Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pardalis Ambilobe- Můj Charles a jeho žena

Dobrý den, chtěla jsem se nějakého zkušeného chovatele/lky zeptat na jejich názor ohledně zdraví mého Charleho a jeho ženy. Od té doby, co jsem si oba přivezla tak Charles vyrostl jako z vody, je tak 3x takový..jeho žena sice taky vyrosla, ale ne o tolik. Podle mě jim nic nechybí a jsou spokojení :) Oba se narodili 10.10.
Děkuji za odpovědi i reakce ;)

Mám je v rohovém terárku (podstava trojůhelník) 50x5Ox100, mají tam fikus benjamín,spoustu větviček,v 7 ráno se zapnou světla v 7 večer se vypnou, žárovka 60w a žárovka Repti Glo 10.0 Compact UVB, krmení zatím hlavně mikro a trochu větší cvrčci, Charles zvládne chytit i muchu, samozřejmě dávám vitamíny a calcium, rosím i 4x denně. Jelikož terárko je teď pro ně veliké, musela jsem jim to uzpůsobit- terárko jsem použila jen tak do poloviny, už jsem jim to, ale o trochu zvětšila, aby měli větší volnost, jak porostou jim budu postupně přidávat vyšší větvičky :) Měla jsem v terárku fontánu, aby mi zvedla vlhkost..ale tu jsem tak před 10 dny vyndala, páč Ereon lozila po tom drátu co tam byl. Když jsem tam měla fontánu, měli vlhkost 70-80%, ale co jsem to vyndala mají jen 60-65% - to mě štve a musím to nějak vyrobit, aby měli vyšší vlhkost...přikládám fotku terárka, je to focené v nerozsvícené místnosti.

terko je pěný.. ale doufám že je jen pro jednoho chama. Pokud ne tak doporučuju do několi měsíců pripravit další aby si je mohla oddělit. Jediné co není zrovna ideál je ta reptiglo... zkuš pouvažovat na něčem kvalitnějším (buď jiná značka nebo třeba výbojka)...

S tím rosením brzděte, takhle vám to skutečně všechno zplesniví, a chamíci navíc nic takového nepotřebují. To je jeden velký mýtus, že jemeňákům je třeba rosit jednou denně, zatímco madagaskarské druhy jako pardális vyžadují kdoví jak vysokou vzdušnou vlhkost. Realita je taková, že dospělým jemeňákům stačí rosit jen párkrát do týdne a u pardálů stačí klidně rosení 1x denně, u mláďat řekněme třeba i 2x. Dobré větrání a zabránění plísním je ale mnohem důležitější než snaha udělat jim z terárka saunu ;-) Navíc by to vůbec neodpovídalo životním podmínkám těchto plazů v přírodě.
U toho ReptiGla 10.0 nevím, já používám výbojku Raptorku úspěšně i u mladého pardála, ale názory na tyhle zdroje u Furcifer pardalis se různí. Jde především o ostatní kritéria, možnost umístění lampy apod.

Děkuji :) U rosení jsem se řídila podle knížky, i na wikipedii je napsané, že mají mít vyšší vlhkost..a taky mi bylo řečeno, že mláďata jsou náchylnější k dehydrataci.Tak jsem prostě rosila a rosila aby neměli žízeň :-D Ale beru Váš názor vážně, takže budu rosit jen ráno a večer. S tím ReptiGlo 10.0 je tady zavedených už nespočet vláken a spousty názorů..

Dovolím si odpovědět - na častějším rosení není špatného nic, ale každý by si měl uvědomit, že zvíře z tropických oblastí nemusí být nutně z pralesního podrostu, a tudíž 100% vzdušná vlhkost není úplně to nejlepší - leda pro plísně, jak už zde bylo napsáno. Pardalisové stejně jako jiná madagaskarská zvířata mají rádi terárium s vlhkostí zhruba 60-80%, po večerním porosení může trochu stoupnout. Rozhodně nesmí být úplně mokrý substrát a kondenzovat voda na stěnách terária. Naopak, většina chamíků včetně pardalisů vyžaduje dobře větraná terárka, vzduch "jak v prádelně" je nejlepší způsob, jak je zabít.
Já bych to udělal asi takhle: substrát na půlce vlhký, na půlce suchý, nebo takový polosuchý (prostě ne jak hnůj), a rosení na kytky dopoledne a večer.

Ta vyšší vlhkost u pardálisů je mýtus. Je třeba si uvědomit, že žijí na stromech a keřích, nejsou na vlhké zemi jako třeba žabky. Brzo ráno se vystavují slunečním paprskům, ale před přímým poledním sluníčkem se skryjí do větví. Pokuste se představit si, jaká je tam asi vlhkost..
S tím reptiglem10.. může mi to být celkem jedno, ale já bych to dala pryč. Pardálové se pod ní necítí dobře. Chodí mi na to dost špatných referencí - přivírání očí, slézání na zem, skrývání se ve větvích a jiné netypické chování.

Jenom mě ještě tak napadá - ta vlhkost co uvádíte - ono jde dost o to, kde bydlíte - třeba ve starých barácích je vlhkost 60% sama o sobě - ono se těm vlhkoměrům nedá úplně věřit...Takže i kdyby bylo třeba docílit tak vysoké vlhkosti (jakože tady není) tak se to nemusí moc přehánět protože reálná vhlkost bude vyšší než ukazuje vlhkoměr.

Ohledně Repti Glo je tady spousty a spousty diskuzí..po celém netu jsou diskuze pro a proti.Já si vybrala tu pro a dokud mě někdo vážně nepřemluví jinou kupovat nebudu.Charles se vybarvuje krásně,teď je zeleno-tykysovýa každý den si všimlu něčeho nového,vůbec nevypadá, že by mu ta žárovka Repti Glo vadila,ba naopak-rád se pod ní vyhřívá ;)

Kdyz jsem projizdel pred dvouma rokama net a stavel si terarko pro jemenaka tak jsem docela dost casu travil po diskuzich a tam vynaseli Repti Glo do nebes a od tech dob co tu nebejvaj trempove, ale Repti Glo tak je uzivam :)) a jsem s nema nad miru spokojenej, ale na chamiky vsichni doporucovali spis tu 5.0 nez desitku tak nevim .... nechci tady rozdavat nejaky rozumny rady pac moc zkusenosti nemam jen neco malo pres dva roky a to jeste s jemenakem, ale uvazuji teda spis jsem rozhodnutej jako dalsiho poridit chovnej par pardalu .... i kdyz dneska jsem narazil na druh furcifer lateralis (kobercovy) a libi se mi celkem taky dost a snad by mel bejt i mensi? jestli se muzu zeptat ty si zacala hned s pardalama? nebo si mela nejakej jinej druh predtim?

O Reptiglo je na netu spousta diskusí, ale je rozdíl, jestli někdo tu desítku doporučuje pro agamu nebo pro pardála. Agama je téměř pouštní zvíře a nároky na UVB má vyšší. Pokud vím, tak nikdo desítku nedoporučuje u pardálisů, ale maximálně u jemeňáka, což je taky rozdíl. Mně to od vás připadá fakt jako zbytečný risk,když znáte i špatné reference, ale jsou to vaše zvířata a je mi to tedy celekm jedno. Píšu hlavně proto, protože toto téma zase vyvolalo pochybnosti u lidí, kteří si u mě chameleony koupili a píší mi na mejl.. Ať nemusím vícekrát zdlouhavě odpovídat, tak prosím aspoň ty, co si ty pardály koupili ode mě, aby zůstali u Reptiglo5 - kompakt 26W. Desítku nebrat. Pokud uvažujete o výbojkách, tak jsou dobré reference třeba na solar raptor. Doporučuju konzultovat s MadMikem. A příště můžete napsat rovnou do diskuse, nemusíte se stydět ;-)