Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plná pusa slín?

Poprosím opäť o radu, u mojej boi som si všimla už viac krát bublinky zo slín na puse, dnes keď pusu otvorila tak som videla že ju má celú plnú slín. Zvliekla sa v pondelok, už cca 3 týždne nežrala kvôli zakaleniu. Je to normálne? :?: Ďakujem!

Normální to určitě není, zdravý had má tlamu "suchou". zahleněná tlama je příznakem většinou dýchacích potíží, ale může to být řadou dalších problémů. Taky mohl něco chytit od toho novějšího hada, proto je potřeba dávat nová zvířata karanténovat. Takže s hadem k veterináři, co rozumí plazům, a počítat s tím, že pokud to má 1 had, tak 2 ze stejné nádrže to bude mít zřejmě taky. A nepořizuj si teď ty albíny.

No albini by boli v uplne inom terariu a aj v inej miestnosti. aj tak je to problem? Samozrejme s drobcom hned zajtra utekam k vetovi. Mne sa tak zda ze ona mala sliny uz pred tym ako som kupila noveho hada ale pre istotu vezmem aj toho druheho. vsimla som si ze to asi budu dychacie problemy lebo obcas otvara naprazdno tlamu. Teplotu ma v teplom kute 32, pod ziarovkou viac, vlhkost ma okolo 60%, pri zvliekani som ju drzala na 80%. Dakujem za odpoved, zajtra utekam k vetovi!

Dokud nebudeš mít tyto hady v pohodě, tak bych zatím jiného nepořizoval. Nevíš co to je a stoprocentní jistota, že to k nim nepřitáhneš tady rozhodně není.

Samozrejme s drobcom hned zajtra utekam k vetovi.

Ale chtělo by to spíš někoho, kdo dělá hady, nebo se ti taky může stát, že na něj vet bude čučet jak jojo a nebude ani vědět co s ním.
Leží s pootevřenou tlamou? Nemá ucpané nosní dírky? Nenafukuje se? (boule pod krkem)
Jinak s tou vlhkostí to moc nepřeháněj, řekl bych, že někdy je to spíše na škodu.

Násilím se to samozřejmě dosvlíkávat nesmí, ale mělo by se to dosvléknout hned po tom, co se had svlékl, nenechávat to tam týden. Na hlavě jsou zbytky kůže nebezpečné, stejně jako když to někde udělá prstenec. Ale když ho dáte na cca půl hodiny do krabičky s trochou vody (tak 25-30°C) a kapkou jedlého oleje (olivový nebo slunečnicový, může být i dětský), tak se to odmočí a půjde to dolů snadno. Akorát je potřeba nedávat moc vody, aby se had neutopil, ale tolik, aby si namočil i hlavu. Každopádně když jsou nějaké zdravotní problémy, jakýkoliv odklon od normálu, tak je potřeba to řešit hned, ne čekat, co to bude dělat. Jak dlouho už má zahleněnou tu tlamu?

každopádně když tam máš nějaký problém, tak si určitě do toho nepořizuj další hady. Ikdyž budou mít vlastní terárka a třeba v jiné místnosti, tak riziko tam je, takže je zbytečný riskovat. To by ses musela po každým kontaktu s nemocnýma hadama třeba i převlíct (o omytí a desinfekci rukou ani nemluvě), než bys šla k novým. Předpokládám, že ti albíni nejsou nijak levná záležitost, takže se s koupí určitě vyplatí počkat, až bude po problému ( a ještě pro jistotu potom nějaký čas jako rezervu)

Dobrý den, nechci nějak rýpat. Jen polemizovat.;-)

To by ses musela po každým kontaktu s nemocnýma hadama třeba i převlíct

S tímto tvrzením moc nesouhlasím. Samozřejmě, že riziko je tam vždycky, to je pravda, ale.... Jak často se leze k hadům? Pokud nechci hady zbytečně trápit, tak jim zbytečně nezasahuju do teritoria, i kdy je nemocný. Maximálně vyměnit vodu, vyčistit terárium od výkalů. Předtím než vlezu do terárka, myju si ruce neparfémovaným mýdlem - jednak kvůli pachům od jiných zvířat a lidí a druhak kvůli bakteriím. Až přestanu šmátrat v teráriu, znovu si umyju ruce, ale to je vše. Na většinu bakterií prostě stačí si umýt ruce mýdlem. Kdyby to bylo něco horšího, tak stejně nepomože ani ekrazit. Já osobně než otevřu terárium a začnu tam šmátrat rukama, tak pozoruju přes sklo. Od toho chov hadů je - o pozorování. Stejně pokud je had nemocný, tím že mu tam pořád lezu nic nespravím. Až ho tedy budu brát k veťasovi, tak samozřejmě pro něj vlézt musím.
To jsem se jen chytila jednoho odstavce. Omlouvám se, pokud můj komentář bude z nít útočně, ale není to záměr, jen jsem chtěla trošku pokecat.

Jak často se leze k hadům? Pokud nechci hady zbytečně trápit, tak jim zbytečně nezasahuju do teritoria, i kdy je nemocný

Samozřejmě za normálních okolností platí, že manipulace se zvířaty pouze v nejmenší nutné míře a zásahy do ubikace totéž, ale v okamžiku, kdy budete mít nemocné zvíře, kterému je nutné třeba i několik x denně čistit tlamu třeba kvůli hnilobě, nebo infikovanou ránu, tak k němu bohužel budete muset třeba i několik x denně. Co se týče bakterií- zdaleka ne všechny patogeny se zničí omytím mýdlem, a na oblečení se dá přenést ledascos, ikdyby třeba jenom infikovaný roztoč, o kterém ani nemusíte vědět, pokud je roztočů málo, tak mohou uniknout pozornosti. Víte, pokud máte chov o několika stovkách zvířat o velké chovatelské a finanční hodnotě, tak se pak snažíte rizika eliminovat, jak to jde. Protože věřte- není to moc fajn, když Vám vychcípe chov kvůli nějakému podcenění rizika. Já osobně používám při manipulaci se zvířatama v karanténě jednorázové chirurgické rukavice a převlékám se- karanténa má vlastní veškeré příslušenství, včetně bot a oblečení (naprosto oddělená místnost s vlastní vodou a umyvadlem)

Co se týče případu tazatelky, tak rozhodně udělá lépe, když si v rámci karantény prostě pořídí další hady, až bude mít své nynější zdravé (pokud tedy přežijou)

Já mám doma jen 5 užovek, tak mi to tak nepřijde. Zatím jsem s nimi neměla žádný problém, který bych sama nezvládla

Nojono, pokud máte doma pár pravděpodobně odchovových užovek, tak situace a následné zkušenosti pak vypadají trochu jinak, než když máte pár set zvířat převážně z odchytu... která chodí vesměs v (h)různém zdravotním stavu. Oba případy jsou poněkud deformující, nicméně pokud běžný druh "domácího" hada má zdravotní potíže infekčního rázu (což respirační bývají), tak se vyplatí dodržovat totéž, co u těch zvířat z odchytu.

Proč se tady s tim zbytečně rozepisuju- prostě tazatelka ať si s nákupem dalších hadů počká, howg.

Tak prave sme sa vratili od veta. potvrdil zapalenu sliznicu a zrejme problem z plucami (zapal?), dal jej Converna, oxetocal a B-komplex. pise strasne skaredo takze tymi prvymi dvomi liekmi si nie som ista :) nasla som jej maly vyrastok na boku, tak aj to zrontgenoval, nevedel mi povedat co to je ale pre pripad ze by islo o premnozenie mikrobov tak jej dal tie antibiotika aj na to, vraj ak su to bakterie tak by to malo zmiznut. este 3 krat v rozpati 3 tyzdov jej mam opakovat tie ATB tak dufam ze to prejde. Modlime sa... :(

Ster nerobil vobec tak sa mi zda. ATB mu picha on a picha ich do prednej polovicky tela. Poslednu potravu papala asi pred 3 tyzdnami (kvoli zvleku), nezvracala, teraz je ocividne hladna, lebo sliedi po terarku, korist ale ignoruje. vet mi odporucil skusit o 2-3 dni. ATB ak spravne citam tak Converma. Hlavu nataca dohora len ked ju nieco zaujme :) ale dycha dost casto s otvorenou pusou. Dufam ze sa rychlo uzdravi. Aurifer bola som sokovana z poctu tvojich hadov, musi to byt nadherne... to mas kolko terarii prosim ta?

No vo stvrtok sme boli u veta na tych ATB, povedal mi ze normalne na druhy den mozem ponuknut zradlo kedze mala uz mesiac nezrala. Najprv som ju vykupala v bylinkovom caji lebo stale ma na brade nezvlecenu kozu, kazdy den ju kupavam aj jej to jemne mokrym odlicovacim tamponom sucham ale ona ma tu kozu aj na nufaku aj to jej triem, no je to kazdodenny zapas jak hovado :( Najhorsie je ze vobec nezerie, sice po terarku snori vkuse, tenka je myslim ze este viac ako ked som ju kupila ale ked jej dam ci mysku ci holica tak nezerie :( Co dalej? Len cakat? Dokedy to nie je riskantne ze nezerie? Dakujem Vam!

stale ma na brade nezvlecenu kozu, kazdy den ju kupavam aj jej to jemne mokrym odlicovacim tamponom sucham ale ona ma tu kozu aj na nufaku aj to jej triem, no je to kazdodenny zapas jak hovado :(

Tak ty každodenní zápasy hadici taky asi na pohodě nepřidají. Nesvlečenou kůži je potřeba sundat hned a pokud možno najednou. Postupů je tady napsáno dost. Pak bych nechal hada v klidu v terárku aspoň 2 dny, bez nějakýho tahání a zkusil podat potravu.

uf, no pokud ji každý den taháte a koupete, tak se nedivte, že nežere.. platí tam totéž, co s tím krmením, netahat, nechat v klidu v teráriu- takhle nežere ž minimálně ze stresu, a pokud mu je blbě, tak stres to ještě jenom zhoršuje. Žádné bylinky do koupele, nic takového- na odmočení to není dobré, naopak. Na odmočení namočit do vody na půl hodiny a pak sloupnout. Ale rozhodně ne každý den máchat !! Pokud by to nepustilo po odmočení, tak jí to prostě natřete vatou na špejli dětským olejíčkem a nechte nějakou dobu působit (nechte hada na suchu, ne ve vodě) a pak to sundejte. Manipulace s hadem jen minimální nezbytně nutná.

jinak pokud by had pořád nežral, ani po několika dnech klidu, tak mu zkuste kouknout do huby, jestli nemá hnilobu tlamy, při dýchacích potížích se někdy přidruží. Ale velice opatrně, abyste mu neporanila sliznici tlamy. Hniloba bolí, takže hadi žerou většinou neradi.

No ako zaciatocnik sa jej snazim pomoct ako sa da :/ dostala som par odlisnych rad ale tak spravim to tak ako mi radite kedze viem ze mate mnozstvo hadov a spolieham sa na vasu odbornost :) dnes uz mala snahu po myske aspon chniapat. necham ju teda par dni v klude, vo stvrtok ideme na dalsiu davku ATB a myslim ze keby mala hnilobu tlamy tak by na to vet uz minule prisiel kazdopadne sa ho na to opytam ci tam nevidel nejake naznaky. Dakujem moc!