Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva na terase

Dobrý den, prosím o názor... uvažujeme o pořízení suchozemské želvy, ale nevíme jak s venkovním výběhem. Nemáme zahradu, jen větší terasu, která je ale vydlážděná hladkými dlaždicemi.. To by asi nebyl moc vhodný terén pro želvičku, co?

Ještě jsem si pročetla ty stránky, a ono by to tam nebylo nic moc i v ohrádce, je tam touhle dobou veké horko. Ještě by byla možnost výběhu na dvorku u rodičů, jenže táta tam často čímsi stříká víno a strom, to by asi želvě taky neprospělo. A než jí trápit v terárku, tak radši na želvu zapomenu, ach jo..

Jejda nánku to nemám. Letos jsme dělali větší, aby měli víc prostoru a mě prozatím ani nenapadlo to fotit. Dojela jsem do bauhausu, nechala si uříznout ze dřeva (nejlevnějšího) podestu a strany, doma donutila otce to dát dohromady, polepila linem, zatěsnila silikonem a pak už jen stačilo dát substrát, překážky, domek, větší misku na vodu a jednu mělkou na jídlo a od té doby se až na nakrmení, dolytí vody a pokropení substrátu o želvy nestarám. Když nepočítám, že je chodím šmírovat co tam dělají.:-D

U nás je terasa částěčně krytá, umístěná na západ. Navíc bydlím v Praze a zde zas tak často lijáky nejsou. Prozatím se mi za dva roky používání "želvýho stolu" na terase nestalo, že by tam vyloženě stála voda. Ono hodně toho nasákne i ten substrát. Je pravdou, že jak byli začátkem června větší zimy během noci, tak jsem je radši přesunula do vnitřního terária, ale jinak jsou venku dokuď to počasí dovolí.;-)

:-)páč si myslím, že ty by se měli chovat jen ve venkovních výbězích + řádné zimování
na želvím stole jen mrňata,(popř. kusy ne zcela v kondici)
na trvalý pobyt v terárku či občas ve vhodném počasí i venku jsou asi vhodnější
želvy z teplejších oblastí ...
PS . nevím proč, ale mám pocit, že zadavatelka to chce spíš jen jako "dekoraci" běhající po terase, ale třeba se pletu ;-)
což při vyrobení vhodného koutu by spíše splňovala třeba uhlířka, která navíc i
je barevnější a snese sem tam i papu, které by Testudám vyloženě nesvědčilo...

Želvy se mi líbí, ale o dekoraci by rozhodně nešlo :-) Plánujem pořídit časem větší výběh na terase, prý se to nějak udělá, zatím snad bude stačit ten "želví stůl". Vodní želvu bych brala, i nějaký ten bazének by se na terasu dal dát, ale problém by byl kam s želvou na zimu, další velké akvárko by se nám sem už nevešlo (máme rybičky, žebrovníky, drápatky). Jinak plánuju i zimování želvy, pročítám celou diskuzi tady, tak snad se postaráme dobře...

:-)tak za "dekoraci" se omlouvám :-[ , ale jen poznámku chcete-li zimovat, tak zrovna tak můžete i tu vodní (místa zaberou stejně);-) a nejbežnějším např. Trachemyskám by to vyhovovalo...takže v klidu popřemejšlejte, postudujte a uvidíte ;-)
PS. šikovně udělanej koutek s bazénkem cca 50 - 100 l pro snadnou výměnu vody (krmit mimo v "lavóru") je určo dekorativnější než "stůl" s trávou:-)

Neomlouvejte se, taky nemám ráda, když někdo neuváženě koupí zvíře, a moje otázky musí být pro chovatele želv asi dost hloupý 8-) Přiznám se, že jste mě trochu zarazil, radši budu ještě chvilku přemýšlet.. S tou vodní želvou - pořídila bych si už větší aby šla zimovat, vím že se jich lidi rádi zbavují, když jim vyrostou z akvárka, ale jak s tím jezírkem... vím že jsou nějaký plastový bazénky na zapuštění do země, teď nemůžu najít odkaz, ale jak to vyřešit okolo něj, aby do něj želva mohla a to by pak byla taky potřeba ohrádka? To by pak byla jednodušší ta ohrádka bez bazénku (o dekoraci fakt nejde). Tak teď váhám, jestli vůbec želvu pořídit :i:

Bazének lze zapustit do přesného (alespoň relativně přesného) výřezu ve vyvýšeném dně (jednoduše dno výběhu pod okrajem bazénku je cca 40 cm nad podlahou terasy). Naštěstí mají ty plasťáky dost silnou obrubu. Pro snazší vypouštění doporučuji zvednout více a přidělat pod bazének do dna nějaký výpustný ventil či jinou vypouštěcí věcičku. Možností je více.

Ještě mě napadlo, ta terasa je velká, 6x2,5m. Šlo by udělat část v ohrádce, tak 2x1,5m, kde by byla rašelina a úkryty, ale z jedné strany neuzavřená, takže by se želva mohla projít po celé terase, ale zahrabávat se a spát jen v části. Vadily by ty hladké dlaždice něčemu? Měla by tak větší prostor, jak jsem si původně představovala..

:-)rašelina zrovna není to nej (pro Testuda)to už jsou vhodnější trávové drny , nebo nouzovka na spaní vlhké hobliny. Ohrádka 2 x 1,5 m by pro prcka určitě stačila. "Projít" po terase by se mohla, ale proč by to dělala ? Želvy špacírujou v podstatě jen když hledaj něco k sezobnutí, nebo úkryt, nebo partnera ;-).
Představte si 10 cm želvíka uprostřed 6 m hladkých dlaždic, no stres a úprk do úkrytu...:-), žádnej jogging pro radost z pohybu ;-)
to huňas : ten želvík vpředu ti už "pěkně" pyramiduje :.(

Aha, není vhodná rašelina s pískem? Ani pro mrně? Do želvího stolu jsem chtěla dát část právě rašeliny s pískem, část štěrku a mokrých hoblin, jak se tady na diskuzi snažím poučit. Takže budou lepší drny a hobliny? S tím otevřeným výběhem na terasu jsem si právě myslela, kdyby se želva chtěla projít víc :-D Je vidět, že je neznám..

ideál je ve dne sucho + teplo(+možnost stínu), v noci chladno + mokro, což nejlépe udělají travní drny, pokud nepadá rosa - večer zalít a je to ... nebo na noc přendavat např. do nádobky s mokrými smrkovými hoblinami...
testuda v přírodě žijí převážně na vápenitých půdách...rašelina je kyselá, navíc suchá práší a může způsobit problémy očí...

šikovnej želví stůl je např tady :64397-zelvi-stul
ty mističky se dělají i 1 m dlouhý,takže rozměr dle násobků misek libovolný... "izolace" vzhledem k terase by tím pádem taky byla :-) a dají se v nich udržet drny dost dlouho svěží..., není problém je vyměnit etc.;-)
fakt vše potřebné najdete na Khorovo stránkách (viz 1. příspěvek) ;-)

Takže dneska jsem domů natahala písek do výběhu na terasu, večer mě čeká hlína, drny. V těchhle extrémních teplotách malé želvátko asi nebudu dávat ven na celý den, tak chci ještě zařídit domácí dočasný domov. Mám akvárko 60x30, bude to aspoň na rok stačit? A teď řeším, co tam. Určitě taky na většinu hlínu s pískem, na část velké kameny, domeček, do něj co? Slámu nebo hobliny... Hobliny jsem v krámě viděla jen hodně drobné, spíš jak piliny, ty asi nebrat, co? Kde scháníte takové pěkné, jak vidím na fotkách? A kde teď sehnat slámu? Stačilo by seno? A pak v tom mám trochu guláš - vlhká bude hlína s pískem, stačí to, nebo musí mít na noc ještě mokré hobliny v domečku? Když bude ráno a k večeru venku na sluníčku, nemusím svítit doma v akvárku? Na zimu koupím výbojku. Prosím, poraďte, jestli to chystám správně....

Pročetla jsem toho hodně, tohle samo taky, ale třeba na tyhle otázky tam odpověď není -
1- Mám akvárko 60x30, bude to aspoň na rok stačit?
2 - Podestýlka a co do domečku, o tom tam nic není.
3 - Kde sehnat vhodné hobliny - už vím, díky, jarovalentin.
4 - A jestli na noc vlhčit výplň domečku jsem tam zrovna taky nenašla. Pochopila jsem to správně, že ve venkovním výběhu nemáčet, v domácím jo?
Spíš jsem si přála, aby lidi napsali svoje zkušenosti, s čím jsou spokojení...

1)jako přechodné jen v ultra špatném počasí s bídou, ale asi jo :-(, ale bude snad venku na terase , né ?! + alespoň 2 měs. zimování (pro loňské mládě)
2)ve venkovní boudě : možnost zahrabání do vlhké země+písek, na to isolační vrsta slámy (suché)
ve vnitřku stačí kůra, kořen etc .... a na spaní vlhké SMRKOVÉ hobliny
3) :-), + slámu kdekoli na poli ze stohu, nebo ve stájích u koní :-), ten 1/2 pytel nikoho nezabije :-)
4) viz 2) malá/ej by měli spát ve vlhku, takže bych je na noc přendal do kyblíku s vlhkejma hoblinama, páč na 60x30 asi moc zón nevykouzlíš...
:-)
http://zelvy.top-forum.net/chov-suchozemskych-zelv -c10/
plus pro inspiraci nakoukni do prezentací chovatelů

Děkuju!! Jo, bude venku, jen teď přes ty velký vedra bych jí radši přes poledne dávala domů, to se uvidí.. Zimovat jsem jí ještě letos nechtěla, že bude ještě malá, tak jsem se o to moc nezajímala, takže teď jdu studovat zimování :-)

jen teď přes ty velký vedra bych jí radši přes poledne dávala domů

To je zbytečné, proč ji neustále přendavat sem tam, to nebude mít rozhodně dobrý vliv na její "psychiku". Pochybuju, že v teráriu doma bude nějak příjemněji než venku ve stínu. Stačí, aby měla možnost si kdykoliv zalézt do stínu. Takové horko v otevřeném prostoru zas nebude. Prostě jí tam přes část výběhu udělejte "stříšku", vyšší vrstvu navlhčeného substrátu (drny) a je to. Takové horké dny jsou v jejich domovině celkem běžné a nikdo je neuklízí do terária, prostě se zavrtají někam do stínu pod křoví.

Ahoj...já jsem svůj výběh pro želvu udělal takto. Jelikož bydlím v paneláku, tak jsem na venkovní výběh neměl moc prostoru. Tohle mají přes týden a o víkendech je vozím na chalupu kde mají výběh o ploše cca 6 m2. Plánuji jim udělat postupem času větší.
[91P4100066.jpg]

Pěkné! Něco takového jsem plánovala da začátku, než by želvička trochu povyrostla, pak bych jí ráda dopřála co největší prostor, terasu jinak skoro nevyužíváme. Díky za inspiraci! Nemáte ještě někdo fotky svých výběhů na balkoně, prosím....

30 st. není ještě taková krizovka, pokud se jedná jen o několik hodin přes vrcholné poledne , nevidím v tom zas takový problém, v této teplotě jsou schopny normálně aktivovat, i když je pravda, že už v takových teplotách spíše vyhledávají úkryt. Doporučuji v tomto případě nějakým způsobem terasu / želvárium více (myslím větší plochu) zastínit - např. větším keřem, rákosovou zástěnou apod. Ideální teplota ve stínu přes poledne je okolo 25-27 °C. Některé želvy, které kolega teď v j. Evropě našel a proměřil, měly tělesnou teplotu v poledních hodinách okolo 33 °C (přesně si to nepomatuji, ale bylo to rozhodně přes 30) při teplotách ve stínu okolo 27-28 °C Pro zajímavost 2 odchycené štíhlovky D. caspius (byli v polostínu ve světlém háji) měli naměřené tělesné teploty okolo 35°C!!! (samice 34,7 a samec 35,5) při (tušim) teplotě okolo 30 °C ve stínu.

Ausgerechned Hartmuth Wilke je problematický autor, kterého bych nedoporučil, protože v jeho knihách lze najít rozumné informace smíchané s naprostými bláboly (např. doporučená teplota pro zimování 10 - 12 stC a tvrzení, že chov Rhinoclemmys pulcherrima nedokážou zvládnout ani znalci, tedy on se asi za znalce považuje a nezvládl to...), takže je všechno nutné "prosívat", Jirka Zych je autorem lepšího dílka.

Přesto bych tu fotku docela ráda viděla, kouknu někde v krámě. Chtěla bych na terasu nechat udělat výběh 3x2m, asi u truhláře z OSB desek, ale nevim jak vyřešit dno. Co když bude pršet... Aby se želva neutopila a taky aby hlína netekla po terase. Jde to vůbec? Terasa je obezděná, jeden malý otvor, odtok do okapu.