Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pacifastacus leniusculus - rak signální

Nevíte kdo by byl tak laskav a zajistil pro mě raka signálního( Pacifastacus leniusculus).nechci ho nikam vypustit.Jsem chovatelem raků jako akvarijních tvorů ,všichni raci jsou chovány pouze v nádržích v bytě.Bohužel v mém okolí se tento rak nikde nevyskytuje ( to je samozřejmě dobře ,ale z mého pohledu k získání tohoto druhu je to špatné).Proto se na Vás obracím s touto prosbou( zároveň taky uděláte něco pro zlepšení situace našimi raky - každý ulovený rak signální který se nevrátí do naší přírody je přínosem pro naše raky).
Předem Všem děkuji za pomoc k získání tototo raka.
Změna předmětu, původně: Sháním (MadMike)

Stačí se podívat na stránky vurh.jcu.a máte vše co potřebujete i v rybářském řádu v §13 odstavec 9 zákona 99/2004.Tak lov tohoto raka je zcela legální a je jeho likvidace žádoucí ( dokonce je i pokyn že kdo bude chycen že tohoto raka vypouští do volné přírody ( navrací ,přemisťuje, tak se vystavuje veliké pokutě To je ale obsahem jiných zákonů a nařízených).

Velky problem vidim v tom, ze naprosta vetsina (i treba prirodovedne vzdelanych lidi) nepozna "nase" druhy od zavlecenych. Dokonce uz jsem se setkala s tim, ze mi znamy volal, ze ma pul kyble invaznich raku, a jestli nevim, jak je kulinarsky upravit. Slovni popis po telefonu ve mne tehdy vyvolal podezreni, ze o invazni druh nejde, takze byli raci zase vypusteni zpet. Po prohlednuti fotodokumentace bylo jasne, ze raci, kteri meli skoncit na taliri (pacifastakove nejsou k jidlu spatni, lepsi nez orkonekti), byli nasi chraneni ricaci. TAk pozor na to, aby ve snaze o pomoc nasim rakum nekdo nezlikvidoval nejakou zabehlou populaci. Jak se rika - cesta do pekel je dlazdena dobrymi umysly!
Co se tyka shaneni - zkuste kontaktovat lidi od nas z fakulty,
http://www.natur.cuni.cz/biologie/ekologie/vyzkum/ projekty/raci
pripadne ustav rybarstvi (nebo jak se jmenuji)ve vodnanech,
databaze s vyskytem invaznich raku maji i na pracovistich AOPK
a pokud uz neni pozde, tusim, ze ted nekdy by se mela konat raci prednaska v zachranne stanici v Pavlove (drive pod aopk, ted nejspis uz pod csop nebo kdo to tam ted vede). Minimalne tam ziskate kontakty.
Co se tyka zakonu - tak jako tradicne - zakony na "ochranu prirody" se tu mlati s rybarskym (v obdobnych pripadech i s mysliveckym) zakonem.

Je vidět že tady se hledá jak nepomoci než pomoci.a když už jsme u toho tak jestli někdo viděl už v akváriu raka červeného (Procambarus clarkii)a další tohoto rodu tak zároveň viděl i roznašeče této nemoci jako je rak signální.Jen je rozdíl v tom že se chovají jako mazlíci a rak signální tady byl vysazen do přírody za vymírajíci raky než se přišlo na to, že i on je roznašečem této nemoci.

U nás byli vysazeni do přírody dva druhy raků a zrovna rak signální je teď už téměř všude...Třeba u Brna je v Bobravě... Doporučuji je prostě zkusit najít někdo v potoce, protože o aktuálním rozšíření raků u nás se moc neví (teda proběhlo mapování a díky němu se přišlo na to, že signalňák je téměř všade). Bacha na to, pokud ho najdeš, je pak nutné všechno oblečení a hlavně boty pořádně zdezinfikovat z důvodu přenosu...