Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teplota v létě

Zdravím,
poradil by mi někdo způsob, jak v létě snížit teplotu v teráriích? Bojím se parních letních dnů, protože bydlím v bytě a přes pařáky tu bývá dost dusno i ve stínu... Už teď bez jakéhokoliv topení v teráriu s úžovkou červenou mi teplota kolísá pod 30 stupňů, v létě to bude horší a nechci, aby se jí něco stalo, kdyby ta teplota stoupla nějak moc... A stejný problém asi budu mít i u pagekonů řasnatých.
Je možnost schlazení terária nebo tak, v parných dnech v bytě? Nechci, aby se hadovi nebo ještěrkám něco stalo, kdyby ta teplota až moc stoupla. A stín tu moc nemáme, nebýt toho, že proti tý teplotě nepomáhají ani žaluzie...

Předem děkuji

zdravim,
vetracky jsou na pytel - jestli se blbe udela, tak je pruvan, huci to, elektrina roste, efekt nic moc a zvirata maj akorat stres... Vetrani/chlazeni terarek se tu uz rozebiralo - pouzijte HLEDAT...

Hadarnu mam na jih, bydlim v byte... Vedra resim zaluziemi, pootevrenym oknem na vetracku (je tam sitka) a hlubokou miskou na vodu = skoro bazen :-D
Taky se sleduje pocasi a pokud ma byt fakt tropiko, tak jak rek Repti - hady do plastovych boxu a sup s nima do chladku - ja je beru do prace... Pokud mate nebezpecny sklep, skuste se s nekym domluvit.

Vloni, jak byly ty vedra, si naše leguš libovala a byla jak z divokých vajec. Nesvítili jsme tolik, hodně jsme rosili... horší bylo akvárium se závojnatkama, ty vypadaly, že jim je ouvej. Taky si pamatuju, že jsme byli v ZOO a všichni hadi byli nakýblovaný ve vodě... :-D Chudáci...

ještě takový poznateček někteří chovatelé dávají do terárek petky se zmraženou vodou.. sám s tím zkušenosti nemám, ale vzhledem k tomu,že mám podkroví ( dnes 27 st.), a mandarínám tohle moc nevyhovuje, tak asi i zkusím. Případně vysadit potravu a hadi to snad přežijí.

Filtr jako kráva, vzduch jim jel celý den - ale přímo na akva půl dne svítí sluníčko a i když je zataženo, je to děs. A když je zataženo, musí se dosvěcovat kytkám kolem... složitý jak autobus! ;-) Obludky vždycky ožily, ať už utíkaly před studenou vodou nebo si libovaly... a u nás je nikdo nejí, tak aby měli pohodlí...

Interiérové nebo meziskelní žaluzie jsou jen na zastínění. V létě fungujou spíš jako radiátor, protože se prohřeje nejdřív sklo ( které pak topí ) a potom se nahřejou ještě kovové lamely žaluzií. To je pak paráda ;-). Venkovní stínění je venkovní stínění.

Venkovní fólie jsou tak na 10 let. Cena cca 850/m2 fólie bez DPH. Ale berou teplo i v zimě. V létě je to tak o 3-8°C.

Ceny jsou +- za panelákové okno 220 x 150 cm.

Venkovní žaluzie jsou tak za 3-4 tisíce na okno ( podle velikosti ). Účinnost 100%. Životnost 10-15 let.
Venkovní roletky - Sunstop. Účinnost slušná( na úrovni folií ). Pro regulaci ( zatažení ) je nutné otevírat okno. Zpravidla jsou jen dvě polohy ( záleží na počtu objednaných háčků za které se zahákne spodní profil ). Dělá se to v perforované "pogumované" látce. Celkem hezký výrobek ale za okno v paneláku to je tak 9.000,- Kč
Životnost ? Je to na trhu cca 3 roky. Tipuju 10 let.
A nejlepší nakonec. Předokení hliníkové rolety. Životnost 20 a více let. 100% zatemnění. Perfektní ochrana před sluncem a v zimě uspoří nějakou kačku za vytápění.
Cena 8-10.000,- Kč za panelákové okno.

Vyčerpávající :-D

No každej nemá klimošku,ale mám tu zkušenost,že v noci otevřený okno,ráno zavřít,zatáhnout závěsy,nebo žaluzie a neotvírat okno až zas večír.Je to jednoduchý a účiný.Záleží samo na místních podmínkách,umístění oken atd.U mě to funguje a temperatůra v pařákách nepřesáhne pětadvacítku.Když bych to neudělal je tam kolem štyrycítky.

No, stejně tak by mohl posloužit i mokrý hadr...
Když jsme bydleli v paneláku, v posledním patře a s okny na jedné straně na východ a na druhé západ - od rána do poslední vteřiny před zapadnutím nám pražilo slunce do oken, vyjma krátké doby, když rozžhavovalo střechu a tím pádem i strop - bydleli jsme v posledním patře - tak by se člověk býval svlíknul z kůže a ještě po půlnoci se to nedalo! Nejlíp ve spodkách a s mokrým ručníkem na ramenou... ale mít tam něco pouštního, to by si šmakovalo! Dovedu si představit, Tario, čím procházíte... ;-)

Ja v tech nejhorsich vedrech odpojim veskere tepelne zdroje v mistnosti(takze vsechno). Snazim se tam chodit co nejmin, protoze clovek je velice vyznamny tepelny zdroj. Pres celou noc otevrene okno a rano zavrit a mam tam do tech 28 stupnu a ve zbytku bytu je i pres 30. Drive jsem daval do terarka ne zmrazenou vodu,ale flasky s vychlazenym pivem a bylo to hodne znat. Zkousel jsem jeste polepit okna alobalem a to docela pomohlo. Ted mam tedy zviracarnu na sever,ale stejne je to sedme patro, takze to tam hreje.

Aktualne uvazuju o koupi prenosne klimatizace. Stoji vyrazne mit nez je cena zvirat v chovu, takze by se to vyplatilo.

prenosna klimatizace, no... mame - ale zadny zazrak to neni. Problem neni ani tak se samotnym chladicim vykonem, ale s celkovou ucinnosti, protoze musis odnekud = zvenku dovnitr dostat (uz teply) vzduch ktereho cast to ochladi a cast - tu ohratou vyfuni mimo (mame odvod do kominove sachty). Je to hlucne, zere to hodne, srazi teplotu o nekolik malo stupnu... Ja ted premyslim jestli ma smysl dat do oken nejake ty venkovni protislunecni folie. :?:

ono s tim ranním zavřením a zateměním- dá se to praktikovat jenom za určitých podmínek, rozhodně ne za všech. třeba já v tropické místnosti kde nevadí že to jde ke 30°C a neklimatuzuju ji tak naopak nechám otevřené okno a zapnu větráky, protože kdybych tam zabednila, tak se to tam upeče ve vlastní šťávě. Řadě zvířat totiž nemůžu výhřev vypnout ikdyž tam je 30°C, pro některé druhy to je prostě málo.

Ono pokud clovek ma zvirata, ktera vyzaduji takoveto teploty v jedne mistnosti, tak to je dobre. Ovsem ja se predvsim zabyvam chovem bezobratlych a treba gekoni uz kolem 30 stupnu nemaji moc radi. Vyresil jsem to tak, ze trnorepy zimuju pres leto, kdy maji v terarku teploty mezi 27-29stupnu a muzu mit tak vse vypnute.

já to má vyřešené tak, že hodně teplomilné druhy jsou nahoře pod stropem, kde to jde i přez těch 30°C (trnorepi, ctenosaury, tejáci atd) a těm to naopak vyhovuje, ty co potřebují méně jsou níž u země, tam to většinou nejde přez 27°C i při zapnutých větrácích. Horské druhy, co potřebují ještě méně a navíc noční poklesy, tak mám holt v místnosti s klimoškou. Taky tam přez léto zimuju opačnou polokouli, zvířata cykluju podle období v jejich domovině.

Ja tu jen prihodim par technickych poznamek k moznostem sofistikovanejsich chlazeni:
1) Peltieruv clanek - pro malou ucinnost nevhodne. Vyjimku tvori maly zaizolovany skatule, kde to vyvazi nizka cena, tedy treba inkubatory.
2) Mobilni klimatizace - o neco lepsi, ale porad dost blby. Kvuli nutnosti vyfuku neprilis efektivni provoz. Cena neni o tolik lepsi nez plnohodnotna delena klimatizace, zato provozni naklady mnohem vyssi.
3) Delena klimatizace - v kombinaci s tarifem tepelne cerpadlo idealni zalezitost a pokud spokojene netopite drevem, i pomerne efektivni na zimu.

No a za me, ja na vedra nahradim zarovky 9W usporkou, pres den nevetram, vetram prez noc a pohoda. Nicmene nechovam nic s nejakejma velkejma narokama.

jj gutka to v pohodě dá, voda má vždycky tak o 2-3°C míň než okolí, takže se had může schladit v dostatečně velké míse. Horská zvířata jsou na tom hůř, Atherisky jak které- třeba squámy, brodlejky, chlorechisky atd to dají uplně v pohodě, akorát je 2x denně trošku cáknu vodou, narosené terárko se chladí odparem. Jinak samozřejmě to chce dobře větrané terárko, aby se tam teplo nekumulovalo a mohlo unikat.