
Teplota v létě
Zdravím,
poradil by mi někdo způsob, jak v létě snížit teplotu v teráriích? Bojím se parních letních dnů, protože bydlím v bytě a přes pařáky tu bývá dost dusno i ve stínu... Už teď bez jakéhokoliv topení v teráriu s úžovkou červenou mi teplota kolísá pod 30 stupňů, v létě to bude horší a nechci, aby se jí něco stalo, kdyby ta teplota stoupla nějak moc... A stejný problém asi budu mít i u pagekonů řasnatých.
Je možnost schlazení terária nebo tak, v parných dnech v bytě? Nechci, aby se hadovi nebo ještěrkám něco stalo, kdyby ta teplota až moc stoupla. A stín tu moc nemáme, nebýt toho, že proti tý teplotě nepomáhají ani žaluzie...
Předem děkuji
ještě takový poznateček někteří chovatelé dávají do terárek petky se zmraženou vodou.. sám s tím zkušenosti nemám, ale vzhledem k tomu,že mám podkroví ( dnes 27 st.), a mandarínám tohle moc nevyhovuje, tak asi i zkusím. Případně vysadit potravu a hadi to snad přežijí.
My jsme sáček s ledem dávali k závojnatkám před filtr, aby se jim trochu chladila voda. Když vyšplhala pokojová teplota ke 30°C, vypadalo to, že jsou docela rády - obzvlášť odpoledne, když jim svítilo slunce - a zkuste pohnout někam kravsky velkým akváriem, že?
závojnatkám nevadí ani opravdu dost teplá voda, pokud ji mají dobře provzdušněnou. Karásky kupuju bradavičníkům právě proto, že jim jako jedny z mála větších ryb vydrží v té 28-30°C vodě na živu až do doby, dokud je hadi nezblajznou.
Filtr jako kráva, vzduch jim jel celý den - ale přímo na akva půl dne svítí sluníčko a i když je zataženo, je to děs. A když je zataženo, musí se dosvěcovat kytkám kolem... složitý jak autobus!
Obludky vždycky ožily, ať už utíkaly před studenou vodou nebo si libovaly... a u nás je nikdo nejí, tak aby měli pohodlí...
Mimochodem- viděli jsme karase zavlečené v tropech v takových větších loužích spolu s různýma halančíkama, ta voda měla přez 30°C a určitě ji nikdo nefiltroval a neprovzdušňoval
A ryby rozhodně nevypadaly, že by měly problém s teplotou vody...karasi jsou fakt tvrďáci 
Ja v tech nejhorsich vedrech odpojim veskere tepelne zdroje v mistnosti(takze vsechno). Snazim se tam chodit co nejmin, protoze clovek je velice vyznamny tepelny zdroj. Pres celou noc otevrene okno a rano zavrit a mam tam do tech 28 stupnu a ve zbytku bytu je i pres 30. Drive jsem daval do terarka ne zmrazenou vodu,ale flasky s vychlazenym pivem a bylo to hodne znat. Zkousel jsem jeste polepit okna alobalem a to docela pomohlo. Ted mam tedy zviracarnu na sever,ale stejne je to sedme patro, takze to tam hreje.
Aktualne uvazuju o koupi prenosne klimatizace. Stoji vyrazne mit nez je cena zvirat v chovu, takze by se to vyplatilo.
prenosna klimatizace, no... mame - ale zadny zazrak to neni. Problem neni ani tak se samotnym chladicim vykonem, ale s celkovou ucinnosti, protoze musis odnekud = zvenku dovnitr dostat (uz teply) vzduch ktereho cast to ochladi a cast - tu ohratou vyfuni mimo (mame odvod do kominove sachty). Je to hlucne, zere to hodne, srazi teplotu o nekolik malo stupnu... Ja ted premyslim jestli ma smysl dat do oken nejake ty venkovni protislunecni folie.
babal má recht, přes noc otevřené okno, ráno cavřít, nejlépe zatemnit, nesvítít v terárkách a hlavně aby měli zvířata vodu !!!
mno ale o mobilní klimatizaci přemýšlím taky, jako sychrhajcku.
ono s tim ranním zavřením a zateměním- dá se to praktikovat jenom za určitých podmínek, rozhodně ne za všech. třeba já v tropické místnosti kde nevadí že to jde ke 30°C a neklimatuzuju ji tak naopak nechám otevřené okno a zapnu větráky, protože kdybych tam zabednila, tak se to tam upeče ve vlastní šťávě. Řadě zvířat totiž nemůžu výhřev vypnout ikdyž tam je 30°C, pro některé druhy to je prostě málo.
Ono pokud clovek ma zvirata, ktera vyzaduji takoveto teploty v jedne mistnosti, tak to je dobre. Ovsem ja se predvsim zabyvam chovem bezobratlych a treba gekoni uz kolem 30 stupnu nemaji moc radi. Vyresil jsem to tak, ze trnorepy zimuju pres leto, kdy maji v terarku teploty mezi 27-29stupnu a muzu mit tak vse vypnute.
já to má vyřešené tak, že hodně teplomilné druhy jsou nahoře pod stropem, kde to jde i přez těch 30°C (trnorepi, ctenosaury, tejáci atd) a těm to naopak vyhovuje, ty co potřebují méně jsou níž u země, tam to většinou nejde přez 27°C i při zapnutých větrácích. Horské druhy, co potřebují ještě méně a navíc noční poklesy, tak mám holt v místnosti s klimoškou. Taky tam přez léto zimuju opačnou polokouli, zvířata cykluju podle období v jejich domovině.
Tak to zkusím navrhnout přítelovi v našem 1+1
Ja tu jen prihodim par technickych poznamek k moznostem sofistikovanejsich chlazeni:
1) Peltieruv clanek - pro malou ucinnost nevhodne. Vyjimku tvori maly zaizolovany skatule, kde to vyvazi nizka cena, tedy treba inkubatory.
2) Mobilni klimatizace - o neco lepsi, ale porad dost blby. Kvuli nutnosti vyfuku neprilis efektivni provoz. Cena neni o tolik lepsi nez plnohodnotna delena klimatizace, zato provozni naklady mnohem vyssi.
3) Delena klimatizace - v kombinaci s tarifem tepelne cerpadlo idealni zalezitost a pokud spokojene netopite drevem, i pomerne efektivni na zimu.
No a za me, ja na vedra nahradim zarovky 9W usporkou, pres den nevetram, vetram prez noc a pohoda. Nicmene nechovam nic s nejakejma velkejma narokama.
jj my právě máme v 1 místnosti tu klímu, co i topí a spokojenost...
No, taky nechovám nic moc náročného, ale přeci jen mi jde i o zdraví mých hadů a kdyby ta teplota přes léto moc stoupla..
A nvm, jak bych zvládla větrání jen přes noc, sdílím pokoj s hady :)
...možná blbej dotaz; nedavno uveřejněné zjištění o zdravotní škodlivosti usporek (uvolňování karcinogenů atd.) neřešíte?
Máte někdo nějakou negativní osobní zkušenost s úsporkama?
Já je tedy zatím používám-bez problémů.
Díky.
Akorát negativní zkušenost s úsporkama z Teska- maj tendence bouchat, ustřeluje jim baňka pod objímkou. Stalo se nám to už asi 4x a pak jsme je začali kupovat jinde. Jinak těžko říct. u zvířat jsme si zatím ničeho negativního nevšimli a na hlavu si s tim nesvítim.
No, naštěstí používám 7W se závitem E14 z Kauflandu a maximální spokojenost.
cim dalej je vsetko skodlive, mlieko, mobil, maso, ovoce, mikrovlnka.... uz si to ani nevsimam, stajnak ma zakopu zase do skodlivej hliny
A když bych dala do terária síťku s pár kostkama ledu a pod ní misku, aby to mělo kam odkapávat, pomohlo by to? A nemohla by ta voda, co odkape z ledeu, nějak uškodit hadovi, když by byla studená?
Myslím, že to zbytečně hrotíš. Guttka to v pohodě zvládne jen se zhasnutou žárovkou, dostatečně velkou miskou s čerstvou vodou a úkrytem s vlhkým rašeliníkem. A pro jistotu nekrm ve velkých vedrech, ať ti to nebleje.
No já už u ní měla 30 stupňů bez jakéhokoliv topení
Tak jej tam daj ako pisal cejna vlhky ukryt a dostatocne velku misku z vodou kde sa schladi.
Myslim ze u gutky ta teplota az tak kryticka nieje.
U ciliatov(vecsiny gekonov, Atheriskach, a dalsich horskych zvierat) je to uz horsie.
jj gutka to v pohodě dá, voda má vždycky tak o 2-3°C míň než okolí, takže se had může schladit v dostatečně velké míse. Horská zvířata jsou na tom hůř, Atherisky jak které- třeba squámy, brodlejky, chlorechisky atd to dají uplně v pohodě, akorát je 2x denně trošku cáknu vodou, narosené terárko se chladí odparem. Jinak samozřejmě to chce dobře větrané terárko, aby se tam teplo nekumulovalo a mohlo unikat.
Atherisky (squamy a chlorechisky) taky potvrzuju.. Mam je v obejvaku,smer jih. Jen jednou jsem vypnul svetla a chlorechisky slezli na zem.. Squamy bez zmeny chovani. Taky jsem casteji porosil.
Takže se o guttky nemám tak strachovat a když bude těch 30 stupňů, moc jim to nevadí?
Nevadí.