Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Záleží na co se chceš zeptat :-D Info: Velikost: 80mm Vlhkost: 75-80% Teplota: 25-27°C Prostředí: st…
acid 26.03.2012 18:49
acid
Agresivita , jedovatost :)
bunka 26.03.2012 18:50
bunka
Hele agresivita se liší kus od kusu, někteří jsou dost nerudní a jiní zase velice klidní ale pokud m…
acid 26.03.2012 19:53
acid
Co se tyče 100% jistoty co tě zabije jsou to pavouci především tohoto rodu: Latrodectus Loxosceles P…
vavres 27.03.2012 02:17
vavres
ano, tohle je velký nesmysl. Všechny tyhle pavouky mám v chovu. Latrodectus - díky velikosti chelice… poslední
hexathelidae 18.05.2012 11:37
hexathelidae
To video mluví za vše. Super je, když ti takhle vyběhne mládě v prvním svleku :) P. cambridgei dopor…
Lukas K 27.03.2012 06:14
Lukas K
Rychlost...no nekdy to byl docela augenblick a mel sem ho na sobe. Ty jejich skoky jsou kouzelny. Ag…
Stryx 27.03.2012 10:59
Stryx
Už se dá sehnat i P. langenbucheri :-) nový
jirkaaa 01.04.2012 20:21
jirkaaa

Hele agresivita se liší kus od kusu, někteří jsou dost nerudní a jiní zase velice klidní ale pokud máš už zkušeností s pavoukama tak ho v pohodě zvládneš. Jen buď trochu opatrný jde o stromového pavouka který někdy bývá zbrklí a dost rychli.
Co se tyče jedu tak to se nedá moc určit protože neznám tvůj zdravotní stav ale pokud plánuješ že se necháš kousnout tak si ho nepořizuj :-D. Ale nejde o významně toxického jedince.Ale to neznamená že tě nemůže po kousanci klepnou.Má trochu silnější jed je to podobné jako u psalmopoeus irminia .Co se tyče toxinu který má tak jde o psalmotoxin který působí na kanály ASIC (sodíkové kanálky takže to je "nervový jed").

Co se tyče 100% jistoty co tě zabije jsou to pavouci především tohoto rodu:
Latrodectus
Loxosceles
Phoneutria
Atrax

(ten tvůj patři do Theraphosidae)

Měl jsem toho to sklípkana co jsem mohl pozorovat jde o polo-agresivního sklípkana a je velice rychli.

Zapamatuj si jednu poučku o jedu sklípkanu (platí pro všechny sklípkany)

Toxiny pavoučího jedu, tvoří vlastně velice složité molekuly nějakých alkaloidů a jiných látek, takže na různý organismus můžou působit různě. Jako příklad bych uvedl dvě osoby, z nichž každá je trošku alergická na něco jiného, budou mít trošku odlišné příznaky po kousnutí P. irminia a po kousnutí P. cambridgei. Zatím co na jednu zapůsobí více první toxin a druhý méně, u druhé osoby je tomu obráceně. Můj názor je ten, že jed je v podstatě u obou stejný, ale působí různě, v různých prostředích a na různě odolné organismy.
Pokud by mělo být zjištění účinnosti exaktní, musel by být jed obou druhů aplikován jedné vždy stejné osobě a pokusů by muselo být uskutečněno více, aby se z nich dali vyvodit nějaký závěry. Další takoví rozdělení a poznaní sily jedu je podle toho jak se sklípkan braní pokud má možnost se bránit žahavými chloupky má menši jejich jed menší účinnost pak také ty kteří se braní vystřelovaní fekálií mají také slabší jed Chromatopelma, Nhandu a další, oproti tomu sklípkani kteří se mohou bránit jen kousnutím nebo útěkem mají silnější jed Haplopelma, Hysterocrates, Stromatopelma, Heteroscodra, Poecilotheria atd. Samozřejmě jsou vyjím-ký jako třeba Acanthoscurria kteří mají silný jed i žahavé chloupky a nebo Psalmopoeus mají slabý jed a nevyčesávají žahavé chloupky ale mají perfektní útěk odskáčou do bezpečí a proto patři mezí nejrychlejší sklípkany.

ano, tohle je velký nesmysl. Všechny tyhle pavouky mám v chovu.
Latrodectus - díky velikosti chelicer je nepravděpodobné, že vůbec dojde k uštknutí, když už se brání a kousne,k umrtí muže dojít v 10%. Hlavní složka jedu A-Latrotoxin .
Loxosceles - jed s převážně nekrotickým učinkem, dochází k nekroze tkáně až do 12cm kolem místa kousnutí, tento pavouk opět kousne jen v případě zmáčknutí nebo v obraně až je v úzkých.
Phoneutria- extremně rychlý pavouk s učinným neurotoxinem, pár obětí na svědomí má, nejvíce toxicky významný je druh fera. Po kousnutí vyvolána velká otrava, při podání léků, bez anafylaxe se opět nedá říci, že na jistotu člověka usmrtí.Navíc, velmi často Phoneutria používá tzv. "suché" kousnutí, kdy potencionálního nepřítele varuje. Nedá se na to vždy spolehnout, ale že by se jednalo o 100ˇ% jistotu zabití člověka, to je nesmysl.
Atrax robustus - dlouho se psalo, že samec má silnější Robustoxin než samice, nesmysl. Jed je u stejného druhu stejný, samičí jedové žlázy ho obsahují trochu více. Jedná se pravděpodobně o nejdokonalejší pavoučí jed.Atrax je relativně agresivní a pro kousnutí nejde daleko, žije však VELMI skrytě. Mě se jí podařilo díky nastavení budíku nafotit cca ve 2.45h ráno, kdy byla mimo svůj velmi dobře a pevně zapředený ukryt. Po pár fotkách se hned bleskově schovala a je po ptákách :) . Setkání s tímto pavoukem není zcela běžné ani v Austrálii, jak má pár lidí tendenci neustále psát. Ano, Atrax žije pouze v Austrálii a Queenslandu, dost často si jej však lidé pletou s rodem Hadronyche, který nemá na kontě žádnou prokázanou obět. Narozdíl od Atraxe. Po kousnutí vcelku velkými chelicerami dojde k zasažení cílových orgánů v rozmezí 5-15 minut. V případě horšího průběhu následuje hypertenze, otok plic, šok, arytmie, hrozí selhání oběhu a srdeční zástava. Serum není v našich podminkách k dispozici - informace z toxinologického centra, pan Mudr.Valenta. Atrax je jediný pavouk z jmenovaných, kde bych se nehádal a tento druh opravdu dokáže člověka usmrtit.

To video mluví za vše. Super je, když ti takhle vyběhne mládě v prvním svleku :) P. cambridgei doporučuji. Jedu bych se (v případě, že nejsi alergický) nebál, ale ta rychlost a občasná zbrklost z něj nedělá zrovna mazla na braní do ruky (což není nic příjemného pro žádného pavouka). Celý rod Psalmopoeus mě dosti zajímá. Je škoda, že se u nás dají sehnat jen asi čtyři druhy.

Rychlost...no nekdy to byl docela augenblick a mel sem ho na sobe. Ty jejich skoky jsou kouzelny. Agresivita...mam doma vetsi problemisty. Radsi zdrha, nez aby bojoval. A jedovatost...neni to nic prijemnyho, relativne to boli, trochu to napuchne. Asi jak srsen. K tem 4em druhum: Ono jeste zalezi, kolik jich z tech tusim 12ti kousku jsou synonyma. Celkove je skoda, ze se ty dalsi druhy tak nejak nechovaj, bylo by zajimavy nejaky do chovu dostat a samozrejme je mozny,ze jeste par kousku ceka na popis (vzdyt irminka byly popsana teprve v polovine 90. let.). Taky mam pro stromaky slabost. Jsou takovi spravne elegantni. Cambridgeika byla muj prvni sklipkan :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru