Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Atheris jako první jedák?

Zdravím, na příští rok plánujeme postavit ve sklepě samostatnou místnost na terárka a jako mého prvího jedáka bych si tam chtěl pořídit nějakou zmijku r. Atheris. Můj dotaz tedy zní, je tento druh vůbec vhodný jako 1.? A to hlavně z hlediska manipulace, kousavosti, náladovosti a v neposlední řadě náročnosti na krmení a teplotu.(Jelikož bude místnost ve sklepě mám možnost i výraznějších nočních poklesů.17-18°C) Poslední moje otázka- Jaký konkrétně druh?
Očekávám hlavně odpověď od Radara14, Aurifer aj. kdo s nimi mají zkušenosti.:-) Díky moc:beer:

Hoj, diky za duveru. :-) Muj prvni jedak byla zrovna zmije r.Atheris a to A.squamigera. Zacit jimi se da. Jelikoz mas moznost vyraznejsich nocnich poklesu, tak si muzes dovolit chov i A.ceratophora a A.nitschei.. Pro squamy a chlorechisky se mi to zda uz hodne,ale mirne dotopit se da vzdy. Jde jen o to co se Ti libi nejvic. Me prijde jako nejsnadnejsi varianta A.chlorechis a pokud mozno samice. Se samci byvaji vetsi problemy,co se tyce prijmu potravy. Chlorechisky jsou i dost mirne. Ale zkusenosti se muzou lisit. Squamigery maj vetsi tendenci "sahnout" pri otevreni teraria, v ramci lovu. Na manipulaci jsou vicemene vsichni stejni,drzi dobre na hacku a nemaji moc tendence kousat kolem sebe. (nespolehat na to !) Alespon ty moje. U vsech Atherisek (a stromaku obecne) je dobre si dat pozor na vysokou vlhkost a nedrzet zmije v mokru. Take poradne vetrani nadrze je velmi zadouci, jinak hrozi respiracni problemy na ktere jsou velmi nachylne. Nevim ktera z nich se Ti libi nejvice.. Ale nejdostupnejsi jsou chlorechisky,ceratophory (v posledni dobe) a squamy. Pokud se bavim o dostupnosti u nas. Taky je vhodne sehnat si napr. squamigery z jednoho statu,napr. Congo,Camerun a pod.. Snad to bude pro zacatek stacit. :-)

Díky za rychlou odpověď:-). Nejvíc se mi líbí právě A.ceratophora, ale odchovů jsem zrovna moc neviděl (spíš žádný)a import radši nechci, toho se docela bojim, ale nemám problém si počkat, protože to bude chvíli tvrvat než se ta místnost postaví a uvede do provozu. Nevíš jestli bejvají NZ v Hammu? Až si zase vzpomenu na co se chci zeptat, ještě napíšu :-)

Samo. :-) Ja mel ceratophory z importu a s prijmem potravy nebyl az tak velkej problem,ale byli to moje nejvzteklejsi zvirata (ale asi opravdu nahoda,pac vsichni kolegove je maj/meli hodny) :-D Pravda odchovy jsou spise v zahranici,ale u nas jsem taky nakou NZ nabidku zahledl. Me bohuzel padli na male nocni poklesy,ono v panelaku se toho moc nadelat nedalo.. Ale tech 17C by bylo v pohode. V Hammu urcite byvaji,ale zalezi jak kdy.. V tomhle nemuzu moc slouzit,byl jsem tam jen jednou..

No aktualne sem vozi Atheisky ten Rakusak co ma tu asiatku,bejva v Ladvi a v Ostrave tusim. Ceratophory sem mel od nej a ma dobry zvirata (na importy) Pak jsem mel 0.1 chlorechisku od Krchov. a taky dobra (nyni je v Dubci) Importaku bylo vic,ale netusim jestli je nekdo jeste vozi. Sam mam problem sehnat nakou peknou samici z Conga. A to co vzdy ma byt,vetsinou krachne na vnitrni problemy v Congu. Kdybys jo chtel,tak bych nekdy (ne dnes) vyhrabal mail na jednoho Rakusaka,co je dela (jestli jeste nevim) Od nej jsem bral naky chlorechisky a samici squamy,ale uz je to nakej rok zpatky. A ceratophory uz tenkrat odchovaval.. Byl jsem u nej doma ve Vidni. Solidni clovek,ale byl trochu drazsi.

CB (captive bred) je totéž co NZ. Pokud se Atherisky líběj, tak klidně do nich jdi... ale spíš do těch squám. Jsou pohodové na péči, hlavně pokud je máš z odchovových mláďat, které už dneska nění problém sehnat. Mláďata většinou sama žerou už od narození a nejsou vzteklá, dobře drží na háku atd...pohodoví hadíci. Co se týče toho sáhnutí když mají hlad- to ti udělá sebemírnější(nejen) jedák, prostě žravej had naučenej otevření dvířek=jídlo sáhne, no a je potřeba na to dávat bacha. Ale s tou povahou- jedna důležitá věc-záleží na populaci- z Konga jsou uplně klidné, ale co máme i kamerusnksé tak to jsou naopak svině kousavé vzteklé útočné, uplně něco jiného než ty konžské. A vystartujou bez varování jako blesk. JInak s odchytovýma to je jako s jakýmkoliv jiným odchytem, nevíš co si to zvíře přivezlo ssebou a pokud tam už je nějakej problém, tak je lepší už zvládat manipulaci s jedákama. Páč třebas ačkoliv jsou chlorechisky klidní dobře žeroucí hadi, tak z odchytu mívaj celkem často různé zdravotní potíže (hlavně parazity), a to potom teda hodný rozhodně nejsou- ňafou kolem sebe a pokud je musíš vzít do ruky, tak se s nima blbě manipuluje, páč si otočej hlavu na ruby a dosáhnou si zubem až za ucho (takže ti můžou klidně trefit prst ;-). Měli jsme několik dospělých s různými problémy, a to teda hadi v pohodě fakt nebyli. Co teď máme asi 3 roky mladší zvířata, v podstatě od malých mláďat, tak ti jsou sice z odchytu, ale naprosto pohodoví. Ye yačátku ale žralz pouye hnědé skákavkz, postupně se naučily i na bílé a z pinzety. Níčejky ale pro začátek rozhodně ne- jsou to cíťové a navíc hodně vzteklí a dost jedovatí cíťové, co často blbě žerou. Navíc pokud už žerou myši, tak se většinou časem ucpou chlupama a zkápnou. Je to kus od kusu- některé jsou mírné a žerou z pinzety holá potkáňata, ale z těch asi 18 hadů tohohle druhu, co jsem s nima měla tu čest jich takových moc nebylo. Často chtěj jenom pohyblivou kořist lezoucí po větvích- odrostlé holé myši. Navíc bývají zaparazitované, jsou stresové a potřebují noční poklesy (prostě zvíře pro začátek jak wix :-D) Co se týče těch ceratofor- pokud jim zajistíš noční poklesy, tak to jsou celkem pohodoví klidní hadi (pokud nejsou vystresovaní), nejsou velcí, takže ta vzádenost "dostřelu" je poměrně malá. Ale zase co se týče odchytových- platí to co už jsem psala výše, pokud možno jít do odchovu (pokud zajistíš ty poklesy, tak jsou ok :-) Ale zase- klidnost nepodceňovat, kupovala jsem ceratoforu v krabičce- prodejce chytře víčko ke krabičce přicvakl sešívačkou, takže byla nedobytná :-D Než se mi podařilo odstranit svorky, tak se had vevnitř tak nakrkl, že po odklopení víčka vysvištěl jak Superman a za letu ňafal kolem sebe :-D Spadl na podlahu a mazal za regál kosmickou rychlostí, nějakej háček ho vůbec nezajímal a když jsem ho-než mi stihl definitivně zaletět za regál chytla za ocas, vytáhla a aspoň hodila do kýblu, z kterého neutekl, tak se parádně oháněl :-D Jinak pokud nejsou streslí, tak pohodoví hadi. Akorát bacha na srst- musí dostávat holou kořist, ale se žraním u nich nebejvaj potíže. Jenom někdy samci ze začátku chtěj gekony, ale většinou si brzo navyknou na holata.

Jinak co se týče jedovatosti- ona se u Atherisek dost podceňuje, možná právě proto, že nejsou moc kousavé, tak se často předpokládá, že ani nebezpečné. Dost často to dělají lidé, co chovají chvíli, zatím mají jen dobré zkušenosti a ještě kousnutí nikdy nebyli, nebo sice chvíli nechovají a kousnutí byli, ale jsou magoři :-D Jedna věc- ono něco jiného je na to zkápnout, to je fakt, že asi musí být už dost smůla, ale on jenom uhnilej prst a zničené ledviny taky nic moc ;-)

Díky moc, dost mi to pomohlo v rozhodování. Určitě je nebudu pořizovat dřív jak za rok a půl, chci mít všechno připravený a dát je už do hotový místnosti(vzhledem k tomu, že ještě předěláváme podkroví na to nebude moc čas). Jako první teda skusim sehnat NZ A. squamigera. Nejlíp teda 0,1, pokud dobře "pude", skusim sehnat i samce a pak se uvidí :-).
Místy jsem si to teda musel číst 2x-3x :-D, ale super mi to pomohlo ;-)
EDIT: Až bude čas, tak se na ně musim dojet podívat do Terarium Praha ať je vidim pořádně naživo :-). No nic du smýkat a přemejšlet o Atheriskách :-D

Díky Radare, třeba se tam někdy potkáme. Pár mambiček mám - ta polylepiska je ta slavná, co otřela zoubek o chovatele z Ostravy a angusticepska byla jedna z novějších mamb. Ale určitě, až tam zase budu, nafotím další.
[http://dl.dropbox.com/u/2417785/Linked/Dendroaspis %20polylepis.jpg]
[http://dl.dropbox.com/u/2417785/Linked/Dendroaspis %20angusticeps.jpg]

A ten den zrovna dávali nové kousky do terária, tak jsem viděl "odchyt" na vlastní oči a pak jsem si na ní i sáhnul. Moje srdce zaplesalo :-)
[http://dl.dropbox.com/u/2417785/Linked/IMG_0032.jp g]

Dik,parada. ;-) Mozny to je,rad se tam vracim. Mambu "provinilku" a angusticepsky jsem tam jiz "stihl".. ;-) Paradni zvirata,jeste by to chtelo moji nejoblibenejsi D:viridis a jamesonka by taky mohla bejt. Odchyt se za me zrovna nekonal,trosku zavidim. :-) Ale pekny a dik. :-)

Ještě bych doplnila k těm Ceratoforám- jsou 2 odlišné formy ze 3 oddělených populací, které jsou vzájemně nekompaktibilní a zřejmě to časem budou 2 samostatné druhy- je větší forma, která má zavalitější tělo, větší hlavu, menší oči a růžky a pak je menší forma se subtilnějším tělem, velkýma očima a růžkama- má takový poněkud juvenilní vzhled i u adulních jedinců. Je barevnější než ta větší forma a sedává ve větvích, velká forma sedává hlavně na zemi. Na chov to chce pár zvířat jedné formy, nemixnout to, protože se vzájemně nepářej.

Co se týče sqám- tam to je zřejmě taky druhový komplex, který možná bude časem taky rozdělený na víc druhů a chce to párovat zvířata z jedné oblasti, jak už psal Radar.

Ahoj všem jedařům :-)

Sorry za OT, ale nedá mi to s nezeptat.
Z jakého důvodu chováte jedovatý hady?

Pochopím, že jsou krásní, ale to jak pěkně vypadají nevyváží to,
jak jsou nebezpeční.
Pokud člověk nechová jedovaté hady za učelem odběru jedu a spolupráce
s nějakou herpetologickou stanicí nebo něčim podobným, nevidím v tom
nic kladného. O.k. když nebudou nikde schovaní tak se na ně hezky kouká,
ale jak provádíte běžnou udržbu teraria, jako čištění atd.. ?

Nevěřím tomu, že to je jen na machrování před jinými kolegy hadaři,
tak proto se ptám na to k čemu je to dobré? :-)

Na druhou stranu, mě zajímá jak se člověk dostane k chovu jedovatého
hada a jaké důvody jej k tomu vedou.

Neberte to prosím jako kritiku, nebo tak. Mě se jeďáci hrozně líbí, obvzláště
kobry a mamby, ale abych riskoval uštknutí...

Hádám, že většina chovatelů jed. hadů již nemá děti pokud ano tak jsem v ještě
větším udivení...
Co když už se stane i přes všechnu opatrnost, že vás jedovatý had uštkne?
Mate doma sérum? Nebo spléháto na to, že "mě" se to nemuže stát ???

Díky za odpověd a vysvětlení :-)

Hele víš co, Ty jako nechovatel jedovatých hadů to stejně nepochopíš, takže je zbytečný psát nějaký eseje. Ale proč se chovaj pejskové, kočičky, andulky, rybičky, nejedovatí hadi, koně, exotičtí savci? Asi proto, že se lidem líběj, zajímají je, mají je rádi. No tak s jedovatýma hadama je to uplně stejný, jako s tim všim ostatním. Prostě to jsou nádherný zajímavý zvířata, co někoho fascinujou, tak si je pořídí. A že jsou potenciálně nebezpeční?. To je řada jiných zvířat taky, jen si to lidi neuvědoměj. Nemusíme chodit daleko, řada hospodářských zvířat tě zmrzačí nebo i zabije taky, když uděláš nějakou botu. NIkdo se samozřejmě nenechá dobrovolně uštkat, ale to on se chovatel koní taky dobrovolně nenechá zkopat nebo chovatel psů potrhat, že? Potažmo...až pojedeš na sjezdovkách nebo na kole z kopce, tak si dobrovolně rozbiješ ústa? Asi těžko, že.. Ale nebudeš kvůli tomu nejezdit na kole nebo lyžích, protožee by sis mohl rozbít ústa, že. Tak s hadama to je stejný. Je to prostě o tom se nenechat kousat, ikdyž se občas něco takovýho stane...on se občas někdo zabije po tom, co se rozsekal na lyžích. A budeš se ptát lyžařů, proč lyžujou, když si můžou rozbít hubu? Co se týče toho machrování, tak většina chovatelů nemá své hady proto, aby s nima někde machrovala, stejně jako většina majitelů "bojových plemen psů" (záměrně píšu v uvozovkách, páč ten termín je blbost) je taky nemá na machrování. Ikdyž se tací najdou, i u těch jedařů. Ale jak se říká- blba najdeš všude.
Nechovateli to asi líp nevysvětlim.
Co se týče dětí- většina chovatelů jedovatých hadů je má, zejména ty co jim je už přez 30. Je to totéž jako u ostatních zvířat, proč by neměli mít děti?

Co se týče toho odběru jedu- jed svým hadům nikdo neodebírá, protože to ty hady poškozuje. A nikdo si svým svěřencům nebude dobrovolně ubližovat.

Z akeho dovodu chodia kazdy rok po cestach dobrovolny darcovia organov? (motocyklisti)? - Lebo ich to bavy. A ani to, co sa moze stat cloveka od toho neodradi. Pre chovatelov jedakov je to proste srdcovka. Ak ma clovek pred zvieratom zdravy respekt (NIE strach!) a neberie bezne veci (cistenie, krmenie atd) ako samozrejmost a je stale opatrny tak je riziko urazu minimalne. No stava sa.
Na machrovanie to ma len "mudry chovatel"....
Clovek chova zo zaciatku vecsinou nejedaky a ked sa zaujima o jedaky, to proste casom pride samo.
Serum doma zrejme nikto mat nebude. Nieje to lacna zalezitost a doba trvanlivosti je obmedzena. A spoliehat sa nato, ze sa to stat nemoze sa jednoducho neda. Pri kazdemu hadovy popis co je zac, lat. meno, nejake tel. cisla v mobile aby sa vedelo koho imformovat atd.

Chovame je proto,ze jsou to nadherna zvirata, zajima nas jejich zpusob zivota a adrenalin to je jiste taky.. Ptas se proc lidi skacou bungee jumping,lezou po horach,ci zavodej na motorkach ? (taky nic ve zlem) ;-) Deti nejsou preci prekazka,existuji zvlastni mistnosti pod zamkem,zamky na teraria,odpovedna vychova.. K jedovatym hadum se chovatel,"vetsinou" dostane postupne..Vyvojem. Jedovati hadi u nas se nechovaji obvykle na odber jedu,na to
existuji "farmy a strediska" na to specializovana.. Sera na urcite druhy ani neexistuji a maji kratkou zivotnost na to,aby je "bezni" chovatele meli doma.. Ale jsou i taci samozrejme,co nake to serum maji. Kazdy chovatel jedovatych hadu, se snazi "vetsinou" dat sakra pozor na to, aby nebyl ustknut a pocet pripadu/umrti u nas tomu nasvedcuje.. Dokonce u nas neexistuje jediny pripad ustknuti uteklym jedovatym hadem nezainteresovane osoby.. Tak na tom nejsme zas tak zle ne ? ;-)

add Aurifer:
Já se nechci nějak dohadovat, jen mě to zajímá, třeba sám jednou dospěju
k chování jeďáků, jelikož jejich vzhled je něco překrásnýho a láká mě to taky.
Ale nemužeš srovnávat zvířata typu pes, kočka, kůň, všechno jsou to více méně
kontaktní zvířata. Sám mám psa a nedokážu si představit jej srovnávat s mambou :-)
O.k. muže kousnout, ale jediné co se stane je par šrámů, ale je to o výchově psa.
Kousnutí jedovatýho hada sice tolik nebolí "asi, nemám tu čest" ale zas o to
horší budou následky.
A rybičky mě dostali nejvíc :-) Neonky jsou nejzákeřnější mrchy :-)

add Radar:
Neříkám, že jedaří jsou na tom zle, neodsuzuji to!! Jen mě zajímalo jak se k tomu člověk
dostane, měl jsem vždy představu, že jedovatí hadi jsou výsadou, zoo, a ruzných
farm a středisek na odběr jedu a nesledné jeho využití a nejen jedu... Třeba i pro
nějaké výzkumy..
Máš pravdu že jumping a podobný adrenalinový sporty jsou taky nebezpečný, a vzhledem
k počtu umrtí třeba při seskocích padákem určitě i nebezpečnější...
Tohle srovnání mě nenapadlo :-)
Je pravda, že když mi jen blbá 100 kg činka padne na krk tak je taky po mě, nebo
alespoň mě částečně oddělá a taky pod ni pořád lezu :-)

add ostatní :-)
S tím sérem, že vydrží po určitou dobu a že není vhodný odebírat jed hadům, s tím, že jim to nesvědčí
sem nevěděl takže dík, za info :-)

No co dodat, mé chovatelství je v plenkách, dva roky chovu užovek a krajt
je prd proti dvacetiletým chovům některých tu na poradně. Takže časem možná
dospěju k tomu že si pořídím, nějakého jeďáka, zatím se nemužu rozhoupat
ani k chovu Viridisek, které naprosto zbožňuji :-)
Tak jsem rád, že je tu spousta jedařů, kteří i případně poradí...

Takže nic ve zlým pánové zatím čuus :puff::-D

O.k. beru na vědomí, nikdy jsem žádnýho chovatele jedovatých hadů nepotkal,
a ani jsem kromě "berusek" nepřišel s žádným jed. hadem do kontaktu.
(nepočítám zoo)

Ale nevím jak je to u jeďáků, ale moje P. regius i E.c.c. jsou pořád zalezlý
a skoro nejsou vidět, pokud nejsou "vyhladovělý".
Tak nevím jak je to u jed. hadů, ale jestli jsou taky zalezlý tak mi to přijde zvláštní..
Mít hada co ho uvidim jen když hledá potravu, jelikož do ruky si ho nevezmu...:-)

Manipulace s takovým hadem asi není nic jednoduchýho, jak je kontrolujete, když jim něco je?
Třeba se jim nesvlékne část kuže, spálí se o žárovku, pokouše je potkan atd...??

Taky hezký večer.

Ale nemužeš srovnávat zvířata typu pes, kočka, kůň, všechno jsou to více méně
kontaktní zvířata. Sám mám psa a nedokážu si představit jej srovnávat s mambou
O.k. muže kousnout, ale jediné co se stane je par šrámů, ale je to o výchově psa.
Kousnutí jedovatýho hada sice tolik nebolí "asi, nemám tu čest" ale zas o to
horší budou následky.
A rybičky mě dostali nejvíc Neonky jsou nejzákeřnější mrchy

NIkde jsem nepsala, že neonky jsou nebezpečné. Psala jsem, proč se chovají jiná zvířata a že ze stejného důvodu se chovají jedovatí hadi. Tak to pls nepřekrucuj...co se týče psů a koní, evidentně Tě ještě pořádně nekousl větší pes a pořádně nenakopl kůň ;-) (buď rád :-D). Navíc znám holku, koňařku co měla před sebou slibnou kariérou modelky, než jí kůň ukousl kus dlaně a pro velké poškození tkání to nešlo přišít zpátky, takže o ten kus dlaně přišla. A s tím i o tu kariéru modelky.

Navíc ono to není o kontaktnosti, každý kdo má rád zvířata se zvířaty nemusí nutně chtít fyzicky cicmat. Třeba zrovna já fyzický kontakt se zvířaty nevyhledávám, na cicmání mam manžela :-D, ale ráda zvířata pozoruji při jejich přirozených projevech. Navíc ono třeba s těma neonkama (nebo třeba amadinama a jiným drobným ptactvem) se taky cicmá docela blbě :-D

Tak nevím jak je to u jed. hadů, ale jestli jsou taky zalezlý tak mi to přijde zvláštní..

Řada druhů jedovatých hadů, např. většina stromáků (třeba zrovna ty Atherisky, co se tu probírají) jsou skoro pořát vylezlí, tudíž jsou v terárku většinu času vidět. Co se týče toho braní do ruky-on by se neměl brát do ruky žádný had, ani ten nejedovatý, v jeho zájmu.

Manipulace s takovým hadem asi není nic jednoduchýho, jak je kontrolujete, když jim něco je?
Třeba se jim nesvlékne část kuže, spálí se o žárovku, pokouše je potkan atd

Stejně jako u ostatních zvířat je lepší předcházet tomu, aby k žádnýmu zranění nedošlo. No a pokud už had potřebuje z nějakýho důvodu ošetřit, potřebuješ ho přemístit atd, tak s nim samozřejmě musíš umět manipulovat. Jenže manipulovat musíš umět i s ostatníma zvířatama, tak aby nedošlo k jejich nebo tvé újmě. Zkoušels už někdy třeba odchytit a přemístit odrostlejší kajmanku? :-) Jestliže něco chováš, cokoliv, tak s tím prostě musíš umět manipulovat, to je základ chovu. A u jedovatých nebo jinak potenciálně nebezpečných zvířat to oplatí obzvlášť.

Dom: myslím že na tvé dotazy už vyčerpávajícím způsobem odpověděli kolegové "jedaři" a můžu s nimi jen souhlasit.Jen bych doplnil to,že věř nevěř chov jedáků je v podstatě relativně bezpečná záležitost v porovnání s chovem spouty dalších druhů zvířat do kterých bys to neřek-exemplární případ jsou např. již zmínění koně,nevěřil bys kolik je ročně smrtáků a velmi vážných ůrazů a to zdaleka nejen způsobených pádem z koně,to jsou mnoha a mnoha násobky oproti jedákům....a zatímco Tvé dotazy jsou běžné,ještě nikdy jsem neslyšel dotaz proč chováš (rajtuješ) koně když je to tak nebezpečné?

Novaad: zkušenost s tubusy mám,a za mně žádný štěstí....vyhozený peníze to určitě nejsou,v běžné chovatelské praxi je ale moc neužiješ, pokud už bys chtěl investovat do nějaký odchyto-manipulační pomůcky spíš doporučuju neprokousnutelný rukavice (nemůžu ted najít odkaz,třeba ho sem hodí někdo z kolegů) taky nejsou samospásný, ale podle mně je to i přes určitá omezení a nevýhody jedna z nejlepších pomůcek - teda až po háčku a zkušené ruce ;-)

:-D Auri v tutom mam jasno,bandu mladych jsem rozkrmil a cca dvakrat jsem se napichl na "zoubek" a pohoda.. A jsou to zlaticka. Cim vetsi,tak se to samozrejme bude zhorsovat,ale do nekolika mesicu veku to nejni zadna tragedie., Ale adulti,tam uz legrace konci,znam nekoho,komu chybi clanek prstu.. ;-)

znám (ne)jednoho, komu chybí kus ruky a chodí na dialýzu, po rozkrmování mimin :-) Počkej, až to nebude napíchnutí na zoubek a vezmou Tě doopravdy, možná se budeš dost divit ;-)...ono totiž může Tě 3x vzít stejnej had a 3x to bude mít uplně jiný průběh. No a na jiného člověka pak obzvlášť. Chovám jedovaté přez 20 let a schytala jsem to od zmijovitých 4x, ale (víceméně) se mi nikdy nic vážnějšího nestalo. Zřejmě 4x klika, nebo možná klika v kombinaci s mojí nižší vnímavostí. Ale nebudu proto tvrdit do éteru, že je něco méně nebezpečného. Sry za OT co neni k Atheriskám, ale- Měla jsem samici albolábry, která byla docela prudivá, občas si vystartovala jen tak, i proti jiným hadům ve skupině. Taky mě jednou vzala hned při otvírání dvířek, trochu jsem podcenila, jak tahle velká potvora (byla největší ze skupiny) daleko dosáhne. No nic, byl z toho otok, zvýšená citlivost a malá lokální nekrózka, co za pár dní vypadla a jinak nic víc co by stálo za řeč (teda pominu-li pár dní nepoužitelnou ruku). No takže jsem holku oddělila ze skupiny (ne kvůli sobě, hlavně proto, že kousala jiné hady) a chtěla jsem ji prodat. Kámoš si pořídil subadult samce a scháněl adult samici, tahle se mu hrozně líbila (což teda ona byla fakt pěkná :-)... tak jsem mu řekla si ji vem, ale bacha je to mrcha. Za 4 měsíce jsem ji měla zpátky a kámoš ležel na JIPce. Protože měl mírného samce, kterému sahal do terárka i v "dostřelové" vzdálenosti a had po něm nikdy nesáhl. Kdekdo tvrdí, že albolábři jsou málo jedovatí, tak podcenil bezpečnost a holka po něm sáhla dá se říct při první příležitosti a úspěšně. Ačkoliv to byla ta samá a já se svýma trapnýma 60kilama neměla nějaké výraznější potíže, tak on ačkoliv vážil skoro jednou tolik a byl o hlavu větší, tak zkončil na jipce a museli mu amputovat kus ruky, protože měl nekrózu jak hrom a jeho imunita se s takovým množstvím odpadních látek nějak blbě vyrovnávala. Navíc mu udělali fasciotomii, takže se to celé hojilo skoro 4 měsíce. Po blbým albolábrovi...kterej je údajně mnohem méně nebezpečnej, než squámy. Ono navíc s těma Atheriskama je to možná spíš o tom, že to tu ještě nikdo pořádně nekoupil, než o tom, že by byly málo nebezpečné, přecijen nechovají se zas tak dlouho a opravdu nejsou moc kousavé.

Víš co, Tvé zdraví je Tvoje věc...nebudu Ti do toho kecat :-) Ale třeba já si raději pro jistotu dávám dost bacha, protože už jenom kvůli tomu, že mam zvířata, která potřebujou 10hodin péče denně ( a to je jenom zcela standartní agenda) a neni nikdo další, kdo by se o ně postaral kdybych najednou musela do špitálu, třeba jenom na pár dní ;-)

Jasne,beru na vedomi.. Ona zabije i vosa,pri souhrnu spatnych okolnosti (alergie a pod.) Dvacet let hady nechovam a jsem proti Vam male pijo,tak uznavam svoji chybu. Kdyz jsem v ruce rozkrmoval (krmil pri hlidani) cerastesku,tak mi lepilo vic.. Tak jsem to myslel,ze to nejsou zadni dablove,oproti jinym... Mel jsem ten text vzit vic vazne,ale dnes mam nakou dobrou naladu.. :-) K tomu napichnuti sem dosel vlastni vinou (tak je to vzdy), ne z iniciativy mladete,to ja byl jelito.. ;-) A myslim,ze jeste chvili zustanu. :-D Alespon je tu material k debate a to je vzdy fajn.. ;-)

jj souhlas Auri ....ale když v tom má jasno,nebudem ho přemlouvat....;-)

co se týče citu v těch rukavicích,tak asi jediná věc co se v nich nedá dělat je rozkrmování mládat...
já je taky používám jen občas sem tam se šiknou nepostradatelná pomůcka to ale není- jako vlastně všechno kromě háčku a pinzety...

No já o nich uvažovala právě hlavně v souvislosti s těma Helodermama, případně Zhaoermiema, prokousnout normální svářečskou rukavici pro ně neni problém, jak jsem zjistila :-) Jenže mně odrazuje od pořízení trochu to, že mi ty rukavice asi nepadnou, páč my ženy máme drobnější ruce :-/ a zrovna u manipulace s menším zvířetem je potřeba ta rukavice padnoucí, protože jinak v tom neni ten cit... navíc netuší někdo, jak je to u nich s povrchovou úpravou? Kvůli desinfekci.

Our snake and reptile handling gloves are machine washable and sanitizable, and can be repeatedly washed and reused.
Z toho jsem pochopil, že je lze prát dokonce i v pračce. Takže by to mohlo být ok
Co se týče těch velikostí píši dvě a to Medium/Large.
Taky jsem nad koupí přemýšlel, osobně by mi stačila jen jedna a to levá. Pokud by měl někdo zájem taktéž jen o jednu a to pravou :)) tak bychom se mohli domluvit a rukavice pořídit na půl.

Velikosti bych se myslím nebál,zas až takovou tlapu nemám,a do large se dostanu tak tak -z toho usuzuju,že medium by ti být mohli....
prát i desinfikovat jdou,jen je pak musíš usušit....mám vyzkoušené že jdou obstojně používat i když přes ně navlíkneš gumový rukavice....v tvém případě by to bylo ještě snažší,já mám problém sehnat a navlíknout tak velký gumáky...

Ok díky za tip :-) Ono já používám jednorázové chirurgické vždycky, když sahám na nějaké zvíře, páč je pak prostě vyhodim a nemusim si desinfikovat ruce, než chmátnu někam jinam...takže čistě teoreticky by se velké chirurgické daly přetáhnout přez tyhle taky, ony jsou docela pružné v porovnání s těma klasickáma gumovýma. Navíc když se to dá vyprat... teď ještě aby mi ty medium nebyly velké, páč jsem mrňous :-D