Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Návyk na seno

Dobrý den, mám dotaz jak naučit želvy na seno? Mám roční mláďata želvy pardálí a týden jsem dávala pouze seno v domnění, že hlad naučí. Jenže ty moje mršky si ho příliš nevšímali, tak jsem to nevydržela a na čas vzdala. Seno je vlastní výroby z druhů bylin, žadný tvrdý stébla. Jak dlouhou dobu mám vydržet, než se to naučí?

Také bych se přikláněla k názoru, že jde o omyl, neboť saláty nejsou pro želvy úplně to pravé ořechové....čínské zelí bych doporučovala v zimě, kdy máme všechnu travičku pod sněhem ( alespoň většina z nás :o) )
ale k původnímu dotazu - naše želvy ( máme tři) nebyly od chovatele na seno zvyklé, přesto jsem jim vždy do ubikace malou hrstičku dávala, a jak již výše někdo píše - nějaká žrala, nějaká ne, ale postupem času začalo seno vždy mizet a když jsem je kolikrát "přistihla" tak žraly a přehrabovaly se v něm všechny tři. Kolik která slupla to nevím...ale jedinný návyk je asi tak, že jim tam zkrátka budete seno v maličkých dávkách nabízet, čerstvé a staré bych vyhazovala :o)

Dobré řešení v zimě je listová čekanka - Endivie, známá taky jako štěrbák - Cichorium endivia.

Podle laboratoře federálního ministerstva zemědělství Spojených států je průměrné složení na 100 g vzorku:
search
do search napsat endive

USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Výsledek ve formě pdf souboru je přiložen

Zkuste si koupit obyč. fazole na jídlo a nechat vyklíčit narůst v nějaké misce s vatou..do týdne by to mělo aspon trošku vyrůst a když ji budete mít na sluníčku, dočkáte se i krásně velkých listů a želvákům to jede snad i víc než čína a pampelišky dohromady:-) v zimě když nezimuju stím skrmuju a navíc vtom má být i dost vápníku..:-)

Jenže je v tom taky dost velký nadbytek glycinu, při metabolizování se zbytečně zatěžují ledviny a pokusně (lze dohledat v "Practical Encyclopedia of Keeping and Breeding Tortoises and Freshwater Turtles" autor A.C. Highfield) se takhle podařilo "dosáhnout" renálního kolapsu a následného úhynu u suchozemských želv dlouhodobě jednostranně krmených leguminosami (luštěninami).
Takže tenhle nápad raději ne...