Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gekon - našli jsme gekona - nežere, jak se o něj postarat?

Dobrý den,
v práci nám posílají materiál z celého světa a před pár dny jsme v bedně s materiálem našli malého gekona. Byli teda 3, ale 2 už byli mrtví a vzhledem k tomu, že venku je už zima a nepřežil by a v práci zůstat nemůže, tak jsem si ho vzal domů a hned nakoupil akvárium a další věci a snažím se o něj postarat. Na internetu jsem našel fotku, kde píše paní z Arizony v americe, že ho našla doma a dále jsem našel tento odkaz: http://www.reptarium.cz/taxonomy/Hemidactylus-turc icus/2767 . Na fotce je mu velmi podobný, ale nevím, zda je to on - Gekon turecký - Hemidactylus turcicus.

Problém je v tom, že jsem úplný amatér a malý gekon nežere. Za 3 dny nesežral vůbec nic. Má v terárku cvrčky polní a moučné červy, vodu a on nic....jen leží, sem tam se pohne. Máme žrádlo spočítané, takže víme že nežere :-)

1x denně mu rosíme rašelinu. Dnes jsme mu upravili terárko, dali jsme tam klacky a kameny ať má více míst kam se schovat a cítit se tak v bezpečí. Nevím jestli mají gekoni zimní spánek a třeba proto teď nežere. Svítíme mu lampičkou dovnitř ať má teplo, dočetl jsem se, že má mít 30 stupňů. Teploměr koupím v pondělí, ale teploučko má přiměřeně si myslím.

V příloze posílám fotky, prosím o rady, jsem amatér, nechci ať umře. Kdyby někdo věděl o jakého gekona se jendá, rád se to dozvím.
Děkuji předem za odpovědi.

Cezar, mám Hemidactylus prashadi (priložená fotka)
som rada, že ti už žerie, dúfam, že prežije, napíš zase ako sa má
nie je to zviera narodené v zajatí, takže bude potrebovať hlavne úkryty (pocit bezpečia), možno si časom zvykne a budeš ho vidieť, možno zostane plachý celý život, to závisí od konkrétneho jedinca
to, že už začal žrať, je dobré znamenie, držím palce :)
dožíva sa okolo 10-20 rokov podľa literatúry
skús mu občas ponúknuť aj kašičku z ovocia, kúsok prezretého banánu, atď. a hmyz mu obaľuj vo vitamínoch, ja používam Reptivit na striedačku s Plastinom (reptivit je špeciálne pre plazy, plastin sa bežne používa u psov, kúpiš ho bežne) a osvedčilo sa mi to

Bylo mi řečeno, že se neživí ovocem ani zeleninou, tak nevím.O vitamínech jsem něco zaslechl, je to teda dobrá věc pro ně jo? No a myslíte, že si někdy zvykne tak, aby jsem ho mohl vyndat z akvárka a zůstal mi na ruce a nezdrhnul? :-)
Úkryty má, chtěl jsem ať se cítí jako doma, ať se cítí v bezpečí. Časem je možné, že mu pořídím větší terárium a pěkně mu ho vybavím :-)

Jo a jak mu mám ten hmyz obalit ve vitamínech? Nechci se toho hmyzu dotýkat, cvrčky zrovna nemám rád, jsou hnusní :D

gekóni radi žerú prezreté ovocie, nektár, atď., napr. phelsumy a rhacodactyly to majú velmi radi, mne okrem phelsum žerú ovocné kašičky napr. lygodactyly. je to skôr individuálne, napr. moji coleonyxy kašičky nežerú, ale niekto písal na slovenskom teraristickom portáli, že jeho ich žerú s chuťou. takže skús a uvidíš (môžeš mu tam dať kúsok prezretého ovocia alebo roztlačený banán alebo přesnídávku, možno si dá, je to spestrenie stravy.
čím sa dostávame k vitamínom - v prírode žerú zvieratá pestrú stravu, ktorá sa v terárku nedá nasimulovať. akákoľvek jednostranná strava nestačí, preto sa vitamíny a minerálie saturujú doplnkami výživy, inak vzniká dysbalancia a následne sa to prejaví napr. rachitídou alebo iným poškodením zdravia.
neoplatí sa kupovať "noname" vitamíny, zvlášť keď máš iba jedno zviera, radšej kúp overenú značku
jedna krabička Reptivitu mi vydrží cca pol roka a to mám momentálne 12 druhov jašterov. Plastin sa kupuje tuším v kilovom balení, takže ho dávam aj psovi a rozdávam známym.
hmyz obaľuj tak ako ti už napísali, s tým nie je problém
v sezóne môžeš zabezpečiť kvalitnú výživu tak, že kŕmiš tzv. smýkaným (vonku nachytaným) hmyzom - tým zabezpečíš pestrosť, hmyz sa živí kvalitnou čerstvou rastlinnou a živočíšnou potravou. len pozor kde hmyz lovíš - musí to byť lokalita kde sa nepoužíva chem. postrek a hnojivo a nehrozí potom otrava gekóna. inak je smýkaný hmyz vysokokvalitné krmivo. ja dávam hlavne koníky a kobylky, motýle, na jar žižavice a malé stonožky nazbierané pod kôrou práchnivých spadnutých stromov. nedávam pavúky ani osy

ešte poznámka, ktorá platí pre smýkaný aj kupovaný hmyz - čo zožerie kŕmny hmyz, dostane do tela následne tvoje zviera, preto ak kúpiš viac svrčkov a máš ich nejaký čas doma "na sklade", kvalitne ich kŕm - ovsené vločky, kúsky zeleniny, ovocia, od jari do jesene bylinky z lúky, hlavne púpavu (pampeliška), skorocel, ďatelinovité
svrčky potrebujú aj živočíšne bielkoviny, preto dávam aj kúsok vareného vajca, kúsok mäsa alebo vločky pre rybičky

čím sa dostávame k vitamínom - v prírode žerú zvieratá pestrú stravu, ktorá sa v terárku nedá nasimulovať

s tím bych zas tak nesouhlasila- tihle gekoni na řadě ostrovů ve středomoří žerou většinu roku, kdy je sucho akorát můry a pavouky, páč nic moc jiného tam z hmyzu (pominu-li, že pavouk není hmyz) není :-) Jo jsou tam rovnokřídlí, ale těch na domech moc nepotkáš :-) Takže ono pokud jim člověk dává cvrčky a občas to navitamínuje, popř. dopřeje pro zpestření pavouka, švába, nebo něco jiného, tak to uplně stačí :-)

Tak jsem dneska koupil bambusové prostírání a nalepil jsem mu to na jednu stěnu akvárka. Dále jsem koupil rostlinu - sukulent - ten vydrží, což je dobře, jelikož mně vždycky všechny rostliny uschly :-)
A konečně jsem mu koupil pletivo, neboli síťku proti hmyzu a udělal mu z ní víko, takže může celý prostor dýchat a lampička není v akvárku, ale nad ním a je to bez problémů :-)

Dneska (jak jsem nebyl zrovna doma :-/ ) ukazovala přítelkyně gekona švagrovi, a jak oddělala kameny, kde se skrýval a dala mu ruku, tak jí na ní vylezl a prý tam byl i dlouho, že ho musela sundávat z té ruky :-) a cítila ty jeho přísavky na nohou :-)
Škoda že jsem to neviděl.

takový malá prales...

Pokud je to H.turcicus, nebo pribuny druh, tak jeho biotop = polopoust/poust (skratka aridni oblast) se od pralesa podstatne odlisuje. A nejen vzhledem, nybrz take podminkami - vlhkost, teplota, intenzita svetla (na zem v pralese nepronika temer zadne, zatim co v polopusti je to naopak). Tudiz bych se zvireti snazil dat co vyhovuje jemu a ne to co se libi vam (bez urazky).

je dobře, že se zeptáš, než něco uděláš. Ale pokud jezdíš na dovču do středomoří- třeba do řecka nebo na středomořské ostrovy, tak určitě víš, jak to tam vypadá- většinu roku to tam je dost vyprahlé a zelených rostlin, natož mechů tam moc nepotkáš. tihle gekoni žijou hlavně na domech a suchých kamenitých zídkách, v jiných skalních biotopech minimálně, páč tam mají méně žrádla. Ale prostě je to suchej biotop- tudíž i místo rašeliny by měl být písek, nebo směs písku s trochou rašeliny. Ale suché, vlhký jen 1 kout nebo nejlíp úkryt..jinak to stávající vybavení asi vyhovuje.

POkud se chceš začít věnovat teraristice, tak hodně čti a přečti si i obecné informace o typech terárií, jejich vybavení a co se v nich chová. Pak když trochu popřemýšlíš, tak většina věcí možná přijde sama- nebudeš zvířeti patřícímu do suchého terária strkat mechy.

Sice se mi líbí prales, ale to neznamená, že ho tam dám, když mu to nebude vyhovovat. Nezáleží na mně co tam bude, ale na zvířeti co mu vyhovuje. Tak to beru.
Jen jsem se chtěl zeptat Vás zkušených na názor. OK, takže mu rašelinu vyměním za písek, v tom není problém, hlavně ať se má dobře :-)

Zatím díky za rady, myslím, že se určitě ještě na něco budu ptát až budu mít nejasnosti ;-)

To sice jo, pořád má lepší přístup, než většina rádoby chovatelů...ale stejně - nakonec člověk skončí tak, že je rád, že se mu do bytu vejde postel (a pak se přistihne při úvaze, že přece nepotřebuje postel 2m, že by stačila i menší) - a v tom bodě už není návratu:-D

No říkám si, kolik tak asi stojí ročně ty žárovky...malá částka to asi nebude když jich je více. Zatím mi stačí gekon, terárko s pralesem si můžu udělat i bez zvířete a až později, na to všechno mám zatím čas :-)
Ovšem jak se dělá domácí prales v terárku to nevím :-D
S gekonem už máme 3 zvířata, takže to moc hrotit nebudu :-)