Ocasatí obojživelníci - chovy a odchovy v ČR?
Hezký den,
docela by mě zajímalo, zda se někdo v ČR specializuje na ocasaté obojživelníky, jestli chová a odchovává jiné čolky a mloky než jsou ti nejběžněji dostupní (myšleni axolotli, žebrovníci a čolci ohňobřiší). Jsou tu takoví chovatelé? Ocasatí jsou moje oblíbená skupina a v budoucnu bych se jim rád více věnoval (momentálně nemám prostor, abych jim poskytl adekvátní podmínky). No a samozřejmě bych dal přednost možnosti koupit odchované jedince před importovaným zvířetem v neurčitém stavu.
Adam
chovám Siren intermedia, Necturus maculosus a Amphiuma means. Ale s odchovama to bude ještě běh na delší trať- máme všechno semi/subadultní zvířata.
Díky za reakci, těší mě, že někdo chová i ty méně běžné druhy. Že by to bylo na delší trať není problém, jak už jsem psal, momentálně stejně nemám prostory. Musím počkat, až se někde usadíme natrvalo. Už dřív mě zaujali "čolci" (dá-li se jim tak říkat) třeba z rodu Plethodon, někteří mločíci Hydromantes atd. Prostě drobní štíhlí pozemní obojživelníci, jenže jsem žil v domnění, že je prakticky nemožné je (legálně) sehnat. V neděli jsem však na brněnské burze jedno takové zvíře viděl (bohužel druh jsem si nenapsal a paměť selhala), což mě ponouklo k tomuhle dotazu, jestli je náhodou už někdo nechová. Kupovat jednoho jedince, navíc z importu, mi přišlo jako zbytečnost, možná kdyby to byl pár, přemýšlel bych o tom víc. Ale odchov by byl prostě lepší.
nebol to náhodou Notophthalmus viridescens ? malý zelenkastý "čolek" ? videl som tam jeden kus z tohto druhu :) (+ vačší počet bližšie neskúmaných Cynops-ov)
Ten tam byl taky, stůl máme na mysli stejný, kromě jiného měli asi 10 maličkých rosniček včelích (na ty slintala moje žena). A kromě toho Notophthalmuse tam ještě byl jeden, ve větší krabičce, asi 15 cm dlouhý a štíhlý. Vím, že to byl import z Ameriky, ale druh si prostě ne a ne vzpomenout.
Existuje v ČR dokonce klub chovatelů ocasatých obojživelníků - CAUDATA, tak si ho najděte na netu a tam najdete dost nadšenců.
Díky moc, nenapadlo by mě, že u nás něco takového je.
Já mám momentálně vajíčka Cynops cyanurus stará přibližně 24hcož si myslím že nejsou často odchovávaní čolci
Tak to rozhodně gratuluju Když by byli i někdy v budoucnosti nějací na prodej, měl bych zájem.
Mimochodem - na stránkách Caudaty jsem zjistil, že ten "čolek", co se mi tak líbil, bude asi ve skutečnosti nějaký mločík rodu Eurycea. Údajně vcelku nenároční chovanci, takže zbývá je jenom sehnat