Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tera místnost

zdravím
Naskytla se mi příležitost udělat doma ve sklepě z jedné malé místnosti tera pokoj.Rozměry místnosti jsou výška 180cm hloubka 200 a šířka 170cm . Vím že to není moc, ale alespoň nějaké další místo rpo mé hady. Chovám krajty tmavé, a časem bych si chtěl pořídit mřížky. Má někdo zkušenost předělat celou místnost na terárium? případně jaké jsou + a - ? nebo mám spíše v této místnosti udělat terária? V místnosti je celoročně cca 15 C takže bych vytápěl jednotlivá terária topným kabelem. Děkuji moc za rady a případně i fotografie.

Co bych jeste pred zapocetim "projektu" poresila, je vetrani te sklepni mistnosti (bez nej muze mistnost casem plesnivet) a odpad (aby noseni vody na vymenu a udrzbu tmavek nebo mrizek nebyl zbytecny opruz).

by to ale pouze větrání s ostatníma mistnostma to nevím jestli bude stačit

no, nevim nevim...studena mistnost,vytapeny terarka, kondenzace vody na zdech, velky vodni nadrze u hadu, nemoznost poradneho "pruvanoveho" vetrani...jeste bych to zvazila a prodiskutovala s nekym kdo zarizoval neco podobneho. Abys sobe a hadum nepridelal zbytecne problemy.
Osobne teda nemam zkusenosti s poradnym bydlenim v baraku (to musi poradit jini), ale uplne mi staci, kdyz v zime netopime v kuchyni (v pronajatem byte ve stare zastavbe), kde na oknech zimuje kopa kytek, takze se daji otevrit jen horni vetracky. Voda samozrejme kondenzuje na oknech, jedna zed je navic pravidelne provlhla diky prorezlemu okapu v bytech nad nami. Udrzet zminenou zed bez plisni obnasi kazdodenni opravdu dukladne vetrani. Zkratka - neni o co stat...

no možná bych mohl skusit místnost vytopit na cca 25°C jako zkoušku.. dát tam nějakou vodní nádrž, skusit třeba týden jak to bude vypadat, nebo tak něco, abych zjistil jestli bude problém s tím odvětráváním. mohou být otevřený dveře, tím by se větralo dost ale také teplo by dost utíkalo..

Udělal bych tam díru ven z baráku, pokud to jde a dal tam nějakej ventilátor. To by mohlo pomoct. Aspoň já to mám tak v plánu až budu stěhovat tera do sklepa. Mám tam ještě 2 okna, takže je budu moct mít otevřený na ventilačku (před nima bude ještě síťka, aby nikdo nemohl do vnitř a ani ven :-))

Udělal bych tam díru ven z baráku, pokud to jde a dal tam nějakej ventilátor..

Přesně tak, vyvrtat díru, vrazit ventilátorek (nemusí být extra silný, na tak malou místnost stačí ty na WC) a pokud nemůže být pootevřená ventilačka třeba v okně, tak do protější zdi vyvrtat druhou díru krytou mřížkou jako nácuc vzduchu. Pokud jsou všechna zvířata s přibližně stejnýma nárokama, tak se vyplatí temperovat přímo místnost a zvířatům dát třeba jen lokální výhřev (což teda ti velcí škrtiči se bez nich i obejdou). Pokud budou mít lokální výhřevy, tak kontrolovat teplotu v místnosti, aby se to přez den naopak nepřehřívalo a v noci dotápět místnost třeba malým olejovým radiátorem s termostatem. S tou teplotou to chce vychytat, ale není to nic, co by se nedalo.

My tohle řešili před 3 rokama, nechali jsme si bývalou dílnu adaptovat na chovatelské zařízení o 3 místnostech, přičemž každá je uzpůsobená pro zvířata s různými nároky, takže teď můžem chovat jak horské studenomilné, tak i tropické druhy a je to docela pohoda :-).

Takovýto krcálek bych udělal jako jedno terárko pro pár mřížek, vykachličkovat stěny, pod kachle topný kabel, vyřešit odvětrávání, do dveří bych hodil na koso kukací/vchodové dvoukřídlové dveře... je dost otázka kolik do toho chceš vrazit, a jak chceš, a aby to vypadalo.

Pokud ale máš možnost takovýho prostoru, je to potřeba důkladně promyslet, ev. si krapet hrát s tužkou a papírem...

edit: ev. by se dal udělat cca 4patrový rack - musí se hodně pracovat s rozměry místnosti a ev. rozměry adultních zvířat.

Edit 2 : Mřížky jsou dobrá volba ;-)

No já nevim, když tam budeš chtít s něčím manipulovat, tak to vychází na 2 tera nad sebou 170x100x80-90cm. Což jsou 2 hadi. Dva v jednom tera je masakr, pač je sám neoddělíš jak půjdou po jedné kořisti. Mít metr před terárkem na manipulaci s mřížkou nebo pmbčkem je hraniční. V dospělosti je to práce pro dva lidi :-)

V plánku máš víc místností, šáhl bych po nějaké větší co má stěnu s venkem, pro větrání.;-)

Ostatní místnosti jsou zabrané ať už dřevo, nebo náhradní díly na auto a tak.Tahle jediná je volná.
Myslel jsem spíš 4 tera o rozmrech 200x100 a výška 45cm .Pokud bych měl dělat 2 terária, tak to se mi zdá lepší udělat z celé místnosti jedno velké.

je to skoda, tak veliky sklep a vzit si na tera mistnost tu nejmensi. a jenom kvuli bordelu. bordel vyhazet, co potrebujes strc do mensi a mas velkou.

Přesně tak, vzit nějakou vetší místnost s oknem a hlavně fakt udělat pořádný větrání, bez toho se to nedá. Taky plánujem místnost ve sklepě, je to o něco málo větší + je tam okýnko cca 60x60 cm, ale stejně se tam musí dát ventilátor, jinak by to začalo okamžitě plesnivět.
Jinak jak tady někdo psal, nedovedu si představit manipulaci s např. 4m tmavkou na jednom metru, kor když tam pak budou stát dva. A celá místnost pro hady mi taky nepřijde ideál, jak už kvůli těm dveřím, jak psala Aurifer, tak když se ti kolem nohy začne omotávat tmavka, neni to nic příjemnýho, ještě kdyby na mě při tom čuměli 3 další tavýhle h*vada, tak je to celkem o hubu ]:)

Podle mě je ta místnost naprosto nevyhovující Vašemu záměru. Půdorys terária 200 x 100 je pro tyto hady nedostačující zlášť při té výšce 45. V takovém taráriu není možná ani jakákoli manipulace. Být Vámi, pokusím se najít jiné řešení, nebo počkám až budu moci nabídnout těmto zvířatům to co potřebují.

Chapče,ještě nedávno jsi nevěděl,jakou máš dát žárovku do terárka a ted tady radíš jak postavit hadárnu.::)
Kolik terárek se tam vejde,je úplně jedno.Protože se ta místnost bude stejně pořád předělávat podle druhu chovaných zvířat a druhů co človek zrovna má doma.Nevěřím,že by někdo vydržel u pár zvířat jednoho druhu celý život:-D
Co je důležitý,tak rozhodně okopat stěny a udělat izolaci.To samý u podlahy.Pořádně z izolovat.Další je vetrání,kdo chová velký hady ví,jak to smrdí,když se vykadí krajta a leží to tam 12 hodin v teplotě 25°C.:-)při rošení bude vznikat obrovská vzdušná vlhkost,když se neodsaje,budou plesnivět zdi a strop.A to tak,že bude všechno černý.A k tomu se přidá další 10 problémů na které přijdeš až když budeš stavět.

Zbytečný to neni, ale dá to nějakou práci + sežere to nějaké finance, a ty velcí škrtiči se ti tam stejně nakonec nevejdou ;-) Pokud slevíš z nároků a přešel bys na menší druhy, co nejsou tak náročné na prostor, tak by to mohla být terarijní místnůstka celkem dobrá :-)

Myslim si,že když te to baví,tak dělej to z čeho máš radost.Můžeš tam místo velkejch krajt,nacpat 10 terárek na regiusky.Ale to je ta poslední věc.Nejdřív to zprovozni,aby se v tom dalo bydlet 24hod/denně.Počítej s tím,že jestli tě to chytne,budeš tam trávit většinu volnýho času.:-)

a zdejší uživatel fleky chová a odchovává tmavky i tu svou největší 6m v teráriu o rozměrech 2m x 1m a výška 45cm. Prosím moc neřešte to, co do terária budu řešit až časem sám děkuji!V tomto vlákně řeším co je potřeba k tomu abych předělal sklepní místnost na místnost s terárkama. Děkuju moc těm co se i snaží pomoci

Jen mi přijde zcestné označovat Bali jako nějakou trpasličí formu, ten rozdíl ve velikosti v poměru k jiným, například pevninským formám je skutečně zanedbatelný. Důvodů proč chovat tuto krásnou formu by se jistě našlo mnoho, ale velikost tam zrovna nepatří. Tak jen aby časem nedocházelo k nemilým překvapením, až se hádek už nevleze do okurkáče;-)

No taky moznost koukal jsem na dwarfy. Jako první věc to bduu muset omlátit zdi udělat podlahu (izolace) ptom i ty zdi, elektroniku rozvést a pak budu řešit jak budu dělat terária, a co do nich. kdyby někdo věěl jak přesně odizolovat tu místnost a to větrání. Tak budu rád. A jestli bych musel udělat to větrání až ven tak by to byl celkem problém, možná by stačilo i větrání do chodby.. tam je celkem průvan od otevřenejch oken. v ostatních částí mástností
aurifer a melda Díky za podporu máte pravdu co bych pro rozšíření chovu neudělal:) :x:

no tak nevím.. co s tim:( :(

Probourat okno na vetrani nebo instalovat do zdi ventilator aby se tam ten vzduch alespon trochu menil, rozsirit dvere, aby ses tema polozatarasenyma futrama vubec dostal dovnitr, a pak by to MOZNA mohlo fungovat. TEda za predpokladu, ze ty planovany terarka vubec dostanes dovnitr. Tu udrzbu si ale stejne nedokazu moc predstavit...

člověče neblázni, narvat 4 terárka do takhle malýho prostoru. Na manipulaci se zvířaty vně terárko budeš mít cca 70cm x 2metry, což není nic moc. Melda psal vesměs co já, odizolovat, odvětrat a vyřešit topení ...

No jestli chceš zůstat u velkých druhů a chceš dát velkým hadům aspoň trochu prostor, udělal bych z toho místnost pro hady s "kukacím" vchodem. Nátěr proti plísni, obložit kachličkama, topný kabel s termostatem pod kachle, odvětrávání a nějaká ta regulace. Jelikož mám párek P.r.bali, budu něco podobného muset řešit tak napřesrok. Rozhodně budu čerpat z toho co jsem viděl u filaretic - protože to zkrátka funguje ;-)

Obrázek vchodu pro ilustraci. (vysvětlím barvičky - zelená = panty, kliky, tmavě modrá - rám dveří z JEKL profilů, světle modrá = princip otevírání)

[http://img193.imageshack.us/img193/7849/hadarnasil  ver.gif]

Nevím jak tmavky, ale mřížky ocení polici na čumění ... viz maxi teráka z reportáže u filaretica ...

Jo a to větrání musíš vyvést ven. Koupíš kanalizační rouru DIN100 (oranžová trubka o průměru 10cm) a vyvedeš jí u stropu přes sousední místnost až ven,do ní koupíš potrubní ventilátor, zpětnou klapku a mřížky-aby ti do ní nehnízdili ptáci :-))

To je můj názor.

Otevírat dveře dovnitř je nepraktický a teoreticky i nebezpečný pro zvířata.

Jo a to větrání musíš vyvést ven. Koupíš kanalizační rouru DIN100 (oranžová trubka o průměru 10cm) a vyvedeš jí u stropu přes sousední místnost až ven,do ní koupíš potrubní ventilátor, zpětnou klapku a mřížky-aby ti do ní nehnízdili ptáci :-))

Kanalizační roura je na kanalizace, proč tam nechceš dát flexo trubku na vzduchotechniku (hliník či nerez se spirálou).

Tak to přidej :)
Já se z mřížkama snažím "pracovat". V den krmení je nechávám napokoji, ale jinak je cca 2x týdně vytahuji z terárka a mám "na ruce". Velký had musí být zvyklý na lidi a neměl by kousat (do člověka :-D ).
Říkám si : " Když bych nezvládnul 2 metrovýho drobka, co bych pak dělal se 4metrovým ?"
Zatím klepu na dřevo, mám je cca půl roku a ještě po mě ani jedna, ani jednou, nevystartovala. Cca 2x mě pochcali, ale jinak OK ...

Tak včera jsem po dlouhé diskuzi dohodl že budu mít terária v místnosti o rozmerech 5x4 metrů s oknem.Nebudou tma jen terária ale i ostatní věci ale budou tam terária rozměru 250x150cm což by konečně těm mřížkám stačilo, jen musím počkat než se ta místnost uklidí. Nejsou tam moje věci, takže to nemůžu nuklízet, já bych vyházel vše... Rodiče ne, ale alespoň jsem se hnul z mrtvého bodu :)

Nejsou tam moje věci, takže to nemůžu nuklízet, já bych vyházel vše...

Nikdy bych to nikomu nepřál, ale na tohle je dobrá taková menší povodeň :-D. To vím z vlastní zkušenosti. Já mám po povodni sklep vymydlenej :-). Pak už se nepřemejšlí co by se mohlo za 20 let možná někomu na něco hodit....Vyhází se všechno a je to :-D:-D

zdar:-D a.d.silver hele tuto je poslední varianta??nebo přijde nějaká jěště jiná??:-D
Já měl původně připravenou lepší variantu jak ta tvoje místnost.Je to jednoduchý:-D:-D:-D.Vyklidit bordel v -1 odstěhovat,ty kdož ti dali život do -1 a v patře udělat hádárnu jako fík :-D:-D
Ale to neva :-D
Ted zas chvilku vážně,jak moc je mokrý??(výška)a je to už osekaný nebo ne??Popřemýšlej jedu ted na tour de jednoplošník a večer tu budu:-)
Cejno,Cejno opět jsi mne zklamal:-|
Pak už se nepřemejšlí co by se mohlo za 20 let možná někomu na něco hodit....Vyhází se všechno a je to :-D:-D tak to s tebou nesouhlasím :-D,20let to nikdo nepotřeboval,tak se to vyhodí...:-D a nevím proč,asi to zákon schválnosti??,ale nejpozději do měsíce je to potřeba :-D,nejni tak se musí koupit za dlouhý peníz:-D a pak už to znáš "Já stč":-D,nebylo by to poprvé,ani naposled to vím zcela přesně :-D:-D

ahoj silver:-) já jsem ze staré školy ..poradím ti;-)"co se vleče neuteče":-)Dneska je tuším sobota???takže každý normální "vidle" jdou pařit a nebo hrát :-),pro prážáky :-D:-D
watch):-) ráno v 7:00 jsem tu jak na koni:-)
Nevím jak jsi na tom stran goldů(doufám,že jsi mi neodcizil "oslíčku otřes se");-)
Neboj pošuk ,když chce ....bude to jednoduchý a hlavně "pro socky"(bez urážky):))
Pavel

Cejno,Cejno opět jsi mne zklamal

Pavle ,věř že vím o čem mluvím. Ten tebou zmíněnej zákon schválnosti funguje sice dost spolehlivě. Ovšem po povodni jsou všechny ty věci tak v prdeli, že je vyhodit prostě musíš....
Koukám, že jsi zatím (naštěstí) s tímhle živlem evidentně do styku nepřišel....