Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem P.reticulatus - MADU

Pánové prosím, můžete mně k této formě reticulatky poskytnout nějaké údaje - zkrátka co o ní víte ?
Internet mám také,ale chci se zeptat v tomto chovatelském kolektivu co se o této krajtě ví....
Díky.
M.

Ostrovní forma, údajně nejmenší z reticulátek. Měl jsem možnost vidět osobně dospělý pár. Mohu potvrdit, že jsou do 2m, velmi štíhlé. Jsou nejmenší, ale taky bohužel nejméně kontrastně vybarvené. Jsou to taková šedá "kačátka". Nemohu to tvrdit globálně, ale ten pár co jsme viděli byl nejkousavější a nejagresivnější ze všech reticulátek, co jsem viděl. Obecně se to o nich říká a opravdu dělali čest této pověsti. Měl jsem jednu v ruce na otevřeném prostranství a byl to docela taneček, aby mě nekousla :).

Upřímě, po studiu literatury a fotkách z internetu - jsem si pro ně jel, ale na místě jsem z toho vycouval a raději si zvolil lokalitu bali.

Závěrem : Pokud chceš malou reticulátku a mít něco spešl, jdi do ní. Počítej s tím, že budou více kousavé, málo nekontrastně zbarvené a ani o případné odchovy nebude zas takový zájem.

EDIT:
Reálná kresba madu
[166142_489344112225_501117225_5767436_679385_n.jpg ]

Pro porovnání kresba bali :
[10BaliYellowheadReticp2.jpg]

Díky za info.
K mé otázce mě právě inspiroval tvůj článek na teraporadně.
a prosím tě co taková reticulatka stojí ?
U nás je asi nikdo nechová že ?
Já chovám jen boa (Crawl Cay,Belize a tak)a reticulatku bych chtěl už dlouhodoběji zařadit do chovu, jen nejsem v kontaktu s lidmi co je chovají , znám spíše chovatele hroznýšů
Tak pokud znáš na mé otázky odpověďi tak mi sem písni prosím.
Děkuji.
Pepann

Zkus kontaktovat filaretic v německu. Měli na prodej adultní pár ... O někom kdo by je choval v čechách nevím. I když ti je bude někdo (nejen) v čechách nabízet, doporučuji si předem ověřit jak reference chovatele, tak vidět rodiče.
Bohužel jsem při pátrání po mřížkách v čechách narazil na lidi, co nabízeli hetara Kayudaie, ale později jsem se dozvěděl, že geny albinismu byli na mláďata přeneseny díky křížení pevninských albínů se samicí Kayudaie. Upřímě, kde je záruka, že ti z "Kayudai" mláděte nevyroste turbohovado? Při výběru nákupu lokalitních forem doporučuji oči otevřený ;-)

Ono vůbec tvrdit, že jací rodiče, takoví potomci je dle mě off. Ponechám-li stranou fakt, že hodně chovatelů i v zahraničí dokáže lhát, vydávat importovaná mláďata za potomky svých zvířat s lokalitou určenou podle sběru v "nejslavnějším" městě či vesnici obchodníky (někdy i podle prodejnosti), pak jak bylo řečeno v jiném vlákně, importovaná zvířata se na čas v růstu zastavují a jsou svým způsobem "podražená". Takže velikost rodičů stejně jako jejich zbarvení nemusí být zdaleka určující. Genofond bohužel vidět není. Kdysi jsem tu komentoval dopárování ametystiny po letech, kdy si dotyčný fandil s tím, že dotáhne zvíře stejné krve, stejné "lokality", když to bude z importu. Osobně si myslím, alespoň na základě toho, co jsem už vícekrát viděl na vlastní oči, že je to holý nesmysl, ať se jedná o chondra nebo regiusky (mimochodem jejich vypouštění po vykladení na naprosto jiné lokality dělá už nyní slušný bordel), reticulatky nevyjímaje. Díky mixáži sběrů pochytaných mláďat z různých míst nelze už zaručit ani to, že si člověk vybírá do chovu dva páry z "jedné várky" z jednoho místa.
K dosahované velikosti zejména "trpasličích" populací - z informací, co jsem četl ze zahraničí (budu rád, když mě Iceman doplní), není prý genetická (na rozdíl od dwarfů P.b.progschai). Tak jak jste naznačovali v jiném vlákně, ovlivňuje se v chovech záměrně růst těchto hadů "konkrétními technikami", aby se dali vůbec jako malí prodávat. Na řadě míst, kde se tito "malí" hadi vyskytují bývá totiž na rozdíl od chovů v péči člověka daleko omezenější potravní nabídka, šance se nažrat je silně redukovaná a také se dost často jedná o nepříliš "kaloricky" významnou potravu (viz to zkrmování kuřat oproti potkanům). Když to porovnáme, silně to připomíná ty zarputile nabízené mini Hogg islandy, kteří při dobrém krmení dosahují bez potíží velikostí normálních imperatorů a kdy jsou samice schopny atakovat hranice 2 - 2,5 metru.

Zajímavý příspěvek. Osobně mám za to, že jsou lokality u kterých je dosahovaná velikost dána geneticky. Otázkou zůstává do jaké míry je to způsobeno i jinými faktory. Samozřejmě, že adultní importy z těchto ostrovů (nenabízejících mnoho zdrojů) jsou defacto podseklá zvířata. Zde je těžké říct jaká by byla velikost kdyby ta samá zvířata pocházela z jiné lokality s příznivějšími podmínkami. Pak je zde otázka odchovových zvířat, do jaké míry je dosahovaná velikost ovlivněna krmením a do jaké geneticky. Je určitě rozdíl jak jsou krmeny full-sized varianty a jak tyto dwarf (viz. doporučení na krmení kuřaty). Krmením se dá opravdu dost ovlivnit dosahovaná velikost. Jako příklad mohu uvést overfeeding samic a underfeeding samců v některých velkochovech. Zde je přirozený rozdíl mezi velikostí samce a samice přiveden do extrému. Čili zůstává otázkou, jaký by byl přirozený rozdíl mezi zvířaty (normal,dwarf) drženými ve stejných podmínkách a se stejným přísunem potravy.

Čili zůstává otázkou, jaký by byl přirozený rozdíl mezi zvířaty (normal,dwarf) drženými ve stejných podmínkách se stejným přísunem potravy.

Na tuhle otázku by ale alespoň částečně mohl odpovědět experiment. Kdyby někdo z vás chovatelů reticulajd pořídil stejně starý (spíš co nejmladší) "dwarf" ostrovní formy a "full sized":-) reticulajdy, řekněme od každýho po páru a poskytl jim naprosto stejné podmínky, potravu i četnost krmení. Z toho už by se nějakej závěr učinit dal. Zejména kdyby takovejch chovatelů bylo víc....
A ještě zajímavější by bylo ten pokus protáhnout až do dalších generací:-)

Souhlas, jen nevím, kdo by se do toho pustil. Nakoupil dwarfy, udělal z nich hovádka, pěkně by do toho pár let investoval. Pak by přišel se šokujícím odhalením, jenže by se stejně nakonec nic nezměnilo:-D Ten kdo by chtěl mít dwarfa by pouslouchal to co se mu víc líbí, a ten kdo by ho chtěl prodat by se jen tak takového skvělého komerčního označení nevzdal.

Souhlas, jen nevím, kdo by se do toho pustil. Nakoupil dwarfy, udělal z nich hovádka, pěkně by do toho pár let investoval. Pak by přišel se šokujícím odhalením, jenže by se stejně nakonec nic nezměnilo Ten kdo by chtěl mít dwarfa by pouslouchal to co se mu víc líbí, a ten kdo by ho chtěl prodat by se jen tak takového skvělého komerčního označení nevzdal.

Mám tu razítko, hned to podškrábnu:-D

Přesně tak, na to narážím. Obecně se totiž v chovech razí "dwarfy" nekrmit a naopak "klasiku" přecpávat. U prvních přece potřebujeme, aby byli maličcí a u druhých aby to byla steroid hovada. Stran zkušeností s tím, kolik které formy doopravdy dosahují bude asi kámen úrazu i v době, resp. délce chovu těchto forem v péči člověka obecně. Vyjma opravdu letitých chovatelů typu Bob Clark si myslím moc lidí brát vážně stran poctivých informací o růstu či dosažených velikostech ani nelze, protože nemají taková zvířata v chovu zvířata vůbec dlouho (hovořím o horizontu dvaceti, třiceti let zkušeností s hady z různých oblastí). Jelikož jsou reticulatky dlouholetými zvířaty, ten kdo u chovu vydrží, chová v podstatě stále stejné kusy a vyhodnocovat něco na základě chovu čtyř zvířat asi ani nelze. V tom by byl expertiment, jenž naznačuje Cejna daleko přínosnější:-)

Jak vás tak poslouchám pánové tak se asi na ten tenký led s těmi reticulatkami pouštět nebudu.
Chovám jen boa, ale takové spíše chuťovky Crawl Cay,Belize... a vždy jsem do chovu chtěl reticulatky
Prostor na ni mám, v tom problém není, ale uživit ji to by problém už byl - zvlášť pokud by se zadařilo a já pak zjistil že misto dwarfů mám doma turbodwarfa.....
Tak asi zůstanu u těch boa a peníze vložím do párku boa - leopardů... tedy časem...8-)

No když jsi to tak fofrem vzdal, tak raději růstaň u těch boa :-D:puff:
Osobně bych se nebál nakoupit od filaretica nebo Boba Clarka. Počítej, že opravdový madu (superdwarf) ti vyroste cca 180 až 250cm, např. Kayuadi (dwarf) 300 - 400cm.

Pokud chováš velké boa, tak se reticulátek bát nemusíš. Jsou sice dlouhé, ale zase v porovnání s boa jsou podstatně subtilnější. Stejně dlouhá reticuálátka bude na 1/3 až 1/2 váze boa (hlavně samice). Pokud jsi na vážkách, doporučuji návštěvu nějakého chovu, kde můžeš reálně vyhodnotit situaci.

EDIT - jsou sice subtilní, ale jinak mají nejhustší svalovinu ze všech hadů. Takže počítej s tím, že mají sílu.

Tak já vás vyvedu z omylu.Ten pokus učiněn byl...a to dokonce u nás i když nevědomky.V době,kdy Míša David začal být populární,zkrátka někdy zkraje 80tých let(to je retro) se sem dostala docela slušná zásilka pro Z.Vogela z Thajska,myslím...a to tmavek a mřížkatic.Nevím samozřejmě co se stalo se všemi,vím,že jich taky dost pochcípalo,ale vím o třech kouskách a podle toho co se tu píše,tak jeden z nich musel být ten Dwarf...asi...Byl to samec s krásně žlutou hlavou a dost pestrého zbarvení.Vypadal jak přerostlé mládě.Dnes by byl v ceně.Za deset let dorostl něco málo 3m.Ostatní byly klasika a měli k 6m.Dál nevím co bylo,jen to,že se pak dostali do pražský ZOO,někam na karanténu.Startovací velikost byla stejná,krmení bylo stejné(byl neomezený přístup k laboratorním hlodavcům,slepicím,atd).Majitel ho nazýval kryplem,protože byl malej a vzteklej jak čert.Podosažení 5ti let ho dali k ostatním mřížkám,aby toho druhýho velkýho samce vyprovokoval k páření.Ráno bylo terárko plný krve,ten velkej samec byl nacpanej v rohu,chcala z něj krev,měl na sobě desítky tržnejch ran a ten malej hajzl ho rval hlava nehlava.Tak ho oddělili a bylo po pokusech s pářením.Pak po revoluci se dostali do té Zoo a dál nevím,někdy se pokusím zeptat,ale dejte mi čas,nemám kontakt.Tak takhle.

Tak my se zde bavíme o lokalitách s menším vzrůstem. Toto je trochu jiný případ a není na tom podle mě nic zvláštního. Je celkem normální, že i na stejné lokalitě i ve stejné snůšce mohou dosahovat zvířata různého vzrůstu. A jestli měl opravdu 3 metry je to pro samce pořád celkem v normě (i u pevninských). Spíš tech 6 metrů je na samce nezvyklé. IMHO kdyby nechali samici s tímto menším samcem, mohli se spíš dočkat nějakého odchovu než s tím větším:-)

Zrovna vloni kamarád odchoval u tmavek "dwarfa" v jinak klasické snůšce, který se taky nehodlá účastnit obvyklého růstu, stejně jako se Jardu Gilarovi povedl odchov "dwarf" constrictorů v nějakém vrhu (podrobnosti už si nepamatuji). O tom, že je nějaké zvíře jinak velké, nebo jinak zbarvené ještě nic nedokazuje. I mezi lidmi jsou liliputi, jejichž potomci jsou zase obvykle vzrostlí lidé. Dělat závěry i z několika zvířat bohužel zkrátka stejně nelze. Za hodnověrný vzorek lze považovat totožně se chovající "desítky" zvířat, jinak se jedná stále o jednotlivce, kteří maximálně dokazují vnitrodruhovou variabilitu, nebo i geneticky nepřenosnou modifikaci.

Myslím,že v těch letech ještě nebyly tak rozšířený farmy a obchodníci to braly od lovců z různejch končin a tak se tam mohly dostat i různý ostrovní formy.Jasně,že to nic nedokazuje,dneska by se to dalo stvrdit třeba nějakým vyšetřením DNK a jasně by to chtělo víc kousků.Nějaký pamětník týhla zásilky by se možná našel,trchu asi už senilní,ale třeba by si na něco vzpoměl.

No velikostně je možná porovnávat lze, váhově také, ale temperament hroznýšů daleko zaostává v porovnání s valnou většinou reticulatek. Dvoumetrová reticulatka s člověkem zacvičí víc, než jen o maličko kratší, byť o něco robustnější zmiňovaná sonora, která obecně nepatří zrovna mezi zvířata na tahání. Sám chovám sonory (asi nejvzteklejší ze všech hroznýšů, co jsem choval) i z nich vzešlé leopardy a porovnávat je stran útočnosti i když je nijak extra netahám vyjma čištění ubikace s reticulatkami, které jsem poznal si netroufám. Osobně jsem nezažil hroznýše, který by útočil skoro na polovinu svého těla, zatímco stejně dlouhá reticulátka bez potíží "skáče".

Tak mě osobně mřížky imponujou víc než boa. Kdybych měl místo, šel bych ještě do dalších zvířat, ale ty prostory to je průser - nebavíme se o teráriích, ale pokojíčkách. Potvrzuji Epanteriasův výraz "skáče". Moje zvířata v klidu dosáhnou ze zadní poličky až k šoupačkám. Máme rituál, že když se nekrmí, pohladím je po hlavě tyčkou. Oni v tu chvíli přepnou a zatáhnou esíčko, pak se dají brát na ruku. Pokud tento rituál neudělám, útočí. Není se čemu divit, i celkem vzrostlé mřížky lze nalézt hodně vysoko ve stromech.

Jen pro doplnění ...není jen Madu, ale třebas krapet větší Jampea (chová ji superboa, že?) a pak už zmiňovaný Kayuadi (který by měl být cca o metr menší,než bali).

Ty jampeáky prodává bob clark a tuším, že i pan Mendl je teďkom nabízí. Co jsem koukal na web, pan Mendl lokalitu neuvádí, ale dle kresby bych to hádal na jampeáky.

Ano, samice která má k 16ft (4,8m). Ono stejně Jampey ani moc lidí mezi dwarfy neřadí. Bývají stejně jako Kayuadi, Bali a třeba Selayar řazeny mezi formy střední velikosti. Pokud je to tedy hra na fullsized, medium a dwarf, která je mě osobně příjemnější než dwarf, super dwarf, ultra mega maxi super dwarf atd:-)

Jampeu jako superdwarfa jsem zatím prodávat neviděl. U nás snad Jampeu jako dwarfa a Kayuadi jako superdwarfa a jsem celkem zvědav jaký bude název třeba pro Madu až se tady začne prodávat. Pak tu jsou prodávány dwarf, superdwarf zvířata bez určení lokality. Tam si netroufám říct co to je, protože nedokážu podle vzhledu odhadnout z kterého ostrůvku Taka Bone Rate mohou pocházet. Ale tohle tady asi stejně nevyřešíme, já myslím že pár podnětů k zamyšlení tu je a každý si z toho vezme to co potřebuje.

[jampea2.gif]

had se 2 metry superdwarf stopro není

a na to jsi přišel jak? Nechci se nikoho zastávat, ale u reticulajd to tak prostě je. Rodiče můžou být třeba F1 generace tudíš prckové F2 a to už prostě nikdy nebude jak z přírody, takže pokud maj prostor a příjem potravy tak ti klidně prcek vyroste ve velikou mřížku. Jediná možnost jak udržovat menší formu je stále do nich házet krev z přírody. Už i ty F1 jsou většinou v teráriu větší než jejich rodiče pokud maj tu možnost.

Myslel jsem, že se velikosti lokalit se určují predevším podle "mature" - tzn. velikosti kdy jsou schopni se reprodukovat. To o ideálních podmínkách je jistě pravda, ale zase uznej, že k určité diferenci mezi lokalitama je - např. žluté hlavy u bali, nevýrazné zbarvení u madu atd. Mám potvrzeno, že madu lokalita má opravdu do 2,5 metru max. 7letý chovný pár má 180cm ...takže tam by už mělo být i něco genetickýho. Apropos : had dosahuje největší délky poslední den svého života :), takže pravdu mají pánové, co psali výše. Kdo z nás měl mřížku celý její život? moc nás asi nebude....

Tak vám povím, že o těch madu docela přemejšlím, terárka na pár bych měl ... jen ještě nemám kousací rukavice a pláštěnku :-D

Nekonstatuju kresbu a zbarvení, to je odlišný i na růzých lokalitách v jedné zemi, měl jsem to šanci pozorovat v Malaysii a každá lokalita a byli to jinak zbarvený zvířata to stejný pak o kousek víš v Thajsku. S tou dýlkou jde taky o růst v průběhu života a když ti superdwarf doroste do 3m v 4 letech a je daleko větší než jeho rodiče tak je to vše jasné. Ty Madu popravdě ani nějak neznám, co tu píšete, tka jsou to opravdu prckové a asi v evropských chovech nejosu tak dlouho, ale jsem si jestej, že třeba ve 3 generaci budou mít klidně přes 3m když budou mít prostor pro růst a pravidelný příjem potravy.

Michal: pokud mě cituješ, tak cituj přesně a nekomol moje výroky.. psal jsem, že 1,5 roku staré zvíře se 2 metry není superdwarf, ne že had se 2 metry není superdwarf

jako superdwarf je označována jen Madu forma, která má stejné zbarvení i v dalších generacích (podle zvířat, která jsem viděl öznačená jako Madu)..

Můžete mi tedy vysvětlit v čem je ta kresba tak charakteristická v porovnání například s Kalatoa, která je taky "superdwarfem".Kromě toho by mě zajímalo, jakým klíčem tady určujete jampeáky a Kayuadi. To jsou věci na kterých se neshodnou ani dlouholetí chovatele mřížek v zahraničí, protože zbarvení těchto zvířat je celkem variabilní i v rámci jednoho ostrova. Možná byste jim to mohli konečně vysvětlit. A dost, už vám do toho nebudu hloupě kecat;-)

Iceman: souhlasim s tebou. Sám to mohu velice dobře potvrdit. Samozřejmě nemohu plně potvdit z těhlech ostrovů, ale měl jsem možnost porovnávat reticulajdy z lokalit, který byli od sebe třeba 100km a jak jsem psal barevně je každá lokalita jinačí i v rámci pevniny.
Cejno: souhlasim taktéž. Iceman něco aspoň ví:)

Tak pokud se bavime o "superdwarfech", tak samozrejme nemuzeme pocitat ani s jednim s momenatlnim poddruhem uznanym, ze je ciste superdwarfdwarf, pac vsechny dosrustaj do slusnejch rozmeru. To je jasny.
Takze jak bylo zmineno se tam zminuje predevsim forma z Madu a asi jeste Kayaudi a Kalatoa. Jako jak Abe pise, ze maji urcite rozpoznavaci zbarveni to je celkem pravda, ale nemas zaruceno, ze vsechny maj takovyhle zbarveni, vzdycky sou naky anomalie a pokud si pamatuju, tak si to psal jako znak, ze diky tomu nemuze vic vyrust (jestli sem to pochopil blbe, coz je hodne pravdepodobyn, tak promin:)). Ale o zbarveni ohledne velikosti nejde. Jde o to, ze na tech ostrovech proste nemaj narok, aby dorostli do vetsich rozmeru, takze zustavaj proste zakrslici, nemaj duvod tam rust. Ale kdyz se dostanou do zajeti a dejme tomu uz 1. nebo 2. generace v zajeti muze dosrustat stale vetsich a vetsich rozmeru (a rozhodne maj velkou sanci prerust rodice). Prizpusouji se lepsim podminkam, mylsim tim ohledne potravy atak. Jako nerikam, ze najendou budes mit 3,5m potvoru, ale klidne se to muze stat u dejme tomu x-te generaci v zajeti. Vubec nbych se tomu nedivil. Sice nebudou dorustat nak o hodne vetsich rozmeru, maj to dany geneteicky a to se blbe meni:)
jinak jeste bylo zminena agresivita. v prirode sem mel moznost jen s mrizkou (ponekud hoodne klidnou:D) a horznyse sem zivyho nenasel. ALe co sem slysel od lidi, co maj s hroznysama v prirode zkusensoti, tak jako svine neskutecny:) Takze bych je neshazoval k ohledu k mrizkam:) Takze psat, ze povaha zaostava je ponekud hodne troufaly se mi zda:)

Je potřeba se zase vrátit zpět do indonésie a trochu se zamyslet. S kdejakou bouří může na kmenu přicestovat z jednoho ostrova na druhý ostrov nějaký ten zbloudilec a podělit se s genama. Ostrov madu je celkem malý a částečně izolovaný od možného zavlečení právě přes ostrov kalaota.

Další pravda je o krmení zejména mláďat. Hadi nejvíce rostou první roky života, při dosažení pohlavní dospělosti se růst zpomaluje. Veřím, že pokud se mladá zvířata krmí s rozumem, lze jejich velikost podstatně ovlivnit.

A dost, už vám do toho nebudu hloupě kecat;-)

Konečně rozumné slovo, jak to tady ty dva dny sleduji, tak na to ani nemám sílu. Tak jenom pár poznámek: k těm barvám - ani na Bali nejsou všechna zvířata žlutohlavá, to že Wollner nabízí takové odchovy by se už dalo nazývat selektivním chovem, bavíte se tady o dvou poddruzích a ano je tam určitý rozdíl hlavně v kresbě, na druhou stranu jsou i mezi jampeanusema velmi zajímavě zbarvené zvířata - zlatá, stříbrná, calico apod. např. nyní jeden Rakušák prodává tohoto samce http://www.reptile-house.com/media/content/P316014 1.JPG

ad velikost F generací, v uvedeném inzerátě je určitě jedno zvíře F1 od albinosnakes po samici asi 180cm, ale nemusí se čekat na F stačí ty wéefka řádně krmit a pár let počkat viz toto:

V roce 2002 vědci M. Auliya, P. Mansfeld, A Schmitz, W.Bohme - Rewiew of the Ret. Python (P.Retic. Schneider 1801) With the description of new subspecies from Indonesia Naturwisssenschaften 89:201-213) popsali dva poddruhy saputrai a jampeanus - první z ostrova Selayar a druhou z ostrova Tanahjampea a okolních ostrůvků. Právě poddruh jampeanus je v poslední době velmi populární v teraristice. Je to díky své velikosti, tyto krajty se onačují jako tzv. Dwarf a Superdwarf Retics a dále lokalitou - Jampea, Kayaudi, Kalaotoa. Poslední populace trpasličích krajt z ostrova Madu (Honey Isl. ) je už trochu odlišná a s velkou pravděpodobností se jedná o samostatný poddruh (možná Python reticulatus boneratensis). I když se u těchto trpaslíků uvádějí velikosti v dospělosti 2-3,5m není to tak docela pravda, stejně tak jako tvrzení, že je geneticky zakodované.Zčásti ano, nedorostou velikosti svých pevninských příbuzných, ale je to dáno hlavně nedostatečnou úživností těchto ostrovů. Např. známý chovatel Winslow W. Murdoch, který je choval jako jeden z prvních na světě, přiznal, že jedinci z prvního importu SD Kayaudi do USA v roce 1998, jako dospělí, za deset let v chovu dosáhli velikosti 270cm u dvou samců a samice dokonce 420cm a letos měla snůšku rekkordních 38 vajec, přitom obvyklá velikost snůšky této formy je 10-15 vajec

Samozřejmě je tato má citace už pár let stará, ale od té doby se změnil hlavně rodový název.

ad Michal - ty máš nyní jistě spoustu volného času, tak by sis to mohl po sobě zkontrolovat abys tam neměl tolik překlepů]:)

Zdravím Vás, nějak nechápu jak mám pochopit Vaší reakci. Myslím, že jsem nic co by odporovalo Vašemu příspěvku nenapsal.

Když jsem na to teď kouknul, tak to možná vyznělo trochu blbě. Myšleno to bylo tak, že ta citace je asi to nejlepší, co jsem se snažil celou dobu také dělat, ale nakonec jsem to stejně nevydržel.

jinak jeste bylo zminena agresivita. v prirode sem mel moznost jen s mrizkou (ponekud hoodne klidnou:D) a horznyse sem zivyho nenasel. ALe co sem slysel od lidi, co maj s hroznysama v prirode zkusensoti, tak jako svine neskutecny:) Takze bych je neshazoval k ohledu k mrizkam:) Takze psat, ze povaha zaostava je ponekud hodne troufaly se mi zda:)

No vidíš a já pár lidí, co je lovili znám a ani ti nemluví o hroznýších s takovým respektem při chytání jako u lovu reticulatek, které se na nich podepisovaly opakovaně. Nemluvě o značném rozdílu v zubech, jakožto semiarborikolně, někde i arborikolně žijících hadech lovících opeřence. Rozebíral jsem srovnání v chovech na základě vlastních zkušeností, ne o žádném "jedna paní povídala, aneb co mi nakecal prodejce". Ač sám jsem je v chovu doma neměl, měl jsem reticulatky na starosti v práci celých 5let a rukama mi jich málo rozhodně neprošlo. Bylo mi vcelku jedno, jestli má hlavu žlutou nebo zelenou a jestli bude v adultu dvoumetrová nebo "šestka", protože jediné co mě zajímalo bylo, jak jí sundat z ruky co nejrychleji, nacpat zpět do terárka (hovořím o malých exemplářích, s velkou bych to neriskoval) a pokud možno co nejméně vlastní krví zasvinit expozice. Navíc jejich mobilita se skutečně nedá rovnat žádnému hroznýši. Srovnávat jejich temperament a dosah je jako srovnávat tmavku a chondropythona.
Jinak se divím, že může někdo operovat stále s údaji od jednoho jediného prodejce a o tom, jaký viděl chovný pár a kolik měřil. To mi s prominutím připomíná školku. Já také chovám hroznýše daleko menších velikostí, než mají jiní lidé, jejich rodiče byli taktéž malí, ale bohatě stačilo kamarádovi krmit pravidelně jednu samici z mého odchovu a had je v současnosti o metr delší, než stejně staré zvíře, co jsem si ponechal do chovu. Vzhledem k tomu, že hroznýši vzácně přerůstají v chovech určitou velikost, tento má ve svých necelých dvou letech solidně našlápnuto..
Nedostatek potravy, či její "nevýživnost" na ostrovech se totiž ukazuje alespoň dle mých informací ze zahraničí jako určujícím faktorem pro to, aby hadi zůstali dwarfy, či superdwarfy, s čímž se ale mohou rozloučit v chovech, často již během následujících generací. Krmení, resp. jeho styl - jiným typem potravy daleko větší "výživnosti", v jiné intenzitě, absence horší dostupnosti potravy v určitých obdobích, dost možná i menší pohyblivost oproti přírodě(byly pozorovány shluky reticulatek na osluněných místech v jinak silně zarostlých lokalitách, kam za nahřátím hadi denně putují, stejně jako jsou pozorovány a již mnohokrát zdokumentovány pravidelné navštěvy oblíbených míst, jako jsou jeskyně, z nichž následně totožné krajty vyrážejí za kořistí, aby se dříve či později znovu vracely, takže validita tam není tak nízká, jako v chovech, kde hadi vydávají minimum energie a více ho zužitkovávají v růstu). Jak psal správně Iceman overfeeding a underfeeding bude alfa a omega úspěšnosti toho kterého chovu.

ad agresivita u mne je pouze jedna krajta, u které bych měl větší respekt při srovnatelné velikosti něž z mřížky a to nasraná ametystovka, stačí mi moje dvouapůlmetrová nauta (mimochodem by to měl taky být takovej superdwarf mezi ametystýnama a dorůstat do 180cm), když jsem ji letos sundával z vajec, tak mě ze země málem vzala do brady

To rád věřím. S nautami zkušenost nemám, jen s jednou ametystinou (napsal bych klasickou, ale to je holý nesmysl, vím jen, že to rozhodně nebyl dnes dovážený a chovaný Merauk) a to již před lety a mohu to potvrdit. Rychlá, vzteklá a nebezpečně přesná.

moje dvouapůlmetrová nauta (mimochodem by to měl taky být takovej superdwarf mezi ametystýnama a dorůstat do 180cm),

Co k tomu dodat?:-)

a ani ti nemluví o hroznýších s takovým respektem při chytání jako u lovu reticulatek, které se na nich podepisovaly opakovaně. Nemluvě o značném rozdílu v zubech, jakožto semiarborikolně, někde i arborikolně žijících hadech lovících opeřence

to můžu potvrdit taky. Navíc ta mřížka má 2násobný dosah, než hrozna srovantelné velikosti (a to jsou occidentálisi ještě opravdu dost ostří). Navíc hrozna sice dělají výpady, ale většinou se nezakousnou. Koušou, až když je už přímo držíš (pokud je blbě chytíš :-)) Ta mřížka vyletí a zakousne se, prostě jenom proto, že přijdeš "na dostřel", ani ji nemusíš moc prudit. Hroznů a ančí jsem v přírodě pár chytila, na mřížku jsem si nějak netroufla, ani na velikostně zvládnutelnou. A to nejsem nějaká třasořitka :-)

Jak psal správně Iceman overfeeding a underfeeding bude alfa a omega úspěšnosti toho kterého chovu.

Naprostý souhlas.

@ Auri - pokud máš mřížky od mláďat, nevidím problém, proč by měli být kousavé. Je to alespoň moje praxe. Když koupím dospělé kousavé zvíře, bude kousavé celý život. Když si pořídím, nebo odchovám mladé, tato zvířata u mě v chovu nekoušou (nebavíme se o fázi svleku, dni a dnech po krmení, ale o běžné manipulaci).

pokud máš mřížky od mláďat, nevidím problém, proč by měli být kousavé. Je to alespoň moje praxe

Tak nemusí to platit vždycky. Přece jen tvoji jsou ještě prckové tak nemůžeš přesně vědět co s nima udělá puberta...Taky zaáleží na povaze konkrétních jedinců.
U spoustu druhů hadů se agresivita s věkem vyvíjí. Třeba "variegaty" bejvaj jako mladý kousavý a časem se z nich stávaj salámisti, který tolik nekoušou (samozřejmě to není pravidlo).
Naproti tomu třeba carinaty jsou jako prckové relativně v klidu, ale v dospělosti se z nich stanou strašný čerti (a to pravidlo je:-)).

Tak opravdu naposled. Je dost případů adultních importů, kteří byli velmi agresivní a časem se z nich stali klidní hadi. Na druhou stranu mohou být i zvířata z odchovů, která byla spoustu let klidná a pak nečekaně zaútočila. A pokud se Vám tohle stane u dospělého zvířete, asi to nebude žádná sranda. Tam mohou být poranění velmi masivní, a pokud Vás veme šikovně může zasáhnout i některé tepny. Nechci to nijak dramatizovat, i když pořád lepší než zlehčovat. Je lepší si dávat pozor neustále.

pokud máš mřížky od mláďat, nevidím problém, proč by měli být kousavé.

Tak jasně, ale já psala o zvířatech ve volné přírodě, ta moc uvyklá na manipulaci nebývají :-D. Páč hrozna se dá celkem dobře zpacifikovat. Sice volně žijící hroznové jsou taky vzteklí a kousaví, ale zdaleka ne tolik co ty mřížky...před těma mam v přírodě docela respekt, jak ho před moc hadama nemam :-)

Jak psal správně Iceman overfeeding a underfeeding bude alfa a omega úspěšnosti toho kterého chovu.

Toto jsem nějak přehlédl. Já bych jen nerad aby to vyznělo, že snad něco podobného schvaluji, nebo snad doporučuji. To ani v nejmenším. Osobně jsem zastánce střídmého (ale dostatečného) krmení a to bez rozdílu.

Tak já doufám, že to bylo pochopeno všemi správně. Nebylo tím myšleno doporučení, ani projev náklonnosti k těmto technikám, ale spíš to, že i já zastávám názor, že spousta chovatelů má zakrslíky nebo naopak neúměrně rostlé exempláře s ohledem na věk jen díky tomu. Tím byla myšlena ta "úspěšnost" mít v chovu šprtajzlíky. :-)