Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nekróza ocasu

Zajímali by mě vaše zkušenosti s nekrózou ocasu. Jde mi hlavně o to, pokud je nekróza způsobená přebytkem vitamínu D, jak rychle postupuje (hodiny, dny, týdny?). Lze takto postupující nekrózu zastavit jinak než amputací ocasu? (například změnou stravy, nebo podáváním nějakého preparátu). Může mít nekróza ocasu vliv na ostatní tělesné funkce, orgány? Toto vše by mě zajímalo u Pogona Vitticeps, ale předpokládám, že průběh bude podobný u všech ještěrů.
Máte někdo nějaké fotky, kde je nekróza (z přebytku vit.D, ale i poškozením ) ocasu zachycená?

PS: Při pokusu o nákup Pogona Vitticeps se mi naskytla příležitost pořídít jedince, kterému chybí část ocasu (odhadem 2cm). Po prohmatání jsem zjistil, že další 2-3 cm jsou nezvykle tvrdé, nepohyblivé. Tato část ocasu je o trošinku tmavší, než zbytek.Předpokládám, že jde o nekrózu . Dotyčný má v terárku (zhruba odhadem 90x40x50) pro dvě Pogony pouze jednu bodovou žárovku a jednu zářivku (trubice 45cm, světlo bílé - předpokládám náhrada za UV-B :-/ ). A jelikož mám zvířata rád a jedinec bude v mojí lehce "kryplózní" :-) skupině, klidně bych ho vzal i za cenu že bude bez ocasu.
Jinak zvíře je vitální, konečky prstů v pohodě, kloaka i femorální póry čisté. Oči otevřené, bystře pozoruje.Zvíře je lekavé.

Zdravím. Omlouvám se že svým příspěvkem nebudu odpovídat na původní dotaz, ale o uvedeném možném zdravotním problému nemám ani páru. Nemám v úmyslu vyvolávat nějaké spory, ale opravdu mi zajímá kde můžu získat alespoň nějaké základní informace o možné nekroze způsobené přebytkem vitamínu D ?
Do teď jsem si myslel že veškeré možné zdravotní problémy ohledně vitamínu D se vztahují jen při nesprávném poměru (fosfor - vápník - vitamín D) k rachitidě.
Osobně mám zkušenost s nekrozou ocasu (cca 2 cm) jen u jednoho samečka zmije rohaté (Cerastes cerastes). Ale tady se jednalo o klasické přehlédnutí neúplné ekdyse a tedy zaškrcení konečku ocasu starou svlečkou. Takže se nakonec muselo amputací odstranit asi 2,5 cm ocasu.

Dobrý den,
mě by předně zajímalo, jak jste zjistil souvislost mezi nekrozou ocasu a hypervitaminozou vit.D. Já jsem na tuto souvislost ještě nikde v knížkách nebo pracech na webu nenarazil a ani se mi to nezdá (což ale samozřejmě nic neznamená).
Nekrozy ocasu jsou často způsobené nedostatečnou vlhkostí v období svleku (hromadění nesvleků)a zranění (např. jinou agamou).

Dotyčný má v terárku (zhruba odhadem 90x40x50) pro dvě Pogony pouze jednu bodovou žárovku a jednu zářivku (trubice 45cm, světlo bílé - předpokládám náhrada za UV-B :-/ ).

A podle čeho tedy usuzujete, že je agama předávkovaná vit. D?

edit: Vladěk: jsem rád, že nejsem sám, už jsem si říkal že jsem asi uplně natvrdlej

Jen doplním, že jsem čerpal z knihy "Nemoci obojživelníků a plazů" ISBN: 80-209-0303-8 kde je nekróza ocasu uvedena u Leguána zeleného, který byl několik let špatně krmen (příliš mnoho bílkovin, purinových sloučenin, nadměrně vysoké dávky vitamínu D)."....dochází k ukládání kyseliny močové, případně vápenatých solí na stěnách krevních cév.Ty pak ztrácejí pružnost a konečným důsledkem je opět snížení průtoku krve.Části těla, které se obtížně prokrvují i za normálního stavu, například prsty končetin nebo konec ocasu, jsou tímto fenoménem postiženy nejvíce a začínají odumírat jako první". Asi se to dá vyložit různě, možná to platí jen u leguána zeleného,ale to nevím a tak se ptám vás, zkušenějších.

V souvislosti s vybavením terária mě to napadlo takhle: V našem okolí je 5 zverimexů a kdykoliv jsem sháněl práškový minerální přípravek, tak všude mi nabízeli Calcium + D3 a svorně tvrdili, že ho mám podávat jak na hmyzu, zelenině a ve vodě každý den.Podle přiloženého návodu :" 1/2 tablespoon Calcium+D3 powder suplement with 1/2tablespoon with multivitamin powder suplement per 500g mixed vegetables and fruits". Což není totéž co říkají prodejci. Stejný přípravek jsem zahlédl u terária chovatele. Předpokládám, že kdyby byly Pogony v takovémhle teráriu dlouhodobě bez příjmu vitamínu D3, tak by byly rachitické.

Můžeš mi prosím poslat nějaký relevantní odkaz o nemocech plazů a obojživelníků, který jsi zahlédl na webu? Popř. doporučit nějakou další literaturu, kterou jsi z tohohle oboru četl?

Pozorně jsem si to v té knížce přečetl - zdá se to docela logické a bude to tak, jak jsi psal, ale:
- dovolím si říct, že následky jako nekroza ocasu bude určitě spjata mnohem víc s dnou než přímo s vyššími dávkami vitamínu D3. Obojí způsobuje metabolické problémy, které jsou navzájem provázané, takže vůbec nevylučuju, že obojí tam hraje určitou roli.
Proč píšu to ale - s nekrozou různých částí těla vlivem akutního selhání ledvin (dna) a nadměrnému ukládání kys. močové jsme se setkali mj. u dospělého samce l.zeleného, kterému odumíral ocas a lalok - bylo to skutečně velmi rychlé, trvalo shruba 5 dní, než tomu zvířeti znekrotizovala větší část laloku (ten legoš byl velký - pod jeho lalokem by se dalo stanovat), ocas byl pomalejší, ale také to šlo velmi rychle - bohužel přesné časové údaje a fotky nemám.
Zato předávkování resp. vysoké dávky vit. D3 běžným práškovým preparátem (nevíš, co to je za značku, popř. složení?) se mi nezdají jako pravděpodobná příčina. Např. v prášku Nekton MSA je 10 000MJ/kg, tj. 10Mj vit.D3 v gramu prášku a když to srovnám třeba s dávkami tohoto vitamínu, kterými dotoval leguány pan Gábriš (5000MJ měsíčně bez ohledu na velikost zvířete) - očividně bez projevů hypervitaminozy...
Navíc v ledvinách se syntetizuje i vit. D - takže když je tam nějaký problém, jako třeba dna, má to vliv i na syntezu D. Ale tohle jsem si tak trochu nedal po ránu dohromady, takže jsem rozhodně neměl pravdu já.

Můžeš mi prosím poslat nějaký relevantní odkaz o nemocech plazů a obojživelníků, který jsi zahlédl na webu

Tak pokud chceš vyloženě nemoci obojživelníků a plazů komplexně, tak pochybuju že tak rozsáhlá záležitost bude někdě volně na netu, ještě od nějakého renomovaného autora. A pokud ano, bude to hodně obecně.
Přímo o nekrozách ocasu toho ale nepochybně najdeš víc, např. tento článek: http://library.vetmed.fu-berlin.de/resources/globa l/contents/VET164623/EAZWV/Budapest%20PDF/Microsof t%20Word%20-%20ZWART-Gr%C3%B6ne.pdf
Já stahuju a čtu téměř vše co se týká nějakým způsobem metabolismu vitamínu D, ale ty věci si ukládám na disk a už vůbec netušim, odkud to mám.

Popř. doporučit nějakou další literaturu, kterou jsi z tohohle oboru četl?

Douglas R. Mader: Reptile Medicine and Surgery , 2. vydání 2006 - bible plazích vetů :-), na amazon.com se dá koupit už za 160 doláčů, když jsem ji sháněl já, tak stála ještě 2x tolik. Mají to určo i v univerzitních knihovnách, já jsem si to půjčoval vždycky z knihovny brněnské veteriny.

edit: nějaký vlastní fotky nekróz možná najdu, ale mám v tom šílenej bordel, tak to bude trvat

Nedávno jsem měl zážitek stejného charakteru u leguána.Myslel jsem si že trpí nekrózou,ale nakonec jsem zjistil,že jsem přehlédl staré kousíčky svlečky kolem špičky ocasu.Na konci je dost tenký a nefšim jsem si.Já vím je to neomluvitelné.Dal jsem lega do vany a odmočil starou kůži.Pak ji sundal.Hned jak jsem to odmočil a uvolnil ten škrtící kroužek tak začala jít troška krve.Vydensifikoval jsem ránu a po sléze jsem to máčel v roztoku heřmánku.No a ocásek je v pořádku.To se mi oddychlo že nemusím na amputaci.
Přikládám humorné foto léčby:-D

Dobrý den,
náš 6ti měsíční samec agamy vousaté si 22. 2. spálil špičku ocasu o žárovku (nevím jak se mu to podařilo i přes síťku, ale co už). Protože zrovna začal loupat ocásek, tak jsme chtěli počkat jak to bude vypadat potom. Včera (6. 3.) mu špička upadla, tak se bojíme jestli nemá nekrózu ocasu. Našli jsme si tedy veterináře(MVDr. Pavel Lakomý) v Olomouci, že tam s ním zajdeme, ale když jsme mu ráno volali, tak byl nepříjemný a nechápal, co by s ním měl ještě dělat, když už mu ten kousek upadl (a to měl být přes plazy). Když jsme se zeptali na nekrózu ocasu, tak se nějak nechytal...tak nevím jestli má nějaký smysl tam jít... Máte někdo zkušenosti s nekrózou (co s tím) a nebo víte o veterináři přes plazy v Olomouci nebo blízkém okolí? Budu ráda za Vaše rady. Hezký den, Katka

P.S.: Podmínky by měly být OK - UVB, různé teploty po terárku, strava rostlinná i živočišná, dříve v terárku 140x70x70, teď je už 4. den na "samotce" v menším terárku...

Je to nekroza,ale vypadá to spíš, že jí kousla jiná pogona do toho ocásku. Já to řešil odříznutím
ostrým nožem těsně za nekrotickým koncem ocásku, zamáznul mastí Betadine a umístil pogonu samotnou
do karanteního boxu na pár dní, než se rána zatáhla. Samozřejmě, pokud se na to necejtíte, navštivte neprodleně zvěrolékaře at to udělá on.

Já to řešil odříznutím
ostrým nožem těsně za nekrotickým koncem ocásku

Mě se jako "samodomo" řešení osvědčilo prosté odlomení postižené tkáně s následnou definfekcí. Jednak nemusím řešit ostrý nůž, druhak při odlomení většinou dojde k oddělení na celý obratel, což se u nože nemusí podařit a zbylá napojená část obratle může být zdrojem dalším komplikací.

Já tyhle problémy taky řešim doma, prostě to fiknu ještě ve zdravé tkáni, ono to chce kousek před postiženým místem, protože pokud je tkáň už napadená, tak amputace nic nevyřeší a bude to postupovat dál- buď ulomim, u druhů, co maj lámavý ocas, nebo uříznu skalpelem. Naposled jsem to dělala tejákovi, co při importu namrzl a odumíraly mu externity následkem omrznutí, na ocase to bohužel postupovalo, tak jsem mu to fikla. Ranku jsem "zapálila" Lotagenem, z nouze se to dá i suchou směsí hypermanganu a moučkového cukru. v čistém prostředí se to pak zahojí rychle. Ale chce to, aby to dělal člověk, co ví co dělá- pokud si na to doma netroufá, tak to nechat na vetrináři, co plazům rozumí.

Ovšem, na tom principu to taky funguje. Směs hypermanganu a cukru ve styku s tkání se zapálí, a tím 1. zastaví krvácení (což u plazího ocasu teda zrovna moc nemá význam) , navíc vydesinfikuje a uzavře ránu. Utvoří se strup, který po zhojení tkáně pod ním odpadne. Tahle metoda má výhodu, že se rána zavře a při hojení se zbytečně netvoří granulační tkáň. Uplně stejně funguje ten Lotagen, jen vyjde dráž a bez veterináře se většinou nesežene.

Párkrát se mi stalo, že když jsem to jen odlomil, tak to usychání ocasu pokračovalo
dál, kdežto po uříznutí se to vždy pěkně zahojilo.
Co se týče těchto problémů s ocásky, tak je zajímavé, že dokud jsem choval přírodní formu pogon, žádné problémy s poškozením ocasů se u mládat nikdy nevyskytly.
U mládat po barevných rodičích se mi tohle vyskytuje poměrně často, zhruba u dvou mládat z deseti. Chovně podmínky mám u obou forem stále stejné.

Dobrý den,
je to možné, že ji kousla i jiná agama... Jak k tomu přišel nevíme. Byl to spíše odhad dle vzhledu ranky. Poslední fotka v dotazu byla před upadnutím špičky ocásku, zapomněla jsem to tam napsat... Jinak na tom ocásku jsou dvě zúžená místa (označila jsem je šipkami), takže pokud řezat, tak kde? Četla jsem, že se má řezat kousek nad nekrotickým místem (0,5 mm je kousek?). Nevím jestli mám jít k tomu veterináři, kterému jsem volala, když nám s tím moc neporadil a ani agamu nechtěl vidět, že se to prý nemusí řešit, když ten kousek upadl... O žádném jiném v okolí nevím, co by se zabýval plazy. A sama si na to netroufám... Betadine mast je myšlena ta pro lidi nebo existuje i speciální pro zvířata (přes google mi to našlo jen pro lidi, tak se radši ptám). Děkuji. Katka

tahle fotka mi jde otevřít. Je fakt, že to není popálené, ale vypadá to na klasický kousanec. A zároveň to nevypadá jako něco, co by bylo potřeba řešit...to se zahojí, akorát jí to vydesinfikujte. Betadine se dá použít jak pro zvířata, tak pro lidi- přímo pro zvířata se to jmenuje Alfadine, ale je to uplně totéž, co Betadine z humánky, kterou normálně koupíte v lékárně.

Dobrý den,
tak mažeme poctivě Betedinem, ale příjde mi, že se to moc nelepší. Ten poslední kousek podle mě taky upadne co nevidět. Dneska jsem zkoumala ty zúžená místa a příjde mi to trochu jako svlečka, ale ani pod vodou (a zlehka nehtem) mi to nešlo sundat a bojím se do toho moc rejpat, kdyby to svlečka nebyla abych mu nevyrvala šupinky... Chudáka ho takhle týráme...chjo... Zkusila jsem to vyfotit znovu jak to vypadá, třeba to někdo pozná jestli to opravdu svlečka je nebo ne... Jinak jsem si všimla, že proti světlu jsou ta zúžená místa trochu průsvitnější, tak jsem to vyfotila taky na té poslední fotce. Děkuji za rady, velmi si toho vážím. S přáním krásného večera, Katka

Nedělejte z toho kovbojku, je to jenom nakouslej ocas ;-). Ta betadine je desinfekce, ale nečekejte, že se to po tom okamžitě zázrakem zahojí. To chce čas. Jinak ta hodně nakouslá špička asi odpadne, ta je prostě ukousnutá... dál se to možná zhojí, ale možná to odpadne taky. Zbytečně mu do toho nešťourejte, taky by se vám nelíbilo, kdyby vám někdo byť v dobré víře šťoural do bolístky. Nic tam nehnije ani nepostupuje, tak to akorát desinfikujte a víc to nehroťte ;-)

Nekróza znamená odúmrť tkáně, z různých důvodů. Pokud si ten ocas popálil, tak mu postižený kousek odumřel a odpadl. Pokud to jenom odpadlo a už to nikam nepostupuje, nemokvá atd, a konec po odpadu je uzavřený, tak to nechte být a ono se to samo zhojí. Neuškodí ranku desinfikovat betadinou. Pokud by to začalo mokvat a postupovat, tak se to musí fiknout ještě ve zdravé tkáni. Nejlépe u veterináře, co ale ví, co dělá.

Já na snímcích nekrotickou tkáň nikde nevidím. Pokud postižená špička sama odpadla, tím lépe. Za současné situace mi přijde zbytečné běhat s agamou po veterinářích a solit peníze. Postiženou část ocasu doporučuji pravidelně desinfikovat a pohlídat si následný svlek;-).

Abych nezakladal dalsi tema tak napisu sem:
Mam problem s ocaskem u 3 mesicniho mladete furcifer pardalsi ambilobe. chovam ji v terariu spolecne se samici ambanji ktera je cca o mesic starsi ale cca o polovinu vetsi nez ambilobacka. zhruba pred tremi tydny jsem objevil na ocasku ambilobacky dva kousance kousek za korenem ocasu - nevim jestli od cvrcka nebo od ambanji kazdopadne se zacala svlekat a pres ty kousance to nesvlekla- dosvelkl jsem ji to tedy rucne a ranky vycistil a vse se zdalo v poradku- ocasek byl trosku tmavsi nez zbytek tela ale samice ho pouzivala pri lezeni a zdalo se ze bude ok. ted jsem odjel na tyden na dovolenou a dkyz jsem se vratil tak ocas vykazoval rapidni zhorseni-mokvavy strup, tmava barva, pokrouceny a na omak tvrdy- omyl jsem ji ho rozkem hermanku a ocas trochu zvlacnel, byla na nem lepiva vrstva hnisu a zaschle krve. a ted mi jde o to jestli se to pokouset v domacich podminkach jeste necim desinfikovat a cistit a nebo s tim upalovat k veterinari na amputaci? prikladam fotku .
Diky za rady.
[http://tera.poradna.net/file/view/9049-100-4921-jp g]

to skoro vypada, ze pri nasilnem dosvlekani jsi to vzal i s novou pokozkou (ze ta stara jeste nebyla zcela odloucena od nove a po namoceni jsi to proste strhnul cele). Ze zacatku to nemusi byt znatelne a kuze vypada proste jako po svleku, ale po par dnech to seschne, zestrupati, zmokva a vypada to presne tak jak popisujes. Z fotky to nevypada dobre, ale dost zalezi jak moc jsou zasazene hlubsi tkane. To ale pres net asi uplne posoudit nepujde, mel by na to mrknout vet. Co s tim on provede je ale otazka. Kazdopadne si pro zvire priprav samostatnou hygienickou nadrz, bude potreba at uz se vet rozhodne resit to jakkoli.

ja to spatne napsal. ona nesvlikla na tom ocasu jen ty dve mista kde mela ty kousance. tam ji po celem obvodu zustala stara kuze a tu jsem opatrne dosvlik. jnak celej ten konec ocasku svlikla sama. ted jsem ji na to koukal a vypada to asi hur nez vcera. ten mokvavej strup tam uz nema a vypada ze v tom miste se to bude hojit,ale cca od pulky ocasku dal ho ma uplne vyschlej a tvrdej...jinak moznost dat ji do samostatnyho hygienickyho boxu mam. dobehnu s tim na tu veterinu, jen jsem se chtel predem poradit:)

Takhle na fotce to vypadá, že už to má v podstatě odumřelý. Ale jak psala JaBula, fotka zkresluje a veterinář to uvidí live. To je pak na jeho zvážení- buď to je špatný a ufikne to, nebo to má ještě šanci a budete to zkoušet zachránit. Pokud to rovnou neufikne, ale nebude se to hojit, ale ani to nebude postupovat směrem k tělu (to by se pak muselo fiknout ještě ve zdravé tkáni), tak to možná odpadne samo.