Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mlhovač nebo Vodopád???

Ahoj, mám v úmyslu koupit své krajtě do terária buď mlhovač a nebo vodopád.Vás jsem se chtěl zeptat jestli nemáte nějaké z zkušenosti buď už s vodopádem nebo mlhovačem.

Vím že mlhovač udržuje vlhkost ale zase jsem četl že se po nějaké době musí měnit nějaká membrána tak když tak kdybys jste napsali jak často se musí měnit a jak to všechno funguje.

A u vodopádu to vím akorát že může být malý, střední, velký ale jaké výhody má krom toho že je na okrasu a krajta z něho může pít?

Díky za odpovědi

Také bych nepořizovala ani jedno, byť už z mé špatné zkušenosti s vodopádem z exo-tery, kde ven teklo minimum vody a když se do nádržky na ní dalo víc, akorát to vytékalo... Nebýt toho, že ten strojek i přilepený, dělal rámus a otřesy...

Využiju vlákna.
Jo, vím, že vodopád je pro zvíře naprostá zbytečnost. Nicméně chtěla jsem se zeptat, je vysloveně nevhodný? Škodí nějak (za předpokladu, že je dělaný "správně" = zvíře nemůže nikam tam zalízt, utopit se, je nějaký nelučný a otřesy jsou odizolované)? Myslím po domácku dělaný, ne ten, co se prodává.
Jde mi o to, když ho někdo chce z estetických důvodů, jesli může vyloženě škodit, nebo je pouze zbytečný (stejně jako třeba okrasná lebka v teráriu u pavouka = neškodí, ale je zbytečná).
Samozřejmě za předpokladu, že se vodopád necpe do terárka vousatkám :-).
Myslím, že pokud je v tohu terárka malý čůrek tekoucí vody, která nemá skoro ani kam stříkat, nemůže to ani nějak výrazně zvyšovat vlhkost, že třeba živé kytky jí zvýší víc, nebo se pletu?
Doufám, že jsem to vyjádřila srozumitelně. A že mě za takový dotaz (nápad) neukamenujete. Mě to prostě napadlo, páč všude píšete jako první věc "vyhoď vodopád", tak mi to prostě vrtá hlavou ... vím že je zbytečný, jen mě zajíma zda-li, případně čím škodí.
Dík

Div se, když má někdo vodopád v teráriu s jemeňáky nebo u jiných zvířat (tak pak aby tu lidi nepsali, ať ten vodopád dotyčný vyndá), kde je vyloženě nevhodný. Záleží na tom do jakého terária a ke kterému zvířeti ho chceš umístit. Obecně se k tomu nedá nic moc říct. Ve většině případů ho vidím jako zbytečný. Hodí se akorát do hustě osázených tropických paludárií (podle mého názoru. Jinam bych ho nedával). Pak záleží na tom, jaká zvířata v tom paludáriu chceš mít... Musíš se zeptat konkrétně. Takhle se na to nic moc napsat nedá.

Já se nedivím, že radíte vyhodit, když je větrání mulové a terárium katastrofální. Já s vámi souhlasím.
Já se jen ptám, za předpokladu, že je to u zvířete, které nevyžaduje sucho, může nijak škodit.
Chápu, že je zbytečný, zajímá mě, zdali je škodlivý a zdali nějak znatelně zvyšuje vlhkost.
Konkrétně se zeptat nemůžu, páč ho nikde u zvěře nemám.
ale příklad - teoreticky.
Terárko , 40*40*60(výška), v jednom rohu je teče zezhora voda (říkejme tomu vodopád, ale spíše to po zadní stěne teče, než že by ta voda od shora padala až dolu), trohu odizolovaný skleněnou přepážkou na straně, ale jinak otevřený. Větrání ok. Voda se dole zachytává - žádné jezírko - a pumpuje se zpět nahoru.
Teď mě nenapadá, doufám, že sem vybrala správný zvíře, třeba tam felzumy ... nebo něco jinýho, co není vyloženě vodní typ (jinak řečeno, žádný paludárko), ale není ani na sucho ... prostě střední až vyšší vlhkost.
Může něčím škodit nebo je jen zbytečný?

vodopády jsou o tom jak u čeho. U běžně chovaných druhů felsum je to naprostá zbytečnost a oser, jak už bylo psáno. U jemeňáků dokonce vysloveně nežádoucí. U řady druhů ještěrů z deštných lesů, nebo obývajících břehy a prameniště je to ale zase naopak celkem nutnost, protože se ze stojaté vody v misce nenapijou. Nebo naopak je to vhodné pro zvířata, která potřebujou sice suchý substrát, ale vysokou vlhkost a čerstvý vzduch.

Za mě taky zbytečnost, která za efekt až tak nestojí - mám vodopád-fontánku v několika terárkách- ale právě proto, že by se bez toho ta zvířata neobešla, jinak bych se na to vykašlala - do vody lezou cvrčci (mám u toho mini bazének) - akorát se tím ucpává filtr a čerpadlo. Pro zvíře, který to nevyužívá mi to přijde zbytečný na údržbu - nehledě třeba takovej exoteráckej vodopád mi od pohledu přijde blbě čistitelnej - když tam zvířata nebudou chodit na záchod, tak tam budou aspoň nanášet bordel a budou se tam topit cvrčci. Určitě je nějakej technicky dokonale promyšlenej potůček lepší a bezproblémovější, ale stejně bych ho někam, kde není z nějakýho důvodu potřebnej nedávala. Jediný pěkný na tom je, když se jdou ještěři vysprchovat, ale to felzuma dělat nebude...

exotera vodopády jsou dobré leda na to je někomu hodit na hlavu. já u zvířat kde je to nutné používám právě fontánky určené jako estetické doplňky interiéru- občas se podaří sehnat takové, co vypadají celkem přirozeně. A otvory ucpu kouskem filtračního média do filtrů, právě kvůli těm cvrkům. Jinak u větších vodních nádrží jim prostě udělám vodopád vyvedením filtru vejš a hotovo...

No, já právě koukala na exoterru - ale představa toho, jak to čistím kvůli parazitům zrovna u Gonocephalů...tak jsem nakonec koupila lavor a dala do něj obyč čerpadlo s hadičkou + na to obrácenej květináč, aby k tomu nemohli...nevypadá to teda extra esteticky, ale dá se to jednoduše vyndat a vymejt, na čerpadlo přidělám ještě tu modrou houbu k filtru...A jim je stejně jedno jestli sedí na umělý skalce nebo na květináči:-D hlavně, že teče voda

tak ono se to dá celé hodit do Sava a pak vzít vapkou, ale je s tim zbytečná práce. Kdybyste ten lavor a květináč opatlala PUR pěnou a natřela pryskyřicí, tak máte vzhledově totéž co je ta exotera, ale v praktičtějším provedení :-)

Ale je fakt, že zvířatům je to uplně fuk, hlavně, že teče :-D

Dobře,
beru v potaz zvířata, které nevyžadují suché (sušší) klima, ale nejsou "příbřežní" a nevyžadujou vodopád.
dle vašich reakcí bych to schrnula tak, že vodopád je zbytečný, zbytečně náročný na údržbu atd, na to, jaký je z něho užitek (=pouze estetický).
Nicméně vyloženě neškodí a když někomu stojí za to se s tím "srát" (omluvte slovník, lepší slovo mě nenapadlo),tj čistit, měnit, vymejšlet, odvibrovávat atd, tak by asi ani neměl škodit. Stejně ho nakonec nechá vyplý, páč ho to přestane bavit, ale srdíčko bude spokojený, že to zkusil.
Ještě jednou podotýkám, za předpokladu rozumně vybraného zvířete.
Je to tak správně? (prosím jenom mi znovu neopakujte, že je zbytečný - VÍM ŽE JE ZBYTEČNÝ, ZAJÍMÁ MĚ JESTLI JE NEBEZPEČNÝ - z čehož vyplývá, jak může být nebezpečný?)
ale stejně díky za reakce :-)

Trochu oživím toto téma. Doufám, že mne neukamenujete.
Zákazník požaduje zhotovit terárium pro Regiusku včetně 3D pozadí, ve kterém má být zabudováno jezírko včetně vodopádu. Zhotovení není problém, ale ptá se mne, zda není tento vodopád nějak kontraproduktivní vůči zvířeti.
Tudíž otázka zní: "Není vodopád nějak nebezpečný pro toto zvíře? Například přílišná vlhkost v teráriu?". Předem díky za upřesnění. ;-)

když to bude dobře udělané a terárko hlavně kvalitně větrané, tak ho tam mít může. Ale pokud mu pak budeš dělat servis té ubikace, tak se z toho stejně- vyz označená předpona ;-). Pokud se s tím pak bude babrat sám, tak max. bude nadávat, žes to blbě udělal :-) Páč není nic lepšího, než čistit rozmočené hadí houno z blbě udělaného na fest vodopádu. A že u odrostlé regíny na fest být musí.

Tak větrání byla jasná volba...
V plánu bylo zhotovit komplet 3D pozadí včetně cesty vodopádu a jezírka z polystyrenu, pokrytým flexylepidlem a zbarveným spárovací hmotou. Mno a 2-3 vrstvy epoxydové pryskyřice tam, kde se může dostat voda. Na dně jezírka jsem zamýšlel klasický umyvadlový odtok s klasickým odpadovým S-kem. Tam by se zachycovaly případné nečistoty. Následoval by Tkus s uzavíratelným vyústěním pryč (kbelík nebo přímo do stoupaček pro výměnu vody) a druhý vývod by směřoval do čerpadýlka, které by hnalo proud vodopádu. Tam bych ale ještě raději zakomponoval nějaký textilní filtr.
Terárium je to celkem velké a místa je tam hafo. I tak si tím ale nejsem moc jistý...