Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno juvenilní zbarvení

Ahoj, potřebuji si udělat seznam plazů, kteří mají jinak zbarvená mláďata než dospělce. Mám na mysli něco jako je u gekončíků, Gecka gecka atd. Je to na bakalářku a přece jen se líp hledaj podklady o konkrétním druhu - něco málo už mám, ale pomohlo by mi pár tipů. Předem díky:-)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Prakticky takmer kazdy jaster (obzvlast samci). Z nasich napr lacerta agilis a Lacerta viridis. Poto…
danio007 19.09.2011 22:20
danio007
Nejde mi ani tak o odlišný zbarvení samců, to je fakt skoro všude...Takže spíš než druhotný znaky ně…
lacerta 19.09.2011 22:33
lacerta
Ahoj, u felsum je to u hodně druhů - nápadně barevná mláďata mají např. P. standingi, jinak zelená n…
boguschak 19.09.2011 22:50
boguschak
tak ono tam je menší rozdíl i mezi těmi mláďaty a dospělci u těch oxycefal- mláďata jsou výraznější,…
Aurifer 19.09.2011 23:03
Aurifer
To jo, ale u řady z nich není tak markantní, např. dospělá samice ornaty nevypadá o moc jinak než ml… nový
boguschak 20.09.2011 11:20
boguschak
Take treba mladata Atheris chlorechis se rodi zluta a postupne se prebarvuji do zelene. A Atheris sq…
Radar jinde.. 19.09.2011 22:27
Radar jinde..
Díky, jen - jsou to změny typický pro ten druh - koukala jsem, že maj docela slušný barevný variace?…
lacerta 19.09.2011 22:42
lacerta
Pokud se to týká třeba těch Atherisek, tak tam je to juvenilní zbarvení odlišné bez ohledu na barevn…
Aurifer 19.09.2011 23:08
Aurifer
A je u nich nějakej rozdíl v životním stylu mláďat a dospělých, nějaká hierarchie? nový
lacerta 19.09.2011 23:13
lacerta
tou hierarchií je myšleno co? Rozdíl v živoním stylu může být v tom, že mláďata někdy obývají jinou… nový
Aurifer 19.09.2011 23:20
Aurifer
No, přesně tohle. Jinak hierarchie jako třeba u chámů- samec si trůní nejvejš, samice pod ním a mláď… nový
lacerta 19.09.2011 23:23
lacerta
Jinak hierarchie jako třeba u chámů- samec si trůní nejvejš, samice pod ním a mláďata Ono u většin… nový
Aurifer 19.09.2011 23:54
Aurifer
Doplnil bych treba Python brongersmai (drive Python curtus brongersmai), kteri se vybarvuji az cca v… nový
AbE 20.09.2011 07:27
AbE
Z užovek to jsou třeba ještě porphyracejky, gutky, a i moje oblíbený carinaty :-) nový
cejna 20.09.2011 08:12
cejna
dále například Rhadinophis frenatum, Elaphe schrencki atd. Z trimoušů například Parias mcgregori, Pa… nový
Michal... 20.09.2011 09:55
Michal...
Pro celej rod Atheris jsou zmeny v barevnosti mladat vs dospelcu vicemene typicke. U A.chlorechis je… poslední
Radar14 20.09.2011 13:06
Radar14

Nejde mi ani tak o odlišný zbarvení samců, to je fakt skoro všude...Takže spíš než druhotný znaky něco co by u mláďěte mohlo řvát:"jsem tvoje dítě, nežer mě!" U phelsum jsem našla zmínku o červených skvrnách u mláďat u grandisek(?), ale ten Timon je dobrej. Díky moc;-)

Ahoj, u felsum je to u hodně druhů - nápadně barevná mláďata mají např. P. standingi, jinak zelená než rodiče všechny velké - P. grandis, kochi, madagascariensis. Hnědá mláďata mají jinak zelené druhy P. guimbeaui a P. rosagularis.
Jinak u denních gekonů nic takového není, kromě toho, že zbarvení mláďat = zbarvení samice a samci se pak vybarví. Ještě mě napadá Sphaerodactylus elegans s krásně pruhovanými mláďaty, dospělci jsou hnědaví. Možná i u jiných druhů rodu to je podobně, ono jich je strašně moc. V ostatních ještěrech se tolik nevyznám, ale třeba u lacertidů je opravdu zbarvení mláďat většinou dost odlišné. Ale výjimky potvrzují pravidlo - včera jsem si přivezl z burzy v Hradci K. mláďata Dalmatolacerta oxycephala, a ta jsou stejně zbarvená jako dospělci. Stejně tak např. u rodu Takydromus - u většiny druhů jsou už mláďata zbarvená jako dospělci a pokud existuje pohlavní dimorfismus, je patrný i u čerstvě vylíhlých mláďat. U tohoto rodu je to ale možná podmíněné krátkým životem.

tak ono tam je menší rozdíl i mezi těmi mláďaty a dospělci u těch oxycefal- mláďata jsou výraznější, dospělí trochu vyblednou a některé populace ztmavnou. Co se týče toho hnědého juvenilního zbarvení těch flsum, tak ho mají prakticky všechny ty menší maskarénské druhy, např cepediány a ornáty nevyjímaje.

To jo, ale u řady z nich není tak markantní, např. dospělá samice ornaty nevypadá o moc jinak než mládě. Ještě menší rozdíl je u inexpectaty, tam se jen v průběhu života objevuje červená, což je ale skoro u všech felsum. Myslím, že tazatelce spíše šlo o opravdu velké rozdíly v celkovém zbarvení, jinak by to totiž s menšími či většími výhradami platilo pro všechny plazy. I Pogona vitticeps je jako mládě kontrastnější než jako dospělá...

Díky, jen - jsou to změny typický pro ten druh - koukala jsem, že maj docela slušný barevný variace? Je to podle lokality nebo něco jako u gekončíka mládě pruhy, adult tečky?

Hodně jich možná je, ale když jsem vyhledávala články na Web of knowledge, silně mi došla inspirace:-[ a taky ne o všem se najde dobrej článek...

Pokud se to týká třeba těch Atherisek, tak tam je to juvenilní zbarvení odlišné bez ohledu na barevnou formu. třeba A.nitschei mají mimina tmavě hnědá s černým ornamentem, ať už jsou čistě zelené, nebo zelenočerné. Z dalších hadů pak třeba Tropidolaemové- u wágleráků se přebarvují a rostou samice a samci zůstávají jak barevně, tak prakticky i velikostně v juvenilním stádiu. U subanulát to přebarvení není tak markantní.

tou hierarchií je myšleno co? Rozdíl v živoním stylu může být v tom, že mláďata někdy obývají jinou část vegetace než dospelci a živí se jiným druhem kořisti.

Jinak hierarchie jako třeba u chámů- samec si trůní nejvejš, samice pod ním a mláďata

Ono u většiny druhů hadů tohle chybí, přecijen vesměs nežijou sociálně a optické signály ve vnitrodruhové komunikaci na rozdíl od ještěrů prakticky nevyužívají- ještěři naopak komunikujou hlavně optickýma signálama a potřebujou to hlavně samci, proto seděj nejvejš, aby byli dobře vidět. U holek už to tolik neni potřeba, tak seděj níž a u mláďat je to naopak nežádoucí, tak žijí vyslověně skrytě. Ono i u druhů hadů, co žijou v trvalých párech (Ophiophagové, Lachesisi), tak mezi sebou komunikují hlavně na základě pachových vjemů, u těch Lachesisů snad dokonce i na základě nějaké akustické komunikace.

Doplnil bych treba Python brongersmai (drive Python curtus brongersmai), kteri se vybarvuji az cca ve 2 letech zivota. Dal urcite Boiga cyanea (v mladi zelena hlava, hnede telo, adult cely zeleny) ci Boiga dendrophila (pruhy v mladi jsou mimo zlute i zelene, cervene, oranzove, adult ciste zlute pruhy).

Pro celej rod Atheris jsou zmeny v barevnosti mladat vs dospelcu vicemene typicke. U A.chlorechis je to neco podobneho jako "mlade pruhy a adult tecky" -juvenilni zluta a v dospelosti zelena se zlutymi teckami. Ale squamigeram se ne nadarmo rika "variable bush vipers".. U nich dochazi ke zmenam zbarveni velkou cast zivota.. Napriklad jsem si koupil ciste zlutou nadhernou dvoumesicni holku squamigery. Jeji rodice byli tusim samice zluta a samec zlutozelenej (uz presne nevim) a jak rostla, byla po nekterych svlecich behem prvniho roku zivota opravdu zluta jako "zlato" (kdy sem si moc pral aby ji to vydrzelo), tak se casem prosvlikala do dnesni skorem zrzave (zacina prosvitat zelena) a nezda se mi, ze by hodlala prestat.. ;-) U tech squamiger je paleta barev opravdu obrovska : http://www.google.cz/search?hl=cs&biw=1680&bih=928 &tbm=isch&sa=1&q=Atheris+squamigera&oq=Atheris+squ amigera&aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=11906l1259 1l0l15203l2l2l0l0l0l0l152l261l0.2l2l0
U adultu uz to neni tak moc znatelne, ale k mirnym zmenam dochazi stale co jsem si tak stihl vsimnout doma u adultni samice. Samec se mi zda ustaleny. Ale ten je odchytovy a v CR je okolo sedmi let a kolik mu bylo kdyz byl privezen nikdo nevi, abych dokazal presne specifikovat kdy dojde k zastaveni barvozmen, pokud vubec..

Velke rozdily ve zbarveni jsou treba i u varanu. Krasna barevna mladata V.komodensis oproti dospelcum.. A i u jinych. Treba u stromovych varanu V.macraei nedochazi k takove zmene.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru