Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama armata

Dobrý den, nemá někdo zkušenosti s chovem Agamy Armaty?A ještě bych se chtěl zeptat.Jak se pozná jejich pohlaví?
Změna předmětu, původně: Agama Armata (MadMike)

loading...

Ano podle informací od pana Kročka (Rainforest) prý gravidní samice z odchytu měly zespoda krku také skvrnu. Skvrna však byla i u zvířat, která nebyla gravidní, ale podle síly kořene ocasu a tvaru hlavy vypadají jako samice. Ta skvrna mi však narozdíl od samců připadala víc do červena a méně výrazná. Jednu z nich jsem si koupila. Tak uvidíme, jestli mi z toho za půl roku doroste samec nebo jsou to opravdu holky. Co mám doma čtyři měsíce páreček od Pavely (Goniatit), tak u těch je samice stále beze skvrny. A pohlavní rozdíly se dokonale vykreslily. Samec větší se silnějším ocasem, hlavu má výrazněji do trojúhelníku s výraznějšími a silnějšími trny. Skvrna na krku tmavě modrá. Samice je skoro o polovinu menší, tenoučký ocas, s drobnější hlavou, beze skvrny. V červnu jí ještě pěkně modrala celá hlava, což je prý znak chuti k páření, teď to již nedělá.
Zajímavý je také rozdíl v barvoměně u těchto "samic". Ta z Rainforestu dokáže za den přejít z černého zbarvení celého těla , přes pískovou až do výrazně červených skvrn na zádech. U té druhé jsem to nikdy tak výrazně nepozorovala.Možná je to znak pro lokality ze kterých pocházejí :?:
Jak bude víc času budu muset sehnat literaturu a přijít tomu na kloub. Na netu jsem před pár měsíci strávila hodiny a nic, tak snad něco najdu v knihách.

Zdravím oba,
pokud se nepletu, bral jste pane Dojel ode mě mláďata narozená v zajetí na burze v Praze v červnu. Tato mláďata jsou od populace, z které má ode mě pár slečna Niki. Je tedy pravděpodobné, že až dospějí, samice skvrnu na hrdle mít nebudou. Nyní jsem dovezl trochu jinou populaci (určitě jiná lokalita) kde mají skutečně i některé samice (ne všechny) na hrdle výrazné červeno-modré skvrny a je také poměrně značný rozdíl ve zbarvení - některé jsou až cihlově červené. Zvířata z Tanzánie má kolega Kroček ode mě, takže má tutéž populaci. Podstatný rozdíl je stále v mohutnosti kořene ocasu, takže pohlaví není problém určit. Menší rozdíl je v proporcích těla - velikost hlavy vůči zbytku těla. Vzhledem k tomu, že není znám věk importovaných zvířat, na velikostní rozdíly se příliš spoléhat nedá.

Děkuji za potvrzení mé domněnky, že jsou z jiných lokalit. Rozdíl ve velikosti jsem zmínila, protože samec i samice od Vás už jsou u mě nějaký ten měsíc. Vzhledem k velikosti při koupi už to mláďata nejspíš nebyla a tudíž by už teoreticky měli být dospělí. Stejně žerou, stejně se svlékají. Možná jsem měla více zdůraznit, že je to jen můj poznatek z jejich růstu u mě. Každopádně jsou to úžasné potvůrky. Miluju když loví, to je pohled za všechny peníze.
Ještě by mě zajímalo, vy co je tu máte, zkoušeli jste jim dát zelené? Vzali si? U mě ani ťuk. A taky odmítají cvrčky. Když už je uloví, tak je plivou.

Ta připomínka na určování pohlaví podle velikosti byla myšlena na ty nyní dovezené, tzn příliš krátkou dobu v zajetí. U těch déle v chovu se už dá leccos vypozorovat. Také když na ně člověk častěji kouká všimne si i rozdílu ve velikosti některých šupin. Hlavně na hlavě, jak jste správně poznamenala.
Nyní přijeli ve výborném stavu například i velké a krásné ještěrky Latastia longicaudata, kde jsem si všiml na zajímavý, 100% způsob rozlišení pohlaví i u mladších jedinců, které není v literatuře uváděno. Je to zcela jiné složení preanálních šupin. Samec má jednu velkou, samice mnoho drobných. Výrazné hemipenisové kapsy, výraznější stehenní póry a přítomnost oranžových skvrn na bocích těla se u samců vyskytuje až v sediadultním věku a mláďata byl problém rozlišit. Se zvířaty se člověk stále učí. Hlavní je chtít a mít oči otevřené.
Zelené jsem ještě nezkoušel, ale spíše se domnívám, že africké agamy obecně, na tento druh potravy moc nebudou. Ale zkoušet to, určitě není od věci.
Přiložil jsem aktuální fotku jednoho velmi pěkně zbarveného jedince.

že africké agamy obecně, na tento druh potravy moc nebudou

Nevím jak armaty, páč je zatím nechovám (ale to se asi v dohledný době změní), ale moje agamy osadní (Tanzánie), který mám asi 2 roky, zelený žerou docela často a vypadá to, že jim chutná. Hlavně pampelišky (List i květ). Dostávají stejnou luční směsku co dávám trnorepům. Tyhle agamy ovšem žerou prakticky všechno. Gravidní a čerstvě po vykladení samice žrala i žížaly. Ty samec plival. Zkoušel jsem i kočičí kapsičku, tu žrali všechny zvířata, ale samice s větší chutí než samec. Zelený bych jim občas zkusil dát, nic tím nezkazíš.

Ve článku na stránkách Goniatit je, že modrá hlava je znakem určité populace, já někde na německém fóru našla, že to dělají samice v období páření. Má samice měla celou hlavu modrou cca květen, červen (foto) a teď už má občas jen lehlé náznaky modré v době, kdy je celá zabarvená tmavěji, hlavně po svleku a když se válí v chladném koutě. Ale komplet modrou hlavu už neměla hodně dlouho. Ale píši jen jak je to u mě, protože jak jsem psala moc odborných informací jsem nenašla:-/
[http://img180.imageshack.us/img180/8567/1004613d.j pg]

Moje žerou přiměřeně velké cvrčky domácí bez problémů,jiný druh cvrčků jsem nezkoušel, jinak jim taky dávám tartary a šváby šedé. Zkoušel jsem listy smetánky, ale ani se toho nedotkly.

Ta žlutá mládata na fotce se občas přebarvují do odstínu oranžové.
[armat.jpg]

zdravíčko:-)pořídil jsem si v nedávno v brně na burze páreček agamy trnité.jedná se o dospělá zvířata nejspíš z importu(nejsem si jist)a jsou nějaký divný.samec tak 30cm je docela v v klidu sice toho moc nenaběhá a nesežere ale aspoň něco zobne.to samice 20 je na tom trochu hůř je pohublá dneska poprvé po 14 dnech polkla žížalu jinak nejspíš nic.hned za očima má slouplou kůži jakoby až na kost.a u kořene ocasu a u prdele:-)to má takový nateklý,rozšířený,špinavý.moc neběhá ani moc nepije.nemohl by mi někdo poradit dík

Ta zvířata jsou už v dost špatný kondici, to je tak jediné, co je z těch nekvalitních fotek poznat. JInak ubikace neprosto nevyhovující pro tento druh- armáty jsou převážně terestrické ;-). Prozatím bych to pořádně dosvětlila, máš tam na ně tmu a trochu zdvihla teplotu, lokálně klidně na 40-45. A urgentně pořešit jinou ubikaci orientovanou na plochu dna. Co se týče krmení, tak jak jim ho dáváš? Normálně ho tam pustíš, nebo jenom z misky, nebo jak?

U agamy osadní (ta ovšem v Tanzánii nežije, jedná se o nějaký jiný podobný druh)

Je to pravda. Pokud je to reakce na můj starší příspěvek, tak tam se jednalo konkrétně o A.lionotus. Ovšem to přijímání "zeleného" platí obecně pro agamy z komplexu A.agama (tak jsem to taky v tom příspěvku myslel). U mě osobně vyzkoušeno u A.lionotus a A.mwanzae a z doslechu to vím i o A.agama....

Ano, nejspíš A.lionotus, ale to je v tématu vlastně jedno. Zelené krmení u malých agam: Jistě, to že si "zobnou" se nevylučuje, voda je vzácná věc v jakékoliv formě, není ale nezbytné. Hlavně ale jde o to, aby si začínající chovatelé nemysleli, že u nich můžou zeleným krmením nahradit, byť částečně, hmyz. To v žádném případě, a to ani u agam "velkých" (Agama, Acanthocercus, Laudakia....).

mně ty fotky nejedou, ale Agama armata mi žížaly nežraly, zato Acanthosaura armata se po nich mohly utlouct.

JInak teda pokud to jsou fakt Acanthosaury- já to z té nafocené kloaky nepoznám, vidim tam akorát rozmazanej zadek a hubené nohy, ale předpokládám že Lacerta a Kerejoo to poznali dobře, tak to terárko je orientované ok a teplota také, ale dej tam více svislých větví, živých nebo umělých kytek poskytujících úkryty a zvedni vlhkost. Navíc 1 opravdu poměrně zásadní věc- ony často neumí pít stojatou vodu z misky, takže potřebujou vodopádek. A každej večer je pořádně narosit, může se i 2x denně.

No, dej tam hlavně ty větve - kup takovej ten olistěnej šlahoun a omotej kolem - ty moje rády zalejzaj do toho, budou se tam líp cítit...a zkus koupit zavíječe, ty si většinou daj - nic bych jim nenutila, nechala je po přidání větví v klidu...dobrý je je rosit tak, aby se napily - mě třeba samice nepije z vodopádu vůbec, potřebuje olizovat vodu z listů a větví...ještě celkem ochotně loví slimáky a žížaly...ale zavíječe si daj nejraději...

jo tahle fotka mi jede, ale nejsou to Acanthosaura armata, ale Ac. capra. Zřejmě ale oba samci (na přesnější určení bych musela to 2zvíře vidět podrobnějc)

Násilím je určitě nekrm, ani je nechytej a nesahej na ně. Jsou citliví na stres a jakýmkoliv zásahem do těch zvířat to akorát zhoršíš, nech je v klidu. jenom douprav to terárko a krm je, a jak psala Lacerta- kup jim zavíječe, ti jsou na rekonvalescenci zvířat vynikající a žerou je většinou i zvířata, co nic jiného nechtějí. ty žížaly můžeš taky. slimáky teď neseženeš, ale oni většinou když se rozežerou, tak pak berou i rozbité menší achatiny.