Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem urceni hada z Gabunu

Zdravim.
Nakonec jsem si taky zkusil zalozit vlakno. Vydrzel jsem temer rok v nevedomosti, ale ted mne to po prispevcich v jinych vlaknech nejak pohlo, takze tady lepim dve fotky a zkusim se zeptat, jestli mi nekdo umi poradit se zarazenim tohoto hada. Fotka je z tropickeho destneho lesa v severovychodnim Gabunu. Hadek nase setkani nastesti prezil, nebot krovi zrejme mistnim hadobijcum uplne nevyhovovalo. Mam takovy osobni pocit, ze by to mohl byt nejaky jedovaty druh, neco jako atheriska. No nic, tesim se na nazory lidi, co do toho vidi, a dopredu za ne dekuju.

Edit: Tak jo, jde to i s obrazkama v prispevku :-).

[http://tera.poradna.net/file/view/6697-had-gab1m-j pg]

[http://tera.poradna.net/file/view/6698-had-gab2m-j pg]

Dik za tipy a napady. Takze to asi nebude uplne snadne, jak vidim. Otazka je, jestli lze vyloucit tu atherisku. Nemam to nakoukane, ale ze shlednutych obrazku bych rekl, ze to ma mozna drobet jinak formovanou hlavu nez rod Atheris. Co na to vy, kolegove jedari? Kniha z roku 2001 rika, ze v Gabunu jsou A. squamigera, A. anisolepis a A. broadleyi; sam netusim, co z toho bylo od te doby taxonomicky revidovano. Muze to byt neco z tech druhu? Anebo spis neco uzovkoidniho? Tomu mi nejak nesedi umisteni oka. Prikladam jeste puvodni nezmenseny obrazek. Neni o moc ostrejsi, ale aspon je se to zviratko da videt vetsi.

Ahoj, je to jako vesteni s kristalove koule - pokud k tomu napises Atheris, bude to Atheris, nejde to ani potvrdit ani vyvratit. Takže bohužel, jsou to jen názory :) Ja muýslím, že by to mohl být i ten Causus, ale stejně tak Atheris (ale příjde mi, že ty šupiny nejsou dostatečně kýlnaté)

Ohledne kvality fotky; holt to neslo nijak ovlivnit a zkusil jsem to teda s tim, co mam. Stejne dik za echo.

Z rodu Causus je z Gabunu znama C. maculatus i C. lichtensteini. Ale Causus ma jiny tvar hlavy a taky vetsi supiny. Dival jsem se ted na perokresby a kdyz se podivam na to prvni fotku, kde je zviratko nafoceno zvrchu (had_gab1), tak to vypada jako Atheris. To jsem z toho jelen 8-). Prikladam neupravenou i tu prvni fotku. Vidite nekdo strukturu povrchu hlavy? Mne se zda, ze je tam spousta malych supin, coz by pasovalo k tomu atheriscimu tvaru hlavy. Ale jak uz jsem psal vyse, nemam nakoukano. Zas takove vesteni to snad neni. Nejsme preci spolek tlachajicich bab, ale lidi s pestovanym zajmem.

Jestli k tomu nekoho neco dalsiho napadne, budu rad. Jestli ne, tak stejne jeste jednou diky.

Právě protože nejsem společenstvo tlachajících bab, tak to neurčíme. Nebo přesněji, určíme, ale stoprocentně nee :) A bude to furt názor proti názoru. IMHO to nemá smysl dál řešit. Takovejch hadů jsem už viděl desítky, kdy jsem je nemohl určit (všechno mimo ČR), tak jsem se prostě smířil s tím, že to je něco z... Víc nic :)

Jo. Maji tam z nich celkem bobky. A neni se cemu divit, kdyz se za kazdou mambou zenou, aby ji mohli zabit. Ta se pak pochopitelne nastve a je z ni smrtici bic, ktery pak ty lidi klidne pronasleduje. Je az podivuhodne, kolik energie jsou mistni schopni investovat do zabiti hada, ktery je ve 100% bezpecne vzdalenosti mirumilovne se plazici nekde v krovi. Je to takovy zacarovany kruh; pronasleduji mambu, protoze zabila lidi, kteri ji pronasledovanim vydrazdili az pak umreli na ustknuti mamby, a tak oni musi pronasledovat a zabijet tu hroznou smrtici mambu.

Mambu jsem nazivo videl. Uzasne zvire, a k tomu ten pocit, kdyz neni za sklem teraria... Mnela stesti, nedostahli na ni ani ctyrmetrovou tyci a zvladla se odplazit. Ale mnel jsem z toho bobky zase ja, pac kdyby ji rozdrazdili, ona se pak proti nim obratila a nestihli by ji seknout...

Jinak prikladam jeste takovou klasickou africkou hadi fotecku z jine casti Afriky (kdyz uz jsme v tech terahadankach, tak druhove urceni necham opet na foru):
[http://tera.poradna.net/file/view/6704-img-0719m-j pg]

Kdyby si jich tolik nevsimali,tak by meli lidksou umrtnost mnohem nizsi,ale tam maj ve zvyku sekat macetama i do sebe,v jistejch regionech.. :-/
Kazdopadne se jedna o nadherna monumentalni zvirata a jednou bych je chtel chovat taky,az budu trosku "dal".. Kazdoapdne diky za informace a je fajn,ze alespon tu "jednu" nedostali.. :-) Na fotce se jedna o D.viridis bych rekl,ale po smrti.. :-/

Asi tak.
Ono kazdy had ak je moznost uniku, tak ho zvoli.Az potom sa snazi branit uhryznutim.Predsa len vyda na vyrobu jedu dost energie, tak naco ho zbytocne minat...
S tym prenasledovanim mas pravdu, ale je znama vec ze coho sa clovek boji, to musi zlikvidovat.Bez ohladu na to, ci ho to momentalne ohrozuje alebo nie]:(.

A ako pisal radar, priklanam sa k Dendre.Boomslang ma mam taky pocit mensie supiny a trochu viac "tupy nos".
Kazdopadne, nech je to co je to, je to skoda:-/

To asi ne, ja jsem to od zacatku tipoval na mambu. Ale nevyznam se moc v druzich. Tady je jeste jedno foto. Je to vyrez z velke fotky a jak vidim, neni to uplne ostre na tech spravnych mistech, plus je to jeste zjednodusene do jpegu. Ale furt lepsi nez ta atheriska.[]

Ad modi: je to ted uz trochu mimo Gabunu, tak jestli to nekomu vadi, mohlo by se to prejmenovat na "urceni africkych hadu" nebo nejak podobne. Tady k temto dvema hadum uz zrejme moc prispevku nebude, ale mam jeste dalsi dva nafocene hady, ktere bych sem vlepil, at nevyrabim dalsi vlakna.

[http://tera.poradna.net/file/view/6706-img-0724m-j pg]

Spíš krátká hlava, štítkování, tmavé oko a podle mě téměř jistě triangulární (trojúhelníková) pupila,vzadu stlačená (i když na té fotce to není moc dobře vidět) = zelená forma Dispholidus typus. Bohužel nejsou vidět zuby, ale mamba by je měla hodně vpředu a nejspíš by jsme je viděli, boomslang tři zvětšené zuby pod okem.