Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium pro gekončíka nočního

Dobrý den, prosím o rady pro začátečníka. Pořídili jsme si gekončíka nočního a chtěla bych poprosit o rady, zda máme terárium správně vybavené. Zadní stěna je vyrobená z polystyrénu se směsí lepidla, písku, kamínků a cementu. Na dně mám tera písek a lignocelem, žárovka je zatím provizorní, ale už se mi dělá výhřevná, vložená do květináče. Domeček jsem mu včera koupila větší, tento na fotce se mi na něj zdál malý. Chtěla bych koupit topnou desku pod teráriu, mám koupit nějakou menší, která bude jen pod částí terária? Jak ji mám pod terárko dát? Na nějakou desku, pak tu topnou, navrch alobal a až pak terárium? Nějak se mi nedaří docílit požadované teploty v celém terárku, pod lampou má dobrou, ale jinak tak nejvíc 23, což je málo. Díky všem za rady pro začátečníka.

MonthyThePython-jestli se dobře dívam celéj vrch je odkryty.
Nikatin-jestli pišu dobře, že je vrh odkrytý, tak tam teplota kolem 25°C neudržíš, nepomuže ani žarovka,ani kabel,ani topná deska teplý vzduch ti pujde nahoru .....!? Je to akvárium, tak když přikryjes vrh, tak řešíme další problém nedostatečné větrání! Chce to koupit terárium, nebo s akvária udělat "terárko" s pořádným větráním aby byl co nejmenší uník tepla ;-)Když se na zvířata "chodí" z vrchu hodně je to stresuje.

Ano vrch byl původně odkrytý, ale nakonec mi gekončík vylezl po stěně nahoru, tak jsem musela tu zadní část zakrýt sklem, přední část je otevřená právě kvůli větrání. Jasný, chápu to, je pravda, že je pak únik tepla.Tak jedině nechat udělat víko přes celý vrch s větrací mřížkou? Klasické terárium mám v plánu, právě koukám po zašupovacích, tohle jsme měli už dlouho doma, tak jsem ho využila, je to prozatímní řešení.

Terárium je moc hezké ale jak tady bylo řešeno tak je třeba dát ze zhora větrání a dát otevírání z čela, další věc sahat do terária z hora je pro zvíře stresující. Na teplotu a světlo stačí obyčejná žárovka dát do jednoho rohu aby měl jeden roh teplejší a druhý studenější. Je lepší když tam bude mít více úkrytů, plus bych dodal do teráriu nějakou mystičku kde bude mít vlhký koutek.

Jestli je v plánu už terárium, tak bych už to akvárko moc nehrotil, viděl jsem, že mají lidi gekony v mnohem horšich podmínkách, a to vaše akvárko je pěkné a gekon ho bezproblému využije..do té doby než bude nové! To větrání, tam musí určitě být, zatím stačí když tam bude cca 5cm odkryto.Ale určitě by o chtělo terárium co nejdřív;-).

že vstup do terária zvrchu je pre zviera stresujúci, je síce teoretická pravda, ale zrovna gekončíky nočné s tým nezvyknú mať problémy. sám som začínal s chovom maculariusa v akváriovej nádrži, zhruba 3/5 vrchu som zakryl drevenou doskou (cez vyvŕtanú dierku prevlečený kábel + žiarovka v kvetináči) a zvyšok tvoril rám z drevených doštičiek, v ktorom bolo vetracie pletivo
kamarátovi som pred časom urobil podobné terárium zo starého akvária, akurát namiesto drevenej dosky je sklo (kábel na žiarovku ide štrbinou medzi "krycím" sklom a bokom nádrže, zdnuká je k stropu zo zlepených kúskov skla urobený "držiak" okolo ktorého je kábel omotaný a visí odtiaľ dole žiarovka v kvetináči)

v oboch prípadoch chované gekončíky nemali/jú žiadne stresy (vstup do terárií cez vyberateľnú vetračku)

zrovna eublíkům je ten přístup shora uplně jedno. Navíc ono si na něj zvykne většina zvířat, je to spíš takové stále se opakující dogma, než uplně pravda. Ale velkou nevýhodou těchhle akvárek-terárek je právě horší větrání a špatný teplotní gradient. Takže jako nouzovky se na kratší dobu použít dají, ale není to pro zvíře uplně ideální, ikdyž eublíci dlouhodobě fungují i v plastovém kýbli. Navíc co se týče toho přístupu zvrchu, tak ten je obecně o hodně horší a pracnější, než u terárek s přístupem z boku. Ono je potřeba počítat s tím, že do terárka se poleze podstatně častěji, než do akvárka.

to záleží na tom, jak jsi manuálně zručná. ono pro někoho, kdo je šikovný fakt není problém si terárko slepit. Dříve jsem si terárka lepila, nebo předělávala ze starých akvárek. Ale v současnosti je rači kupuji, páč mám obě ruce pravé (což je pro leváka dost na závadu :-D) a je s tím práce, která zabere čas, který bych mohla využít smysluplněji. Pokud to nebudeš kupovat v nějakým předraženým petcentru, tak se to určitě vyplatí koupit, výrobců pěkných terárek za rozumnou cenu už pár je.

Takhle, ono u sklenářů si nechat udělat terárko může být OK, ale taky dost pro zlost. Záleží na konkrétním sklenáři, pokud i lepí terárka. Pokud ne, tak často sice dokáže terárko slepit, ale tak, že si ho člověk musí ještě dodělat, páč by do toho nemohlo přijít živé zvíře (ostré hrany, velké mezery atd atd...) On ne každý sklenář myslí jako chovatel, takže mu řada věcí vůbec nedojde ;-)

Lignocel s pieskom, alebo podobný substrát, sa dá použiť napr. do kladiska, ak máš chovnú skupinu a množíš ich. Prípadne sa môže dať do nejakého uzavretého úkrytu, kde chceš udržiavať vyššiu vlhkosť a ktorý môžu gekončíky využívať napr. kvôli zvliekaniu.
Ja som viac rokov choval gekončíky nočné na obyčajnom prepranom riečnom štrku, aký sa používa v akvaristike. Mali popri suchých skrýšach samozrejme aj spomenutý vlhký úkryt (lignocel+piesok), ktorý využívali najmä samičky.

Tak se jdu jen ohlásit, že máme už asi 3 týdny nové terárko:-)Nechala jsem si ho nakonec i s pozadím udělat u pana Roupy a jsem spokojená. No a hlavní je, že myslím, že náš gekončík taky.Zabydlel se hned, za tu dobu co ho máme se už 3x svlékl. Jak často se gekončíci asi svlékají? Je fakt, že netuším, jak je ten náš starý, mám ho ze zverimexu a oni to nevěděli]:( Topný kabel už mám vedený taky vrchem, na fotce je ještě v zavírání.
Díky všem za rady a připomínky.

Ještě se zeptám...je nutné UVB světlo do terárka? Mám zatím obyč žárovku, teplo má v pohodě, pod světlem těch 30, v úkrytu kde je často tak 26. Mám to na spínač, přes noc má zapnutý kámen, na kterém se vyhřívá, ráno je před zapnutím spínače často tam. Prý je pro dobré trávení to UVB důležité? Tak nevím, zda mám pořešit ještě jedno světlo, to co mám teď dát slabší a přidat to druhé?

Taky bych chtěla pořídit blaptica dubie, jak jim nejlíp zajistím tu teplotu, kabelem? Musím to nějak vychytat, chci časem k naší slečně ještě jednu pořídit, tak ať mám to krmení vymyšlený:-) Tisícovka je síla. Já právě nevím kolik na začátek pořídit,do jak velkýho boxu, aby se mi to množilo a stačilo to na běžný krmení.