Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Substrát pro želvy, který nepůjde jíst

Vymýšlím substrát pro želvy, který by nešel sníst. A chci se zeptat, jestli vidíte nějaké zápory ve větších oblázcích (4 cm a víc) a vekých kusech piniové kůry (5-10 cm). Nebude ten substrát moc veliký a řídký? Máme želvu stepní, dospělou - čili má délku cca 15 cm.

V terárku jsme už měli rašelinu (úplně blbé, práší, špiní), písek (taky úplně blbý - želvy ho spoustu snědly, protože chodí, čuchají, ochutnávají) - z toho samého důvodu vylučuji hobliny, taky by je určitě jedly.

Krom substrátu mají v terárku větší ploché kameny, větve (polínka), domeček (rády šplhají a lezou)... což teda asi není důležité.

Takže ocením veškeré vaše zkušenosti se substráty, děkuji za rady.

V terárku jsme už měli rašelinu (úplně blbé, práší, špiní), písek (taky úplně blbý - želvy ho spoustu snědly, protože chodí, čuchají, ochutnávají) - z toho samého důvodu vylučuji hobliny, taky by je určitě jedly.

Krom substrátu mají v terárku větší ploché kameny, větve (polínka), domeček (rády šplhají a lezou)... což teda asi není důležité.
Můžete nám sdělit v čem spí? A čím ji krmíte? Teploty, vlhkost atd...

Upřesnění dotazu - přijde vám 5cm kusy kůry jako substrát blbý (pro 15cm želvu)? Proč přesně?

Hlínu moc nechci, jednak mi to přijde na jedno brdo s pískem a rašelinou (které želvy žraly) a taky nemáme troubu (čili by tam žily brebery.) Venku ve výběhu želvy hlínu nežerou, takže mi to přirozené nepřijde (tam teda mají souvislý trávník, takže se ke hlíně ani nedostanou).

Ano, je to blby substrat. Nemozu sa v nom zahrabavat a neplni funkcie, ktore plnit ma. Mam osobne odskusanu jedlickovu koru pri nehrabavych druhoch a neodporucam.

Ubezpecujem vas, ze korytnacky chovane vo vybehu zeru hlinu i kamienky. A pekne sa pod cele trsy travy podhrabu a hlbia skoro nory. Minimalne moje stepky to robia ...a to nehovorim uz o tom, ze zozeru vsetko co priroda nadelila od vykalov az po slimakov, dazdovky etc.

Jenže ony se nezahrabávaly ani v písku. Jednak se do terárka nedá dát moc vrstva, tak 5cm a jednak se ty naše moc nezahrabávají dolů. Spíš rovně. Jako rovně do husté trávy, rovně do nějakého rohu apod. Mnohem radši lezou nahoru - vylezou na domeček a skočí dolů (to dělají cíleně, klidně i 10x za sebou), lezou na větve, na kameny, prodírají se škvírami apod.

Shrnuto podtrženo nepotřebuju, aby se do substrátu zahrabávaly - jednak to nedělají, jednak to do 5cm vrstvy ani nejde, ať už je substrát jakýkoli.

Slimáci naše želvy nezajímají, spíš se jich bojí. Kameny taky nejedí - jen bílé je fascinují, ale na 99% ne proto, že to jsou kameny, ale proto, že nejspíš hledají bílý vápník. Takže kameny z výběhu vyhazuju a lámu jim tam sépiovku, to jedí.
Naše želvy jedí nejradši uschlé hnusné hnědé sešlapané listy....

Ale to je mimo téma, pořád mi nepřijde, že by velká kůra byl tak hrozný substrát.

Důvody jsem myslím popsala ve stejném příspěvku, který citujete. Do 5cm vysokého substrátu se 10cm vysoká želva nezahrabe. A moje želvy se prostě dolů nezahrabávají ani venku ve výběhu, kde můžou. Našim želvám prostě stačí, když se schovají na noc do domečku. Po třetí to už s dovolením psát nebudu. Doufám, že další příspěvek nebude ve stylu, abych je na noc zahrabávala ručně, když ony to nedělají, protože to přeci potřebujou.

A to chcete, aby už konečně někdo napsal, že to je dobrý substrát? Prostě není, z těch důvodů, co bylo popsáno výše. Želva v noci potřebuje načerpat vlhkost (venku je velká vzdušná vlhkost, v teráriu ne). Proto musíte vlhčit, což s kůrou a vekými kameny moc nepůjde. Ideální pro stepačky by bylo zrušit terárium, mít želvy veku a zimovat.

Želvy mít venku trvale nemůžeme. Prostě hledám alternativu k písku, který je blbý. Taky něco, co se nebude lepit na jídlo (protože kdo má už ne úplně mrňavou želvu ví, že jídlo z čistého jídelního prostoru ve vteřině roztahá po celém terárku, přeleze, pošlape, obalí bordelem...jako malý tank). A hlína se bude zase lepit a budou ji ochutnávat, snědí jí hromadu a potom bude 50% bobku hlína (stejně jako to bylo s pískem). Prostě mi to přijde jako z bláta do louže.

A co je z těch příspěvků tady rada? Zatím mi tu jen všichni tvrdí, že se do substrátu musí želva zahrabat - to byla jediné (!!!!), co by se dalo nazvat radou. Proč to nejde a není potřeba jsem vysvětlila. Nic jiného mi tu nikdo neporadil, moje vysvětlení ignorujete.

Začínám pochybovat, že tu existuje nějaký uživatel, který napíše něco jiného než zde zřejmě nějakou (nevím proč) univerzální odpověď, že želva musí mít v teráriu hlínu a musí se do ní zahrabávat.

Pretoze korytnaacky potrebuju zo substratu nacerpat vlhkost, je to najprirodzenejsi substrat a hrabanim si obrusuju pazury, maju cinnost - aktivitu (cinnost svalstva, kazda korytnacka ma usposobeny iny typ, staci hodit do googla taku stepku a pardalku) a je to prirodzene spravanie. To, ze vase korytnacky tuto moznost nemali, to neznamena, ze by to nerobili. Vsetky korytnacky robia v terariach "bordel", presuvaju kamene, rozvlacia zradlo ...a doteraz nechapem vas urputny boj, aby korytnacky nepozivali hlinu abo kamienky ...

Protože potom mají 50% trusu písek. Kdežto v létě ve výběhu nic takového v trusu nemají. Nevěřím, že požírání takového množství substrátu může být pro želvu nezávadné.

Drápky mají v pořádku, mají v terárku dost kamenů a větví, o které si je obrousí. Taky mají dost členitý terén, na kterém můžou (a taky to dělají) namáhat svalstvo.

Kolik vlastně máte želv - píšete, že jednu, pak želvy v množném čísle?
Píšete, že je vysoká 10 cm - opravdu?
Proč vám vůbec vadí, že požírá(ají) substrát?
Tedy když vám nevadí, že skáčou z domečku.
Asi takhle - ty vaše oblázky a pláty kůry jsou pro želvy opravdu nevhodné. Jejich jediná výhoda spočívá v tom, že se možná nelepí na potravu, ale to je tak vše.
Co takhle hobliny - na stravu se možná lepí, ale při požití neškodí, spíš naopak, je to přírodní balast, který na rozdíl od rašeliny či písku želvě neškodí. Dobře drží vlhko, neplesniví, nepráší, nesmrdí - co více chtít.
Želva se do substrátu nemusí na noc zahrabávat, ale měla by mít odspodu vlhko, které na valounech docílíte jen těžko. A do kyprého substrátu se zahrábne, alespoň trochu, i když tvrdíte, že ne. Ale kůra má tendenci ve vlhku plesnivět, takže tu určitě určitě ne.
A pokud vás irituje, že želvy požírají místou čisťounkého salátku hnusné sešlapané listy nebo špinavou hlínu, tak se zkuste zamyslet, proč to asi dělají.

Želvy máme 2, v jednotném občas píšu, protože má každá svoje terárko, nebydlí spolu (2 samečci, zabili by se).

K výšce - výšku jsem odhadla. Jedna želva je vyšší a jedna nižší (ta těch 10cm určitě nemá). Každá je jiná - jedna vysoká, zelená, ne moc výrazná kresba, druhá plochá, žlutá s výrazně černými skvrnami. Asi takhle (nejsou to moje želvy):
fd527_20080605.jpeg
http://www.foxymonk.com/Obrazky/Atlas_zvirat/828.j pg

Že požírají substrát mi vadí, protože mám dojem, že jim to musí dělat bordel ve střevech, když je 50% bobku písek. Navíc skoro nic nesnědí z vlastní vůle, ale proto, že si v tom vyválí jídlo.

Že skáčou z baráku mi nevadí, protože to milujou (proč by mi to vlastně mělo vadit?). Totéž se sešlapanými listy - ať si je jedí, nosím jim do terárka i různé sušené listí, když jim to chutná.

Proč by ale měly nedobrovolně jíst substrát nabalený na jídlo, to nevím.

No a hobliny jsem nějak taky zavrhla, nestráví je a jsme tam, kde jsme byli s pískem - střeva plná něčeho, co nestráví a jedí jen proto, že se to nalepí na mokré lupeny.

A alternativa ke kůře? Něco, co se nenalepí na mokré jídlo?

Mimochodem nemyslím, že by kůra zplesnivěla, mám v piniové kůře zasázené orchideje už X let a nikdy na ní plíseň nebyla... Dost rychle totiž vysychá, musí se často máčet. Tudíž nestihne zplesnivět. Nebo tu má s plesnivěním kůry někdo osobní zkušenosti?

Já netrvám na kůře, ráda uslyším nějakou alternativu, jen prostě nechci, aby to želvy nedobrovolně jedly nalepené na jídle.

Já bych chtěla poradit se substrátem... ne s krmením. Spí v domečku, proto tam je, snad každá želva si na noc chce zalézt.
jen jsem z vašeho dotazu usoudil, že celková péče nebude zrovna OK

každá želva si na noc chce zalézt.
jo, do substrátu z kterého si přes noc "natáhne" vodu...

PS. to cejna - zase asi "metodicky řízená" ;-)

Fotky sem vlož vlastní, tak podrobné, aby to ukázalo tvarování krunýře.
Aby se předešlo HLOUPÝM dotazům a námitkám ze tvé strany (a to tak, že opravdu neskutečně až nebetyčně blbým), jde o to, že pokud mláďata nemají možnost zahrabávat se do dostatečně hluboké vrstvy vhodně vlhkého substrátu (asi tak akorát), tak se povrchová vrstva rohoviny na povrchu krunýře (taková ta svrchní vrstva, co má konzistenci hmoty lidských nehtů) utváří příliš tlustá a brání kostěné části krunýře růst ve správném tvaru. Vhodným substrátem se ukázala být směs 2 díly zahradní zeminy (od někud, kde se nehnojí umělými hnojivy a pokud možno ani ne moc hnojem a kde se nepoužívají pesticidy, není ji nutné sterilizovat, některé z půdních bakterií se zdají želvám dokonce prospívat) a 1 dílu říčního písku. Promíchat, dát ve vrstvě zhruba dvojnásobně silné, než je výška krunýře želvy a udržovat přiměřeně vlhké (a odstraňovat eventuálně plesnivé části a kazící se krmení). Pro odlehčení se dají přimíchat eventuálně i hobliny. Někdo používá jen mokré hobliny a taky nemívá špatné výsledky.
Hlína ve směsi se rozemletými skořápkami (1 ku 2 - mokré nahamtané do nějaké misky a následně usušené) je docela dobrý zdroj vápníku a navíc si při okusování takového materiálu obrušuje zobák.

Berte to prostě tak, že pro volbu vhodného substrátu je potřeba vzít v potaz několik věcí.

Jednou z těchto věcí je i ona lepivost na potravu, kterou sama zmiňujete. To se ale týká substrátů, které můžou želvě uškodit, což jemný písek, ani hlína obecně nejsou. Netroufám si hodnotit jak moc škodlivé by to mohlo být ve velkém množství, nicméně občasné nalepení na potravu podle mě zas tak škodlivé není, pokud jim tedy nedáváte potravu přímo na písek, díky čemuž je obaleno vše. V příprodě se jim taky běžně stává, že najdou na zemi něco k snědku, co je zrovna mokré a obalené hlínou a zbaští to.

Druhým faktem, který je vhodné zohlednit je, že by se doma želvě mělo pomoci s možností načerpat vlhkost. Nejlepší, ne-li jedinou možností je umožnit jí, aby se zahrabala na noc do něčeho vlhkého. K tomuto bodu bych z vlastní zkušenosti dodal, že to nemusí nutně být substrát, který je ve zbytku terárka ;-).

Pokud Vám vadí to obalování potravy, pak bych doporučil dát prostě do půlky terárka jeden typ substrátu a do druhé jiný a oddělit to. Já mám kupříkladu v terárku v místě kam dávám krmení přesně ty 3 centimetrové kameny proložené občas plochými kameny an které je možné položit misku a funguje to výborně. Neřeším obalování sajrajtem, želvy sice tu a tam něco roznesou po okolí, ale to mě taky nějak extra netrápí, páč toho není tolik. V místě kam chodí želvy spát, mám substrát, který udržuji vlhký, aby se měly do čeho na noc zahrabat a nutno dodat, že to opravdu dělají a evidentně rády. A stejný substrát mám i části, kde se sluní pod lampou, ten pouze nevlhčím, páč by byl stejně rychle zase vyschlý.

Pro oddělení se dá použít několik různých variant, buď přímo nějaká nízká lepená přepážka, která může usnadnit udržování vlhkosti v té části, kde želvy chrní, nebo klacík, který zabrání extrémnímu promíchání různých substrátů. To už je na Vás.

sice nemám terárium,ale výběh,poměrně veliký a musím napsat, že se mi velmi osvědčilo přesně to, co píše VilémC mám výběh rozdělený na tři části, v jedné mají domeček ( mimo jiné se jim také skákání líbí, tedy jen některým :-) ) a tam mají rašelinu smíchanou s pískem a vlhko....potom mají v další části kamínky okolo velké mělké misky s vodou, aby všechny velikosti mohly lézt do vody dle libosti a zase z ní pohodlně vylézat a potom mám prostor, kde je jen tuším, že se to jmenuje břidlice??? takové ploché poměrně rovné kameny a tam přímo na ně jim dávám jídlo, žádné misky, prostě na kameny, kde mají i vždy skořápky a nebo cokoli, čím jim zpestřuji stravu. Ale i tak jídlo roztahají a mnohdy jedí obalené, ale nikdy jim to nic nedělalo, já bych zas naopak řekla, že jim to střeva pročistí a pokud mají normální a pravidelný trus, potom je to nejspíš známkou, že je vše o.k. maličké želvy mám potom v hoblinách, které bájčeně drží vlhkost, tam také mám dva až tři ploché kameny, na které dávám jídlo a potom misku s vodou. Jsou to tak trošku "tanky" takže se holt musí počítat s tím, že holt nemají ubikaci zrovna "naklizenou" a "načinčanou", ale to přeci není to nejdůležitější, důležité je, aby tam měli podmínky, které potřebují, byli spokojené a nic jim nechybělo ani nepřebývalo :-)

Díky za první konstruktivní odpovědi!!!!!!!! Něco takového jsem si představovala, když jsem sem vkládala dotaz.

(Ne nějaké s prominutím připitomělé posměšné poznámky od místních puberťáků(?) - cejna, lupus.)

Nevím, nakolik jsou ostatní pubertální, ale ty jsi nespolkla Šalamounovo h..no, takže zkus kritiku přijmout, ne se jí nechat utvrzovat ve vlastním (mylném) přesvědčení o neomylnosti...
Fotky sem vlož vlastní, tak podrobné, aby to ukázalo tvarování krunýře.
Aby se předešlo HLOUPÝM dotazům a námitkám ze tvé strany (a to tak, že opravdu neskutečně až nebetyčně blbým), jde o to, že pokud mláďata nemají možnost zahrabávat se do dostatečně hluboké vrstvy vhodně vlhkého substrátu (asi tak akorát), tak se povrchová vrstva rohoviny na povrchu krunýře (taková ta svrchní vrstva, co má konzistenci hmoty lidských nehtů) utváří příliš tlustá a brání kostěné části krunýře růst ve správném tvaru. Vhodným substrátem se ukázala být směs 2 díly zahradní zeminy (od někud, kde se nehnojí umělými hnojivy a pokud možno ani ne moc hnojem a kde se nepoužívají pesticidy, není ji nutné sterilizovat, některé z půdních bakterií se zdají želvám dokonce prospívat) a 1 dílu říčního písku. Promíchat, dát ve vrstvě zhruba dvojnásobně silné, než je výška krunýře želvy a udržovat přiměřeně vlhké (a odstraňovat eventuálně plesnivé části a kazící se krmení). Pro odlehčení se dají přimíchat eventuálně i hobliny. Někdo používá jen mokré hobliny a taky nemívá špatné výsledky.
Hlína ve směsi se rozemletými skořápkami (1 ku 2 - mokré nahamtané do nějaké misky a následně usušené) je docela dobrý zdroj vápníku a navíc si při okusování takového materiálu obrušuje zobák.

Naše želvy nejsou mláďata, je jim odhadem tak 20-25 let (dostaly se k nám už docela veliké, min. 5 let staré), krunýř už jim dávno neroste.

Terárko je 10 cm sklo, potom jsou pošupovací dvířka, takže se tam substrát moc do výšky navršit nedá, tak do těch cca 5cm, jak jsem psala. Krom toho čistě teoreticky 15 cm výška substrátu (2x výška krunýře) by znamenala tak 40-50 kg substrátu do jednoho terárka.

+
Nechápu, co je tohle za fórum, když vám nikdo nedá normální radu, dokud nenavkládáte 10 fotek. Fajn, prohrabala jsem flashku, jiné, lepší fotky na ní nemám, a ačkoli nechápu, co to má co dělat s mým původním dotazem, tak tady je teda máte.

27746b4192
36657a5083

40 - 50 kg substrátu není při dobrém podložení ma dobrém stojanu a při dostatečně tlustém spodním skle až zas takový problém, jen se to holt drobet pronese. Při 10 cm pod posuvnými dvířky se vejde dovnitř určitě 8 cm substrátu, ne jen 5. Doporučené složení viz výše.
Vložit není potřeba 10 fotek, ale takové, aby ukázaly, jestli není výrazné "pyramidování" štíků karapaxu, hrb v první třetině karapaxu (častá záležitost, souvisí s nedostatkem vápníku), případně přerostlý nebo olámaný zobák. A tohle dodané fotky ukazují lehce nedostatečně.
Je to Testudo horsfieldii (to je odpověď na dotaz níže), poddruh určit bohužel neumím.

A zamyslel jste se nad tím vůbec? Ptám se na substrát, 50% odpovědí je, ať vložím fotku želvy (?????) - prostě úplně mimo mísu. Dva lidi píšou pro změnu jen nějaké posměvačné poznámky bez jakéhokoli přínosu.

:?: Nechápu, proč se tu nemůžou objevit jen odpovědi jako VilemC nebo hathor? Ty jsou pro mě přínosné a ráda se podle nich zařídím.

Správně odpovězeno Vám bylo hned v první reakci. Bohužel, to byla odpověď, kterou vy slyšet prostě nechcete, takže jste rozjela kolečko svých blábolů. Až na základě Vašich reakcí, kterými jste vzbudila podezření, že o chovu želv toho moc nevíte, byl vznešen požadavek na fotky zvířat. A to z důvodu, aby bylo možné posoudit jejich stav, který je obrazem způsobu chovu. A aby Vám mohlo případně být doporučeno, co ve svém chovu změnit a jak.
Všem tady jde o zvířata a ne o Vaše ego. Chápete to?
Pokud se Vám toto forum zdá špatné, nemusíte sem přeci chodit. Svůj chov máte stejně podle svého mínění zmáknutý nejlíp na světě...

Dle mne je docela k veci Petr60zelv a taky ten zbytek (Cejna a spol)... To, ze Vam kritika nechutna je Vas problem.

Neodpustim si ale par otazek - pisete, ze:

žžžžželva [89.102.220.xxx], 14.03.2012 13:46
Naše želvy nejsou mláďata, je jim odhadem tak 20-25 let (dostaly se k nám už docela veliké, min. 5 let staré), krunýř už jim dávno neroste.

Tudiz - na zaklade matematiky mne z toho vychazi, ze je mate doma 15-20 let.
V uvodu ste psala, ze je mate na pisku (v lete ve vybehu). To vam doted ten pisek nevadil? Predpokladam, ze ste zkousela jine substraty, ale z vasich kusich informaci, jez ste zdelovala bez ladu a skladu (navic postupne), to vypada, ze je mate tak 1-2 sezony.
Jinak receno - pokud jim ten pisek nevadi 15-20 let, proc to chcete najednou menit?

Byl Vam dan navod na smes substratu (od Petra) + duvody proc jsou vase podminky pro zelvy nevhodne (Cejna a spol)... Tak si nechte poradit. Prijit sem a cekat poplacani po zadech za to co tu predvadite je naivita. A chovani soudruzky ucitelky (nebo urednice z bernaku) je na skodu Vasich zelv.

EDIT: jeste bych doplnil - lide/chovatele radi na TP v ramci vlastniho volneho casu a sve dobre vule. Urazet zkusene chovatele (arogantnim chovanim, nadavkami, zesmesnovanim a pod) je zcela kontraproduktivni = strati zajem radit komukoliv do budoucna.

Když byly menší, tak bylo celkem jedno, na jakém jsou substrátu, protože se jim jídlo prostě dalo do pořádné misky a neroztahaly ho ven (a neobalily substrátem).

Co jsou veliké, tak je to problém. Jednak jim přibyly v terárku větší domečky, které zaberou hodně místa, takže nějaká pořádná miska na jídlo, ze které by ho nevytahaly nebo kterou by nezasypaly substrátem, se tam už nevejde.

Substrát jsme měli různý - písek, rašelinu, zvlášť i smíchané, kameny, prostě porůznu všechno, co se dá nakoupit nehnojené v pytlích v hobbymarketech, různě jsem řešili i kout na jídlo, ale prostě to pořád není dobré.

Ve 33 letech si jako puberťák rozhodně nepřipadám. Ani mi nedělá problém publikovat veřejně fotky svých zvířat. Jsou totiž v takovém stavu, že se nemám za co stydět.
Proč nechcete vložit fotky Vašich želv, aby se dalo objektivně posoudit, jak dalece je Vaše péče správná? Pořád dokola tady tvrdíte nesmysly a nechcete si je nechat vyvrátit.
Takovejch lidí už tady bylo....

(Ne nějaké s prominutím připitomělé posměšné poznámky od místních puberťáků(?) - cejna, lupus.) ::):-D:-D:-D:-D:-D:-D Bohové proč?:-D Pokud nevěříte, že jim ta hlína neškodí, tak nevěřtě, tady vám nikdo nic dokazovat nepotřebuje. Na to krmení se člověk snad může zeptat, co když to žerou z nedostatku "něčeho"? I ta fotka by šla bez s prominutím připitomělých keců:-D;-) Vypadá to, že si prostě nechcete připustit, že někde děláte chybu...jste si zcela jistá, že vaše želvy milujou skákání z domečku, ale o zahrabávání do hlíny nevíte? Tady si někteří myslí, že je to tu jen banda blbečků, ale ona je to spíš taková zpětná reakce na ty výplody tazatelů;-)

Co je tohle za fórum?

:!:Musím pod každou reakci napsat, že substrát žerou z 99% NEDOBROVOLNĚ!!!!!!!! A do hlíny se NEZAHRABÁVAJÍ!!!! ani v terárku, ani ve výběhu. Ale je to jako kdyby moje reakce nikdo neviděl!!!! :!:

Fakt bych byla ráda, kdyby to téma šlo smazat, už mě nebaví, jak mi tu furt někdo nadává. Přijde mi jako když jste tu všichni úplně natěšený, až to tu budete moct nandat někomu, kdo si dovolil něco namítnout proti jakémusi vžitému jedinému správnému názoru tady (želva musí mít v terárku jedině hlínu a musí se o ní zahrabat a každá želva to dělá a když to nedělá, tak mojí chybou). Mělo by tu být nějaké varování než sem někdo neznalý vloží dotaz. A děsně se divte, že jsem naštvaná, je to absolutně pohoršující a nepochopitelný a jsem jistě neskutečně zlý a hloupý člověk.

Čímž děkuji za rady slušným uživatelům, jejich odpovědi jsem si okopírovala a doufám, že tu nějaká pravidla nebrání, aby administrátor celé toto vlákno smazal.

V terárku se nezahrábávaj, neboť nemají do čeho a vy nejste ochotná jim to dopřát, protože by měly špinavý salátek. Venku se nezahrabávaj, protože má vzduch dostatečnou vlhkost. Pokud ten písek žerou nějakých 15 let, pak jim to zjevně nikterak neubližuje;-) Želvy nechovám, ale co já vím, tak už jsem tu někde i četla, že se jim má hlína podávat s vápníkem, jako doplněk potravy? S arogantním chováním jste začala vy, protože si nenecháte poradit a šíleně váš naštvalo, že vám nikdo neřekl to, co chcete slyšet, ale to, co děláte špatně a mělo by se napravit...toť vše...

Dostala jste tady tipy na několik vhodných a osvědčených substrátů. Vám se nelíbí tak je nehodláte akceptovat. Místo toho tady radši spustíte jako kolovrátek a pořád dokola opakujete stejný bláboly.
Každá želva se potřebuje na noc zahrabat do vlhkého substrátu. A to z objektivních důvodů, ne jen z nějakého rozmaru chovatelů. Zjistěte si jak žijí želvy v přírodě. Neumožnit jí to, hraničí s týráním.
Že jste naštvaná, se opravdu upřímě divím, protože k tomu nemáte sebemenší důvod. Odpovědi na svoje nejapný otázky jste dostala, tak nevím o co jde.
Už jsem tady psal několikrát, že lidé tady radí dobrovolně, ve svém volném čase, který by mohli využít i jinak, než se dohadovat s ignoranatma jako jste Vy.
Navíc, průměrně inteligentní člověk může použít vyhledávač tady na poradně. Zajisté by se dozvěděl, který substrát je pro želvy vhodný a který ne. V několika vláknech se to zde celkem obšírně řešilo. A pokud si myslíte, že Vám tady radí pitomci, můžete si o tomto najít něco třeba na zahraničních webech pomocí googlu. Asi pro Vás potom bude obrovský překvapení, že se tam dočtete to samé co zde....

Co jsou veliké, tak je to problém. Jednak jim přibyly v terárku větší domečky, které zaberou hodně místa, takže nějaká pořádná miska na jídlo, ze které by ho nevytahaly nebo kterou by nezasypaly substrátem, se tam už nevejde.

pořádná miska na jídlo ...se tam už nevejde
pro 1želvu !?!
vono asi v tom "obrovským" prostoru jim nic jinýho než skákání z nějakýho přiblblýho domečku nezbejvá,
zeptal bych se na rozměry "ubykací", ale to by bylo asi stejně "nemístné" jako (OT) na potravu, teploty a vlhkost...
a to nám slečna určitě neprozradí :-x

banda pokritcu ,jak koukam,par lidi poradilo,a ostatni?žžžželvuccho,hele,kuru ne,ta fakt plesnivi,ja osobne mam pod zarovkami kusy plochych kamenu,v druhe casti hobliny se senem a v treti casti jen hobliny+plochy kamen na krmeni a voda s miskou,vzdycky nakou potravu ty zelvy roznesou,to je jasny,ale da se to eliminovat.samozrejme pulrocni marginatky neudelaji zadny neporadek oproti 2kg pardalce treba,zejo.jednu dobu jsem jim tam dala do pulky drny travy,kolem hobliny a tim jak byli drny vlhke od zalivani,tak to byl pro zelvy pozitek,uz aby bylo leto a mohli byt venku,tam je musim kolikrat hledat v norach,pac hrabani je pro nektere zelvy uplne prirozene :-)

Niekde som videl,že chovatel nepodával žrádlo v miske,ale mal na stene prichytené také krmitko ako majú zajace na seno a do toho im vkladal zelené. Co odtial odkúsnu to zožerú a nič tým neroznesú po teráriu. Možno blbý nápad ale tu na mieste.