Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - divné chování, hrabe...

Dobrý večer. Mám asi ročního samce chameleona jemenského. Vždy byl velmi aktivní a žravý. Poslední dobou však velmi změnil chování. Neustále hrabe v rozích terária substrát, má zapadlé oči a již tolik nežere, vždy jen asi tři cvrčky...V teráriu má živé rostliny, UVB záření, pod zdrojem tepla je něco přes 30 stupňů...cvrčky pravidelně vitamínuju, občas dostane nějakého brouka, mouchu, příjme i ovoce a zeleninu...

Když měl asi rok, spálil si přilbu o žárovku, od té doby ji má mnohem menší než by měl mít dospělý samec chameleona jemenského..celkově je takový zakrslejší....Tak si říkám jestli to třeba nemá nějaký vliv, většinou platí že v minulosti nějak poranění plazi se obvykle dožívají kratšího věku...

Nejde mi to do hlavy.. taky se bojím aby v sobě neměl nějaké parazity, dal jsem mu asi před třemi měsíci do terárka mech z lesa, ten jsem však důkladně promyl, ovšem nakonec se ukázalo že tam ještě nějaké breberky zůstali, ted už jsou ale pryč, tera je kompletně krásně čisté....

Prosím o radu, jako radu však nepovažuji odkaz na nějaký jiný podobný dotaz na této stránce, zajímala by mě rada na můj konkrétní případ...děkuji :) Kdyžtak můžu přidat fotky....

sakra tak to tezko rict cim to je..
jen se mi nezda.. ty jsi cely ty dva roky nebo jak dlouho obaloval jen v nutrimixu? Ma to byt spis obecne jenom vapnik nebo stridat v nejakym pomeru treba nutrimix(nebo jinej mix) podle slozeni toho mixu a UVBcka 1:2 vapnik... Jestli jsi mu daval jen nutrimix tak je sice pekny ze ma vitaminu A i D3 dostatek ale D3 slouzi prave k metabolismu vapniku, ale ten nedostava...

Pro Standy: proč by nedostával D3, má tam přece UVB.
K problému asi toto. Koukám, že se svléká. To se klidně může stát, že nějakou dobu před svlekem nežere a vypadá ceskově divně. Ale koukám, že máte jako podklad lignocel. Nebo se mýlím? Je to svinstvo, a klidně může být špatný s pozření lignocelu. Jinak se mi nezdá, že by mu bylo ěco zásadního (dle fotky).

ono vetrani u chamiku neni nikdy dost. V Americe (kde maji jine podnebi, pravda), nebo i v Evrope ve vytapenych pokojich, je chovaji ve sitovanych flexariich. Osobne se tak chystam chovat pardala az trochu povyroste, ale netroufnu si rict, ze tvuj problem je timhle vetranim.. To musi rict nekdo zkusenejsi. Osobne mam u chamiku vetrani minimalne pres cely strop..

Ale dobrej napad je zkusit ty sarancata...

Právě že pije jako divý...

Sarančata mu nedávám protože mě přijde že jsou na něj velká, jak měl poraněnou tu přilbu(dnes ji má již zahojenou, jen už mu na ni zpět nenarostla kůže)tak vždy když "kousal" něco většího tak mu znova praskl strup a zakrvilo se to...proto se bojím aby mu znova nepraskla, má to poraněné místo totiž dost měkké...
Takže mu dávám přes zimu pouze cvrčky a nějakou zeleninu, a teď v létě taky taky cvrčky a když se něco venku najde tak mu to zpestřím, i mouchy, a samozřejmě taky tu zeleninu a ovoce, to přijímá bez problému (jablko, salát, zelí, jahody, pampelišky,...)

Lignocel nepoužívám pořád, většinou tam má nějakou směs substrátu, lignocelu a štěrku...ted tam má opravdu pouze lignocel....víc že se na něj nadává, ale já chamíka nekrmím způsobem že mu vysypu cvrčky do terárka "a najdi si je". Dávám mu je z krabičky takže se nebojím že by zkonzumoval lignocel...Nebo jej tam radši nemám vůbec dávat?

No ono to dožívání je dost individuální a jestli si procházel nějakým krvácením přilby a popáleninami tak je možné, že i ty 3,5 roku je hraniční, ale já bych také jel k vetovi, nemusí to být tím.. Navic porad se mi nezda to obalovani pouze v nutrimixu. Kdyz jsem procetl weby zkusenych chovatelu chamiku (coz ja urcite nejsem abych mohl radit ohledne vitaminu) tak tam pouzivaji vitaminovou smes 2x tydne a pri kvalitnim UVB zdroji (vybojkach, nebo slunci) jen 1dnou tydne.. To ma take nejaky vliv na delku zivota chameleona..

Co se týče vitamínů, minerálů -je to trochu sožitější. Pokud krmíte cvrčky před skrmením vhodnou stravou bohatou na vitamíny, tak pak je chamík bere z nich. Já osobně v zimně obaluji každou krmnou dávku. Spoustu "prášku" z nich opadá. ALe co se mi hodně osvědčilo, a zde se o tom píše docela málo, je pravidelná "hladovka" . Krmím po - čt každý den, pá - ne "hladovka", někdy pouze so a ne, to když přes týden jim nějak nejede. Takže vlastně dávám vitamíny pouze 4 x v týdnu. Jak zde píšu, nikdy nebyli nemocní nebo tak něco. T

Ja bych vazne se zitra sebral a jel k veterinarovi, pokud nezere par dni tak neni oslabeny stejne tim, ze nema dostatek potravy (vydrzi pres tyden, mozna i dva tydny bez potravy) a nasilne krmeni by ho mohlo taky vystresovat a jeste vic oslabit.. Vzal bych jeho trus a jel bych i na rozbor trusu kvuli tem parazitum..

mozna pokud se to zlepsuje jak pises,tak jeste par dni pockat a pak tam zajet..

Poslední trus je sice už doost dlouho starý ale je uplně normální...

Jinak mám takové smýšené zprávy, ale už je to trochu růžovější... každopádně na uspání to už SNAD není :-)

Dneska už byl skoro celý den na větvých, dokonce i párkrát přecházel, na zemi se už moc nezdržuje...
No ale co..představte si..zkusili jsme mu dát do terárka mouchu, ač tedy s jasným očekáváním že když nežere cvrčky tak stokrát rychlejší a ještě k tomu létající mouchu nesní už vůbec..ale jeho zajímala! A věřte enbo ne, úplně normáoně po ní vystřelil a slupl ji jak malinu :D Takže, je možné že mu prostě přestali chutnat cvrčci???

Jsem strašně rád že nemá žádné problémy s jazykem, toho jsme se dost obával...je to fakt zvláštní, vypasení cvrčci ho nezajímají ale malou mouchu sní...bohužel už jsem nikde ted žádnou mouchu nenašel abych mu jich dal víc :-/

Jinak ale slabý v nohách je pořád, má opřítou hlavu o větev nebo květináč a občas přivírá oči...
A tak jsem mu dnes dal stříkačkou vodu s práškem obsahujícím calcium+D3, tady toto: http://www.sklorex-akvarium.cz/teraristika/vitamin y-doplnky-potravy/detail-exo-terra-calcium-d3-90-g /
Třeba jej to "nakopne", zhoršit by to snad nemělo, co myslíte?

Jinak vám všem moc děkuji za snahu mi pomoct :-)

Tak v tomhle bodě bych i navázal. Jste někdo z okolí Ostravy a nabízíte sarančata levněji než zverimexy? Teraburz je málo, farmy zas mají vysoké poštovné, když si to člověk objednává z dálky... Mohli bychom se snadno dohodnout na odběru :-) A u cvrčků to koneckonců platí zrovna tak. Sorry, že to tahám mimo Bazar. Třeba to bude zajímat víc chovatelů.

No mám pocit že má docela teplo, jestli po delší dobu byl někde u země, kde je vlhko popřípadě tam ještě hrabal. S tím může souviset i odmítání potravy. Na druhou stranu by asi víc pil ale chamíci jsou blbci a někdy si o pití neřeknou i když na nich člověk přímo vidí dehydru. Mouchy nebo sarančata opravdu docela stymulují k příjmu potravy. Teplotu v teráriu bych udržoval víceméně na 26-27°C jen lokální přítop. V létě je to dost často pokojovka a i 20w terárko docela prohřeje.

Co se týče vitamínů 2-4x týdně nebo každé krmení je u dospělého samce to stejný. Častěji nekrmím. Na AD3 pozor podávat jen s rozvahou předávkování je u koncentrátů dost jednoduché. Jinak je dost jedno co člověk používá za vitmin směs. (roboran, reptivite... a podobné lehce dostupné jsou na každé krmení použitelné a zajistí dostatečný přísun Ca.

dobrý den nevíte co je s mím chameleonem ? Že já neměla pro ní cvrčky a tak jsem skusila ovoce.......nejdřív jsem ji skusila dát maliny ona je nechtěla tak jsem skusila hrono,dala jsem si malý kousek na prst a ona pak na mě začala syčet a když jsem si ji chtěla vzít na ruku tak zase otevřela pusu a začala syčet.
Mužete mi prosím pomoct ? Budu moc ráda )