Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Morelia viridis - terárium od základu

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o pomoc se stavbou rozměrnějšího terária pro morelia viridis.
Přikládám návrh terária s určitými základními rozměry. Kde jsou otazníky bych potřeboval poradit. Týká se to hlavně předního a zadního větrání ( pokud je vhodné ).
Klidně můžete reagovat na konstrukční chyby, kdyby jste udělali něco jinak.

[terarium.jpg]

Na začátek by to mohlo stačit.
Děkuji za ochotu.

S pozdravem Martin

Celkove rozmery ok.
Spodnu listu skla by som dal tak 5cm, potom pasik vetrania 4cm, sklenena lista 2-3cm a kolajnicky na sklo.
Co sa tyka vrchneho vetrania. Neviem ako to budes mat riesene v izbe, ale ak ho budes davat ku stene, tak je dost pravdepodobne ze ti bude vlhnut (a teda aj plesniviet) stena pretoze na nu bude duchat vlhky vzduch z terarka. Ja davam vetranie bud na vrch, alebo na prednu stranu. Inak celkovo horne vetranie by som dal vyzsie k stropu koli lepsej cirkulacii vzduchu. Takto budes mat tych vrchnych 15cm stojaty, dusny, tazky, vlhky vzduch.A kludne by som to vetranie dal tak 10cm, kludne aj viac. Dolezite je aby si bol schopny v terarku udrzat potrebnu vlhkost aj teplotu a hlavne nie na ukor obmedzenia vetrania...

Ono dost zalezi z akeho hrubeho skla to bude lepit.Predpokladam, ze to bude aspon 4mm sklo, a aj ked sa to nezda, nieco to vydrzi. tie 2-3cm su minimum.
Co sa tyka spodneho pruhu mas pravdu. zalezi na podklade, ale stale je lepsie mysliet trochu dopredu. Aj ked v terarku bude mat neskor ine zviera, alebo ho bude chciet spravit prirodnejsie, je lepsie mat tam tych cm rezervu (aj pri h.chove), ako hned vetranie, alebo len minimalny pruzok skla.

ja mam v jednom terarku prouzek pod dvirkama 5cm z 5mm skla a slabsi bych ho nedelal, ono to drzi, ale pro klid duse bych si priste udelal jeste trosku sirsi prouzek..

S tim spodnim pruhem souhlasim.. ja delam ty spodni 10-12cm, pak cca 5cm pruh vetrani a pak 10cm pruh pod dvirkama.

Jinak ja ted nachazim zalibeni v OSB deskach..:) proti sklu je s tim krasna prace a i se mi to libi :-)

Já si myslím, že stačí. On to zadavatel dohání výškou, takže na ten přijatelný potřebný objem se dostane. V současný době se už ale chondra chovají spíš v terárkách širších než vyšších. Samozřejmě to nejsou 30 cm vysoká terária, ale co mám nakoukáno, tak třeba Němci teď většinou využívají rozměr 100-120x60x60. Ono logicky pokud to terárium, které je nakreslené na obrázku nebude celé zavětvené a místo větví budou standardně použity 2-3 horizontálně umístěné tyče, tak je ta výška v podstatě zbytečná - nevyužitelná. Ba co víc - udržení požadovaných teplot a vlhkostí bude náročnější, než v teráriu orientovaném na ležato.

Ono logicky pokud to terárium, které je nakreslené na obrázku nebude celé zavětvené a místo větví budou standardně použity 2-3 horizontálně umístěné tyče, tak je ta výška v podstatě zbytečná - nevyužitelná. Ba co víc - udržení požadovaných teplot a vlhkostí bude náročnější, než v teráriu orientovaném na ležato.

Tak ono to funguje i na výšku, pokud ty tři tyče jsou v různých výškách a nahoře je žárovka, tak se had posunuje na různě vysoko položené větve - tyče, podobně jako se přisunuje a odsunuje na jedné dvou tyčích v delších teráriích, kdy žárovka je na jedné straně. Prostě je vlastně jedno jestli to funguje vertikálně nebo horizontálně, ale já osobně mám raději ty delší terária. Já mám takový oblíbený rozměr 100 x 60 x 70, kde to tak trochu funguje po obou osách ;-).

Já abych Ondro pravdu řekl, tak si vytápění žárovkou moc nedovedu představit. Ale ono je to zřejmě hodně o vnějších podmínkách...pokud dokážeš okolní teploty držet konstantní, tak potom si dokážu představit vytápění žárovkama (samozřejmě nějak zabezpečenýma proti popálení). U mě doma by to díky celkem výraznýmu kolísání okolních teplot (bydlím v takovým podhůří) moc možný nebylo..

záleží jestli budeš tera dotápět nebo jestli budeš vytápět celou místnost(kdybys ji vytápěl celou, tak se neboj otevřít celý strop). Jinak jak říká danio na té zadní stěně to není úplně ono když to budeš mít u zdi.Je dobrý to větrání udělat ve stropě na co největší ploše+pás pod dvířky min 5cm klidně víc.

Zdravím,
pro viridisky používáme podobně velký terárka jako plánuješ ty, ale jsou položený na ležato - hadi tak mají větší možnost výběru teploty bez toho, aby opustili svojí oblíbenou větev. Větrání máme v horní části zadní strany 7x90cm + vzduch proudící mezi šoupačkama. Větrání ve stropě se nám u viridisek neosvědčilo kvůli velkým ztrátám tepla a vlhkosti.
Pokud se rozhodneš pro větrání pod šoupačkama, tak ho nedělej moc nízko - substrát pak vypadává ven.

Zatím děkuji všem, kteří byli ochotni napsat zde jejich postřehy.

Nejprve bych chtěl napsat, že terárko by mělo být přírodní. Jen mám trošku obavy s údržbou. Teď jej má v teráriu hygienickém a jak vylučuje, tak někdy to tam vypadá jako po výbuchu a to tam má jen tři tyčky. Co až tam bude plno rostlin a větví.

Mám teď podobně velké terárium pro hroznýše je to 120 x 60 x 60 a je to ze skla desítky. Údajně vše nad metr délky/výšky se má dělat takto tlustým sklem. Ale toto udělám z trošku tenčího skla.

K tomu spodnímu větrání : viděl bych to tedy 10cm sklo, pak 10cm větrání, potom 5 cm pruh skla a dvířka

S tím zadním větráním jsem to tak myslel, že tam nebudou takové ztráty tepla a vlhka, ale pokud to bude u stěny mám z toho obavy, aby to opravdu neplesnivělo.

Ono vychytat to terárko tak, aby tam byla ideální vlhkost a teplota není tak snadné. Trošku se změní teplota v pokoji, nebo venku a vše se rozhodí. Vidím to teď v tomto počasí.

S teráriem na výšku nebo šířku je to otázka. Moje viridiska ráda šplhá.

Místnost celou vytápět nebudu.

10mm sklo jo? to mi prijde strasne moc.. ja delal nekolik terarek 55x55x120cm z 5mm skla a tlustci bych povazoval snad i za zybtecny... u velkejch a tezkejch hadu budiz,ale pro viridisku si myslim ze je 10mm tlusty sklo zbytecny

mám teď doma akvária ze zrušené pěstírny 110x50x55 a je tam 8mm sklo. Takže 10mm je naprosto zbytečné. A na ceně je to dost znát. Podle mě ti bude bohatě stačit 5mm. Taky uvažuju že je předělám na terária pro viridisky. Když už tady je todle vlákno chce se zeptat:

ty moje akvária mají ve dně vrtaný odpad (klasický odpad ze dřezu). Po jejich otočení bude ta díra na zadní stěně. Nechce se mi to celé rozřezávat kvůli větrání, tak mě napadlo dát tam větráček z PC před něj plastovou síťku a načasovat sepnutí například 1 minuta 1 x za hodinu. Co si o tom myslíte? Šlo by takle řešit větrání? Samozřejmě pokud tadle varianta nebude schůdná tak akvária rozřežu.

dobrá dám 12 cm zadní větrání, když tak něčím zakrýt se do dá vždy, pro regulaci. Jen to musím nějak vyřešit aby to nedělalo paseku, když to bude např. u stěny. Ono je otázka jak to terárko udělat, jestli na výšku nebo na šířku. Koukal jsem všude po netu i do prospektů, kde je napsáno pro jakého hada je jaké terárko a vždy to šlo mírně do šířky.

jestli to terarko bude u steny tak bych zadni vetrani nedelal a udelal to klasicky na strope..
Ja chovam hortulany, mam vetrani pres 2/3 stropu, pod dvirkama asi 5cm pruh, pres pul plochy dna nadrz na vodu a vlhkost mam furt kolem 80% i bez roseni.. rosim vzdycky vecer a to se vyhoupne tak na 95% a do dvou hodin spadne zas na 80%..

Viridisky nechovam, ale kdyz si vemu ze je to stromovej had tak bych orientoval terarko spis na vejsku.
Muj nazor...

ono to jaká je tam vlhkost hodně záleží na to čím se topí a jaké jsou podmínky kolem terária v místnosti. já mám teď 30x30x60 cm, dole malá větrací pásek a na stropě taky. Dole přes celou, opakuji celou plochu vanu s vodou a dostanu se s těží přes den na minimálních 60 procent. S tím na výšku nebo na šířku nevím, každý na to má jiný názor, ono to nakonec bude asi jedno. Kde se mu bude líbit tam lehne, bez ohledu na to jestli je to nahoře nebo dole. Ten můj pozice mění, 3 měsíce ležel jen ve vrchních patrech a teď odpočívá pořád dole pod kytkou.

Tak uz jen z tohodle principu ti nikdo neporadi presnej rozmer a umisteni vetrani, prootze u kazdyho doma jsou jiny podminky.. ja mam to terarko v predsini a tam panuje 60% vlhkost, v pokoji kde chovam chameleony mam ted 73%.. je to jiny v lete, jiny v zime, jiny kdyz je sucho, jiny kdyz prsi.. ja bych to proste takhle neresil, udelal bych vetrani nahore na strope(ktery se v pripade ze bude moc velky da snaz zakrejt nez bocni vetrani a jeste nehrozi plisen na zdi za terarkem) v terarko bud nadrz do ktery muze treba svitit bodova zarovka a tim se bude voda vic odparovat nebo pres cely dno raselinik a pak bych meril a doladoval to..

takhle to muzes malovat a planovat jak chces ale nic nevyresis

já mám doma vlhkost 40 - 50 procent. takže dosti sucho. Jasně vím, že se to bude ladit až terárko bude na stole, ale dají se minimalizovat chyby. Abych se nedostal k tomu, že pak budu muset větrací otvor zakrýt úplně, abych měl "ideál" podmínky. Teď taky kdybych zadělal spodní větrání, tak mám vše vyřešeno až na cirkulaci vzduchu. Větrání na stropě by bylo samozřejmě nejjednodušší, ale ...

Ak zakryjes vrchne vetranie uplne, tak skoro iste sa budes moct z hadom rozlucit.
Rozmery terarka su ok. Viridisky dost ludi chova aj v racku a tam nemaju ani zdaleka taku vysku ako ty. A terarko vyzera trochu lepsie ked je to trochu aj do sirky, nie ako podporny stlp.
Ak mas problem z vlhkostou. Pod terarko topnu podlozku a na nu misku z vodou. Dajme tomu cez polku dna. Ak bude vlhkost prilis vysoka, posunies misku trochu mimo podlozky. Ak bude nizkka, posunies ju celu na podlozku. Vecer este trocha porosit a je to ok. Vetranie ako som uz pisal, bud by som spravil hore na strope, alebo v predu. Vo mne proste to zadne vetranie nevzbudzuje dobry dojem. NIkdy nevies, ako to budes niekedy v buducnosti riesit z umiestnenim terarka. Ci ho nebudes potrebovat prisunut blizsie k stene (aj ked len par cm). Tak isto vrchne vetranie, moze sa stat, ze na neho budes potrebovat polozit nejake mensie terarko (samozrejme, zalezi ako si na tom z miestom), ale clovek nikdy nevie...

Vkládám info o konečně zrealizovaném terárku pro viridisku :

[http://www.mkphoto.cz/jine_del/terarko_viridis.jpg  ]

Délka : 100 cm
Výška : 80 cm
Šířka : 60 cm

Dole jsou dva větrací otvory o rozměrech 40cm x 7cm.
Nahoře je větrání centrováno na střed o rozměru 100cm x 20cm.
Na zadní stěně je větrání 93cm x 15cm, které je zakryté sklem v kolejích a tudíž se dá regulovat libovolným otevíráním.

Vypadá to obrovsky, takže jej pravděpodobně rozdělím přepážkou na půl a budou tam prcci dva.

Vypada to dobre. Vetrani jsi urcite nepodcenil a zkombinoval vsechny varianty dohromady, dobrej napad to zaviraci vetrani:)

A jakej to ma rozmer?

na tom vyhrivani bych zas takovej problem nevidel... topnou folii pod cely dno, wattaz podle rozmeru podstavy a kdyz to bude malo tak pridat treba na zadni stenu... nebo klidne namotat topnej kabel pod pozadi, jestli budes delat.

edit. jsem hnup, prehlid jsem ty rozmery :)

no je fakt ze 100x60cm je plocha jako krava... takhle na fotce to nevypada, ale mam tu k sobe prirazeny dve terarka s podstavou 55x55, takze to je plochou skoro to samy a to uz je teda pecka:)

tak zas asi vytapet kombonaci vseho, folie, kabely, pripadne zarovka nad terarkem a treba akvarijni topitko, jestli tam budes delat nakou nadrz.

a predstavu o nejakym pozadi a celkove interieru mas?

no naštěstí mě nic netlačí, můžu na tom makat a špekulovat třeba půl roku :-)
no určitě to rozdělím na tu půlku jako máš ty a bohatě to bude stačit i dospělým hadům.
Mám jako pozadí nakoupen nějaký lisovaný korek, nebo z čeho to vlastně je. Obrázek je v příloze. Do toho přidělám drátkem tilandsie.
Budou tam asi 3-4 patra z bambusových tyčí. Dole jako substrát cypřišová kůra. Část bude z živého rašeliníku a kytky bromélie.

Vypada to pekne:) s tema V-ckama sis teda vyhral.
hele a jak se vyndava ta prepazka?

A jiank ty bambusovy klacky v tom nejsou spatny, jsou urcite lepsi nez plastovy roury, ale zkusil bych ten korek nebo akat, neco s hrubou kurou, vypadalo by to dost dobre:)

edit.
Uz to chapu.. ta prepazka se opira o ty skleneny zarazky jen z jedny strany a z druhy proti tomu tlaci ten bambus vid?:)

jj vyhrál jsem si, musel jsem si mezi tím dávat pauzy jinak by mi hráblo.
přepážka je udělaná tak, že na jedné straně jsou nahoře a dole dvě opěrné skla a na druhé je opěrné sklo na spodku terária. Takže se přepážka vsune dole mezi tři skla a opře . Pak aby to drželo jsem tam nalepil kousek plastu s oboustrannou páskou. Zbytek drží tyčky pro jistotu :-)

Až narazím na korek, koupím. Uvidím co bude na té tera burze v Ostravě.

Teď řeším topení. Celkem makačka :-) Aby rozměry nějak vyhovovaly. Psal jsem do fenix thermu, jestli umí udělat i něco na míru. Vložím tu folii na stranu, ale i tak je to plocha 80 x 60cm, což je dost.

No vychytany to mas:)

Jinak ty folie se delaj bezne v sirce 27cm, tak by sly dat dve vedle sebe... i dkyz pak je zas problem s tim plastovym cudlem na nich, takze by pred a za terarkem kousek ty folie koukal, to bych ja jako estet a puntickar psychicky nezvladnul:D ale urcite to kvuli odparu a tim vyssi vylhkosti chce folii i na dne...

dej pak vedet jak pochodis s folii na miru, treba by se mi to do boudoucna hodilo...

...s tema V-ckama sis teda vyhral.

Pekne "vecka". Ja to mam resene ve smyslu opacneho "T", kdy na krajich vetve mam drazku a vetev tak zasouvam
se shora, vetev se mi tak neprotci (mozna malinko zbytecne ale trochu stabilnejsi).
Pravda je ale, ze pouzivam plastove "vetve". Jinak to mas "very good".
Tesim se na dalsi fotky jaky bude progres PALEC NAHORU.

kdysi jsem měl taky jako pozadí drcený a lisovaný korek. Měl na tlouštku asi jen 2 mm. přilepil jsem ho silikonem, jen ten proužek silikonu z tuby cikcak bez rozetření po ploše, přiměřeně. Vždycky když jsem narosil, tak se korek nacucal a roztáh a dělal mi po celym pozadí boule jak nebyl všude přilepenej. Když vyschnul, tak se zase srovnal. Jak po těch boulích běhali B.plumifrons tak se to časem v těch místech začalo trhat a dělat bordel. Musel jsem to celý sundat a nahradit. Aby Vám to nedělalo to samé co mě. Vám jde naštěstí snadno vyndat u mě to bylo horší.

Zde přikládám fotku cypřišové kůry co se mi podařila po nelehkém boji sehnat. Jinde buď nebyla skladem, nebo ji neprodávají fyzickým osobám, nebo byl problém s poštovním kurýrem.
[terarium10.jpg]

A tady nějaké fotky s rostlinkama, kůrou a rašeliníkem.
[terarium12.jpg]

[terarium11.jpg]

Co se týká vytápění, tak na míru mi folii nikdo neudělá, tak jsem objednal dvě : z2796-ultratherm-viv-mat-39 a musím to nějak vykoumat aby to vypadalo.

Zacina to dostavat tvar:) Bude to dobry.

Tu cyprisovou kuru jsem kupoval stejnou, ani nevim jestli se od nakyho jinyho vyrobce da sehnat, ale nemel jsem s tim problem, meli ji hned v prvnim kramu kam jsem vlez..

Kdy planujes nastehovani hada?

Jeste otazka, poresil si uz ten dvoucidlovej termostat? ja uvazuju ze bych ho poridil taky, potrebuju k viridiskam neco co umi spinat den/noc a druhy cidlo bych vyuzil pro inkubator, sice je to drahy, ale zas to vyjde levnejc nez brat dva smaostatny termostaty

jj, ještě tam nacpu nějaké tilandsie, jen musím vymyslet jak je na tu stěnu z toho korku přidělám.
Tak s tou kůrou jsi měl štěstí, já už nadával jaký je v dnešní době problém koupit takovou kravinu.

No s tím hadíkem to je otázka, až to celé vyšperkuji, tedy zbývá už jen to topení na bok. Vypadá to, že dolů pod misku s vodou nic dávat nebudu, vlhkost se tam drží sama bez problémů i tak.
A druhý problémek je ten, že to bylo plánováno do budoucna, až bude had větší. Čili ty větrací mřížky mají větší oka. Tak mám obavy aby mi do nich ten prcek nestrčil palici :-))

Co se týká termostatu tak plánuji něco z těchto krasavců : http://morel.snadno.eu/Termostaty-a-regulacia.html

a kdyz bys to mel vyjadrit v nakejch rozmerech, tak jak velky ty cidla jsou... ja ze mam navrtany ve skle diry prave pro cidla, ktery mivaj ty ATC 300 a to cidlo je nerezovej valecek cca 2-3mm v prumeru a kdyz bych to chtel prevrtavat na vetsi tak to sklo ostipu.

Me se na nich libi ta nastavitelna hystereze, coz bych v inkubatoru dost vyuzil.. A jestli dve cidla nebo ctyri je otazka, ale mozna ze 4 by byly lepsi. Cidel neni nidky dost:)

Jeste se tu zeptam, na ifaune se tyhle termostaty porad objevujou v inzerci, mate tuseni jestli tam nekdo inzeruje furt ten jeden nebo to prostrednictvim ibzeratu normalne prodava? Takovuhle vec bych asi radsi novou s nejakou zarukou..

a jeste jedna vec, ten ctyrtermostat ma i funkci spinacich hodin jako ten dvoj?

toto jsem také kdysi zjišťoval, konkrétně pro termostat 2TLED. A pán co je prodává mi odpověděl :

Díra do skla pro čidlo musí mít průměr 14 mm, aby čidlo šlo bez potíží protáhnout. Já to ale takto řešené nikde nemám. Protahuji buď větracími otvory, nebo škvírou u předních otvíracích skel.

Já na ty termostaty v ČR narazil zatím na jednoho prodejce.

Předpokládám že ten co má 4 čidla spínačky nemá. Protože ten co ano je T(timer)LED. Asi bych to tak chápal :-)

ty jo 14mm doura :D to je docela dost no, ale tak vyresit se to da.. S natazenym kabelem pres dvirka bych se ja nespokojil,ale spis pres to vetrani to tam nak udelat...

U toho 4 termostatu ma taky oznaceni 4TLED.. ja zkusim napsat primo tomu panovi..

U nas vim ze je prodava M.Kocian na strankach topnekameny.cz s trosku nasazenou cenou... Nevim kolik vyjde postovne ze slovenska ale rekl bych ze i s tim to vyjde levnejc..

aha aha, tak ale na tech strankach morel.... jak si sem daval predtim ma v oznaceni to T

Myslim ze to bude jeden kus, nejak zatavenej aby do toho nesla vlhkost... fakt to jedine ucvaknout a pak znova naletovat... ale to je pro dobrodruhy:D

pokud se podíváš na ty svorkovnice zezadu termostatu, tak tam ještě žádné čidla zapojeny nejsou. takže bych si myslel, že se tam teprve zastrčí. ale nevím no. Pak by jsi dal čidlo do terárka, protáhl kablík větračkou a zapojil venku do termostatu.

A pokud se podíváš na termostat na svorkovnice na 2TLED, tak je to jiné, má tam timer a cyklovač. To u té čtverky není. Leda že by bylo více typů.

dvojka :
[http://www.topnekameny.com/product_images/temp_big /dvojtermostazadni.jpg]

čtverka :
[http://www.topnekameny.com/product_images/temp_big /ctyrtermostatzadni.jpg]

ja vcera krmil jednu z tech krajt co mi nechce zrat, nakonec jsem ji presvedcil a nadlabla se. Dneska rano jsem si nasel skoro celou nalezlou v terarku u ty druhy( mam to reseny s tou prepazkou uprostred stejne jako ty, mezera mezi dvirkama a hranou ty prepazky je cca 4-5mm) mela tam narvany cely telo a ocas a jediny co zustalo v tom terarku kam patri byla hlava a ta cast tela s holatkem uvnitr :D

ale ty mas tu hadici uz celkem velkou, tak by to nemusel bejt problem ne?

Já mám tento:
[http://img826.imageshack.us/img826/7586/2012081813 58581.jpg]
4 x regulace, 1 x spínačky, 1 x cyklovač
Čidlo vypadá takto:
[http://img194.imageshack.us/img194/4565/2012081813 59151.jpg]
rozměr je 12x7mm
A vstup čidla takto:
[http://img208.imageshack.us/img208/4381/2012081813 59351.jpg]
Takže nějaký opačný přívod kabelu do terária možný taky není. Kdyby to čidlo bylo aspoň kulatý.. Ale to je opravdu (aspoň co jsem já pozoroval) jediná chyba na kráse. Jinak je to bezvadnej přístroj;-):-).

No kdyz vidim tu cenu, tak par cidel ozelim:)

Libilo by se mi to provedeni jako ma Jan Lauermann, 4 cidla, ale displej zobrazujici vse najednou..
No a jak to vypada s terarkem? probehly jeste naky upravy nebo neco? Uz mas folie?

Něco mají..ale třeba zrovna nemají žádnej termostat s režimem den/noc. Na obyč regulaci potom stačí RT-2 ;-)

na terárka bych asi fakt radši použil rt-2 ,hodiny na den a noc a 2 rt-2 na každej cyklus jeden,tyhle přesný věcičky spíš na inkubátory,spíš kde sehnat opravdu přesný teploměr protože mám 3 digitální a každej ukazuje jinak sice jsou v jednom stupni ale pro inkubátor bych chtěl něco lepšího nebo spíš něco čím ty ostatní změřit abych věděl načen su

Takže pokračujeme :

Z důvodu, že se hadovi nějak povedlo shodit sebe i s tyčkou z výšky 70cm, musel jsem nahradit kulaté tyčky dřevěnou kulatinou, do které jsem udělal výřez, aby zapadl do skleněných V. Toto je provizorní řešení, než najdu nějaký vhodný korek.

[terarium13.jpg]

K véčkám jsem raději přidal ještě jedno sklo a udělal z toho takovou ohrádku, abych co nejvíce omezil možnost pádu.

[terarium15.jpg]

Dále jsem řešil topení, z důvodu že tak velká folie není, aby mi pokryla stěnu terária, musel jsem koupit folie dvě. Až bude čas, zakryji to ještě poylstyrenem.

[terarium16.jpg]

[terarium17.jpg]

Dnes mi došel 6ti termostat z výše uvedených stránek, tak jsem ve fázi testování.

[terarium18.jpg]

Zdravím..máš to fakt moc pěkný. Zrovna stavím podobný tera a vytápět chci podobně jako ty. Ty fólie jsou parádní a za relativně dobrou cenu. Jak jsi řešil watáž, nebo jsi jen koupil rozměr a termostatem řídíš teplotu (v tom případě mě zajímá jak často spíná?) A ten korek ti to neodizoloval, nepřehřívá se zadní sklo?
Držím palce a díky

zdravim,pouziju tohle tema,at zbytecne nezacinam nove..
chtel bych si zaridit OSB terarium pro m.viridis s nasledujicimi parametry 80x60x90 cm (DxŠXvV nebo by se dalo dat i mensi?),terarko bude jen pro 1 viridisku,vetrani bych chtel udelat na leve dolni strane asi 25 cm od zakladny a melo by 10 cm na vysku,to stejne na prave horni strane (vyhovuje ??)..drevo bych cele natrel nejakym ochrannym pripravem na vlhkost..soupacky by byly ze skla,jako substrat bych zvolil cca 3cm ciste raseliny a kouskem pisku,nahoru piniovku nebo zde doporucenou cyprisovou kuru (kterou ale nemohu najit,kde se prodava) a navrch jeste raselinik..pod cely substrat bych dal lino nebo nejaky igelit,ktery by nebyl videt (je to vhodne ?)..terarium bych chtel vytapet topnym kabelem a tady bych chtel poradit - vrstvy odspodu - drevo-lino-polystyren-topny kabel-substrat..mohu rovnou substrat nasypat na topny kabel? a jak zabranim tomu,aby se me pri roseni voda nedostala pod polystyren z boku a nejakym zpusobem tam neprebyvala?
terarium bych dohraval keramickou zarovkou,hlavni osvetleni by bylo ze zarivky z falesneho stropu..dekoraci na zadni stenu jeste presne nevim..
chtel bych dovnitr dat zive rostliny,aspon jednu plazivou (jestli vite,ktera by to mohla byt,muzete mi prosim rict,ale casem bych si to nasel)..jako vetve bych strasne rad poridil viz - [http://tera.poradna.net/file/view/14326-imgp4704-j  pg]

ta vlnici se vetevka - nevite,kde se da sehnat nebo jestli ju prodavaji ci? protoze dat tam par nalezato bambusaku,ktery by cucely jak chleba z kabele,to bych moc nechtel..
jeste jedna vec - dala by se tam viridiska dat hned malinka nebo se MUSI dat do plastovyho boxu na par mesicu jak je tomu k videni?
dekuji vam za potvrzeni ci vyvraceni mych idealu :)

Terarko staci, ak by bolo o nieco mensie, nic by sa nestalo.
Na spodok terarka by sm dal bud vanu z lina, alebo sklenenu vanu. Podklad by som az tak neriesil, vana, topny kabel zabudovany do skla (fotky ako to ma spravene tu na forum daval myslim Epanterias, alebo Iceman?). Na to vrstva cyprisa alebo piniovky.
vetranie mas spravene blbo. Ak budes mat vetracky obidva hore v terarku budes tam mat prievan a za kratku chvilu bude po hadovy. Takze jedna vetracka dole, druha hore.
Lepsie je davat mladata do primerane "velkych" terariek alebo boxov.
ie krutene konare sa daju kupit na takmer kazdej burze.

Vanu jednoducho, to mas v podstate spravene velmi nikze akvarium. Ja spodne sklo o velkosti podstavy terarka ktore tam presne zapasujes a bocne steny som ja daval 3cm.
Pokial myslis ako davali kabel,tak sklo, potom murarska prerlinka cez ktoru bol ponavliekany topny kabel. Na tom druhe sklo a vsetko po bokoch zlepene. Ziadna veda. Jednoduche a ucinne.

To tera je OK, jen bych ho nedělal tak vysoký..je to celkem zbytečný a spoustu chovatelů používá spíše delší terária kvůli teplotnímu gradientu. K tomu vytápění, vanu udělej, to je jasný, ale popřemýšlej o vytápění fóliema..přilepíš z boku terária (v OSB tera uvnitř samozřejmě) a do substrátu nemusíš dávat kabel..viridiska bude spokojenější z tepla ze strany, než "od podlahy"..a dohřívání žárovkou, ať už keramickou, nebo obyčejnou bych vynechal, dost totiž vysušuje vzduch, u chondra potřebuješ rozumnou vlhkost (hlavně u mladých)..
Ty kroucené "větve" jsou myslím liány a dají se sehnat na burzách, z živých rostlin je toho na výběr dost, viz. odkaz: http://www.tropichukvaldy.cz/index.php?id=clanky-r ostliny-v-terariich..z plazivek je dobrej Scindapsus jako solitéru mám Asplenium..rostliny perfektně udržují vlhkost, rosím tedy tera pouze 1x - 2x týdně na rostliny a zároveň je zaleju (přece jen je v teráriu vyšší teplota) a fakt nádherně porspívají (svítím 2x18W zářivkami v terku 80x60x75)..
A mladý chondro bych nechal v boxe, popřípadě v menším terku z důvodu lepší kontroly a krmení..
Letos mě taky čeká stěna z podobnýho materiálu pro pár viridisek..a na prostudování doporučuju knížku The Complete Chondro od Grega Maxwella, když si to vyhledáš tu na TP, najdeš co potřebuješ ;-)

tu knizku ctu ;) me pripadne,ze ten kabel udela vetsi vlhkost,kdyz je hned pod substratem a pusobi primarne na nej,nez folie,nad kterou sem taky premyslel,ale vysledek je ten,ktery sem napsal..
ano,rozmery jeste trosku upravim a stema kytkama diky :) a vanu z lina budu muset jeste nejak poresit

Dobrý den, mám terárium pro morelia viridis z OSB desek (viz obrázek)a chtěl bych se zeptat jestli postačí větrací otvory jak je zakresleno v obrázku. Otvory jsou 2 z každé strany (6cm) opatřeny plastovou krytkou do sádrokartonů. Terárium jsem koupil starší a už byly otvory vyvrtány. Zajímá mě tedy jestli to pro tento druh musím předělat? Popřípadě použít i větráčky. Děkuji moc za vaše rady :-)

No toho jsem se právě bál, tak jsem chtěl slyšet názor někoho zkušenějšího. Jak jsem psal tak terárium už takhle otvory mělo. Budu je muset nějak zaslepit a vytvořit nové.
Jelikož budu mít terárka dvě nad sebou a u zdi - mohl by být větrací otvor vlevo dole a vpravo nahoře?
Ještě doplním, že terárium bude vytápěné topným panelem 50W umístěným na stropě (45cm x 55cm)a na dně bude cypřišová kůra. Nějaká ta bambusová větev, kroucená liána popřípadě kořen, asi 2 menší živé květiny a asi 2 textilní květiny.
Děkuji

Ahoj jak píše Jan Lauermann na ventilátory zapomenˇ.Múžeš to odzkoušet i s těma na boku.Pokud budeš mít topení na stropě tak tam větrání nee-dobré na zadní stěně.Ve předu toho moc vrtat nemusíš větrá mezi skly.Potřebuješ hlavně DRŽET VLHKOST po určitou dobu cca.4-7 hod na větší úrovni a poté musí terko pozvolna vysichat.Toto pokud nemáš mustr odzkoušenej třeba zkoušet.Dám ti příklad:foto:horní terko během těch pár hodin -spodní poté to je asi základ úspěchu u chonder správná vlhkost+teplota.

Ahoj Honzo ono to větrání by tam na stropě mohlo být, mi by jsme se stím popasovali ale pro začátečníka problém měl by terko jak ementál a skutek utek.Pro zadavatele =dej to topení na strop(k jedné straně k té co máš větrání níž )větrání nech na bocích-odzkoušej a poté teprv uprav.Já mám topení vzadu jsou to stěny zbytečně by se prohřívala podlaha druhého terka.Tím --dobré na zadní stěně=větrání při stropním topení-otvory cca.10cm od stropu.

Děkuji za odpovědi. Určitě to chci pořádně odzkoušet než tam viridisku dám. Ohledně topení - pokud říkáte, že na zadní stěně bude lepší tak si nechám poradit a dám ho radši tam. Někteří chovatelé ho mají na stropě a jiní na zadní stěně, nikde jsem se ale zatím nedočetl co je lepší a proč. Podle vašich fotek mám to samé (polykarbonát s topný kabelem uvnitř). rozměr stropu mám 100x60 a zadní strany také - topný panel jsem udělal 45x55 a má 50W.