, na parazity jsem dala tři trusy od tří gekonů, na kultivaci šel jen jeden a hl. od toho jednoho nejhůře vypadajícího gekona - největší úbytek váhy, hubený ocásek. Stejně se museli přeléčit všichni.

Já ale nevidím důvod (nejsem tak bohatá:-)), abych dávala penízky jen tak do luftu. Je to jen rada. Výsledek je rychlý a pokud bude negativní, můžu pokračovat dál a připlatit si další testy. Ale nevidím důvod, proč je dělat hned, pokud nejsou, jak píše zatím ve špatném výživovém stavu. Nechutenství je příznak hodně věcí, ale také crypt, které jsou u nás celkem rozšířené. Bohužel jsem měla možnost je poznat a pro mě to je a bude napořád strašák číslo 1.

Jenže já nechala dělat testy nadvakrát, jednou u veta, bez výsledku, tak za týden se poslal trus do specializované laborky. A udělala jsem jenom dobře. kdybych to udělali hned, ušetřila bych to, co chtěl vet za vyšetření trusu poprvé (240kč). A stav se zhoršoval i po odčervení (i sám mi říkal, že tam bude něco jiného, co jen tak neodhalí on sám, ale laborka), takže pak to šlo do té Plzně. Dušoval se, že do 500... no čuměli jsme na tu cenu výslednou oba dva. ale jsem rozhodnutá to dát i příště. Jelikož díky tomu už mám jasno i kvůli dětem. Salmonely jsou pro děti nebezpečné.

To určitě, ale pro léky stejně musíš k vetovi, a tady to bylo závažné a žádný příplatek veta. Viděla jsem fakturu od té laborky, a to jsem mu také zaplatila, a ještě to nechtěl po mě najednou, protože to opravdu byla vyšší částka, kterou sám neočekával.

Tak to jo, záleží jakého máš veta. Většinou to stejně ale všichni pošlou do laborky a nezapomenou si naúčtovat klidně i 300,- manipulační poplatek. Já jsem se svým spokojená. Toho gekončíka jsem s odborníkem probírala po telefonu a chtěl pak předat tel. mojemu vetovi, aby mu vysvětlil léčbu. Můj vet mi v případě větší částky dává normálně fakturu na splatnost.. :-) Psi mě stojí trošku víc, než naše plazivky...:-)

Salmonely jsou pro děti nebezpečné.

Pokud nemate u gekonciku bazinu, deti si po manipulaci se zviraty myji ruce, nemaji mimoradne oslabenou imunitu a nemaji tendence pojidat cerstvy trus gekonciku, tak jim nic nehrozi. Divili bychom se, kde vsude jsou salmonely o kterych nevime jen diky tomu, ze je tam nikdo nehledal. Pokud jsou podchycene, ok, lecba je na miste, ale neni potreba panikarit a trousit poplasne zpravy ;-)

U pana Hnizda jsem byl s nemocnou squamigerou loni a vysetreni (kultivace) na bakterie stala 700 + vysetreni zvirete asi 200 kc Je to skutecne odbornik,ale neco to stoji.. U me slo o salmonely (Pseudomonas spp.).. Jednalo se o vyter ,ne vysetreni trusu ,ale predpokladam u gekonciku to same..

ano, my jsme se snažili o výtěr z kloaky, a i jsme tam rovnou poslali ten jeho trus, jelikož byl pár hodin "starý". A musím říci, že jsem nečekala to, že rovnou v laborce zjistí účinnost léků, který by hned zabral. Gekon byl v zoufalém stavu, cpala jsem ho násilně, různými kašičkami z hmyzu, aby organismus nezkolaboval úplně. Od neděle ted baští fakt sám, ocásek začíná přibývat, tak mám fakt radost.

Ja s teraristikou teprve začímám, ale můj gekončík ( má dva měsíce ) žere pouze jen v noci... Jedine co jsem u neho viděla bylo, jak olízával ze švába vitamíny nic víc ... Omlouvám se, takhle jsem ti moc neporadila, ale napsala jsem to, co dělá můj gekončík...