Ježek bělobřichý- krmení
Dobrý den všem, projela jsem články, internet.., ale musím se přiznat, že stejně co se potravy týče, nejsem příliš moudrá, nejspíš to bude tím, že nikdo pořádně neví?? Ježečka mám od chovatelky, co preferuje jako hlavní složku potravy kvalitní kočičí granule ( momentálně má k dispozici stále HILLS pro koťata) a občas přidávat kočičí kapsičku ( po těch se může utlouct) a sem tam červíky....co jsem ale četla tak druhý (asi přirozenější) názor je krmit více živou složkou, což ale je docela problém, protože ježura krom moučných červů o nic nejeví zájem. Zkusila jsem mu tam dát cvrčky - tři dny s ježkem vesele vegetovali a přiživovali se,potom jsem je vyndala tak by mne zajímalo, jak to vlastně je, proč by se červi měli dávat v omezeném množství, čím jiným zpestřit ježkovi stravu a jak ho hlavně převést na více "přírodnější" způsob potravy? Ježečkovi jsou momentálně 2,5 měsíce. Jak by měl ideálně vypadat např.týdenní krmný "návod"? předem všem moc díky
Změna předmětu, původně: Ježek bělobřichý (Aurifer)
Nemusíte to zbytečně hrotit, albiventrixové co tu jsou jsou již domestikovaní a vesměs x generací krmení převážně umělým krmením (většinou kočičím). takže řada zvířat hmyz ani neloví, protože ho nezná. Dají se na něj postupně naučit, tak že jim ho třeba budete míchat (mražené cvrčky) do toho kočičího krmení. A když bude brát mražené cvrčky, tak mu začít dávat živé. Pohyb při jejich honění mu jedině prospěje. Co se týče těch červů, tak s nima se to nemá přehánět proto, že je to zbytečně tučné krmení, které krom tuku nic moc jiného nedá. Jinak dávat se dá i míchanice z kuřecích drobů, křepelčí vajíčka, zabité myši nebo holata atd...ale většinou je na to potřeba koupené ježky postupně naučit, páč většina chovatelů je krmí tím kočičím. A fakt je ten, že domestikovaní ježci na něm fungují. Ale je lepší dávat kvalitní kočičí konzervy, než granule. Protože ježci nemají příliš pevný chrup a na granulích se jim neúměrně opotřebovává.
Střídavě podávám kočičí granule, konzervy, mrtvé (nebo z pinzety) cvrčky, šváby (dubie, tartary), červy, sušené krevetky a krájené jablko. Nepřecpávat!
ty sušené krevetky bych jim zrovna nedávala vůbec. Pokud to jsou gamarusi, tak ti mají velký obsah soli a v podstatě nulový přínos pro zvíře. korát mu zatěžujou ledviny.
Zdravím Zaujala mě ta křepelčí vajíčka... a jak je ježečkovi podávat? To jako rozklepnout do misky? A ty pomleté kuřecí krky mají být syrové? Četla jsem totiž někde, že kuřecí maso se ježkovi má dávat vařené. Ježečka zatím doma nemám, ale v listopadu pro něj jedu, tak jsem momentálně ve fázi teoretických příprav. Děkuji za odpověď.
Jj, křepelčí vajíčko naťuknuté, aby se do něj ježek dostal a normálně na misce. Může se dát i se skořápkou. Co se týče těch drobů, tak normálně syrové, v přírodě jim tu kořist taky nikdo nevaří
Ježek žere jablka a hrušky. Čeká na ně pod stromem, až na něj spadnou a napíchnou se. Pak si je odnese domů.
To ví přece každé malé dítě.
Chci se zeptat co se týče toho masa, můžu ježurovi dávat i jiné maso než kuřecí(vepřové,.)? Předem děkuji.:)
lepší je krůtí nebo hovězí, vepřové je dost tučné.
Děkuji za odpověď takže jaké koli kromě vepřového.
Tak moji ježci mají po kočičích kapsičkách nebo konzervách těžký průjem,zkoušela jsem to míchat i v granulích a výsledek stejný,ještě dodám že na kapsičky jsem je zkoušela učit už od mala,ochotně to žraly ale nefunguje to takže jsou jen na granulích které rozmáčím a hmyzu.
myslíte, že lze použít tohle krmivo? : http://www.mujchov.cz/katalog/ptaci-a-ostatni-zvir ata-v-zahrade/krmivo_326/pro-ostatni-drobne-zivoci chy/produkt/jezek-feast-500-g
máme 8 týdenního samečka ježka bělobřichého.
v zájmu tvého ježečka nelze..tohle krmivo je založené na sušeném ovoci, gamarusu, burizonech, ořechách a podobných 3,14čovinách, které v krmení ježků v podstatě nemají vůbec co dělat a živočišného protejnu, přestože ježci jsou hmyzožravci to obsahuje minimum. Ono to bylo asi původně určené na příkrm podměrečných mláďat ježků, aby na zimu nabrala tuk, ale pro albientrise chovaného jako pet je to něco naprosto nevhodného.
Měla bych dotaz, kuřecí droby co zakoupím u nás v masně jsou klasické zbytky, krky atd. když jsem se zeptala jestli mi je rozemelou řekli ze to nelze, vy droby dáváte tak jak je zakoupíte nebo je nějak zpracujete? Pokud ježkovi škodí granule pak kosti z krku jsou podle mne taky tvrdé na to abych mu je jentak dala. Začínám a chci ježkovi dopřát to nejlepší, děkují za odpověď
Aha no vidíte a chovatelka mi řekla úplně pravý opak, že nedávat kočičí konzervy, protože se ježkům po nich kazí chrup a že granulkami si jej naopak čistí....tak zatím úplné jasno mám v tom, že červi jsou dobří, ale nic hodnotného ježkovi nedají takže je potřeba k nim přidávat také něco, co obsahuje nějaké "živiny" v podobě vitamínů, minerálů atd....je fakt, že ty granule si jen tak uzobává,žádné velké nadšení. tak asi úplně nejlepší bude jít zlatou střední cestou, komerční krmení prokládat živým, střídat a zpestřovat....snad se naučí i lovit ty cvrčky .-)
Moc a moc díky za rady, ale jak vidíte, fakt se názory hrozně moc od sebe liší.....
Ono to, že někdo albiventrise odchovává ještě neznamená, že o nich něco extra ví. Ostatně, na webech různých chovatelů to bývá dost znát. Na rozmnožení potkanů taky netřeba znát přesně jejich biologii. Pokud jste někdy mohla porovnat zuby kočky a ježka- schválně sem dám fotky lebek albiventrise a kočky- kočky mají zuby uzpůsobené na porcování kořisti s pevnými kostmi, mají ty zuby silné a uzpůsobené k zpracování pevné potravy. To ježci vůbec, na prokousnutí hmyzího krunýře nebo naporcování malé ještěrky to nepotřebují Ale pokud budou celý život jenom louskat granule, tak ke stáru pak většinou chcípnou hladem, protože se už pro opotřebované zuby nenažerou.
K těm fotkám- jenom chci upozornit na to, že ty fotky mají různé měřítko, kočka má lebku samozřejmě 4x větší než ježek, takže velikost a proporce chrupu jsou trochu zkreslené. Ale všimněte si hlavně těch ostrých tenkých špiček na zubech ježka. Právě ty při žraní granulí nejvíce trpí. (První 2 fotky jsou ježek, další 2 kočka, poslední fotka je porovnání obou lebek a pár kočičích granulí )
Možno by bolo namočiť tie granule do mlieka. Nebudú tvrdé, navyše ježko dostane aj piť. Jedna známa chová takto ježkov ušatých.
jenže po mlíku se Ti akorát zes.rou , to taky není šťastněj nápad. Ježci mléko vůbec nesměj. Namočené ve vodě by asi šly, ale proč vymýšlet békárny, když je možné krmit konzervama a střídat to hmyzem s namletýma drobama. Tak krmím já celé roky a naprosto OK- měla jsem exotických ježourů 4 druhy. Teď už mám po letech akorát 2 v důchodovém věku. Ale krmím v podstatě stejným způsobem všechny hmyzožravce.
Jinak teda v Německu prodávají speciální granule pro hmyzožravce. jsou menší než ty pro kočky, podstatně měkčí a mají více vyhovující složení. Dříve jsem jima nějaký čas krmila a jsou OK, ale nevim, jestli se dají sehnat i u nás. Já si je kupovala v Hammu.
Koupili jsme bělobřichý ježky od chovatelky co je krmila granulema a je fakt,že byl problém,je krmit čímkoliv jiným.Takže chvilku trvalo,než jsme si je naučili na jiné krmení.Strašně rádi žerou Zofobasi,šváby,kuřecí krky,myši křečky a cokoliv z hlodavců,co zbyde.Všechno zabitý.Taky konzervy pro kočky.
A názov tých granulí z Nemecka si náhodou nepamätáte??
Dobrý den,
cca před dvěma týdny jsme si domů přivezli dvouměsíční miminko ježka bělobřichého. Před tím, než jsem si pro něho jela jsem studovala stravu, ale protože jsem chtěla, aby se mu u nás líbilo, koupila jsem mu Whiskas, co měl u chovatelky s tím, že ho budeme pomalu přeučovat na hmyz a podobně. Dva dny ke granulím ani ke kapsičkám nečuchnul, tak jsem šla pro červy a pro cvrčky. Ty mu jedou, ale nic jinýho do té papule nevezme. Každý druhý den chodím pro jiné kočičí kapsičky. Zkusím mu to dát dva dny po sobě a když nic, putuje to kočce a já jdu pro jinou. Už i prodejci ve zverimexu to se mnou dost prožívají . Chci se zeptat jestli je problém v tom, kdyby jedl jen ty cvrčky a moučné červy (zophobasy až bude větší). Protože tento rypáček nestojí ani o piškot, jablko, kapsičky, ...
Nerada bych, aby mu něco chybělo. Moc děkuju za radu :).
tak hmyz je rozhodně lepší, než to kočičí krmení...ale můžeš mu skusit dát i zabitá myší holata, nebo mleté kuřecí droby.
Chtěla bych se Vás zeptat, mám doma samici zhruba 10 týdnů starou, dávám ji ven proběhnout, ale kdykoliv se zvedně a začne chodit po místnosti, tak u toho děsně píská a po chvilce si sedne na zadek a točí se dokola, je to spojené s pohlavním dospíváním nebo za tím mám hledat nějaký vážnější problém? normálně žere, pije, i kaká v pořádku, přes den hodně spí, celkově hodně spí..
s dospíváním to určitě nesouvisí, spíš má nějakou neurologickou poruchu. dnešní ježci bělobřiší jsou už pěkně zdegenerovaní a trpí na všechno možné. NIc moc se s tim nedá dělat, akorát mu zkontroluj uši, jestli v nich nemá zánet...to je taky někdy příčina motání se v kruzích.
Teď jsem ji zkoumala a přijde mi spíš, že jí nejde moc chodit na zadní nožičky, kdykoliv se postaví začne děsně pískat ujde pár kroků a sedne si.. pak couvá spíš proto že u toho může používat jen přední tlapky, ale hlasitost pískání je o intenzitě andulky..
tak jí ty nohy prohlédni.
nemůže to být tohle? watch
Moc díky za fotky, ač mám doma kočky i toho ježka - tohle se s fotkami nedá srovnat, u těch živých to tak nevynikne, ač jsou naše kočky hodně trpělivé a můžu jim na zuby v klidu koukat Tak jo,nebudu to tedy přehánět s granulemi, v sobotu na burze nakoupím tu všelijakou havěť - už abych jen té havěti vymyslela nějakou ubikaci ty jo .-/
No mléko co já vím "zabíjí" i klasické ty naše české ježky, trpí po něm silným průjmem, tak do toho bych také nešla, i když to pisatelka nejspíš myslela dobře
Melda - no přesně, on taky nezná nic jiného, než ty granule a sem tam kapsičky tak učíme a obávám se, že mu dávám taky dost málo .-( jak se bojím, abych nedala moc toho a špatně tamto .-/ právě díky těm všem rozdílným názorům co se kde najdou.
Ale po téhle diskuzi tady jsem si to tak nějak utřídila a snad vím a nebudu se bát mu dát v klidu nažrat všem moc díky za cenné rady,jdu dát ježurkovi nějaké ty "brouky"
Hamm?? není zrovna také tuhle sobotu? Zkusím někoho známého, jestli tam nejede, zda by na ně narazil a třeba přivezl....já našla pro ježky u nás tohle jedinné 246-jezek-500-g.html a potom jsem našla, že něco dělá Vitakraft, ale nevím, zda tomu až tak věřit...fretky-a-jezci
Abych řekla pravdu, tak jsem teď trochu zmatená. Kupovala jsem ježka od, zdálo se, solidního chovatele, který se tomu celkem věnoval a ten řekl krmit granulema a třeba, sem - tam, kuřecí.. Tak tedy krmím, dávám mu i občas mleté nebo tak a to musí mít jooo náladu, aby to snědl. Je mi jasné, že to je tím, že neni zvyklý, ale nedovedu si představit, že bych do něj nacpala i myšku. I kočičí kapsu mi tam nechá do rána. nechtěla jsem ho tedy nutit baštit i něco jiného, když mu to prostě nejede, ale když mu granule ničí zoubky, tak bychom asi měli najet na něco jiného.. A mám otázku, když jsem narazila na další chovatele, je nutné dávat jim nějaké vitamíny nebo doplňky stravy?
děkuji za odpověď
Taky bych potřebovala radu. Dnes jsem koupila krmení pto ježky Menu od Vitafraftu a naservírovala to své dvouměsíční ježčici místo kotěcích granulí a výsledkem bylo zvracení a po*rání. Dost mě to vyděsilo.. Na granulích není napsán žádný věk nebo omezení, tak nevím, nemám s chovem zkušenosti. Je přechod z jednoho krmení na jiné tak bouřlivý standardně nebo čím to může být? Díky!
není tam na tom napsané složení? Jinak pokud byl ježura doteď krmený jenom kotěcími granulemi, tak náhlá změna potravy tyhle potíže způsobuje často. Novou potravu to ze začátku chce dávat v menším množství do té původní
S tou neznalostí toho, co dělají ježourům se zubama granule je to o tom, že tu v podstatě málokdo má starší ježky. Tady v ČR se začali více chovat před cca 2-3 lety, předtím to byla spíš záležitost teraristů nebo chovatelů drobných savců, ale jako pet tu byli prakticky neznámí. teď přišli do módy a vyrojilo se spolu s nima plno chovatelských chyb a nepravd souvisejících s tím, že je začali chovat lidé, kteří o jejich biologii nic nevědí. A to, že si petkař přeloží článek z angličtiny od jiného petkaře a udělá několik odchovů ještě neznamená, že tomu zvířeti rozumí, ale hned začne radit a udělá si web o chovu ježků. Chovám ježky cca 15let- ještě od doby, co se vozili auritusi z Ruska a dováželi divocí albiventrisové. Krmila jsem je víceméně přirozenou stravou a ti ježci po ní mají ještě v 8-10letech celkem funkční chrup. V přírodě se tohoto věku ale nedožijou. Zato zvířata krmená převážně granulema mají po 5-6letech zuby tak opotřebované, že mívají celkem problém se vůbec nažrat a zničené zuby bývají jeden z důvodů předčasného úhynu. protože zvíře přestane žrát. Navíc další věc je ta, že pokud jsou krmení výhradně granulemi, tak pak mají stejné problémy, jako třeba psi co jsou celý život na granulích. Krom toho, že o jiné druhy krmení nemají zájem, tak pokud ho přecejen sežerou, tak po něm pak mají trávicí obtíže. A při tom je to jenom následek lidské lenosti, protože krmení granulemi je nejpohodlnější.
Co se týče mletého masa, tak to je celkem ok- pokud mu ho člověk namele sám. A než čistou svalovinu je lepší použít kuřecí droby a namlet včetně kostí (třeba kuřecí krky). Rozhodně ale nedávat mleté maso už koupené z krámu- to je hodně tučné a navíc obsahuje přidanou sůl- pozor na to! Co se týče vitamínů, tak pokud se krmí dostatečně pestře, tak není potřeba moc přidávat vitamíny, ikdyž občas podaní cvrčci obalení v Roboranu H nejsou na škodu.
no pane jo 15 let to už je nějakých zkušeností, také z vašich rad čerpám nejvíce, ona chovatelka i říkala, berte ho kdykoli i během dne - tak to jsem sice odkývala, ale samozřejmě ho přes den nechávám v klidu spát a aktivitu směřuji po 18té hodině večer a výš. proto se mi nezdálo ani to krmení, ale s tím jsem si rady moc nevěděla.....teď už trošku představy mám, najíždím na to, co jsem se tady dozvěděla (hlavně od vás), i když je fakt,že mu to nejspíš bude chvilku trvat, než si ho převedu. překvapil mně i fakt, že se může dožít až takového věku v zajetí, protože se téměř všude uvádí max. 5 let. Tak schválně jak moc dobré podmínky zvládneme ježurovi dát.
Ono bohužel za těch podmínek, v kterých je lidé (mazlíkáři) chovají se ta zvířata fakt vyššího věku nedožijí, ale to není dáno tím, že by to byla horní hranice jejich věku. To je dáno tím, že je lidé stihnou za tu dobu zlikvidovat nevhodným způsobem chovu. Stres, obezita, poškozené zuby, játra a ledviny, příliš časté porody u samic atd atd...ono to těm lidem prostě nedojde, že ten ježek většinou neumře přirozeným stářím..to je podobné jako s činčilama. Ty se taky mohou dožít 20let, ale průměrný věk je 6-8.
no činčila .-) to se každý diví, jak dlouho jí máme, všem to pomřelo po cca 5ti letech, naše činčila se ve svých 8 letech těší dobrému zdraví, ale je fakt, že když slyším, čím vším činčily lidi krmí a jak vůbec nic nevědí o jejich anatomii a faktu, že má velmi citlivé ledviny, a že i krmení se musí pečlivě vybírat, ač výrobci píší speciálně pro činčily....no je fakt, že lidé z ježků udělali fakt svoje otroky, přes den jim nedopřejí spánek, budí je a stresují a tvrdí, že jsou zvyklí ( no co mají chudáci taky dělat )holt to není morče....smůla všech zvířat ať už jakýchkoli je bohužel lidská neznalost a nepoučenost.....koupí zvíře a neřeší .-(
no to je právě ten Vitakraft o kterém jsem tady psala....moc bych tomu asi úplně nevěřila, ač je to určené přímo pro ježky.....já jsem to ještě nikde neviděla, že bych se na to alespoň podívala. A to byla ta krabička a nebo konzervička s masem?
Ten vitakraft obsahuje cituji: hmyz, měkkýše, korýše, maso, zelenina a ovoce, minerály a základní vytamíny, živočisné tuky, rybí tuk. Jakostní znaky: 80% vlhkost, 8,5% proteiny, 5,1% tuku, O,6% vlákniny, 2% popela, 0,16% kalcia a 0, 16% fosforu. A mají se dávat 2-4 kávové lžičky večer. Mám to normálně v granulkách a stačily jí dvě a hned to vyzvracela.. Tak jí to zkusím postupně míchat do něčeho jinýho.. Líbí se mi na tom krmení to, že je to fkt měkoučký oproti normálnícm keksům..
nechci zakládat další vlákno tak píši sem - zjistila jsem, že ježci se v noci poměrně dost drbou - asi před měsícem, vyměnila jsem stelivo, vystříkala ubikace i ježky Arpalitem a zdálo se, že dobrý, ale začali znovu - bylo to náročné, ale nakonec se mi podařilo je celičké prohlédnout - bříško, tlapičky - prostě všechny nebodlinaté části krásně čisté bez jakýchkoli defektů, bodlinky též...ALE přesně v místě, kde se "půlí" tělíčko mezi bodlinkami a bříškem ( nevím jak lépe popsat) tak tam mají stroupky vždy v místě, kde jim vyrůstá nová bodlinka, na mně to dělá dojem, že jakoby měli zarostlý "chlup" v tomto případě bodlinku a jak se bodlinka souká ven tak se tam udělá stroupek, ale po tělíčku to nemají, jen v tomhle přechodovém místě. Bohužel se mi to nepodaří vyfotit, to už je nadlidský výkon , není to podebrané ani mokvavé, čistě vždy suchý malý stroupek v místě, kde vyrůstá nová bodlinka, ale asi to není úplně v pořádku. Na zadečku má sameček stroupků více a naučil se drbat o dřevěnou houpačku, takže mám docela obavu, aby si to opravdu nerozškrábal do nějakého zánětu. Setkal jste se s tím někdo?
Jinak jsem včera pozorovala, jak se jim rozlezli zophobasové po kleci a zavrtali se do steliva a ježci rejdili a hrabali a hledali a lovili docela sranda a alespoň se trošku hýbají. Každý ježek má pro sebe klec o velikosti 100/50/50. A taky nemohu souhlasit s tvrzením, že to jsou čuníci, protože oba naši ježci chodí zásadně do jedné třetiny klece a zbylé dvě mají vzorně čisté, včetně domečku!
to buď jedině ráda, mně se čistotně projevovaly vždycky akorát samice s vrhem, to chodily vykonávat co nejdál od hnízda. jak prcci odrostly, tralalo se zase všude, kde jim to od zadku odpadlo
docela by pomohlo vědět, jak jsou ježci staří. Pokud nemají jiné obtíže, pravděpodobně se jedná pouze o strupovitost doprovázející quilling - výměnu bodlin. Pokud stroupky nejsou zanícené, samy se bez problémů vyloupou
čau, taky se přidám s dotazem. Zajímalo by mě jak moc jsou ježci v noci hluční a jak moc smrdí, nic moc sem na toto téma nikde nenašel. Jde mě o to, jestli se s ním dá spat a žit v jedné místnosti :D Díky
smrděj docela fest a v noci jsou hluční, ale jak moc, to už záleží na individuální vnímavosti konkrétního chovatele. Páč někomu to nevadí, jinej si na to zvykne a jinej si nezvykne. Stačí?
Ono když to takového ježka chytne a vezme si do hlavy,že bude tu keramickou misku překlápět celou noc,tak je to dost sranda.
Auri tobě přijde, že smrdí fest? Já nevím,mně to tak nepřijde??? Nemyslím si, že by to bylo mou již vytvořenou "imunitou proti smradu" .-) protože se diví každý, kdo přijde, že nikde nic necítí...oni jak chodí na jedno místo tak já to denně vyčistím a je to. Ten hluk to je horší, hlavně, když třeba loví ty rozutíkané červy, to je rachot ale je to opravdu individuál, děti s nimi v pokoji spí a nebudí je to,já když tam s nimi spím taky mně to nebudí, ale je fakt, že už jsme asi vycvičení od činčily a ostatní zvěře. Ale rachot to je. Taky dost stěhují misky, prolézačky,....tak ale s tím se u nočních zvířat tak nějak musí počítat .-) já jsem ráda, že jsou kreativní, a že na to řádění mají prostor a mohou se proběhnout a trošku utahat tomu, kdo spí blbě a nebo není na hluky zvyklý bych ho do místnosti, kde spí, nedoporučovala.
:D taky si ze mě dělají srandu, že mám něco s čichem, ale pravda je, že při vhodné volbě podestýlky a každodenní hygieně se zápach poměrně dost eliminuje
a mezi námi, kočičinec smrdí víc (o trochu :D
ahoj chtěla jsem se zeptat jaké ovoce či zeleninu ježounci papají protože jsem se to nikde nedočetla! :D moc děkuji za odpovědi a hodně štěstí při pěstování těchto krásných stvoření! :D
to jim musíš ozkoušet, co si vezmou a pokud vůbec. Mně někteří brali rozpůlené hroznové víno, strouhaná sladká jablka, přezrálé kiwi, banány a ostružiny a jiní nechtěli z ovoce vůbec nic.
Mě nežerou těměř žádný ovoce, maximálně jablko... Mám páru, holka si příliš nevybírá, ale kluk žere téměř jen hmyz (dávám cvrčky, zobhobasy, šváby a obaluji v nutrimixu x roboran h).
Já dávám kočičí granule pro koťátka, vždy je před podáním nechám nasát kočičí konzervou, aby byly pěkně měkké. Občas dávám pribiňáček, banán, kousek vařeného masa, tvrdý sýr, jablka, červíky dávám jen občas.
Ahoj (sorry, že nejde o bělobřichého ježka ale o naše druhy), nevíte někdo, zda a nakolik jsou mladí ježci nalezení v "přírodě" potenciálně nebezpeční jiným doma chovaným zvířátkům? (Před lety jsem jednomu prťavému nalezenci pomohl /v listopadu jsem jej sebral u popelnic a byl tak maličký, že se mi v rukávu dokázal pohodlně otočit/, krmil jej moučňáky, zophobasy, cvrčky apod. a v předjaří jej svěřil paní z ježčího útulku, aby se mohl vrátit do přírody, takže nějaká zkušenost by byla) Jde o to, že asi rok (a víš) po jeho pobytu u nás jsme se ujali několika vyhozených želv r. Trachemys, které mají terárko řešené tak, že si z něj mohou po libosti vylézat a zas se do něj vracet a teď, kdy začínám taková prťata při venčení psa občas nacházet se prostě bojím, že by jim ježeček mohl ublížit. Pes je v pohodě, kocouři taky, co ale čekat od takového zvířátka? Nepokusí se jim např. okousat pacičky?
No tak pokud budeš mít ježka a želvy na volno, tak se jim ježek zřejmě pokusí okousat nožičky. Je to predátor a želva je proti němu celkem bezbranná. Navíc ježek z volné přírody představuje riziko jak pro kočky a psa, tak i pro tebe z hlediska různých zoonóz, různými červy počínaje a vzteklinou konče. takže nechat si šmajdat po bytě ježka z přírody nelze moc doporučit. navíc tím, že si jej vezmeš domů porušuješ zákon. Pokud najdeš ježka, který nemá hmotnost na to, aby přežil zimu, odnes ho do nejbližší záchranné stanice nebo paní z ježčího útulku.
různých zoonóz, různými červy počínaje a vzteklinou konče. takže nechat si šmajdat po bytě ježka z přírody nelze moc doporučit.
+ BLECHY !
tak ty samozřejmě, však já to brala tak, že snad každej aspoň trochu soudnej člověk toho ježka jako vůbec první věc odbleší
Dobrý den,
jelikož jsou ježci všežravci, měli by mít k dispozici jak živočišnou složku, tak rostlinnou. Tady je tip, jak správně krmit. Doporučuji střídat různé druhy krmení během týdne, případně tak, jak vám to čas umožní:
masová směs - vař.maso (jak drůbeží, tak může být sem tam vepř. či hovězí, taktéž vnitřnosti jako játra, ledviny mají velmi rádi), rozvařená rýže, vař. mrkev, vejce natvrdo - vše uvařené rozemlít či smíchat nakrájené na malé kousky do směsi (lze uchovávat v ledničce či mrazničce a spotřebovávat podle uvážení), směs musí být více masová než rýžová (pokud to bude naopak, ježci ji budou přijímat méně ochotně)
kočičí granule (kvalitní) - min.29% bílkovin, kočičí či psí konzervy (pokud budete dávat samotné bez další živočišné složky, tak opět kvalitnější)
ovoce v malém množství kvůli cukru (třeba banány milují)
zelenina v jakémkoliv množství - jak syrová, tak vařená - akorát ježci ji nemají až tak rádi, takže doporučuji rozzvařit a zamíchat do mas. směsi (kvůli vitamínům)
hmyz či holata - kalorická bomba a to nejlepší, co můžete ježkům nabídnout (mouční červi jsou hodně tuční, takže se nedoporučují dávat každý den a ve velkém množství), sarančata a cvrčky můžete spařit, pokud Vám je ježek nechytá a nejí živé. Taktéž červi se dají spařit. Holata se předkládají živá, většina ježků jimi rozhodně nepohrdne.V přírodě sežerou cokoliv, co najdou, ať už nějakou mrtvolku a nebo bezbranné živé mládě.
Každý den by měli mít něco tvrdého a většinou dostatek masa...takže většinou tyto všechny možnosti nakombinuji. Např. jednou dostanou jen granule s konzervou + pár červíků, další den mas.směs s trochou granulí (na zuby), další den více hmyzu, ovoce, zel.,granule...pak zas jen směs a červíky, pak směs + ovoce + trochu granulí ....zkrátka základ maso a k tomu vždy něco přidat jiného.
Tak ať ježkům chutná a dožijí se vysokého věku.
Jenže ježci jsou hmyzožravci. Ano, stejně jako většina jiných hmyzožravců občas sežerou i nějaké sladké bobule a další plody, také ulovené živočichy požírají celé včetně obsahu zažívadel. což u býložravců bývá i poměrně velké množství rostlinné hmoty. takže by se jim mělo přidávat ovoce, pokud ho přijímají. Což všechna zvířata nedělají. Ale rozhodně ne v takovém množství jak popisujete, to je opravdu směs pro všežravce a ježci nejsou všežravci. Pouze nespecializovaní hmyzožravci. Takže naopak by se jim vůbec něměly dávat těstoviny a obiloviny, protože je vůbec neumí trávit, zrovnatak by se jim neměly vůbec dávat granule pro psy. Vhodnější jsou granule pro fretky nebo kvalitní pro koťata, ale naopak kvůli zubům by se neměly dávat příliš často. protože ježčí zuby nejsou uzpůsobené na porcování tvrdé potravy a na granulích dochází k neúměrnému opotřebovávání zubů, takže ježci po několika letech požírání granulí zajdou hladem, protože už se nenažerou.
Zdravím, z jaké části lze nahradit hmyz kuřecími droby? Rád bych úplně vyhodil granule, ale hmyz si sám (zatím) nechovám a ježek ho sežere nemalou porci vzhledem k ceně ve zveráku a do burzy daleko...
můžeš klidně ze 100%, ta míchanice z kuřecích drobů je celkem kompletní krmivo. Nameleš celé kuřecí krky, srdce, trochu jater, zamícháš do toho lžičku Roboranu a namrazíš si to do zásoby. Pak stačí hmyz doplňovat občas jako zpestření...pustit pár cvrčků, aby si ježek zachytal. A aby pořád nežral tu míchanici, tak mu občas dát zabitou myš, křepelčí vajíčko, konzervu pro kočky atd.
V tom případě paráda Plánuji je namlet a naplnit jimi výrobníky na kostky ledu, pak si vždycky jen vyloupnu dávku co se mi bude hodit, a bude se to dobře štosovat v mražáku. Vajíčka občas dostává co si nevezme vejcožrout (takže zatím jednohubky á la zebřička) a myší je doma také spousta, takže pestrost má, šlo mi hlavně o ten základ
Díky
už máš jen 1vejcáka?
neee to ne, nestraš! vejcák jako vejcáci
Dobrý den, budu pořizovat ježka bělobřichého a chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně jeho potravy. Chtěla bych mu zajistit co nejoptimálnější stravu (moučné červy, žížaly, cvrčky). Jsou pro něj vhodní i masní červi? A ohledně doplňkové stravy, která značka kočičího měkkého krmení (konzervy, kapsy) je pro ježečky nejlepší? Předem díky za radu.
Z krmného hmyzu bych dávala všechno, aby byla strava co nejpestřejší...nejvíc bych dávala cvrčky, šváby, sarančata, zofobasy...z venku kobylky a žížaly...moučňáky a masný červy spíš pro zpestření... A místo kapsiček, konzerv a jiných ptákovin bych dávala spíš kuřecí maso, srdíčka, žludky, zabitá myšata. Tam bude kvalita oproti nějakým konzervám určitě značná. Taky bych jim třeba to maso občas posypala minerálním a vitaminovým přípravkem...
Ahoj, poprosim jeste o trosku upresneni, pokud bych to chtela rozmixovat a mrazit, to kureci maso+vnitrnosti davat jezkum varene nebo syrove?? Krky mixovat i s kostma??? A jeste bych se chtela zeptat, jelikoz muj jezek si hmyzu vubec nevsima (ani ziveho ani mrtveho) je vhodne do toho mixnout i par cvrcku nebo staci kombinace krky+srdce+jatra? Popripade jelikoz je hmyzozravec, neni vhodnejsi misto kureciho davat treba mixovany cvrcky, zizaly a tak?
já dávám syrové, je to přirozenější. A ano, krky namlýt i s kostmi. Co se týče toho hmyzu, tak řada ježků krmených kočičím krmením ho nezná. takže je potřeba je na něj pomalu uvyknout. Až se ho naučí žrát, tak hmyz mu samozřejmě mixovat nemusíš, ten si sám rozkouše...ale ukrmit ježka na hmyzu není levná záležitost, pokud čék nemá velkochov cvrčků nebo švábů.
Hmyz odmita uplne, ani mrtvej si nevezme a pred zivym se jde radeji schovat, proto jsem myslela namixovat k ostatnimu, aby to z toho nemohl vybirat:) No a co ty zizaly a ponravy treba? Toho mame na chate spoustu a to jezek v prirode ji take ne?
pokud žere aspoň to mleté, tak mu do toho ten krmný hmyz pro začátek můžete zamíchat, to samozřejmě ano. Na ty žížaly a ponravy ho to ale bude chtít taky postupně naučit. Ono to u těch zvířat krmených prefabrikátem ale chce mraky trpělivosti, než si zvyknou na to, co by žrát měli.
Kolikrat se maj krmit jen jednou a to až večer že ?
Dobrý den všem, jak odhadnout denní dávku krmení (konkrétně u jednotlivého hmyzu - kolik moučných červů, zophobasů, cvrčků)? Střídám tento hmyz, nerada bych ježečka překrmovala a na druhou stranu nechci, aby trpěl nedostatkem krmení. Díky za info.
ahoj, prosím vysvětlíte mi někdo, co je ježkovi na tom videu?díkym moc
Dobrý den,
pořídili jsme si 3 měsíční holčičku ježečka, v jakém věku jsou prosím dospělí? Vím, že se to dělí na váhu a na cm, ale chtěla bych vědět v jakém věku je již skutečně dospělá.
Děkuji a přeji pěkný den
LP