Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Detia - doplnění informací

Zdravím,
v chovu se mi objevili nějací bezobratlí, kteří se živí krví a zalézají mi hadům pod šupiny. Odchytil jsem pár dospělců nacucaných krví a dal je doma pod mikroskop: vzhledem asi nejvíce podobní klíšťatům. Každopádně je plánuju ještě vzít do školy kvůli bližší determinaci. Prozatím nalezeni na 100% ve třech teráriích a v jednom pravděpodobně. Doma už mám nachystanou Detiu a pročetl jsem TP, ale i tak se chci ještě na pár věcí zeptat:

1) Do čeho Detiu dát?
V návodu jsem četl dámskou punčochu nebo děrovanou krabičku. Boa.constrictor doporučil porodničku pro ryby. Mě napadlo tohle: Vyptat si ve škole epruvety, vyvrtat do nich díry (asi 3-4 na dvou stranách) a Detii do toho a celé to přilepit nějakou páskou do terária. Stačí ty otvory? Je to celkově OK? Terária mám s větráním pouze ve stropě a napadlo mě to přilepit ke stropu u šoupaček.

2) Mám doma mimina ve 14l boxech, větrání tvoří díry ve stropě a jedna řada na každém boku boxu. Můžu tykto ty epruvety dát i do boxů? Druhá možnost (podle boa.constrictor) je dát na strop síťku a Detii přichytit k síťce. Tam mám ale strach, že by mimina zdrhly. Na druhou stranu nechci mimina zbytečně moc Detii vystavovat, četl jsem o několika případech, kdy hadi pošli po aplikaci Detie (šlo tuším o chřestýšovce).

3) Platí stále vzorec 1cm2 Detie na 70l terária?

Předem díky za odpovědi.

Ja som daval Detiu do handricky.Kusok handry dajme tomu 10x10cm, do toho odpovedajuci kus Detie x terarko.Zviazal to spagatom a zavesil na konar.Po par dnoch po kliestoch ani stopy...

K vrchu teraria k vetraniu by som to ani velmi nedaval.Vecsina tej ucinnej latky ti pojde nie k hadovy, ale do priestoru s prudiacim vzduchom.Takze skor naspodok terarka. Alebo k vetracke cez ktoru ti vzduch IDE DO terarka.

K mladatam neviem.Osobne skusenosti nemam, ale ak by som daval, tak o nieco mensiu davku ako by mala ist aby to nebolo tak koncentrovane.

Na druhou stranu nechci mimina zbytečně moc Detii vystavovat, četl jsem o několika případech, kdy hadi pošli po aplikaci Detie (šlo tuším o chřestýšovce).

Ještě mě napadlo: mám něco zavěsit i do místnosti, mimo terária, abych se zbavil bezoušů i mimo tera? Asi je to blbost (ani mě to nezní moc dobře), ale nechci, aby se tam pak vrátili.

Na jednu stranu se obavate, ze na detii uhynou mladata hadu, na stranu druhou chcete pasku veset do cele mistnosti tak, aby to dychaly vicemene vsechna zvirata, vcetne Vas.
Detie (a spol.) neni na jednodenni pouziti. Je to zalezitost, ktera se u zvirat nechava delsi dobu, tak, aby se z vajicek v terariu nebo i mimo nej stihly vylihnout mladi roztoci. Ti si pravda mohou "stradovat" klidne po cele mistnosti, ale nejsou nesmrtelni. Bez nasati chcipnou a pokud se nasat chteji, musi chte nechte do terarka kde je hostitel, ale i Detia.

Kazdopadne - Pokud si donesete noev zvire a na roztoce ho nezkontrolujete, tak se roztoci mohou vratit kdykoli. Od toho mame karantenu, ze. Ale beru, stane se, zvlast pokud novy prirustek neni napadeny nejak vic.

Odchytil jsem pár dospělců nacucaných krví a dal je doma pod mikroskop: vzhledem asi nejvíce podobní klíšťatům.

to uz tak roztoci (at uz paraziticti nebo ne) proste byvavaji :-)

Každopádně je plánuju ještě vzít do školy kvůli bližší determinaci.

pokud ve skole nemate roztocologa, tak vam je stejne do druhu neurci. Nicmene je pravdepodobne, ze pujde o Ophionyssus natricis, ktery je u hadu v ceskych chovech nejrozsirenejsi. At ovsem pujde o jakykoli paraziticky druh roztoce (je jich cela rada), efekt Detie na ne bude stejny.

Na UP zkus někoho na Katedře zoologie, myslím že tam leckdo pomůže :)

Ad Detia - bacha na ní. Když si to pořádně přečteš, tak v R-větách je popsano, že by neměla být v místech dlouhodobého pobývání lidí... Je to toxické pro všechny bezobratlé, takže bacha na štíry, švaby a další havěť. Abych pravdu řekl, tak jsem z ní byl malinko nesvůj a nakonec jsem to rozřezal a dal do krabic k mrtvolkam jako dezinfekci :)

Report :-): Takže z epruvet nakonec sešlo. Místo nich jsem nakonec použil krabičky od filmů do foťáku, u kterých jsem nadělal díry do víka a boku pomocí preparační jehly. Do větších terárií jsem použil malé plastové krabičky proděravělé propiskou. Mohe byt?

Takže Detia je už necelých 48h v teráriích a zatím bych tak řekl, že bez valného efektu. Chci se zeptat, za jak dlouho má cenu řešit účinnost/neúčinnost Detie? Vím, že je to dlouhodobější záležitost, ale psalo se tady o chcípání roztočů přes noc atd., tak se raději ptám.

Tak jo. Předevčírem jsem hadici koupal a brebery ne a ne chcípnout, což je podivné, protože ve druhé nádrži pochcípali roztoči všeci. Může tak zásadní roli větrání? Terárko má větrání asi na 1/3 stropu (není to ideální, já vím) a box má vyvrtané díry na všech stěnách a i na stropě. Dávkování jsem dělal podle vzorce 1cm2 Detie na 7Ol terária. V terárku jsem vzal malou plastovou krabičku, kde jsem víčko nahradil síťkou a přilepil to ke stropu, v boxu je Detia v krabičce od fot. filmu s dírkama ve víčku, boku a spodku krabičky. Ještě mě napadlo, jestli se dá Detia kombinovat s Frontlinem?

Detiu a Frontline kombinovat mozes.

pokud chceš riskovat, že přijdeš o zvířata tak jo
obojí jsou jedy a ještě je kombinovat je nesmysl, sice je pravda že když odolnější zvířata nedostanou plnou dávku od obou(tím je myšleno už částečně vyprchaný dichlorvos či zbytek fipronilu v krvi), tak se většinou nic nestane, ale rozhodně bych to nezkoušel a určitě zapomeň na kombinaci s Neostomosanem, tam to může být velmi rychlé, někteří by mohli vyprávět

nevím sice jak přesně máš řešené větrání, ale samozřejmě musíš dát krabičku tak, aby se co nejvíce nasytilo terárium účinou látkou, nejlepší je větrání na krátkou dobu co nejvíce omezit, problémem je, že účiná látka skvěle funguje na létající hmyz, ale roztoči jsou proti ní dosti odolní (otázkou je proč - roztoč není hmyz, případně se jí dokáže lépe vyhýbat)

Kombinování bylo myšleno na terárium, nikoliv na zvíře. Vystříkat Frontlinem, aby opravdu pozabíjel roztoče a Detiu tam nechat na to, co se vylíhne z vajíček.

frontline neni kontaktni akaricid, ale funguje az pote, co se roztoc napije krve (nebo lymfy)na samotnem zvireti. Ucinna latka po osetreni zvirete zustava v jeho tkanich i nekolik tydnu. Jasne - kdyz roztoce primo zasahnes, tak ho zabijes, ale pokud budou roztoci zalezli v nejake nedostupne skuline, tak to vydrzi, vcetne vajicek.
Uplne tomu celemu nerozujim, ale pokud v nekterych terarkach detie nezabrala (predpokladam to vzhledem k tomu, ze chces delat postrik frontlinem), jakou mas sanci, ze zlikviduje nove vylihlou generaci roztocu v tech samych terarkach, kde chces kombinovat detii s frontlajnem?
Navic - s temi kombinacemi - viz anakonda. Kombinovanim techhle jedu pripravujes hadum solidni intoxikaci, u ktere se muze stat uplne cokoli.

v tehle fazi uz by mi prislo nejrozumnejsi se vykaslat na nejakou napul fungujici detii, vyhodit ji mimo, nechat terarka poradne vysmradnout, nejakou dobu pockat a pak aplikovat stary dobry frontlajn nebo treba i ten neostomozan komplet na vsechna zvirata (i jestery) co jsou v mistnosti. Jak dlouho cekat na vyvanuti detie (resp. na zmetabolizovani a vylouceni jeho zbytku ze zvirat) - tezko rict...

Hmm,takže 520Kč v pr... Každopádně díky moc.
No nic no,asi to tak budu mudet udělat.jestě mě napadl takový bláhový nápad:zkusit tam dát té Detie o něco víc.jasně,že hada nechci otrávit,ale Detia funguje jinde dobře,tak bych ji nerad hned odepsal,navíc trošku zabrala i v tom tera:roztočů bylo mín a byli takoví mimo,ale nechcípli.

Funguje všechno včetně Detie/Detmolu,ale všechno chce dělat pořádně. Pokud se ti zdá, že Detie někde funguje a jinde ne, tak prostě tam, kde nefunguje zadělej na pár dní větrání (u většiny terárek zůstane přístup vzduchu netěsnostmi u dvířek apod), aby se terko pořádně "vyplynovalo" a sleduj zvířata, zda se projevují normálně. Obratlovci poměrně dobře snášejí i krátkodobou vyšší koncentraci. Pokud se rozhodneš použít Frontline, tak aby jsi měl jistotu, tak je nutné po několika týdnech aplikaci zopakovat, zároveň je dobré vydesinfikovat tera, podobně se postupuje s Neostomosanem, ale tady bych upozornil na jeho zápach a pro ty, co mají dřevěná nebo OSB tera nedoporučuji. Dá se nahradit podobně působícím, ale mnohem dražším Bio Killem.

Záleží na tom, co přímo člověk chová za zvířata. když jsme Detii vyzkoušeli na roztoče na lacertidech a anguidech, tak ti přímo s tím neměli žádné potíže, ačkoliv měli kousky pásky přímo v ubikaci, ale v okolních nádržích nám začala padat mláďata trimoušů s příznakama otravy. Dospělí hadi s tím potíže neměli. Když jsme pásky odstranili a vyvětrali, mláďata přestala chcípat. Takže na plazy používám Frontline a mám s ním dobré zkušenosti u plazů, ty ho dobře snáší pokud se nepředávkují, špatně ho ale snáší hmyzožravci (savci)

jinak na BioKillu vysloveně píšou, že je pro plazy toxický, takže raději nezkouším, jestli opravdu je nebo není

Zdravím.
Potřeboval bych pár rad.
Je to mnoho let, co jsem u hada řešil roztoče, takže jsem z toho trochu vypadl.
Pročetl jsem vlákna, nové vytvářet nechci tak se zeptám tady.
Potřebuju zjistit snášenlivost na detiu u heterodonu a C. helenus. Oba druhy jsou malé mláďata v krabičkách, čehož se obávám.
Napadl mě spíše frontline. Aplikovat bych pár stisků spraje do terária a na hřbet, u prcků potření na třech místech tamponem a na tři dny odstanil vodu a nekrmil. Novou aplikaci bych viděl cca za 3 až 4 týdny.
Jen i u frontlinu potřebuji ověřit kompatibilitu ze zvířetem.
jedna se o:
Ahaetulla nasuta (zdroj)-dlouhodobě v chovu (cizího)
P. obsoletus (u nich jsem je v mírném množství objevil utopené v misce a to jen 1 kus)
C. helenus (nenašel ani jednoho, prevence)
Heterodon nasicus (nepotvrzeno taky)
Snad jsem odpověď nikdě nepřehlédnul.
Díky

co se týče Heťáků a Eláfek, tak tam by mělo být použití Frontline bez potíží. Za předpokladu, že hadi jsou zdraví a v dobré kondici. Ale v žádném případě přímo nestříkat na zvířata ani do terárií, jenom hady lehce přetřít. Celé krom okolí tlamky, očí, nozder. Z terárií vyber substrát a vystříkej je třeba Desprejem, zbylí roztoči se otráví alkoholem a pochcípou. Frontlinem ošetřená zvířata pak musí být v dobře větrané ubikaci, takže do krabiček raději ošetřená zvířata nedávat.

U těch bičovek to ale nedělej, jsou citlivé na chemikálie a navíc odchyty mívají po různu v těle zapouzdřená vývojová stadia parazitů, která jim sice nevadí, ale aplikací antiparazitika je zabiješ. Takže následně se začnou jejich mrtvolky rozkládat a had exne na sepsi. Takže bičovky rači dej na půl hodiny do plasťáku s trochou vody a kapkou olivového/slunečnicového oleje, jako když mají nesvleky. Roztoči co jsou na nich se pustí a zůstanou v oleji na hladině. A pak hady vrať do dobře vyčištěného terárka.

Ahoj. Díky za radu. V takové řešení jsem ani nedoufal.
Ke krabičkám, no já měl strach, aby se jim to nepařilo. Takže samici heta mám v braplastu 3L, kde je skoro komplet víko vyřízlé a nahrazeno pletivem, tak samo malý proužek na nasávání dole. Samec je v menší samle a má to obdobně.
Vlastně to mám řešené u všech hadů v krabičkách, mini kopie větrání velkého tera.
Používám dvě serie krabek, kde když ječistím, vyměním krabku a nová je desinfikovaná.
největší problém vidím jen u těch bičovek a samec je opravdu zasažen podkožníma parazitama.
Takže nevidím důvod používat chemii u hadů, u kterých jsem si ničeho prozatím nevšim a kontroly dělám při čištění důkladné.
Takže moc děkuju

na heterodony jsem detii nepoužil neb je nemám,constrictory,cenchrie to absolvovaly bez viditelných problémů,uříznu přimeřený kousek hobry a napíchnu na drátek a pověsím do terária,a špatná zpráva pro ty co plynovaly detii-eu zakázala od nového roku používání odpařovačů s dichlorvosem takže smolík,jo a nový odpařovače se zatím neplánují

Tkže pro doplnění informací pro lidi co by řešili něco podobného.
Mám zatímjednu neověřenou odpověď, že detia (dichlorvos) může Heterodony zlikvidovat, a frontline je úspěšně odzkoušený.
Za druhé máte někdo zkušenost s použitím namísto frontline tady tohle: effipro_spray.html
Učinná látka i koncentrace je stejná, jen frontline má ještě nějaké dvě složky. Pokud teda ve složení nekecají, což si myslím, že by bylo pro ně samotné o průser.
Přijde mi to levnější alternativa frontlinu a vmém případě i dostupnější, protože ho prostě nás vedou narozdíl od frontlinu.