Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Návyk na seno

Dobrý den, mám dotaz jak naučit želvy na seno? Mám roční mláďata želvy pardálí a týden jsem dávala pouze seno v domnění, že hlad naučí. Jenže ty moje mršky si ho příliš nevšímali, tak jsem to nevydržela a na čas vzdala. Seno je vlastní výroby z druhů bylin, žadný tvrdý stébla. Jak dlouhou dobu mám vydržet, než se to naučí?

Díky za radu, myslela jsem, že jim to prospěje, tak s tím ještě počkám. Ještě bych se ráda zeptala, jak doma pěstujete rukolu? Nějak se mi nedaří.Vyklíčí a pak se zastaví a zaschne.Minule jsem ji asi přelila.Mám ji na okně v truhlíku.Nemá být v chladnější místnosti?

nevím jak ji sice pěstovat, ale náš želvák se nad rukolou dost ofrňoval. takže jsem to nevydžela a dala mu ledový salát a zbaštila dvě misky. Takže rukola nám moc nechutnala. Naopak senem se dojídá když se sluní pod lampičkou. Dojde tam od misky a sluní se a pak začne chroustat, až se do něj zahrabe a spinká :-)

takže jsem to nevydžela a dala mu ledový salát a zbaštila dvě misky

jo a to je právě chyba !! Mělas mu dát čínské zelí, když už... takhle s tím ledovým salátem kdybys do něj nalila kýbl vody s dusičnanama, tak to vyjde na stejno :-/ Nejenže nic výživného nezíská, naopak, ale ještě se možná po tom pos.re. Zvířata mají ledový salát ráda, protože je křehký a šťavnatý, ale krom vody a vysokého obsahu dusičnanů v něm prakticky nic neni.

Hlávkový je uplně špatný, to máš pravdu. Ale ledový má taky hodně dusičnanů. Proto je želvám doporučen jen jako zpestření jídelníčku tak jednou za 14 dní a určitě ne v tomhle množství. Základ je bohužel opravdu to čínské zelí, které třeba moje želvy moc nemusí, ale tak nějak si zvykly a ted ho baští docela rády. Další docela dobrá strava je čekanka, ale ta je zase méně dostupná než to čínské zelí, nicméně obsah různých prvků má podobný a chutná jim víc, takže jestli nechcete krmit čínu, tak můžete občas doplnit tímto. Rukola, Polníček a Ledový salát jsou možné, ale spíš opravdu výjimečně právě kvůli vysokému obsahu dusičnanů. Nemají jich sice tolik jako ten hlávkový nebo jiná zelenina, ale výrazně více než to čínské zelí a čekanka.

děkuji za radu, snažím se, aby neměl želvák pořád to stejné.čínské zelí papáme, baštíme i seno, ale rukolu mi nechce, tak jsem zkoušela co řekne na ten leďák nedávám mu ho pořád, ale chtěla bych to nějak střídat.někde jsem četla, že se jim dávají i zmražené zelené lusky. můžu tedy zkusit?

Lucie, ale, ale :)... zustal bych pouze u cinskeho zeli. Sam jim krmim, pak maji k dispozici jiz vyse zminovane seno. Vim, ze chcete pro zelvu to nejlepsi, ale nekdy je mene vice. Daval bych jim jen cinske, posypat sepiovkou nastrouhanou kosti- denne a vitaminy napr. Roboran pro plazy 2x tydne. A nevymyslel porad, co muze a nemuze, s toho bude mit akorat s prominutim sracku a problemy se zazivanim. Kde si asi v prirode sezene mrazenou zeleninku, a ten blby ledovy salat taky nedavat, nic vyzivnyho v sobe nema, jen to skrze zelvu projede a nic ji to neda, to si radsi udelejte salatek pekne k obedu. Cinsky zeli, seno, vitaminy, sepiovku, a v lete jen travu- a tou kombinovat, treba dam hromadu jitrocele, jindy smetanku, jindy naskubu vsechno. Obcas jim dam nejakou dobrotu, treba pulku jablka, kousek mrkve. Nechapu, ze Vam to nestaci napsat v pohode jednou. Na ty reci co Vas kde kdo "nakrmi" se vykaslete. Kdyz chcete poradit, tak si nechce poradit. Samo, nic ve zlem, myslel sem to dobre:)
Zainvestovat muzete treba do lampy s UV. napr. Oram Ulra vitalux 300W.
Radsi sem poslete fotky zelvaka.

Také bych se přikláněla k názoru, že jde o omyl, neboť saláty nejsou pro želvy úplně to pravé ořechové....čínské zelí bych doporučovala v zimě, kdy máme všechnu travičku pod sněhem ( alespoň většina z nás :o) )
ale k původnímu dotazu - naše želvy ( máme tři) nebyly od chovatele na seno zvyklé, přesto jsem jim vždy do ubikace malou hrstičku dávala, a jak již výše někdo píše - nějaká žrala, nějaká ne, ale postupem času začalo seno vždy mizet a když jsem je kolikrát "přistihla" tak žraly a přehrabovaly se v něm všechny tři. Kolik která slupla to nevím...ale jedinný návyk je asi tak, že jim tam zkrátka budete seno v maličkých dávkách nabízet, čerstvé a staré bych vyhazovala :o)

Dobré řešení v zimě je listová čekanka - Endivie, známá taky jako štěrbák - Cichorium endivia.

Podle laboratoře federálního ministerstva zemědělství Spojených států je průměrné složení na 100 g vzorku:
search
do search napsat endive

USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Výsledek ve formě pdf souboru je přiložen

Zkuste si koupit obyč. fazole na jídlo a nechat vyklíčit narůst v nějaké misce s vatou..do týdne by to mělo aspon trošku vyrůst a když ji budete mít na sluníčku, dočkáte se i krásně velkých listů a želvákům to jede snad i víc než čína a pampelišky dohromady:-) v zimě když nezimuju stím skrmuju a navíc vtom má být i dost vápníku..:-)

Jenže je v tom taky dost velký nadbytek glycinu, při metabolizování se zbytečně zatěžují ledviny a pokusně (lze dohledat v "Practical Encyclopedia of Keeping and Breeding Tortoises and Freshwater Turtles" autor A.C. Highfield) se takhle podařilo "dosáhnout" renálního kolapsu a následného úhynu u suchozemských želv dlouhodobě jednostranně krmených leguminosami (luštěninami).
Takže tenhle nápad raději ne...