Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Morelia viridis - terárium od základu

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o pomoc se stavbou rozměrnějšího terária pro morelia viridis.
Přikládám návrh terária s určitými základními rozměry. Kde jsou otazníky bych potřeboval poradit. Týká se to hlavně předního a zadního větrání ( pokud je vhodné ).
Klidně můžete reagovat na konstrukční chyby, kdyby jste udělali něco jinak.

[terarium.jpg]

Na začátek by to mohlo stačit.
Děkuji za ochotu.

S pozdravem Martin

Já si myslím, že stačí. On to zadavatel dohání výškou, takže na ten přijatelný potřebný objem se dostane. V současný době se už ale chondra chovají spíš v terárkách širších než vyšších. Samozřejmě to nejsou 30 cm vysoká terária, ale co mám nakoukáno, tak třeba Němci teď většinou využívají rozměr 100-120x60x60. Ono logicky pokud to terárium, které je nakreslené na obrázku nebude celé zavětvené a místo větví budou standardně použity 2-3 horizontálně umístěné tyče, tak je ta výška v podstatě zbytečná - nevyužitelná. Ba co víc - udržení požadovaných teplot a vlhkostí bude náročnější, než v teráriu orientovaném na ležato.

Ono logicky pokud to terárium, které je nakreslené na obrázku nebude celé zavětvené a místo větví budou standardně použity 2-3 horizontálně umístěné tyče, tak je ta výška v podstatě zbytečná - nevyužitelná. Ba co víc - udržení požadovaných teplot a vlhkostí bude náročnější, než v teráriu orientovaném na ležato.

Tak ono to funguje i na výšku, pokud ty tři tyče jsou v různých výškách a nahoře je žárovka, tak se had posunuje na různě vysoko položené větve - tyče, podobně jako se přisunuje a odsunuje na jedné dvou tyčích v delších teráriích, kdy žárovka je na jedné straně. Prostě je vlastně jedno jestli to funguje vertikálně nebo horizontálně, ale já osobně mám raději ty delší terária. Já mám takový oblíbený rozměr 100 x 60 x 70, kde to tak trochu funguje po obou osách ;-).

Já abych Ondro pravdu řekl, tak si vytápění žárovkou moc nedovedu představit. Ale ono je to zřejmě hodně o vnějších podmínkách...pokud dokážeš okolní teploty držet konstantní, tak potom si dokážu představit vytápění žárovkama (samozřejmě nějak zabezpečenýma proti popálení). U mě doma by to díky celkem výraznýmu kolísání okolních teplot (bydlím v takovým podhůří) moc možný nebylo..

Zde přikládám fotku cypřišové kůry co se mi podařila po nelehkém boji sehnat. Jinde buď nebyla skladem, nebo ji neprodávají fyzickým osobám, nebo byl problém s poštovním kurýrem.
[terarium10.jpg]

A tady nějaké fotky s rostlinkama, kůrou a rašeliníkem.
[terarium12.jpg]

[terarium11.jpg]

Co se týká vytápění, tak na míru mi folii nikdo neudělá, tak jsem objednal dvě : z2796-ultratherm-viv-mat-39 a musím to nějak vykoumat aby to vypadalo.

Zacina to dostavat tvar:) Bude to dobry.

Tu cyprisovou kuru jsem kupoval stejnou, ani nevim jestli se od nakyho jinyho vyrobce da sehnat, ale nemel jsem s tim problem, meli ji hned v prvnim kramu kam jsem vlez..

Kdy planujes nastehovani hada?

Jeste otazka, poresil si uz ten dvoucidlovej termostat? ja uvazuju ze bych ho poridil taky, potrebuju k viridiskam neco co umi spinat den/noc a druhy cidlo bych vyuzil pro inkubator, sice je to drahy, ale zas to vyjde levnejc nez brat dva smaostatny termostaty

jj, ještě tam nacpu nějaké tilandsie, jen musím vymyslet jak je na tu stěnu z toho korku přidělám.
Tak s tou kůrou jsi měl štěstí, já už nadával jaký je v dnešní době problém koupit takovou kravinu.

No s tím hadíkem to je otázka, až to celé vyšperkuji, tedy zbývá už jen to topení na bok. Vypadá to, že dolů pod misku s vodou nic dávat nebudu, vlhkost se tam drží sama bez problémů i tak.
A druhý problémek je ten, že to bylo plánováno do budoucna, až bude had větší. Čili ty větrací mřížky mají větší oka. Tak mám obavy aby mi do nich ten prcek nestrčil palici :-))

Co se týká termostatu tak plánuji něco z těchto krasavců : http://morel.snadno.eu/Termostaty-a-regulacia.html

ja vcera krmil jednu z tech krajt co mi nechce zrat, nakonec jsem ji presvedcil a nadlabla se. Dneska rano jsem si nasel skoro celou nalezlou v terarku u ty druhy( mam to reseny s tou prepazkou uprostred stejne jako ty, mezera mezi dvirkama a hranou ty prepazky je cca 4-5mm) mela tam narvany cely telo a ocas a jediny co zustalo v tom terarku kam patri byla hlava a ta cast tela s holatkem uvnitr :D

ale ty mas tu hadici uz celkem velkou, tak by to nemusel bejt problem ne?

Já mám tento:
[http://img826.imageshack.us/img826/7586/2012081813 58581.jpg]
4 x regulace, 1 x spínačky, 1 x cyklovač
Čidlo vypadá takto:
[http://img194.imageshack.us/img194/4565/2012081813 59151.jpg]
rozměr je 12x7mm
A vstup čidla takto:
[http://img208.imageshack.us/img208/4381/2012081813 59351.jpg]
Takže nějaký opačný přívod kabelu do terária možný taky není. Kdyby to čidlo bylo aspoň kulatý.. Ale to je opravdu (aspoň co jsem já pozoroval) jediná chyba na kráse. Jinak je to bezvadnej přístroj;-):-).

No kdyz vidim tu cenu, tak par cidel ozelim:)

Libilo by se mi to provedeni jako ma Jan Lauermann, 4 cidla, ale displej zobrazujici vse najednou..
No a jak to vypada s terarkem? probehly jeste naky upravy nebo neco? Uz mas folie?

Něco mají..ale třeba zrovna nemají žádnej termostat s režimem den/noc. Na obyč regulaci potom stačí RT-2 ;-)

na terárka bych asi fakt radši použil rt-2 ,hodiny na den a noc a 2 rt-2 na každej cyklus jeden,tyhle přesný věcičky spíš na inkubátory,spíš kde sehnat opravdu přesný teploměr protože mám 3 digitální a každej ukazuje jinak sice jsou v jednom stupni ale pro inkubátor bych chtěl něco lepšího nebo spíš něco čím ty ostatní změřit abych věděl načen su

Takže pokračujeme :

Z důvodu, že se hadovi nějak povedlo shodit sebe i s tyčkou z výšky 70cm, musel jsem nahradit kulaté tyčky dřevěnou kulatinou, do které jsem udělal výřez, aby zapadl do skleněných V. Toto je provizorní řešení, než najdu nějaký vhodný korek.

[terarium13.jpg]

K véčkám jsem raději přidal ještě jedno sklo a udělal z toho takovou ohrádku, abych co nejvíce omezil možnost pádu.

[terarium15.jpg]

Dále jsem řešil topení, z důvodu že tak velká folie není, aby mi pokryla stěnu terária, musel jsem koupit folie dvě. Až bude čas, zakryji to ještě poylstyrenem.

[terarium16.jpg]

[terarium17.jpg]

Dnes mi došel 6ti termostat z výše uvedených stránek, tak jsem ve fázi testování.

[terarium18.jpg]

Zdravím..máš to fakt moc pěkný. Zrovna stavím podobný tera a vytápět chci podobně jako ty. Ty fólie jsou parádní a za relativně dobrou cenu. Jak jsi řešil watáž, nebo jsi jen koupil rozměr a termostatem řídíš teplotu (v tom případě mě zajímá jak často spíná?) A ten korek ti to neodizoloval, nepřehřívá se zadní sklo?
Držím palce a díky

zdravim,pouziju tohle tema,at zbytecne nezacinam nove..
chtel bych si zaridit OSB terarium pro m.viridis s nasledujicimi parametry 80x60x90 cm (DxŠXvV nebo by se dalo dat i mensi?),terarko bude jen pro 1 viridisku,vetrani bych chtel udelat na leve dolni strane asi 25 cm od zakladny a melo by 10 cm na vysku,to stejne na prave horni strane (vyhovuje ??)..drevo bych cele natrel nejakym ochrannym pripravem na vlhkost..soupacky by byly ze skla,jako substrat bych zvolil cca 3cm ciste raseliny a kouskem pisku,nahoru piniovku nebo zde doporucenou cyprisovou kuru (kterou ale nemohu najit,kde se prodava) a navrch jeste raselinik..pod cely substrat bych dal lino nebo nejaky igelit,ktery by nebyl videt (je to vhodne ?)..terarium bych chtel vytapet topnym kabelem a tady bych chtel poradit - vrstvy odspodu - drevo-lino-polystyren-topny kabel-substrat..mohu rovnou substrat nasypat na topny kabel? a jak zabranim tomu,aby se me pri roseni voda nedostala pod polystyren z boku a nejakym zpusobem tam neprebyvala?
terarium bych dohraval keramickou zarovkou,hlavni osvetleni by bylo ze zarivky z falesneho stropu..dekoraci na zadni stenu jeste presne nevim..
chtel bych dovnitr dat zive rostliny,aspon jednu plazivou (jestli vite,ktera by to mohla byt,muzete mi prosim rict,ale casem bych si to nasel)..jako vetve bych strasne rad poridil viz - [http://tera.poradna.net/file/view/14326-imgp4704-j  pg]

ta vlnici se vetevka - nevite,kde se da sehnat nebo jestli ju prodavaji ci? protoze dat tam par nalezato bambusaku,ktery by cucely jak chleba z kabele,to bych moc nechtel..
jeste jedna vec - dala by se tam viridiska dat hned malinka nebo se MUSI dat do plastovyho boxu na par mesicu jak je tomu k videni?
dekuji vam za potvrzeni ci vyvraceni mych idealu :)

Terarko staci, ak by bolo o nieco mensie, nic by sa nestalo.
Na spodok terarka by sm dal bud vanu z lina, alebo sklenenu vanu. Podklad by som az tak neriesil, vana, topny kabel zabudovany do skla (fotky ako to ma spravene tu na forum daval myslim Epanterias, alebo Iceman?). Na to vrstva cyprisa alebo piniovky.
vetranie mas spravene blbo. Ak budes mat vetracky obidva hore v terarku budes tam mat prievan a za kratku chvilu bude po hadovy. Takze jedna vetracka dole, druha hore.
Lepsie je davat mladata do primerane "velkych" terariek alebo boxov.
ie krutene konare sa daju kupit na takmer kazdej burze.

Vanu jednoducho, to mas v podstate spravene velmi nikze akvarium. Ja spodne sklo o velkosti podstavy terarka ktore tam presne zapasujes a bocne steny som ja daval 3cm.
Pokial myslis ako davali kabel,tak sklo, potom murarska prerlinka cez ktoru bol ponavliekany topny kabel. Na tom druhe sklo a vsetko po bokoch zlepene. Ziadna veda. Jednoduche a ucinne.

To tera je OK, jen bych ho nedělal tak vysoký..je to celkem zbytečný a spoustu chovatelů používá spíše delší terária kvůli teplotnímu gradientu. K tomu vytápění, vanu udělej, to je jasný, ale popřemýšlej o vytápění fóliema..přilepíš z boku terária (v OSB tera uvnitř samozřejmě) a do substrátu nemusíš dávat kabel..viridiska bude spokojenější z tepla ze strany, než "od podlahy"..a dohřívání žárovkou, ať už keramickou, nebo obyčejnou bych vynechal, dost totiž vysušuje vzduch, u chondra potřebuješ rozumnou vlhkost (hlavně u mladých)..
Ty kroucené "větve" jsou myslím liány a dají se sehnat na burzách, z živých rostlin je toho na výběr dost, viz. odkaz: http://www.tropichukvaldy.cz/index.php?id=clanky-r ostliny-v-terariich..z plazivek je dobrej Scindapsus jako solitéru mám Asplenium..rostliny perfektně udržují vlhkost, rosím tedy tera pouze 1x - 2x týdně na rostliny a zároveň je zaleju (přece jen je v teráriu vyšší teplota) a fakt nádherně porspívají (svítím 2x18W zářivkami v terku 80x60x75)..
A mladý chondro bych nechal v boxe, popřípadě v menším terku z důvodu lepší kontroly a krmení..
Letos mě taky čeká stěna z podobnýho materiálu pro pár viridisek..a na prostudování doporučuju knížku The Complete Chondro od Grega Maxwella, když si to vyhledáš tu na TP, najdeš co potřebuješ ;-)

tu knizku ctu ;) me pripadne,ze ten kabel udela vetsi vlhkost,kdyz je hned pod substratem a pusobi primarne na nej,nez folie,nad kterou sem taky premyslel,ale vysledek je ten,ktery sem napsal..
ano,rozmery jeste trosku upravim a stema kytkama diky :) a vanu z lina budu muset jeste nejak poresit

Dobrý den, mám terárium pro morelia viridis z OSB desek (viz obrázek)a chtěl bych se zeptat jestli postačí větrací otvory jak je zakresleno v obrázku. Otvory jsou 2 z každé strany (6cm) opatřeny plastovou krytkou do sádrokartonů. Terárium jsem koupil starší a už byly otvory vyvrtány. Zajímá mě tedy jestli to pro tento druh musím předělat? Popřípadě použít i větráčky. Děkuji moc za vaše rady :-)

No toho jsem se právě bál, tak jsem chtěl slyšet názor někoho zkušenějšího. Jak jsem psal tak terárium už takhle otvory mělo. Budu je muset nějak zaslepit a vytvořit nové.
Jelikož budu mít terárka dvě nad sebou a u zdi - mohl by být větrací otvor vlevo dole a vpravo nahoře?
Ještě doplním, že terárium bude vytápěné topným panelem 50W umístěným na stropě (45cm x 55cm)a na dně bude cypřišová kůra. Nějaká ta bambusová větev, kroucená liána popřípadě kořen, asi 2 menší živé květiny a asi 2 textilní květiny.
Děkuji

Ahoj jak píše Jan Lauermann na ventilátory zapomenˇ.Múžeš to odzkoušet i s těma na boku.Pokud budeš mít topení na stropě tak tam větrání nee-dobré na zadní stěně.Ve předu toho moc vrtat nemusíš větrá mezi skly.Potřebuješ hlavně DRŽET VLHKOST po určitou dobu cca.4-7 hod na větší úrovni a poté musí terko pozvolna vysichat.Toto pokud nemáš mustr odzkoušenej třeba zkoušet.Dám ti příklad:foto:horní terko během těch pár hodin -spodní poté to je asi základ úspěchu u chonder správná vlhkost+teplota.

Ahoj Honzo ono to větrání by tam na stropě mohlo být, mi by jsme se stím popasovali ale pro začátečníka problém měl by terko jak ementál a skutek utek.Pro zadavatele =dej to topení na strop(k jedné straně k té co máš větrání níž )větrání nech na bocích-odzkoušej a poté teprv uprav.Já mám topení vzadu jsou to stěny zbytečně by se prohřívala podlaha druhého terka.Tím --dobré na zadní stěně=větrání při stropním topení-otvory cca.10cm od stropu.

Děkuji za odpovědi. Určitě to chci pořádně odzkoušet než tam viridisku dám. Ohledně topení - pokud říkáte, že na zadní stěně bude lepší tak si nechám poradit a dám ho radši tam. Někteří chovatelé ho mají na stropě a jiní na zadní stěně, nikde jsem se ale zatím nedočetl co je lepší a proč. Podle vašich fotek mám to samé (polykarbonát s topný kabelem uvnitř). rozměr stropu mám 100x60 a zadní strany také - topný panel jsem udělal 45x55 a má 50W.