Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Štěnice

Ahoj,Hci se s Váma podělit a poradit o tom co se stalo v mým okolí.Bydlím ve třetím patře 14-ti poschodového paneláku v Praze.Dozvěděl jsem se,že v jedenáctým patře jsou dva byty zamořený štěnicí,lidi co tam bydleji maji plnej byt a vyhazujou koberce,odsekavaji omítku ze zdi a byl tam deratizer.Tak mám dotaz jestli je možný to aby se to rozběhalo po baráku i do nižších pater a v případě že by se to stalo,jakej vliv by to mělo na terarijní zvířata - na plazy.Třeba se to nedostane skoro o deset pater níž , ale co kdyby ....Já osobně z toho mám celkem vítr.Díky za Názory,Milda :puff:

Zdravím před 15 lety se v našem domě u sousedu o 2 patra niže oběvili štěnice dopadlo to tak že po cca měsíci byli u nás doma nakonec se vystřžíkával celej barak a já už v té době chovat tera zvířata a na dotaz jak moc je to jedovate mi bylo zděleno že by téměř nic nepřežilo !! bezobratlí jako první pak žabky ještěři a hadi zaleželo by na koncentraci vypáru které jsou potřeba k likvidaci právě těch štěnic.
Je teď ale otázka co za svinstvo se používalo před 15 lety a dnes být váma hned se dotáži nějaké deratizační firmy čím se to likviduje a jak je to škodlivé.

Ahoj Milane, dnes se štěnice zase objevují, a to především díky cizincům z východu (především Blízkého), kteří je k nám zanášejí. Pokud se nezlikvidujou, dokážou zamořit celý dům. Co se týká plazů, tak se asi nemusíš bát, většina druhů saje jen na teplokrevných zvířatech. Na lidi ale jdou, a to pěkně. Navíc tu dezinsekci je nutné provozovat opakovaně, prostě do té doby, než se je povede úplně zlikvidovat, což někdy trvá. Já jsem se s nimi několikrát setkal - arabové je přinesli do hostelu, kde jsem dělal brigádu, a musel se ten pokoj 4x vystříkat, než zmizely; na kolejích se taky občas objevily v pokojích arabských studentů.
Problém s likvidací je v tom, že ony jsou placaté a přes den schované v různých škvírách, tj. ideální je stříkat v noci, kdy jsou vylezlé. Navíc jsem se setkal z pracovníkem dezinsekční služby, který z nich měl panickou hrůzu a bál se vlézt do pokoje :-)
Petr

Ahoj,díky za informace.Doufam že se to nedostane.Lidi z východu v baraku mame,v prvním patře.Podle toho,co se válí u nich na patře za bordel to budou pěkný prasata:)Ale to co se oběvilo u nas je nahoře v jedenactym patře a vejš.Bylo to u jedný starší dámy,která nebyla zrovna na čistotu a měla doma celkem pěknej bordel.to mi řikala sousedka co prej u ní několikrát byla.Tak mi drž palce Petře :beer:

Je mi jasne, ze asi nesdilite moje nadseni, nicmene pokud nejake stenice nachytate zive, budu za ne rada. Nejlepe se hledaji pod matracema, za obrazama na zdi, za skrinema apod. (ukryvaji se pred svetlem), casto je prozradi takove cerne "tupky" trusu na omitce nebo treba zavesech a v neposledni rade se rano budete probouzet postipany. Do nizsich pater se rozsirit mohou, vetsinou stoupackama nebo podel trubek od topeni. Ale zas abych nesirila paniku - jedenacte a treti patro jsou docela daleko a pokud neni zamoreny byt ve "sloupci" nad tim Vasim, pravdepodobnost, ze se u Vas stenice objevi nemusi byt nijak velka (pokud se zlikviduje ohnisko). Je ale otazka, kdo vsechno stenice v byte uz ma a zatim o tom nevi...
Co se tyka vlivu na terarijni zvirata - tezko rict, stenice hledaji hostitele dost podle vyzarovaneho tepla, takze je mozne, ze studenokrevne budou spise ignorovat (za predpokladu, ze budou mit na vyber mezi Vami a plazem), ovsem 100% garantovat se to neda. Kazdopadne - mezi krevsajicim potvorstvem jsou stenice sympaticke alespon tim, ze na lidi neprenasi zadne choroby...

Dneska jsem objevila jednu štěnici, jak si to štráduje přes pokoj po koberci přímo k psovi. Hned jsem ji zabila, další jsem neviděla a poštípaný nikdo není. Nejradši bych hned zavolala na dezinsekci a nechala to tu všechno vystříkat, ale podle mě se budou muset minimálně na to plynování po stříkání odnýst zvířata pryč z bytu (nevím kam je dát a u některých si ani moc neumím představit, jak je tu budu chytat a jak je někam stěhovat). Případně jestli pak po vyvětrání nezůstávají v bytě nějaké zbytkové látky, které by zvířatům vadily, nebo jestli se ten plyn nedostane v terárku do půdy atd. a nebude tam pak vadit. Taky jestli pak nebudou mít smůlu proto, že jim budou chcípat v terárkách cvrčci a mouchy dřív, neže je ulověj. Nemáte s tím někdo nějakou recentní zkušenost? Pořád trochu doufám, že to třeba byla jen ta jedna, která se sem nějak omylem zatoulala, ale připravuju se na nejhorší.

Zabila jsem to ihned, na fotku jsem teda fakt nemyslela, ale nenapadá mě vůbec nic jinýho, co by to mohlo být. Určitě to byla ploštice, zadeček byl jako harmonika - takový jakoby skládaný, což myslím jiný ploštice než štěnice nemají, barva červeno-hnědá, velikost tak cca 0,7 cm. A byla fakt děsně placatá, skoro jak papír. Ale je pravda, že na živo jsem ji nikdy neviděla.

V životě mě nenapadlo, že něco takovýho budu mít doma! No u nás je 20 pater, na každým 12 až 13 bytů, takže to už je slušná pravděpodobnost, že to sem někdo zavleče :-( Psala jsem do nějaký firmy, ale bojím se, že s plazama moc zkušenosti mít nebudou. Naposledy jsme plynovali byt kvůli blechám a to byla hračka, ještě nebyly terárka a pes si prostě zašel na dlouhou procházku.

Zítra mám v plánu odtahat nábytek od zdí a pořádně to tu všechno vydrhnout a do těch škvír ke kraji podlahy něco nastříkat, ono to v našem minibytě zas nebude taková práce :-) No a uvidíme. Když jsme měli ty blechy, tak právě po vystříkání postele, psího pelechu, gauče a škvír kolem podlah a pod nábytkem pak ještě napouštěli celý byt na hodinu nějakým plynem, který by se měl dostat i tam, co ten postřik ne a na blechy to teda zabralo. Koukala jsem, že na ty štěnice právě používají stejný postup (i když asi s jinou látkou, předpokládám a opakovaně). Tak uvidíme potom. Ale mám teď stejný pocit, jako když navštívím v zoo pavilon s hmyzákama - pořád se mi zdá, že po mně něco leze :-) Jinak malej Fidel (manžel přetvořil můj prvotní návrh a udělal z Pyžamáče nejdřív Trestance a pak Fidela, když je prej z tý Kuby...) u nás úspěšně přežil první týden, tak doufám, že to s náma vydrží i dál. Je úžasnej a pořád ho chodím špiclovat, co dělá. Bohužel si oblíbil dutou větev bambusu a většinou mu z ní kouká akorát ocásek.

Tak to je fajn, my jim zase říkáme "ponožky". Večer, když jsem dorazil z burzy, se akorát vylíhlo poslední mládě, tak jsem měl radost. Jinak oni mají taková období během dne, kdy běhají venku, je to většinou chvíli dopoledne a pak k večeru. Chce to pozorovat :-)
Se štěnicema držím palce ať se je povede vyhnat nebo ještě lépe zabít :-)

Tak jsem tady v zimě plašila kvůli jedné štěnici, nakonec se nic nedělo a další se neobjevila. Ovšem dnes mi volala naše paní předsedkyně a sdělila mi, že zjistila, že štěnice mají hnízda ve vedlejším bytě a náš tedy bude stříkaný spolu se sousedovic. Tím pádem obnovuji a rozšiřuji své původní dotazy a prosím, jestli máte s tímhle někdo zkušenost, aby se podělil. Jsem z toho opravdu nešťastná. Potřebujeme vědět hlavně následující:
1) Když odlovíme zvířata, ale necháme v bytě terária, dostane se postřik dovnitř a zůstane například v rašelině, písku, korkovém obložení, na listech kytek, v dřevěných a bambusových větvích a mohl by představovat nebezpečí pro gekony a žáby, které bychom druhý den do terárií vrátili? Pokud vím, je bezpečnost postřikových látek garantována pro teplokrevné živočichy, ale nikde se nemluví o studenokrevných. Terária bych sice raději pro klid duše odnesla, ale některá jsou tak velká a těžká, že s nimi těžko pohneme, navíc nemáme, kam je odvézt. On už ten odchyt bude u některých zvířat horor a taky vymyslet, co pak s nima...
2) Nebudou nám v bytě umírat ještě nějakou dobu po postřiku cvrčci a octomilky na krmení? Myslím samozřejmě ty, co hodíme do terárka, ne ty, co zdrhnou a budou se producírovat po bytě. Uvádí se, že postřik je účinný ještě několik týdnů po aplikaci.
Za jakékoli info předem díky, jsme z toho fakt zoufalí.

To je těžký, kdyžtak můžeme dát řeč na burze (koukal jsem že máme stoly vedle sebe). Záleží na tom, kdo a jak to bude stříkat, existuje více způsobů. Každopádně bych asi terária olepil novinama a toho dotyčnýho kontroloval, ať stříká jen tam, kam má, a nerozprašuje to jak Holzmann lesní vůni po celým bytě. Štěnice žijou ve škvírách, tak se stříká většinou tam, a pár hodin/dní po postřiku by mělo být všechno ok.

Proti sobě :-) Taky už jsem na to koukala. Vydyndala jsem číslo přímo na pána, který nám bude postřik dělat, protože na e-mail adresovaný do firmy nikdo neodpovídal. Pán byl velmi ochotný a vstřícný a domluvili jsme se, že nebude vůbec byt plynovat, jen vystříká ty škvíry u zdí a že si dá pozor, aby se to na terárka nedostalo přímo. Stejně je budeme pro jistotu zakrývat. Pak nás hned varoval, že postřik je zase nebezpečný pro psa, tak jsem hned řekla, že máme i psa :-) Ale toho na den dva odvézt není problém. Tak snad to dobře dopadne, docela mě pán uklidnil, hlavní je, že se s ním dá domluvit.

Ja si ted uvedomila, ze kdyz jsem jeste bydlela na koleji v Praze na "Jizaku", tak nam tam taky chodili cca jednou za pul roku strikat nejakyma protihmyzima sajrajtama (nevim ale, jestli to bylo primo na stenice, nebo treba na svaby). Pana "postrikovace" se mi vzdycky podarilo odchytit a poprosit, aby nestrikal primo v kamrliku se zveri (hadi, svabi, sklipkani, eublici) a vsechno bylo v pohode, i kdyz o hmyzaky jsem se tehdy taky docela bala...
Insekticid aplikoval postrikovacem s uzkou tryskou pomerne blizko u zeme kolem rohu a nabytku.

Ono by asi ani nebylo od věci se toho dehmyzéra zeptat, čím to stříkají a jaká tam je účinná látka. Pokud to je vysloveně konatktní insekticid, tak by zvířata v teráriích měla být v pohodě.

JInak teďka naposled jsme se setkali se štěnicema v NIkaragui v jednom celkem "luxusním a drahém" hotelu. Vzbudily nás v noci štípance, tak jsme koukali co o ony štěnice. Takže jsme se nastříkali repelentem a do rána byl klid :-)

Tak nestříkat v kamrlíku se zvěří by nešlo, protože je to náš jediný pokoj v bytě :-) Je pravda, že máme ještě kuchyň... ale tenhle pokoj se zvěří právě sousedí s tím bytem, kde jsou údajně ty štěnice, takže tam se bude stříkat především.
Pán sice neříkal název účinné látky, ale podle toho, jak jsme se spolu bavili, to vypadá, že jde o kontaktní insekticid, protože říkal, že cvrčci chcípnou, jen pokud přeběhnou po té ošetřené ploše, jinak v bytě ne. Původně se k tomu mělo i plynovat, ale to jsme se hned dohodli, že u nás dělat vůbec nebude.
Tak všem děkuji, snad to dopadne dobře.